596 találat a(z) egészségügyi szolgáltatási járulék cimkére
Végelszámoló egészségügyi szolgáltatási járuléka
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Saját jogú nyugdíjas (70 éves) a társaságában munkaviszonyban ügyvezető és munkaviszonyban személyesen közremüködő is. Havonta a megállapított bér után csak szja-kötelezettség van, egészségbiztosítási szolgáltatási járulékot – ha jól tudom – nem kell fizetni utána. Kérdésem, hogy ha a társaság elhatározza végelszámolással történő megszűnését, és a végelszámoló a társaság ügyvezetője, a végelszámolás alatt is lehet munkaviszonyban végelszámoló, vagy nem lehet, és kell utána fizetni a 7500 forintos egészségügyi szolgáltatási járulékot?
Befizetési határidő
Esemény
Nyugdíjas tulajdonos tag: tévhitek az egészségügyi szolgáltatási járulékról
Cikk
A kérdéseket témájuk szerint csoportosítva jól kirajzolódnak olyan „örökzöld” területek, amelyek folyamatos bizonytalanságot jelentenek a jogalkalmazók egy részének. E körbe tartozik a nyugdíjas tulajdonos tag egészségügyi szolgáltatási járulékfizetési kötelezettsége is, ami – noha a jogszabályok által rendezett – gyakran problémaként vetődik fel.
Így változnak a magánszemélyekhez kapcsolódó adók
Cikk
A személyi jövedelemadót, a szociális hozzájárulási adót és a társadalombiztosítást érintő, a 2019-es nyári adótörvény-változtatások csomagjában szereplő változásokat foglalta össze „adózásról érthetően” blogjában a leitnerleitner.
Befizetési határidő
Esemény
Nyugdíjas adószámos magánszemély
Kérdés
Az adószámos magánszemély betölti a rá irányadó nyugdíjkorhatárt. Más jogviszonya nincs. Életének jelentős részében Ausztráliában élt, így nem biztos, hogy a magyar jogviszonyai alapján kap magyar nyugdíjat. A korhatár betöltése után is kell az egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetnie, vagy a korhatár betöltése mentesíti ez alól, akkor is, ha nem kap nyugdíjat? Köszönöm.
Adózási határidők 2019. augusztus 12-18.
Cikk
Adózási határidők a NAV tájékoztatása szerint.
Kft. nyugdíjas tagja
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Elveszve a törvények rejtelmeiben, kérem segítségét. Kft. két tagja saját jogú nyugdíjas. Egyikük az ügyvezető, utána 7500 forintot fizet a vállalkozás. A másikuk személyesen közreműködő, a közreműködésért nem vesz fel jövedelmet. Utána nem fizetett semmit. Augusztustól a kft egyszemélyes lesz. Az ügyvezetést a tag munkaviszonyban látja el, a személyes közreműködésért továbbra sem kíván felvenni jövedelmet. Milyen közterheket kell fizetnie a kft.-nek, illetve, nem kellett volna a személyesen közreműködő tagnak eddig valamit fizetnie? Előre is köszönöm a segítségét.
Adószámos magánszemély – egészségügyi szolgáltatási járulék
Kérdés
A nők 40 éves munkaviszonyával nyugdíjazott tanárnő adószámos magánszemélyként korrepetálást vállal. Az szja-n kívül kell-e fizetnie az egészségügyi szolgáltatási járulékot?
Olasz ügyvezető járuléka
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egyszemélyes kft. olasz állampolgárságú ügyvezetővel rendelkezik, aki egyben az egyetlen tagja is a cégnek. Olaszországban öregségi nyugdíjat kap, más tevékenységet nem folytat. Magyarországon nincs lakóhelye, nincs lakcíme. Kérdés: kell-e egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni ezen olasz ügyvezető és tag után itt Magyarországon? Taj számot ki kell váltania? Adóazonosító jelet kell kérnie? Csak az ügyvezetést látja el jelenleg megbízottként.
Egészségügyi szolgáltatási járulék
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Könyvelőiroda vagyok. Felkeresett egy kismama, akinek egy éves gyermekére tekintettel gyes-t folyósítanak. A szülést megelőzően külföldön dolgozott, hazatérése után terhes lett és már itthon szülte meg gyermekét. Tehát 3 évig Magyarországon nem volt munkaviszonya, a szülés időpontjában sem volt munkaviszonya. A külföldi tartózkodást követően itthon Magyarországon fizette saját maga után az egészségügyi szolgáltatási járulékot, amit a mai napig fizet. A kérdésem az, hogy a gyes ideje alatt a Tbj. 8 paragrafus "aa" pontja szerint köteles-e fizetni az egészségügyi szolgáltatási járulékot, vagy mentesül alóla úgy, mint aki fizetés nélküli szabadságot vesz igénybe a gyes idejére. Segítő válaszukat előre is köszönöm.
Kata szüneteltetése – egészségügyi szolgáltatási járulék
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alábbi kérdésben kérném a segítségét. Főállású katás egyéni vállalkozó 2019. június 29-étől szünetelteti a vállalkozását , lőreláthatólag 2019. augusztus 4-éig. Az 50 ezer forint adót természetesen június és augusztus hónapokra is meg fogja fizetni. A kérdésem az lenne, hogy az egészségügy szolgáltatási járulékra mikortól kell bejelentkeznie, illetve kijelentkeznie alóla a T1011 nyomataványon: 2019. július 1-31-ig, vagy 2019. június 29-augusztus 4-ig? Köszönöm szépen a segítséget. Üdvözlettel: Bujdosó Gyula
Külföldi nyugdíjas ügyvezető járuléka
Kérdés
Bt. ügyvezetője olasz állampolgár, öregségi nyugdíjas. Az ügyvezetőnek nincs és nem is volt Magyarországon állandó vagy ideiglenes lakóhelye. A bt.-ből bért, jutattást nem vesz fel. A társaság gyakorlatilag nem működik, bevétele a meglévő készletek kiárusításából származott 2017-2018. évben. Kérdésem: kell-e egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni ezen nyugdíjas ügyvezető után?
Nyugdíjas társas vállalkozó – egészségügyi szolgáltatási járulék
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi konkrét esetben kérem a véleményét: Évek óta nem működő, bevételt nem realizáló betéti társaság 2018. évi zárása során derült ki, hogy a beltag, aki ügyvezető is egyben, 2018. június 1-jétől nyugdíjas (nők 40.) Az azóta eltelt időre fizetendő egészségügyi szolgáltatási járulék aránytalanul nagy terhet róna a tulajdonosokra, melyet nem tudnának jelen körülményeik között megfizetni. A költségek minimalizálása érdekében, a következőben vázolt megoldás megfelelő lehet-e? 1. T1041-en az ügyvezetőt (utólag) 2018. június 1-jétől bejelenti a cég, heti 1 órás munkavégzéssel kizárólag az ügyvezetői feladatok ellátására munkaviszonyban, például bruttó 4000 Ft/hó munkabérrel. 2. Visszamenőleg benyújtásra kerülnek a 1808 és 1908 nyomtatványok, melyekben a 2018. évre 19,5% szocho, 1,5% szakképzési hozzájárulás, 10% nyugdíjjárulék, 4% egészségbiztosítási járulék és 15% szja szerepel a heti 1 órás bruttó bér után, a 2019. évben pedig csak a 15% szja, a többi közteher nem. 3. A leírt megoldás mellett nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni az ügyvezető után. Kell-e változtatni a leírt heti 1 órás munkaviszonyon, ha a cég a végelszámolás mellett dönt, és a végelszámolási időszakban a nyugdíjas beltag/ügyvezető lenne a végelszámoló is egyben? Természetesen a munkaviszony késedelmes bejelentése miatti kockázati tényezőkkel a társaság tisztában van. Előre is köszönöm megtisztelő válaszát.
Biztosítotti jogviszony
Kérdés
Tisztelt Szerkesztőség Egyéni vállalkozó közjegyzőt a kb. egyhónapos szabadsága idejére egy máshol munkaviszonyban álló közjegyzőhelyettes kollégája fogja helyettesíteni. Kérdésem a biztosítási jogviszonyra vonatkozik. A helyettesítő kolléga munkahelyén a helyettesítés idejére fizetés nélküli szabadságot kap (ezt engedélyezi a munkahely), a helyettesítésért pedig megbízási díjat kap. A megbízási díj összege a garantált bérminimum összegénél is magasabb. Ebben az esetben ő biztosítottnak minősül. Jól gondolom-e azt, hogy nem köteles az egészségügyi szolgáltatási járulékot megfizetni, hiszen ugyan a munkahelyén fizetés nélküli szabadságon lesz, de lesz megbízási jogviszonya, amellyel biztosítottá válik? Válaszukat megköszönve: Ötletmozaik Könyvelő Kft.