873 találat a(z) bejelentés cimkére
Őstermelő megbízási jogviszonyban
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2018-ban kezdő őstermelő munkaviszonnyal nem rendelkezik, de van megbízási jogviszonya 60 000 forint/hó megbízási díjjal. Kell-e járulékot fizetnie őstermelőként? Milyen bejelentési kötelezettségei vannak? Köszönettel Nagyné
Járulékfizetési kötelezettség rendezése
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Tavalyi év decemberében tettük fel fenti témában kérdésünket (http://adozona.hu/kerdesek/2017_12_19_Jarulekfizetesi_kotelezettseg_ren_nwn) melyre Hunyadné Szűts Veronika szakértőjük válaszolt, melyet ezúton is köszönünk! Fenti kérdésünk kapcsán az alábbiakat közöljük: a volt munkavállalónak bírósági végzés alapján elmaradt munkabér (bruttó) került kifizetésre, melyről nyilatkozat van. A munkavállaló a bruttó bérét kapta meg átutalással, így a járulékok közül az szja, nyugdíjjárulék és egészségbiztosítási járulékokat neki kell rendeznie az adóhatóság felé. Kérdésünk utolsó része arra vonatkozott, hogy ezt hogyan tudjuk az adóhatóság felé bejelenteni vagy jelezni? Természetesen tudjuk, hogy van nekünk is ezzel kapcsolatban adófizetési kötelezettségünk (szocho és szakképzési járulék). Segítségüket előre is köszönjük!
Beltagcsere
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérném szíves segítségét az alábbi esetben: Adott egy bt., 150 000 forint törzstőkével. X beltag 100 000 forint és Y kültag 50 000 forint törzstőkével. 2018.01.01-jével a bt. X beltagja kültag lesz és Y kültag beltaggá válik. Az X beltag ajándékozási szerződéssel átad 50 000 forint törzstőkét Y kültagnak és a módosított társasági szerződés alapján már Y mint beltagnak 100 000 forint és X mint kültagnak 50 000 forint törzstőkéje lesz. X és Y is rendelkezik máshol 36 órán túli munkaviszonnyal.Y beltag az ügyvezetést munkaviszonyban (részmunkaidőben) és munkaviszonyban látja el munkát is végez a bt.-tevékenységében. X kültag társas vállalkozóként személyesen közreműködik a bt. tevékenységében díjazás nélkül. A bt. könyvelésében a kültag-beltag cserét, az ajándékozást, a NAV felé a változásokat hogyan helyes átvezetni, bejelenteni, milyen járulékvonzata lesz a részmunkaidős ügyvezetésnek például heti 15 órában? Köszönöm a segítséget.
Kft. tulajdonosa nyugdíjba szeretne menni.
Kérdés
A kft.-nek két tulajdonosa van, az egyik tulajdonos az ügyvezető a kft.-ben, de mint alkalmazotti minőségben. Elvileg elmehetne nyugdíjba 2018. január 18-ától, a kérdésem az lenne, hogy ki kell-e léptetni az ügyvezetőt mint alkalmazottat és be jelenthetem-e a következő nappal mint kiegészitő tevékekenységet folytató tag, aki után az egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetni havi 7320 forintot, illetve ha havonta munkabért vesz fel mint nyugdijas tag akkor még10 százalék tb-t és a 15 százalék szja-t kell fizetni. Köszönöm előre is válaszukat
Hobbiállat tenyésztése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Öregségi nyugdíjas őstermelő adószámos magánszemélyként foglalkozhat-e hobbiállat-tenyésztéssel? Évente egy-két alkalommal kiskutyákat értékesítene. Milyen formában teheti ezt meg, be kell-e a tevékenységet jelentenie a NAV-hoz? Köszönöm válaszát.
Bejelentés, adózás
Kérdés
Egy belterületi társasházi apartmanházban van egy nyaralóként üzemelõ üdülõingatlan, amit szeretnék magánszemélyként hasznosítani. Lehetõség van január elejétõl hosszú távra, 90 napot meghaladóan kiadni egy cégnek, amely számlát kér, majd pedig az igényeknek megfelelõen rövidebb távra, később pedig – ha lenne rá mód – ismét hosszabb távra hasznosítanánk. Egy éven belül ugyanazt az ingatlant különbözõképpen hasznosítanám. Az önkormányzat felé történõ bejelentkezést külön intézném Az világos számomra, hogy a szálláshely-szolgáltatás a 90 napot nem haladhatja meg, így az elsõ idõszak biztos, hogy bérleti idõszak lesz. Kérdésem az lenne, hogyan kell bejelenteni a tevékenységet a NAV-hoz? Mindkét tevékenységet be kell jelentenem egyszerre – egyéb ingatlan-bérbeadásként, egyéb szálláshely-szolgáltatásként –, vagy lehetõség van arra, hogy elõször az egyéb ingatlan-bérbeadási tevékenységet jelentem be, majd pedig, ha ténylegesen létrejön a rövidebb távú "bérbeadás", akkor szálláshely-szolgáltatással egészítem ki? Vagy az utóbbi esetben a bérbeadás törlõdik, és csak a szálláshely-szolgáltatás marad, majd, amikor hosszabb távra sikerül kiadni, akkor ismét bejelenteni a bérbadást? Miután ugyanazon ingatlanról van szó, lehet-e éven belül ezt a két tevékenységet felváltva végezni, és akkor hogyan kell bejelenteni? Hogyan mûködik ez? Az biztos, hogy alanyi mentességet választok (az ingatlan-bérbeadás amúgy is mentes). Választhatom-e éven belül ugyanarra az ingatlanra vonatkozóan a bérleti tevékenységhez kapcsolódóan a tételes költségelszámolást és a szálláshely-szolgáltatásra pedig az átalányadózást? Úgy gondoltam, hogy elsõ lépésben bejelentkezem az ingatlan-bérbeadási tevékenységre, mert az önkormányzatnál még nem tudtam elindulni, és majd, amikor az önkormányzati bejelentésem is elkészült, és rendben van minden, akkor pedig bejelenteném a szálláshely-szolgáltatást. Tudom, hogy itt nincs arányosítás, az éves díjat kifizetem, függetlenül attól, hogy hány hónapig végzem ezt a tevékenységet.
Egyéni vállalkozó EGT-tagállamban is vállalkozó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném az Önök segítségét. Magyarországi egyéni vállalkozó Ausztriában is egyéni vállalkozóvá vált. Ausztriában megfizeti a járulékokat. Magyarországon az Egészségbiztosítási Pénztárhoz bejelentette a "Bejelentő lap taj számmal rendelkező személy részére, aki EGT-tagállamban vagy egyezményes államban biztosított" nyomtatványon, hogy Ausztriában önálló vállalkozói jogviszonyt létesített. Taj száma Magyarországon ezáltal csak sürgősségi ellátásra jogosítja, kint vált biztosítottá. Kérdésem arra irányulna, hogy magyarországi egyéni vállalkozása milyen státuszba kerül, ugyanis ilyen jogviszony nem jelölhető, hogy EGT-tagállamban egyéni vállalkozó? Terheli-e járulékfizetési kötelezettség Magyarországon, ha igen, akkor mennyi? T1041-es és T101E nyomtatványon kell-e jelenteni ezen státuszát és hogyan? '58-as bevallás beadására kötelezett-e? Válaszát köszönöm!
Egyéni vállalkozó külföldön létesít munkaviszonyt
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jelenleg egyéni vállalkozó vagyok heti 36 órát meghaladó munkaviszony mellett. A közeljövőben külföldön vállalok munkát mint munkavállaló. Vállalkozásom szeretném megtartani a jelenlegi formában, elsősorban belföldi munkák vállalásával. Kérdésem: kell-e a vállalkozásom státuszán változtatni, vagy az eddigiek szerint működhet tovább? Van-e bejelentési kötelezettségem? Tisztelettel Fazekas M
Bt. kültagjának személyes közreműködése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Bt. kültagja (más vállalkozásban 40 órás munkaviszonya van, ott megfizetik utána a járulékokat) személyesen közreműködne a társaság működésében. Nem ügyvezetőként (az a beltag), a tényleges munkát végezné. Ezért a közreműködésért díjazást nem kapna. A társasági szerződés nem rendelkezik arról, hogy a kültag mellékszolgáltatást nyújthat-e. Ezen rendelkezés hiányában, a kültag minek minősül? Megbízási szerződést kell vele kötni, és az alapján bejelenteni 1041-en, valamint minden hónapban 08-as bevallásban M pótlapon jelenteni? Vagy annak ellenére, h a társaság szerződés nem rendelkezik erről, ő mellékszolgáltatást végző másodállású társas vállalkozó lesz és ez alapján kell a bejelentéseket megtenni? Amennyiben a bt. megbízási szerződést köt a kültaggal (mivel a társasági szerződés nem rendelkezik a mellékszolgáltatásról, szerintem ez lenne a megfelelő megoldás), ezt később a NAV átsorolhatja társas vállalkozássá? Válaszát előre is köszönöm, MM
Ők azok, akik bejelentés nélkül foglalkoztatnak dolgozókat
Cikk
Összesen 4078 adózó szerepel a Nemzeti Adó- és Vámhivatal be nem jelentett foglalkoztatottat foglalkoztatók legfrissebb listáján.
Gyes melletti őstermelő
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni mezőgazdasági őstermelő biztosítotti jogviszonyával kapcsolatban. Gyesen lévő kismama december hónapban lett őstermelő a férje mellett, gyesre alanyi jogon jogosult, mivel nem rendelkezett a szülés előtt semmilyen biztosítotti jogviszonnyal. A T1041-es nyomtatványon bejelentette, hogy főállású őstermelő december 20-ától. A kérdésem az lenne, hogy kell-e az 58-as bevallásban a minimálbér szerinti járulékot fizetni, vagy a kieső időnél jelölheti a gyest?
Alanyi mentességi értékhatár átlépése az áfában
Cikk
Milyen tételeket kell figyelembe venni az általános forgalmi adóban az alanyi adómentesség értékhatárának vizsgálatakor? Mit kell tenni az értékhatár átlépésekor? Összefoglaltuk.
Áfakörből való kilépés
Kérdés
Tisztelt dr. Bartha László! Köszönöm a választ. Pontosítok. Egyéni vállalkozó vagyok. A vállalkozásomat tovább akarom folytatni, csak áfás bevételem nem lesz. Nem inkább a 17T101E nyomtatványon kellene a módosítást bejelentenem?
Pénzmosási szabályzat
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem szíves segítségét: Megjelent-e már, és ha igen, milyen törvényhelyen a pénzmosás elleni szabályzat elkészítéséhez szükséges rendelet (útmutató) a könyvviteli szolgáltatók részére? Valamint, hogy van-e újabb "kitűzött" határidő (2017. szeptember 30-a helyett), a NAV felé beküldendő bejelentési kötelezettségről nevezett téma kapcsán? Válaszukat előre is megköszönve Tisztelettel maradok!
Pénztárgéphasználat
Kérdés
Egy művirágkészítőt kötelezni akarnak a pénztárgép használatára, mert virágait egy kifejezetten nagybani vásárlók részére fenntartott piacon árulja, heti egy-két alkalommal. Vagy pedig ugye a bevallást kérik helyette a számlákról. Egy területet bérel, ami ketrecszerűen zárható. Kérhetik ezt? Valamint kérik ennek a területnek a telephelyként való bejelentését. Jogosan-e?