43 találat a(z) céltartalék cimkére

Céltartalékképzés a Sberbank csődje miatt? Cikk

Lehet-e, illetve kell-e egy kft.-nek céltartalékot képeznie a 2021. évre a Sberbank csődje miatt? – kérdezte az Adózóna olvasója. Greff Magdolna okleveles adószakértő, a Finacont Kft. munkatársa válaszolt.

Céltartalék képzése Sberbank csődje miatt Kérdés

Pórul járt vállalkozók – hátrányos szerződések a számvitelben Cikk

Az üzleti év zárása és ezzel összefüggésben a céltartalékképzés kapcsán a vállalkozóknak vizsgálniuk kell, hogy van-e olyan szerződésük, amely hátrányossá vált. Az alábbiakban néhány, ennek során mérlegelendő kérdésre világítunk rá.

Műemlék beruházás és lekötött tartalék kapcsolt vállalkozások között Kérdés

Szerb céltartalék Kérdés

Céltartalék Kérdés

Hiányosságok miatt bírság az MKB Nyugdíjpénztárnak Cikk

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 9,5 millió forint felügyeleti bírságot szabott ki az MKB Nyugdíjpénztárra, egyebek közt számos informatikai biztonsági, kiszervezési, számviteli és vállalatirányítási hiányosság miatt, és kötelezte a problémák orvoslására. A feltárt jogsértések nem fenyegetik a pénztár biztonságos működését – közölte a jegybank.

2018-as évben tévesen könyvelt céltartalék javitása Kérdés

Céltartalék a kivában Kérdés

Tisztelt Szakértő! Két vevőnk is garanciális kötelezettségekre visszatartott az általa fizetendő vételárból. A kivában hogyan alakul a garanciális kötelezettségekre történő céltartalékképzés? Kötelező-e képezni? Válaszát előre is köszönöm.

Árbevétel meghatározása elszámolási egységre és a kapcsolódó költségek kezelése Kérdés

Tisztelt Adózóna! Hivatkozva az "Árbevétel meghatározása" https://adozona.hu/kerdesek/2019_11_28_Arbevetel_meghatarozasa_mcr című kérdésre további kérdésként merül fel a költségek elszámolása és társasági adóbeli kezelése. Az árbevétel tekintetében világos az elszámolás. Mi volna azonban a helyes eljárás a kapcsolódó költségek elszámolása tekintetében? Mi az eljárás akkor, ha a teljesítési foknál több a kapcsolódó költség? Feltételezem, hogy ezt befejezetlen termelésként kell év végén kimutatni. És mi a helyes eljárás akkor, ha a teljesítési foknál kevesebb a kapcsolódó költség? Ebben az esetben a még kapcsolódó (de még ki nem számlázott) költséget hogyan kell elszámolni? Költségként időbeli elhatárolással / kötelezettséggel szemben, vagy pedig céltartalékként? A társasági adó vonzata ugyanis eltérő és jelentős is lehet. Köszönettel!

Céltartalékképzés Kérdés

Egy kereskedelmi cég relaxációs eszközöket árusít, melyekre garanciát vállal x évre. Általában az árban benne van a garanciavállalás díja (ez a számla szövegéből is kitűnik), de olyan is előfordul, hogy a garancia meghosszabításáról állít ki számlát. Én úgy gondolom, év végén céltartalékot kell képezni garanciavállalás címén. Jól gondolom? Ha igen, hogyan számolom ki, mennyi céltartalék képezendő? Ha a számlában nincs külön soron feltüntetve a garanciavállalásért kért ár, nem tudom ennek pontos összegét. Ha csak garanciavállalásról szól a számla, igen. Következő években, mi alapján döntöm el, mennyi céltartalék oldható fel? A céltartalékképzés befolyásolja-e a kiva mértékét (ha jól tudom a Tao-törvény szerint adóalapot növelő tétel).

Előző évet érintő költségek a taóban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társaság a korai mérlegzárás miatt az előző évben, a mérlegkészítésig még be nem érkezett, de várható költségek miatt céltartalékot képzett. Tárgyévben beérkeztek a számlák, elszámolásuk megtörtént, mi a teendő ezekkel a társasági adó szempontjából? Jó-e a következő megoldás, vagy van még feladatom: a beérkezett számlák értékében a képzett céltartalékot feloldom, vagyis egyéb bevételként elszámolom, majd a társasági adó alapjának számításánál csökkentő tételként elszámolom? Előre is köszönöm szíves tájékoztatását!

Társasági adó, céltartalék-elhatárolás Kérdés

Tisztelt Szakértők! Fenti témában szeretném a tanácsukat kérni, melyik eljárás lenne a leg zabályosabb. Adott egy kft., 2017-ben egy nagy összegű bevétele kiszámlázásra került, melynek szintén egy magas összegű alvállalkozói költsége 2018-ban mérlegkészítés után realizálódott. Ezáltal a 2017. év nagyon nyereséges volt, a 2018. évet viszont emiatt nagy veszteségbe viszi át. Megoldás lehet-e a 2017-et módosítani akár céltartalék-képzéssel, akár passzív időbeli elhatárolással, hogy az összemérés elve, az óvatosság elve ne sérüljön? Amennyiben igen, melyik megoldás a megfelelő? A céltartalék-képzéssel a társaságiadó-fizetési kötelezettség változatlan maradna 2017-ben, hiszen taoalap-növelő tétel is egyben, az elhatárolás esetében pedig csökkenne a tao-fizetési kötelezettség. Köszönöm szépen!

Rossz hitelek: regulázza az Európai Bizottság a központi bankot Cikk

Túlterjeszkedett a hatáskörén az Európai Központi Bank (EKB) a rossz hitelekre vonatkozó javaslatával – véli az Európai Unió Tanácsa. Megítélése szerint az Európai Központi Banknak (EKB) nincs felhatalmazása arra, hogy felkérje az euróövezet bankjait, fordítsanak több pénzt a rossz hitelek fedezésére. A tanács azt kérte az Európai Központi Banktól, hogy dolgozza át javaslatát.

Céltartalék feloldása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Építőipari kft.-nél garanciális visszatartás volt, melynek lejárata 2021.07.29. Kft céltartalékot képzett ezen kötelezettségére. Megállapodás alapján idő előtt 2017.04.12-én a garanciális visszatartásnak a 60 százalékát visszautalták, de feltétel a kötelezettségvállalás 2021.07.29-ig. Kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben a céltartalékot fel kell-e oldani? Véleményem szerint nem, mivel a kötelezettségvállalás megmaradt az eredeti dátumig. Válaszát előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink