954 találat a(z) csed cimkére

Egyéni vállalkozás csed ideje alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Állásfoglalásukat szeretném kérni azzal kapcsolatban, hogy egyéni vállalkozó a csed ideje alatt hogyan folytathatja a vállalkozását. A gyermek születésének várható dátuma 2020. 05. 09. A vállalkozónak azonban van egy 2020. október 15-éig tartó szerződése, melyet nem szeretne felmondani. Az egyéni vállalozó személyesen nem működhet közre, hiszen akkor elveszíti a csedre való jogosultságát. Ha kiadja a munkát alvállalkozónak, vagy bejelent egy alkalmazottat, aki megcsinálja a munkát helyette, tehát ő maga csak számláz, akkor kaphatja tovább a csedet az egyéni vállalkozása után? Válaszát előre is köszönöm.

Gyes, egészségügyi szolgáltatási járulék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Olyan kérdésem lenne, hogy kell-e egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni annak a személynek, akinek a gyermek születésekor nincsen munkaviszonya, nem jogosult se csed, se gyed igénylésre. A gyermek születésekor gyest igényelt, gyes ellátás folyósítása alatt jogosult egészségügyi ellátásra, meg kell-e fizetnie a havi egészségügyi szolgáltatási járulékot? Ha nem, de ő mégis megfizette, akkor ezt az összeget hogyan tudja töröltetni/visszaigényelni a NAV-tól? Válaszukat előre is köszönöm! Lászlók Éva

Második gyermek érkezése: csed számítása Cikk

A gyermekvállalás minden családban nagy öröm, de sokszor nehézséget okoz a kismama számára a gyermek születése utáni juttatások kiszámítása, vagy a munkába visszatéréskor járó szabadság mennyiségének meghatározása. Nehezítő tényező lehet a számítás során a második gyermek érkezése. Olvasói kérdésre Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő adott választ.

Katás egyéni vállalkozó anyasági ellátása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Jelenleg gyesen lévő anyukának jövő augusztusban fog megszületni a gyermeke. A kedvezményszabály sajnos rá nem vonatkozik, mert a munkahelyéről eljött, és egyéni vállalkozó lett. 2019 első három hónapjában megfizette a járulékot a minimálbér után, áprilistól katás egyéni vállalkozó lett, és a 75 ezer forintos tételes adót fizette. Mivel veszélyeztetett terhes, ezért 2020.01.01-től táppénzen lesz. Mivel jövő évben is kell neki bevételt elérnie, ezért 6 hónapra biztosan megfizetné az 50 ezer forintos tételes adót. Kérdés ezzel kapcsolatban, hogy a csedet és a gyedet a 2019-es év alapján fogják így megállapítani neki? 2020-ban szülésig táppénzen lesz, ezt nem veszik majd figyelembe az anyasági ellátások megállapításánál? Az, hogy emellett fizet katát, az nem befolyásolja az ellátás összegébe? Válaszát előre is köszönjük. Üdv.: Éva

Gyermekvállalás miatt pluszmunka – mikor éri meg? Cikk

Érdemes-e az alkalmazottként dolgozó kismamának részmunkaidős állást is elvállalni annak reményében, hogy majd a biztosítási jogviszonyhoz kötött juttatásai növekedni fognak? Magasabb juttatásokat kap szülés után, ha a mellékállást elfogadja? Olvasói kérdésre dr. Radics Zsuzsanna társadalombiztosítási szakértő, jogász válaszolt.

Csed számítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném a segítségét! 2017.11.28. napján született meg első kislányom. Jelenleg 2019.11.29 napjától gyesen vagyok. A 2. gyermek születését 2020. októberére tervezzük. 2015 év óta folyamatos munkaviszonyom van egy cégnél. A terveimet közöltem a munkáltatómmal, rugalmasak e téren. Kértem, hogy év elejétől jelentsenek "vissza" állományba, abból a célból, hogy 2020. február-márciustól terhességi táppénzre legyek jogosult, valamint, hogy a későbbiekben a magasabb bérminimummal kerüljön megállapításra a csed-gyed. Ennek semmi akadályát nem látták, azonban most elbizonytalanodtam a téren, hogy jól döntök-e, ha "visszajelent" a munkáltató, a csed-gyed megállapítását illetően. Visszajelentést követően először is ki kell venni az évek alatt összegyűlt szabadságot. Meg van határozva, hogy mi az a minimum szabadság nap, amit kötelezően ki kell írnia a munkáltatónak? A csed megállapításnál a jogosultságot megelőző 3 hónap előtti 180 napot nézik. Az időintervallum számításaim szerint rendben lesz, ha októbertől visszafelé nézzük. Azonban ha állományban ténylegesen csak annyi napot lennék, amennyi szabadságot ki kell írni és utána terhességi táppénzre leszek jogosult a gyermek megszületéséig, ebben az esetben, hogy veszik figyelembe a biztosítási időt a csed megállapításnál? Amennyiben nem jelent vissza a munkáltató érvénybe lép a kedvezményszabály, mi szerint annyi Csed, gyed összeget kapnék, mint az első gyermekemmel? Válaszát előre is köszönöm!

Kata gyed mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Érintett munkavállaló gyed mellett vállalkozóként szeretne számlázni annak a cégnek, ahol gyeden van (a gyed mellett nem tud vállalni fix óraszámú és fix munkarendben való személyes munkavégzést). Ettől a cégtől származó bevétele éves szinten átlépné az 1 m forint összeget. A munkavégzés a munkavállaló saját tulajdonában levő székhelyén történne, a feladatok elvégzése semmilyen személyes jelenlétet nem igényelne, saját eszközökkel és teljesen egyedi, munkavállaló által definiált munkarendben és módon zajlana. Emellett a munkavállaló számlázna még további legalább 1-2 cég/magánszemély irányába is, ezek kis összegű alkalmi munkák és nem érnék el a teljes éves bevétel 50 százalékát. Ehhez a munkavégzéshez, katas egyéni vállalkozást szeretne indítani. 2021 első feléig tudna működni eképpen, utána hosszabb szünet következne, mert következő gyermek érkezését tervezi a munkavállaló. - tud-e kata adózással egyéni vállalkozóként működni a fentiek alapján? - milyen szerződési formát célszerű alkalmazni a volt munkáltatóval ahová gyed mellett beszámlázna (megbízási szerződés, keretszerződés stb.)? - amennyiben az első gyermek 3. életévének betöltése előtt megszületik a második gyermek, a munkavállaló az első gyermek után folyósított csedre lesz jogosult akkor is, ha közben kata-s vállalkozóként volt bevétele ám az az alapján számított csed összege előnytelenebb lenne számára? Válaszát köszönöm!

Milyen ellátásokra tarthat igényt az apa az anya halála esetén? Cikk

A gyermekszületés öröm, azonban előfordulhat (szerencsére nem gyakran), hogy a szülés során komplikációk merülnek fel és az édesanya elhalálozik. Azt vesszük most végig, hogy egy ilyen szomorú esetben az apa milyen ellátásokra lesz jogosult gyermeke után.

Családi gazdaság tagja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy jelenleg 8 órás, határozott idejű munkaviszonyban lévő, várandós női alkalmazottnak, aki családi gazdaság tagja is egyben, a férje a családi gazdálkodó, a várandós feleség a gazdaságban személyesen nem működik közre. A csed folyósításának ideje alatt a munkaviszonya meg fog szűnni. Az a kérdésem, hogy a csed, gyed, gyes alatt, illetve ezek lejáratát követően fogja-e terhelni járulékfizetési kötelezettség az anyukát a családi gazdaságban lévő tagságra való tekintettel, amennyiben máshol 36 órát meghaladó biztosítással járó jogviszonya nem lesz? Kötelezett-e a határozott idejű munkaviszonyának a megszűnését követően a családtámogatási ellátások folyósítása alatt egészségügyi szolgáltatási járulék megfizetésére? Amennyiben majd ismét várandós lesz a második gyermekkel, úgy abban az esetben a megszűnt munkaviszonya miatt jogosult lesz-e újabb csed, gyed ellátásokra?

Egészségbiztosítási ellátások igénylése Cikk

Írásunkban azt mutatjuk be, hogy a különböző egészségbiztosítási pénzbeli és családtámogatási ellátásokat hogyan lehet igényelni, hová kell leadni a kitöltött nyilatkozatokat, dokumentumokat.

Ha az ellátás folyósításának tartama alatt szűnik meg a biztosítási jogviszony Cikk

A munka törvénykönyve rögzíti, hogy a munkáltató nem szüntetheti meg felmondással a munkaviszonyt egyebek között a várandósság, a szülési szabadság, a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság tartama alatt. Ez azonban egyáltalán nem zárja ki annak a lehetőségét, hogy valakinek a munkaviszonya (és ezzel együtt a biztosítási jogviszonya) a várandósság, a csed, gyed vagy éppen a gyes (gyermekgondozást segítő ellátás) folyósításának tartama alatt szűnjön meg. A következőkben ennek a helyzetnek az adott személy társadalombiztosítási jogállását érintő következményeivel foglalkozunk.

Katás egyéni vállalkozó – csed Kérdés

Tisztelt Szakértő! Főállású katás egyéni vállalkozónál, aki az 50 000 Ft adót fizeti, hogyan kell számolni a csedhez a két éven belül a 365 biztosítási időt. Itt is arányosítani kell? Ha 1 évig fizeti az 50 000 Ft adót, akkor még csak kb. 9 hónap lesz a biztosításban töltött ideje, vagy meglesz az 1 év? Válaszát előre is köszönöm.

Így vehető figyelembe a bónusz a csed számításánál Cikk

A gyermek születésekor nem mindegy, mekkora kasszával rendelkezik a család, fokozottan számít, milyen összegű ellátást remélhet a leendő szülő. A gyermekgondozási díj összege a jogszabályok szerint maximalizált, így a minimálbér kétszeresének 70 százalékánál többet senki sem kaphat. A csecsemőgondozási díjnak azonban nincs felső határa, így nem mindegy, mikor kapja meg például az éves bónuszát a munkavállaló.

Csed egyszemélyes kft. tagjánál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. tagja, ügyvezetője háziorvosi tevékenységét munkaviszonyban látja el. Gyermeke született, szeretne csedet igényelni. A cégben nem dolgozna ez idő alatt, bért sem venne fel, a munkája ellátását helyettesítéssel oldja meg. Alkalmazott is van a cégben, aki a helyettesítés ideje alatt is dolgozik. Igényelhet-e csedet a háziorvos? Amennyiben nem, akkor megnyílik-e a lehetőség a csedre, ha valaki más lenne pl. az ügyvezető, vagy milyen megoldások létezhetnek? Köszönettel: Némethné T. Krisztina

Csed-gyed alapja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretnék segítséget kérni az alábbi konkrét esetre: dolgozó 2017 júniusától 2019. június 19-éig teljes munkaidőben dolgozott. 2019. augusztus 16-ától jelenleg is 4 órás munkaviszonya van, mert utolsó éves főiskolás, készül a vizsgáira. Közben terhes lett, a szülés várható időpontja 2020. április 18. Vizsgái miatt még szüksége lenne arra, hogy csak 4 órában dolgozzon valameddig. 2020. január végén Budapestre költözik, ott szeretne elhelyezkedni, de már teljes munkaidőben dolgozna. Milyen időponttal helyezkedjen el, hogy a csed és a gyed alapja ne a 4 órás munkaviszonya alapján kapott bére legyen, hiszen évekig magasabb járulékot fizetett, ez a jelenlegi részmunkaidő kényszerhelyzet? Köszönöm a segítséget.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink