954 találat a(z) csed cimkére

Csed alatti egyéni vállalkozás megszüntethető? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdezni szeretném, hogy megszüntethető-e az egyéni vállalkozás csed folyósítása alatt? Ha nem, akkor gyed alatt? Most táppénzen van a kismama, még egy számlát szeretne kiállítani román vevőnek. Ehhez kell kérnie közösségi adószámot, ezt követően pedig kiállítaná a számlát. Kérdés: lehet-e táppénz alatt közösségi számot kérni és számlát kiállítani?

Tartósan beteg gyermek utáni gyes és gyed két gyermeknél Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, az alábbi esetben is igaz-e az, hogy csak az egyik szülő veheti igénybe a gyest és a gyedet egyszerre: 4 éves gyermekünk tartósan beteg (ezt évente szakorvos igazolja), ezért anya gyest kap, ha jól tudom, a gyermek 10 éves koráig. Második gyermekünk fél éves, a csedet anya kapta, viszont apa venné igénybe a gyedet a gyermek 2 éves koráig. Köszönöm válaszát!

Gyermekek utáni ellátások visszamenőleg: meddig lehet igényelni? Cikk

Számos olyan nehézség merülhet el gyermek születésekor, amely megakadályozza az ellátások időben történő igénylését, illetve igénybevételét. Cikkünkben sorra vesszük, hogy meddig visszamenőleg tudják igényelni a szülők a családtámogatási ellátásokat.

Csed alapja új biztosítási jogviszonynál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Jelenleg főállású katás egyéni vállalkozó (50 ezer forint fizetése mellett) 2020. 01. 05-től szünetelteti egyéni vállalkozását, ezzel a nappal alkalmazotti jogviszonyt létesít egy kft.-nél bruttó 500 ezer forint bérrel. 2020. január 27-étől csed ellátást igényel. Három év folyamatos biztosítási jogviszonnyal rendelkezik. Ebben az esetben milyen jövedelem alapján számítják a csed ellátást? Válaszát előre is köszönöm.

Többes jogviszony Kérdés

A kismama többes jogviszonnyal rendelkezik. 2019.02.01-től 8 órás munkaviszonyban áll, valamint 2019.02.13-tól egyéni vállalkozó. 2020.04.23. a szülés várható időpontja. 2020.01.02-től táppénzre megy. A szülésig mindkét jogviszonyban rendelkezni fog 365 nappal (a táppénzes idővel együtt). A vállalkozásból eddig nem volt jövedelemkivét. A fentiek alapján jogosult lesz az egyéni vállalkozásban is táppénzre, csedre, gyedre? Amennyiben kell jövedelemkivét a jogosultsághoz, akkor az mennyi legyen, és mikorra, ahhoz, hogy a minimálbér 150 százaléka legyen az ellátás alapja a vállalkozásban? A 2020-ban érvényes minimálbér alapján kapja majd az ellátást az egyéni vállalkozásban? Köszönöm válaszát.

Ellátások koraszülés esetén Cikk

Vannak olyan típusú emberek, akik előre megtervezik a várható eseményeket, kitöltenek minden nyomtatványt, beszereznek minden dokumentumot. Nem lehet azonban mindenre felkészülni, adódhatnak olyan helyzetek, amikor felülíródnak a dolgok. A koraszülés egy nem várt esemény, és jó tisztában lenni azzal, hogyan alakulnak a teendők ilyen esetben. Természetesen az ellátások ugyanúgy járnak, azonban érdemes összefoglalni a legfontosabb különbségeket.

Táppénz, csed, gyed, egyszeri segély méltányosságból Cikk

Sokan nem tudják, hogy ha a biztosított nem rendelkezik elég biztosítási idővel, akkor is van lehetősége arra, hogy méltányossági eljárás keretében egészségügyi ellátáshoz jusson, azon belül táppénzt, csecsemőgondozási díjat (csed), gyermekgondozási díjat (gyed) és egyszeri segélyt kaphasson.

Ügyvezetés csed alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft.-ben az ügyvezető munkaviszonyban látja el feladatait. Az ügyvezető gyermeke születése után csedet fog igényelni, így keresőtevékenységet nem folytathat. Az ügyvezetés kérdése ebben az esetben hogyan oldható meg? Mindenképpen helyettest kel kijelölni a csed idejére? Ha csak aláíró lenne a csed alatt, már az is személyes közreműködésnek minősül? Köszönöm válaszukat.

Csed kata esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó április közepén indította a vállalkozást és rögtön a katázást választotta, így egész áprilisra megfizette az 50 000 Ft adót. Korábban semmilyen biztosítási jogviszonnyal nem rendelkezett. Jelenleg terhes. Három kérdés: A csed megállapításakor a kezdő dátum a vállalkozói jogviszony kezdete, vagy ez lehet már április 1-je, hiszen megfizette teljes hónapra a katát? Mi történik, ha esetlegesen betegállományba kerül – ez miként befolyásolja a csed megállapítását? A baba megszületéséig valószínűleg meg lesz az egyéves biztosítási jogviszonya. Ha mondjuk az egy év betöltéséhez hiányzik még 10 nap, akkor megteheti-e, hogy a csedet nem a szülés időpontjától, hanem csak az egyéves jogviszony betöltését követően igényli? Köszönöm.

Csed, gyed, ha a munkaviszony megszűnik Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy munkaviszonyban lévő alkalmazottnak 2015. április 1. óta megszakítás nélküli a biztosítási jogviszonya, kivéve egy 3 hónapos fizetés nélküli szabadság idejét. A szülés várható ideje 2019.12.30. A munkaszerződése lejáratának határozott ideje 2020. január 14. Jogosult-e csedre és gyedre akkor, ha megszűnik a munkaviszonya? Hogyan igényelje mindkét ellátását (törvény 42/B § (2) bekezdés)? A munkáltató küldjön be 1-1 foglalkoztatói igazolást elektronikusan? Az igénylőnek kézzel csak a gyedigénylőt és a hozzájáruló nyilatkozatot kell kitöltenie, és bevinni azokat a munkáltatójához? Köszönöm válaszát.

Csed Kérdés

Tisztelt Szakértő! Amennyiben egy kismama szeptember 5-én szül, akkor mikor állhat ismét munkába? 168 nap után vagy csak március 5-től, azaz 6 hónapot követően? Ha jól olvasom, a gyed mellett a kismama akár 2, akár 4, akár 6 órában is visszatérhet a munkába? Köszönöm a segítségét.

Csed-jogosultság Kérdés

2018. június 30-áig aktív félévem van a főiskolán. 3 gyermekkel vagyok itthon. 2019. április 27-étől 40 órás munkaviszonyom van. Jön a 4. baba. A szülés várható időpontja 2019. december 13. Jogosult leszek-e csedre? Táppénzre tudok-e menni már korábban? Ezt a kérdést egyik vállalkozás alkalmazottja tette fel számomra. Köszönöm válaszukat Szente Lajosné

Így kaphat több tb-ellátást betegség, szülés esetén Cikk

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásai a bekövetkezett élethelyzet (betegség, baleset vagy gyermekvállalás) okozta keresetveszteséget hivatottak pótolni, így az adott ellátás megállapítására vonatkozó előírások értelemszerűen a biztosított keresőképtelenséget megelőző kereseti viszonyaiból indulnak ki. Az ellátásra jogosultak – a jogszabály adta kereteken belül – a lehető legmagasabb összegű ellátáshoz szeretnének hozzájutni. Cikkünkben sorra vesszük, milyen lehetőségekkel érdemes tisztában lenni.

Szabadság két gyerekkel töltött csed, gyed után Kérdés

A munkavállaló munkaviszonya 2010. 12. 01-jétől folyamatos. Az első gyerekkel 2015. 06. 05-éig veszélyeztetett terhesként táppénzen volt, majd a gyermek születésétől, 2015. 06. 06–2015. 11. 20. között cseden, 2015. 11. 21–2017. 06. 06-áig gyeden. Második gyermekével, aki 2017. 09. 27-én született, 2017. 09. 01–2018. 02. 15. között cseden volt, 2018. 02. 16-ától a gyermek kétéves koráig gyeden. Mennyi szabadságot köteles kiadni neki a munkáltató, ha 2019 októberében szeretne ismét munkába állni? A munkavállaló 1984-ben született.

Csed és gyed biztosított mezőgazdasági őstermelőnél Cikk

Biztosított őstermelő 2017-ben a teljes évben a minimálbér után járulékot fizetett. 2018. január 1-jétől 2019. március 31-éig a bevétel 20 százaléka után fizette meg a járulékokat, majd április 1-jétől ismét a minimálbér után fizet. Várhatóan 2020. április 12-én fog szülni. Jogosult lesz-e csedre és gyedre? Ha igen, mi lesz az alapja az ellátásának? Mi történik, ha a terhesség alatt táppénzre kell mennie? – kérdezte olvasónk. Dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász válaszolt.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink