43 találat a(z) céltartalék cimkére
Hiányzó számla Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában kérem a segítségét! Az egyik általam könyvelt vállalkozás könyvelését év elején vetem át. A tavalyi ügyleteket leegyeztettem a beszállítóival, mert jó néhány számla hiányzott. Az egyik szállító, arra hivatkozva, hogy az ügyfelem tartozik neki, nem hajlandó megküldeni a hiányzó számlát. (milliós nagyságrend). Hogyan lehet ezt a mérlegben mégis kimutatni? A számla összege ismert. Céltartalékot kell rá képezni? Van-e különbség a mérlegben történő megjelenítésben, abból a szempontból, hogy a kft. elismeri-e vagy sem a beszállító követelését? Köszönettel Vágner Emília
Beruházási hitelt kiváltó hitel Kérdés
Tisztelt Válaszadó! Társaságunk beruházási hitelt vett igénybe ingatlan építéséhez. A hitelt devizában vette fel. A beruházási hitel nem realizált árfolyamveszteségéhez kapcsolódó elhatárolás, céltartalékképzés és lekötött tartalék képzést társaságunk elszámolta. 2016-ban az akkor fennálló devizahitelt egy másik bank jobb kondíciókkal kiváltotta. Kérdésem az lenne, hogy ilyenkor a korábbi hitelhez kapcsolódó nem realizált árfolyamveszteséget realizáltnak kell tekinteni, és minden kapcsolódó tételt fel kell oldani? Ha igen, kell-e adóalap-módosító korrekciót végrehajtani a céltartalék-felhasználás miatti csökkentésen kívül? Kell-e a beruházást kiváltó hitelre is alkalmazni az árfolyamveszteség-elhatárolásra vonatkozó kötelezettséget? Tisztelettel: Nagy Annamária
Céltartalék gépjárművásárlásra Kérdés
Lehetséges-e céltartalékot képezni gépjármű- (személy- és haszongépjármű egyaránt) vásárlásra? Ráadásul még lízingelni is szeretnék az áfa leírhatósága miatt. Lehetséges?
Céltartalék felszámolónak Kérdés
Egy felszámolásra került cég céltartalékot képzett a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló törvény 26. § (5) bekezdése szerint. Nincs ennyi pénze a felszámolás alatt lévő cégnek. Megteheti-e azt, hogy a pénztárba befizeti a szükséges különbözetet, és ezt adja át a kötelezően képzett céltartalék összegeként?
Kiterjesztett garancia értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem a 2016-os évtől kezdődően termék értékesítéséhez az egy év kötelező garancián felül kiterjesztett garanciát kínál térítés ellenében vevőinek. Külföldi tulajdonosi elvárás, hogy az így megszerzett árbevételt arra az időszakra határoljuk el, amelyik időszakban a garancia realizálásra kerül. A magyar számvitelben és adójogban van-e valamilyen lehetőség/előírás e bevétel időbeli elhatárolására? Van-e valamilyen előírás ezen kötelezettségvállalás fedezetére történő céltartalék képzésére? Mekkora összeget lehet kötelezettségként megképezni? A teljes árbevétel összegét? Vagy esetleg a tervezett ráfordítás összegét? Mivel kell alátámasztani a megképzett céltartalék összegét? Köszönettel
Beruházási hitel elhatárolt árfolyamvesztesége Kérdés
Egy kft. éveken keresztül élt a beruházási hitel év végi átértékeléséből adódó árfolyamveszteség időbeli elhatárolásának lehetőségével. A 2015-ös év végén az év végi átértékelésből árfolyamnyereség keletkezett. A kft. az árfolyamnyereség összegének mértékéig feloldotta az aktív időbeli elhatárolást. A hitel futamideje 2016-ban lejár. Kérdésem, hogy kell-e a 2015-ös évben céltartalékot képezni?
Garanciális visszatartás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft.-nk építőipari munkát végzett egy másik kft. részére. A számla kiállításakor garanciális visszatartást tüntettünk fel a számlán, illetve a teljesítési igazoláson. A számla összegét átutalták, a garanciális visszatartás összege maradt fent a 311-en, vevői követelésként. A kérdésem az lenne, hogy amíg ki nem egyenlítik a garanciális visszatartást, addig a 311-en marad követelésként (2 évig), vagy át kell vezetni más főkönyvi számra? Továbbá kérdezném, hogy céltartalékot kell-e képezni a garanciális visszatartás összegére? Esetleg vannak-e egyéb tudnivalók ezen témával kapcsolatban? Köszönettel.
Ismételt érintésvédelmi felülvizsgálat ktgének elhatárolása Kérdés
Tisztelt Adószakértők! Cégünknél 3 évente végzik el villamos berendezések, villámvédelmi berendezések érintésvédelmi vizsgálatát, melyről hivatalos dokumentációt csatolnak. A dokumentáció tartalma szerint a következő időszakos felülvizsgálat 3 év múlva esedékes. Kell-e az idén felmerült érintésvédelem vizsgálati díját 3 évre elosztva elhatárolásként szerepeltetni, vagy a teljes költség könyvelhető 2015-re. Esetleg szükséges-e jövőbeni kötelezettségre céltartalékot képezni? Köszönöm válaszukat előre is! Üdvözlettel: Zsuzsanna
Egyéb ráfordítás vagy céltartalék Kérdés
Cégünk főtevékenysége felszámolási eljárások bonyolítása. Egy 2008-ban indult felszámolás lezárására 2013. 04. hóban került sor. Az adóhatóság a felszámolás alatti időszak záró ellenőrzése során közel 8 millió forint értékben kiadásként elszámolt 2009. évi költségszámlákat (ügyvédi díj, szakértői díj stb.) nem fogadott el a felszámolás alatt álló cég költségeként (mivel a felszámoló nem kért engedélyt a bíróságtól teljesítési segéd igénybevételére), így a 2013. 08. hóban meghozott határozatában a 8 millió forint összeget a felszámolónak a felszámolói díjával szemben kell elszámolnia. Cégünk a határozatot megfellebbezte, de az adóhatóság másodfokon jóváhagyta a határozatát, így az 2014.02. hóban jogerős lett. Kérdésünk: a jogerős határozat alapján a 8 millió forint összeget cégünknek, mivel vissza kell tennie az 'fa' cég vagyonába, így ezt 2013-ra elő kell írni 86. egyéb ráfordításként, vagy mivel a jogerős határozat felülvizsgálata iránt pert indítottunk a bíróságon, aminek az első tárgyalása 2014. 06.hóban lesz, így 2013-ra céltartalékot kell képezni a 8 millió forint összegre ? (A beszámolókészítés időpontja 2014.04.30.) Kérdésünkre adott válaszukat köszönjük.
Mától új szabályok a csődtörvényben Cikk
Kiegészítő szabályok kerültek be a csődtörvénybe, például a csődegyezséget jóhiszeműen eljárva kell megkötni, az egyezség sem a hitelezők egészére, sem azok egyes csoportjaira nem lehet kirívóan előnytelen - egyebek mellett ezt a szabályt iktatta be kiegészítésként április 1-jétől a csődtörvénybe a februárban született bizalmi vagyonkezelési törvény.
Figyelem! Változik a csődtörvény Cikk
Új szabályokkal egészül ki április 1-jétől a csődtörvény. Például a csődegyezséget jóhiszeműen eljárva kell megkötni, az egyezség sem a hitelezők egészére, sem azok egyes csoportjaira nem lehet kirívóan előnytelen.
Garancia kiterjesztése Kérdés
T.Szakértő! Egyik ügyfelem, aki röntgen és egyéb orvosi berendezések és eszközök értékesítésével foglalkozik, egy nagy értékű röntgen berendezést értékesített. A berendezés árába beletartozik egy év garancia. A nagy értékre való tekintettel plusz 2 év garanciát vásárolt. A kérdésem az, hogy a plusz 2 év garancia (2015 és 2016-ra) vásárlást el kell-e határolni, és a bevételből az egy év garanciára kell-e céltartalékot képezni? Köszönettel:Burián Tamásné
Átmenetileg dupla sarc a bankoknak? Cikk
A Magyar Bankszövetség súlyosan sérelmesnek tartaná a bankszektor szempontjából, ha a társasági adótörvénynek a kockázati céltartalékképzéssel kapcsolatos módosítása elfogadásra kerülne - nyilatkozta Müller János, a szervezet szóvivője.