873 találat a(z) bejelentés cimkére

Többes jogviszony külföldi munkavállalásban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyar állampolgár, magyarországi állandó lakóhellyel Ausztriában havi 72 órás munkaviszonnyal rendelkezik, jelenleg ott biztosított, családi pótlékot is Ausztriából kapja teljes összegben. Magyarországon szeretne egy havi 16 órás részmunkaidős állást vállalni (az ebből származó bére az összes bevételének a 25 százalékát nem éri el). Kérdésem, hogy ez az új munkaviszony befolyásolja e az osztrák biztosítási jogviszonyát, illetve családipótlék-jogosultságát? Ha nem, akkor milyen járulékokat és adót kell megfizetni a magyarországi munkaviszonyából származó bére után, és azt milyen módon kell bevallani, bejelenteni? Előre is köszönöm válaszuk: Üdvözlettel: Szabó Kinga

Társas vállalkozó egyéni vállalkozás mellett Kérdés

Egyéni vállalkozó egy kft.-ben ügyvezető igazgató. Jövedelmet nem vesz ki. A 1041-es nyomtatványon milyen kóddal kell bejelenteni? 08-on 39-es kóddal jelentjük. Előre is köszönöm.

Ingatlanértékesítés társaságban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben várnám szíves állásfoglalását: Egy egyszemélyes kft. nagyértékű ingatlannal rendelkezik. A tag eladja üzletrészét egy belföldi magánszemélynek névértéken, 3 millió forintért. A kft. korábbi tagja belföldi illetőségű magánszemély, ugyanúgy, mint a vásárló tag, egy napig sem bírtak külföldi illetőséggel. Kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben van-e bármilyen bejelentési kötelezettségem a NAV felé akár változásbejelentő leadásának tekintetében, vagy akár illetékkivetéshez történő adatszolgáltatáshoz vagy társaságiadó-fizetési kötelezettség megállapításához? Keletkezik-e adó- vagy illetékfizetési kötelezettség bármilyen tekintetben bármelyik szereplőnél? Második kérdésem hasonló: ha egy nagy eszközértékű társaság belföldi magánszemély tagja eladja üzletrészét egy másik hasonló magánszemélynek úgy, hogy az üzletrész eladásáért nem kér többet, mint az üzletrész névértéke, keletkezik-e bármilyen adófizetési kötelezettsége akár a régi, akár az új tagnak, akár a társaságnak? Azzal tisztában vagyok, hogy a tagok személyében történt változásról változásbejelentőt kell küldenem a NAV-nak – ez minden esetben így van, mikor olyan változás történik a társasági szerződésben/alapító okiratban mely a tagok személyének változását illeti. Válaszát előre köszönöm.

Egyéni vállalkozó T1041 bejelentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az egyéni vállalkozó, amikor elkezdte a vállalkozását, heti 36 órát meghaladó munkaviszonnyal rendelkezett. Ennek megfelelően lett bejelentve a T1041-es bevalláson. Most megszűnt a munkaviszonya, így főállású egyéni vállalkozóvá vált. A T101E- nyomtatványon ez bejelentésre került, de kell-e ezzel együtt a T1041-esen is bejelenteni a változást? Ha időközben az egyéni vállalkozó katás adózó lesz, akkor kell-e a T101E mellett T1041 nyomtatványon is bejelentenie valamit (a főfoglalkozás megmarad)? Ha a későbbiek folyamán a vállalkozónak újra lesz munkaviszonya és már nem minősül főfoglalkozásúnak, akkor szintén bejelentési kötelezettsége keletkezik a T101E és T1041 nyomtatványokon? Válaszát előre is köszönöm!

Nem közreműködő tagok bejelentése Kérdés

Egy kft.-nek 3 alapító tagja van: anya és két gyermek. A gyerekek nem működnek közre a kft. irányításában, csak az osztalékot szeretné részükre az édesanya átutalni. Be kell-e jelenteni őket a 1041-es nyomtatványon társas vállalkozónak (1452)? (Ha részvényt veszek, nem jelentenek be.) Ha nem, akkor a 08-as bevallásban milyen kóddal kell jelentenem őket? (35-ös) Előre is köszönöm.

1,5 milliós készpénzfizetési korlát Kérdés

Tisztelt Szakértő, Cégünk élelmiszer-vegyiáru nagykereskedelemmel foglalkozik. Román partnerünk személyesen szállítaná el az árut, és az ellenértéket készpénzzel azonnal kiegyenlítené. Ez meghaladja 1,5 millió forintos korlátot. Ebben az esetben van-e bejelentési kötelezettségem a NAV felé? Köszönöm.

Iskolaszövetkezettől kölcsönzött munkaerő bejelentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Iskolaszövetkezeten keresztül diákokat foglalkoztatunk, alkalmi jelleggel, nem rendszeresen. Ebben az esetben van-e a kölcsönzött munkaerő után a NAV felé bejelentési kötelezettségünk? Válaszát előre is köszönöm.

EU-s székhelyű vállalkozás termékének magyarországi forgalmazása Kérdés

EU-s (Egyesült Királyság) székhelyű vállalkozás szeretné Magyarországon forgalmazni az általa gyártott illatgyertyákat és illatosítókat. Az az elképzelésük, hogy az itthoni ismerőseiken, rokonaikon keresztül szeretnék forgalmazni a termékeiket (piaci árusítás, vagy boltokba beszállítás révén). A kérdésük az, hogy ezt milyen jogviszony keretében tehetik meg? A magyarországi magánszemélyek értelemszerűen nem alkalmazottai az angol vállalkozásnak, s Magyarországon sem rendelkeznek céggel vagy vállalkozói igazolvánnyal. Van valamilyen olyan foglalkoztatási mód, amivel az angol vállalkozás magyarországi telephely vagy önálló cég létesítése nélkül tudja foglalkoztatni ezeket a személyeket anélkül, hogy vállalkozást kellene indítaniuk? Köszönettel várom szíves visszajelzését.

Ismét bírságolt az MNB jogosulatlan szolgáltatásnyújtás miatt Cikk

Az MNB ma közzétett határozatában 10 millió forint bírsággal sújtotta a budapesti székhelyű Első Magyar Befektetői Szövetkezetet, mert engedély nélkül visszafizetendő pénzeszközöket gyűjtött. A jegybank egy másik ügyben 13 millió forint megfizetésére kötelezte a fővárosi Skylite Reklám és Piackutató Kft.-t bejelentés nélkül folytatott függő ügynöki tevékenység miatt.

Külföldi bankszámlák: rengeteg kérdést gerjeszt az új kötelezettség Cikk

A 2018. január 1-jétől hatályos adózás rendjéről szóló törvény egyik újdonsága, miszerint az egyes adóalanyoknak kötelező bejelenteniük külföldi bankszámlaszámukat. A bejelentést megelőzően is számos kérdés merült fel a szabály alkalmazhatóságával kapcsolatban: ezek megválaszolásához vizsgáljuk meg kicsit részletesebben a jogszabályi rendelkezést.

Személyszállítási tevékenység adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magyar magánszemély katás egyéni vállalkozást szeretne nyitni, amely főtevékenysége a személyszállítás lenne, azon belül külföldre történő személyszállítás 7 személyes gépjárművel. Az első kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben keletkezik-e az szállítási tevékenység miatt külföldön (Németország, Hollandia) valamilyen adófizetési, illetve bejelentési kötelezettsége? Továbbá, ha közösségi adószámot váltana ki és bejelentkezne az áfa hatálya alá, vonatkozik-e rá valamilyen speciális szabály? Az utasok magánszemélyek, a fizetés beszálláskor készpénzben történik. Ehhez a tevékenységhez van-e a B-kategóriás jogosítványon kívül valamilyen egyéb kötelező szakképesítés? Válaszát előre is köszönöm.

Telephely bejelentése Kérdés

Egy kft. székhelye Pest megyében van, székhelyétől eltérő központi ügyintézés helye Budapest (a cégkivonaton szerepel).Telephelyként be kell-e jelenteni a központi ügyintézés helyét? Iparűzési adót hol kell fizetnie?

Telephely bejelentése, áfa Kérdés

Tisztelt Szakértők! Cégünk vásárolt egy romos lakóingatlant (lakóház, gazdasági épület), amit le fog bontani. Bontási engedély nem szükséges, bejelentési kötelezettsége lesz csak. Új épületet nem épít rá, lesz egy könnyűszerkezetes építmény majd a „telken”, illetve zárt konténert akar elhelyezni. A térburkolaton, a gépjárműveit, gépeit fogja elhelyezni, tárolni, zárt helyen. A bontást követően megváltozik az ingatlan jellege, amit majd telekké (?) kell nyilvánítani. A telken kerítés, bejárat, térburkolat beruházás fog megvalósulni. Nem engedélyköteles beruházások, a cég általános szabályok szerint adózik, csak adóköteles tevékenységet folytat. Az ingatlanban nem fog végezni tevékenységet egyáltalán, mert tevékenysége építőipar (kábelszerelések), mindig más helyeken végzi a tevékenységét. Kérdéseim: – be kell-e jelenteni telephelynek az ingatlant (jelenleg még nincs lebontva sem), az olvasataim alapján nem kell, de még akkor sem, ha készen lesz a tervezett beruházás. Tevékenysége egyébként nem telephely engedélyköteles (4222), iparűzési adó szempontjából a székhelye is ugyanezen önkormányzathoz tartozik. – áfa: levonható-e az beruházással kapcsolatos áfa, a földhivatali bejegyzéstől függetlenül, hiszen még lakóháznak számít lebontásig?

Ügyvezetői feladatok és személyes közreműködés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ötven százalékban saját tulajdonú cégemben havi megbízási díjért cserébe ügyvezetői feladatokat látok el. Ennek bejelentése a T104-es nyomtatványon megtörtént. A megbízási díj nem éri el a minimálbér 30 százalékát, tehát nem itt vagyok biztosítva, hanem egyéb munkaviszonyban. A kérdésem, hogy ha a későbbiekben a cégemnél a szakterületemen személyesen is közreműködnék, szükséges-e a további bejelentés, akár külön megbízási jogviszonyban, akár munkaviszonyban? Válaszát előre is köszönöm!

Tőkeemelés bejelentése Kérdés

„X” kft. bérbeadás céljára lakóházat épített, a „Z”külföldi cég tulajdonos tagi kölcsönnel – 200 500 000 Ft – finanszírozta az építkezést. „Z” külföldi cég 2015-ben apportálta a kölcsönkövetelést „Y” kft.-be: 500 ezer Ft jegyzett tőkébe (JT), 200 millió Ft tőketartalékba (TT) került, „Y” kft.-nek az apport után tulajdonosai: 2 magánszemély 1 500 ezer – 1 500 ezer Ft-tal, és „Z”cég 500 ezer Ft-tal. 2016-ban „Y” kft. beolvadt „X” kft.-be, a beolvadás során „Z” cég „Y” kft.-be apportált 200 500 000 Ft kölcsönkövetelése és „X” kft.-ben lévő 200 500 000 Ft kölcsöne egymással szemben összevezetésre került: beolvadás után JT 4 millió Ft: 2 magánszemély 1 480 ezer Ft – 1 480 ezer Ft, „Z” cég 1 040 ezer Ft, TT 200 millió Ft, mely „Z” tulajdona. 2016 végén „X” kft névértéken, 1 040 ezer Ft-ért visszavásárolta „Z” tulajdonrészét, így tulajdonosok: 2 magánszemély 1 480 ezer Ft – 1 480 ezer Ft, „X” kft. saját üzletrész 1 040 ezer Ft, JT 4 000 ezer Ft, TT maradt 200 millió Ft. 2017 végén a tagok bevonták „X” kft. saját üzletrészét és egyidejűleg a tőketartalék terhére a jegyzett tőkét emelték: tőkeemelés után tulajdonosok: 2 magánszemély 1 480 ezer Ft + emelés 25 020 ezer Ft, összesen 26 500 ezer Ft tulajdonosonként, összesen a JT 53 millió Ft. A tőkeemelést 2018. 02. hónapban jegyezte be a cégbíróság. Kérdésem: kell a 2018. 02. hónapban bejegyzett tőkeemelésről 2018. évben adatot szolgáltatni magánszemélyenként a K71. nyomtatványon, ha igen, a K71M-01. lap 1. sorába milyen kódot kell írni a felsorolt 7 pontból?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkavállalói értékpapír-juttatási program (MEP)

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Vagyonfelosztás

dr. Udvari Jesszika

MBA, ügyvéd

budlegal Ügyvédi Társulás tagja

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink