32 találat a(z) csecsemőgondozási díj cimkére
Ellátások örökbefogadás esetén Cikk
Egészségbiztosítási pénzbeli ellátások és családtámogatás szempontjából a jogszabályok igyekeznek közel azonos lehetőségeket biztosítani az örökbefogadó szülőknek is, azonban igénybevétel szempontjából egyértelműen nehezebb helyzetben vannak a vér szerinti szülőkhöz képest. Ennek oka, hogy sajnos ritkábbak azok az esetek, mikor az örökbefogadott gyermek már születés után nem sokkal az örökbefogadó családhoz kerül, sokszor már nagyobb gyermekek örökbefogadására van lehetőség. Nézzük végig, milyen ellátások járnak örökbefogadás esetén, akár már a születés utáni időszakot követően!
Csed szülés előtti munkahelyváltás esetén – példával Cikk
A szülőnek járó egészségbiztosítási pénzbeli ellátások, mint csecsemőgondozási díj és gyermekgondozási díj, szempontjából nem mindegy, várandósság előtt mikor vált valaki munkahelyet. A rosszul megválasztott időpont anyagilag negatívan érintheti a családi kasszát, akár több évre is. A várandósságot megtervezni nem feltétlenül lehet, azonban az esetleges munkahelyváltási szándékot érdemes időben átgondolni, megtervezni, a későbbi kedvezőbb összegű ellátások érdekében.
Tb-ellátásra vonatkozó méltányossági kérelem Kérdés
Tisztelt Szakértő ! 32 éves hölgy augusztus 1-jén szült. Munkaviszonya az utolsó két éven belül nem érte el a 365 napot. Viszont 2016.02.01-től alkalmazásban állt, és jelenleg is fennáll a munkaviszonya (határozatlan idejű). A férj munkanélküli, a család egy főre jutó jövedelme alacsony, mivel a hölgy minimumbéren volt foglalkoztatva és a szülés előtt veszélyeztetett terhesség miatt még táppénzen állományban is volt. Kérdésem, hogy méltányossági kérelemmel igényelhető-e a csecsemőgondozási díj segély helyett? (365 nap hiánya!) Kellő indok-e, hogy a család nem rendelkezik a csecsemő egészséges ellátásához a szükséges jövedelemmel? A választ előre is nagyon köszönöm.
Ha az egyszemélyes kft. ügyvezetője várandós Cikk
Egyszemélyes kft. tulajdonosa heti 36 órás munkaviszony mellett látja el az ügyvezetői tevékenységet. Az ügyvezető hölgy várandós lett, de mi a helyzet az esetleges táppénzzel, és a szülés után otthonról is el tudná látni a feladatok egy részét. Olvasónk kérdéseire Dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő válaszol.
Gyermekvállaláshoz kapcsolódó ellátások és igénylésük: itt a lista! Cikk
Az elmúlt években több, a gyermekvállalást elősegítő szabályt fogadtak el a törvényalkotók, gondoljunk csak például a gyed extrára vagy a családi adó- és járulékkedvezményre. Tapasztalatok szerint a szülőknek még abban sem egyszerű kiigazodniuk, hogy gyermekvállalás esetén milyen pénzbeli ellátásokat vehetnek igénybe gyermekük születése esetén, és azokat hol kell igényelni. Alábbi cikkünkben ehhez nyújtunk fogódzót.
Csecsemőgondozási díj Kérdés
Egy édesanya (jogviszonya: főállású egyéni vállalkozó) 2015. november hó végén szüli meg 3. gyermekét. Jelenleg gyeden van a 2013. 10. 17-én született ikergyermekeivel. 2013. 10. 17. óta a tgyáson és a gyeden kívül egyéb jövedelme nem volt. A kérdésem a következő: a 2015 novemberében születendő gyermeke után igényelt csecsemőgondozási díjának mi lesz az alapja? Amennyiben a szülést megelőző 3 hónapban az egyéni vállalkozásából jövedelmet vesz ki, a jövedelemkivét összege módosítja-e a csecsemőgondozási díj összegét?
Munka gyermekgondozási ellátások mellett. Táblázatban Cikk
Milyen időkorlát mellett dolgozhatnak a kisgyermekes szülők a különböző gyermekgondozási ellátások mellett? Összefoglaltuk.
Táppénz, csed, gyed méltányosságból Cikk
Meghatározott esetekben méltányosságból is megállapítható táppénz, csecsemőgondozási díj, illetve gyed. Kinek, mennyit, milyen időtartamra? Összefoglaltuk.
Táppénz és csecsemőgondozási díj Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2015.05.22-re várom első gyermekemet, 11 éve folyamatos a biztosítotti jogviszonyom, 2012.11.01-től vagyok a jelenlegi munkaviszonyban. 2014. novemberben 12 napot voltam táppénzen. Az lenne a kérdésem, hogy ez esetben a táppénz befolyásolja-e, és ha igen, akkor hogyan az irányadó időszakot? Melyik időszak lesz a számítás alapja? Válaszukat előre is köszönöm.
Táppénz, gyed, csecsemőgondozási díj: így jár többes jogviszonyban Cikk
Ha a biztosított egyidejűleg több biztosítási jogviszonyban is áll, és mindegyik jogviszonyában megfizeti a 3 százalékos pénzbeli egészségbiztosítási járulékot, akkor táppénzre, csecsemőgondozási díjra, illetve gyermekgondozási díjra lehet jogosult. Az alábbiakban ezen többes jogviszonyban állók ellátását részletezzük, külön kiemelve a 2015. január 1-jétől alkalmazandó új szabályokat.
Családtámogatási ellátások, csecsemőgondozási díj Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó 2015 áprilisában fog szülni. A csecsemőgondozási díjra vonatkozó jogosultsági feltételekkel rendelkezik. Kérem szíves válaszát arra vonatozóan, hogy hogyan, és mikor kell igényelnie a csecsemőgondozási díjat, illetve a családtámogatási ellátások (gyes, családi pótlék, anyasági támogatás) folyósítását. Ha jogosult csecsemőgondozási díjra, ezzel együtt jogosult a családtámogatási ellátásokra is? Válaszát előre is nagyon köszönöm.
Csecsemőgondozási díj számítása Kérdés
Tisztelt Szakértő ! 2012 novemberétől 2014 novemberéig tgyáson és gyeden voltam első gyermekemmel. Azóta gyesen vagyok. 2015.márciusában születik a második gyermekem. Ha ismét tgyásra (új nevén csecsemőgondozási díj – a szerk.) megyek, akkor az új szabályok szerint melyik időszak lesz a számítás alapja? Válaszukat előre is köszönöm.
Tgyás és gyed Kérdés
Tisztelt Szakértő! Többes jogviszonnyal kapcsolatban lenne kérdésem. Munkavállaló heti 40 órás munkaviszonyban dolgozik. Mellette egyéni vállalkozó és egyszemélyes kft. ügyvezető tulajdonosa. A társas vállalkozásból jövedelmet nem vesz fel, járulékfizetés nem történik (társas vállalkozás munkaviszony mellett), egyéni vállalkozásban katás, havi 25 ezer forintot fizet. 2015-ben felkérték a munkavállalót még egy állás betöltésére. Közben kiderült, hogy várandós, így a törvényt olvasva, a csecsemő-gondozási díjra 180 naptári napot néznek vissza. Tehát ez azért fontos, mert a jelenlegi munkaviszonyát semmi esetre ne szakítsa meg, mert az új munkaviszonyban nem lesz meg neki a 180 napja a szülésig. – Ha a jelenlegi 8 órás munkaviszony mellett 4 órás munkaviszonyt létesítene, akkor a csecsemő-gondozási díjba beleszámít, de a gyedbe már nem, mert ott az előző év jövedelmeit nézik? – Az ügyvezetői feladatokat társaságiszerződés-módosítással megszüntetni feltétlenül szükséges, hiszen a csecsemőgondozási díj és a gyed alatt személyes közreműködés nem történhet? Kérem szíves válaszukat! Köszönettel: Szabó Anita
Katás egyéni vállalkozó – csecsemőgondozási díj Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem szíves állásfoglalását. Katás egyéni vállalkozó április közepén szülni megy. Egyéni vállalkozása mellett dolgozik heti 40 óra munkaviszonyban. Kérdésem az lenne, hogy ha a munkaviszonyában február végén táppénzre megy, akkor a katás vállalkozásában fizetheti-e a 25 000 forintot, és alkalmazottat felvéve bevételt szerezhet-e? Ha nem, akkor abban a hónapban lehet bevétele, amikor még állományban volt és a 25 000 forintot fizette (például március 1-jén megy táppénzre, akkor márciusra még befizeti a 25 ezer forintot, és így 3 hónapra havi 500 ezer forint bevétellel kalkulálhat)? Ha csecsemő-gondozási díjat kap, akkor jelenteni kell, hogy miért nem fizet katát, és addig nem szerez bevételt, amíg ellátásban részesül? Köszönettel: Szabó Anita
Csecsemőgondozási díj és gyed összege Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem egyéni vállalkozó. Alkalmazottja 2009 óta be van jelentve. Utolsó szerződés szerinti jövedelme bruttó 159 ezer forint volt. Az alkalmazott gyermeket szült, 2014.11.06-án visszajött dolgozni. Ekkor már a garantált bérminimum kétszerese, azaz 236 ezer forint bruttó munkabért kapott. 2014.11.17-én azonban veszélyeztetett terhesként betegállományba került. Szeretném megkérdezni, hogy a csecsemőgondozási díját és a gyed összegét milyen jövedelem alapján állapítják meg: 1. ha végig betegállományban lesz, 2. ha több mint 30 napra visszajön dolgozni, 3. ha 180 napra visszajön dolgozni? Válaszát várva. Weiszné Ulicska Anna