1060 találat a(z) bérbeadás cimkére
Egyéni vállalkozó keresőtevékenysége Kérdés
Tisztelt Szakértő! Keresőtevékenységnek minősül-e, ha a főállású egyéni vállalkozó csed folyósítási ideje alatt bérbe adja fodrászoknak a székeket, amíg ő maga nem tud dolgozni? Ha igen, megoldható-e úgy a bérbeadás, hogy a csed folyósítása előtt számlázza ki ezt a féléves időszakot? Köszönöm a segítséget! Hegedűs Pálné
Földbérleti díj kifizetése visszamenőleg Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági tevékenységet folytató vállalkozás a használatában lévő termőföld után több éve nem fizetett bérleti díjat a földtulajdonosoknak. Most lehetősége lenne több évre visszamenőleg kifizetni az elmaradt földbérleti díjakat. Elszámolható-e a kifizetendő bérleti díj költségként, illetve a magánszemélyek adózása hogyan alakul? Öt évnél hosszabb a bérleti szerződés.
Kedvezményes eszközátruházás, ingatlan áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az „A” cég több, korábban 27 százalékos áfás számlával vásárolt lakóingatlannal rendelkezik, mely ingatlanokat korábban telephelyként használt, néhány hónapja azonban adóköteles bérbeadásra került sor. Ingatlanok esetében 20 év a figyelési idő, a vállalkozás a fizetendő áfával szemben év végén elvégzi a szükséges korrekciót, s az egy évre jutó áfaösszeggel csökkenti fizetendő adóját. A vállalkozás saját tulajdonú ingatlan értékesítésére is adókötelezettséget választott. „A” vállalkozás egy saját maga tulajdonában lévő „B” társaság részére szeretné az ingatlaneszközeit kedvezményes eszközátruházás keretein belül áthelyezni, ez esetben nincs illeték, társasági adó, áfafizetési kötelezettség, mivel nem következik be a termékértékesítéshez fűződő joghatás. Kérdésem az, hogy mi történik ilyenkor azzal az általános forgalmi adóval, amit „A” vállalkozás visszaigényelhetne abban az esetben, ha a saját tulajdonú ingatlanát normál adás-vételi tranzakció keretében eladná „B” vállalkozásnak a fordított áfa szabályait alkalmazva? Az „A” cég beszerzéséhez kapcsolódó áfa nyilván nem figyelhető a „B” céghez kapcsolódó év végi korrekciónál, ezért úgy gondolom, hogy az „A” társaság az átruházás időszakában vissza kellene igényelje a 20 évből hátralévő időre vonatkozó áfát, s „B” cég pedig a termékértékesítésekor, vagy az adóköteles bérbeadási tevékenység feltételeinek nem teljesülésekor kellene megfizesse az ingatlan „vételárára”/”átruházási” értékére időarányosan esedékes áfát.
Ingatlan, kívül vagy belül az áfakörön Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk egyik tevékenysége az ingatlan bérbeadása. Társaságunk 2001-ben vásárolt egy irodaingatlant, majd 2002-ben egy másikat és 2005-ben lakást. A lakás áfamentes volt, a két irodai ingatlannál a felszámított áfaösszeget visszaigényeltük. A bérbeadásra társaságunk bejelentkezett az áfakörbe. Az egyik irodai ingatlant és a lakást is bérbeadással hasznosítottuk, a közüzemi szolgáltatások áfáját levontuk, illetve nettó plusz áfa összeggel számláztuk tovább a bérlőknek, akik szintén áfakörbe tartoztak. Azonban a bérletek felmondásra kerültek és most elsősorban magánszemélyek veszik ki bérbe, akik nem érdekeltek az áfában, így január elsejétől szeretnénk kilépni az áfakörből. Kérdésem a következő: - ha kilépünk az áfakörből, akkor a korábban levonásba helyezett irodai ingatlan áfát arányosítani kell-e és befizetni. Az ingatlanok nem kerülnek átminősítésre; - ha igen, akkor decemberi vagy a januári áfabevallásban; - a továbbiakban is bérbeadással hasznosítanánk az egyik irodát és a lakást, a másik iroda az saját használatban van. Mindegyik ingatlan külön helyrajzi számon található, külön közüzemi órákkal, és a számlákat is mindegyik ingatlanra külön-külön kapjuk. Elkülöníthető, hogy melyik számla, melyik ingatlanhoz tartozik. Ebben az esetben kell-e arányosítani az áfát? Köszönöm válaszukat.
Gépet bérbeadó magánszemély Kérdés
Ha magánszemély ad bérbe gépet vállalkozásnak, de nincs adószáma, megteheti ezt számviteli bizonylat kiállításával, s nem kell áfakörbe bejelentkeznie, és ugyanúgy az szja-törvény szerint adózik, mint az ingatlant bérbeadók?
Alanyi mentes értékhatárnál milyen bevételeket kell figyelembe venni? Kérdés
Tisztelt Cím! Adott egy közhasznú egyesület, amelynek bevételei pályázatokból és támogatásokból állnak. Pályázati bevétel, amit a költségek fedezésére kapott 7 millió forint, kapott támogatások, adományok 8 millió forint. Ha esetleg vállalkozási tevékenységből is van bevétele 1 millió forint és ingatlan mentes bérbeadásból is 3 millió forint, hogyan vegyük figyelembe a 6 millió forintos határt? Azt gondolom, az adományok nem számítanak bele és a mentes ingatlan bérbeadás sem. Viszont mi van a pályázati pénzekkel? Nem találok róla semmit. A fentiekben megjelölt árbevételekből mit kell figyelembe venni a 6 millió forintos mentességnél? Hasonló problémám van mint egyéni vállalkozó, alanyi mentességet választottam, Előreláthatóan az árbevételem 5,8 m ft lesz. Viszont kaptam bértámogatást 800 e ft-ot egy munkavállaló után. A bértámogatást figyelembe kel venni a 6 M ft - nál? Ha kaphatnék a válasz mellé törvényi hivatkozást megköszönném. Köszönöm előre is!!
Garázs és lakóingatlan Kérdés
Tisztelt Szakértők! Szeretném megkérdezni, hogy abban az esetben, ha az adószámos magánszemély ingatlan bérbeadásából származó jövedelme a 6 millió forintot meghaladja az adóévben, és eddig adómentesen számlázott, akkor a garázs kiadását már csak áfakötelesen végezheti-e? Köszönettel
Fióktelep: bejegyzésre köteles-e? Kérdés
Ausztriában bejegyzett ingatlan-vagyonkezelő vásárolt Magyarországon egy major elnevezésű ingatlant, amelyen gazdasági épületek találhatók. Ezeket az épületeket fel kívánja újítani, majd később bérbe adni. A felújítás költségének áfáját vissza kívánja igényelni és a bérbeadást áfássá szeretné tenni. Kérdésem, hogy az ingatlant be kell-e jegyeztetni a cégbíróságon, mint a vagyonkezelő fióktelepe, hogy áfaalannyá váljon a külföldi cég, vagy elég kérni neki egy adószámot? Az egyértelmű, hogy a bérbeadásból származó jövedelme után Magyarországon lesz társasági adóalany.
Ingóság bérbeadásának ehója Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély eszközöket (varrógépeket) ad bérbe egy társas vállalkozásnak (varrodának). Az lenne a kérdésem, hogy a számla kiállításánál az ehót ugyanúgy, mint az szja-t a bérleti díj összegéből le kell vonni, vagy azokat a társaság befizeti? A választ előre is köszönöm.
Ingóság bérbeadása Kérdés
Egy magánszemély, aki tulajdonosa egy kft-nek a tulajdonában lévő hídmérleget (mint tárgyi eszközt) bérbe adná egy kft-nek. A telephely, ahol a hídmérleg található a kft tulajdonosának nevén szerepel. Térítés nélkül bérbe adhatja-e a tárgyi eszközt? A bérleti szerződésen kívül van-e további dokumentációs kötelezettsége?
Áfa, ingatlanvásárlás, illetve -bérbeadás Kérdés
Belföldi kft. 2016-ban ingatlant vásárolt, a számlát fordított áfásan állították ki részére, ennek megfelelően lett könyvelve, az áfát bevallotta és levonta. A cég be van jelentkezve az áfa hatálya alá ingatlanvásárlás, illetve -bérbeadás esetére is.[ Áfatörvény 86. § (1) 1. illetve 86 § (1) j. és k., 88 §. 4. pontok] Az a kérdésem,hogy ha év végén jelezve a NAV felé, hogy csak az ingatlan-bérbeadás áfáját szeretné megszüntetni 2017. január 1-jétől, mikre kell figyelemmel lennie. Ha az ingatlanon felújítást végez, áfás számlát kap, befolyásolja- e az ingatlan-bérbeadás áfájából való kilépése? A bérbeadással kapcsolatos rezsiszámlák áfáját természetesen nem vonja le. Kérem szíves válaszukat, mely szabályok vonatkoznak e témára.
Hajón működtetett étterem bérbeadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem egy hajó tulajdonosa. A hajó a Tiszán van kikötve. A hajón étterem üzemel, melyet bérbe kíván adni. Kérem, ebben az esetben az bérbeadás áfavonzatáról és jogszabályi helyéről szíveskedjenek tájékoztatást adni. Amennyiben nem elégséges az információ, kérem jelezzék felém. Köszönettel: Verik Piroska
Bérbeadás 2. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Korábban ebben a témában feltett kérdésemet szeretném pontosítani, illetve kiegészíteni. Magánszemély ingatlant ad bérbe felszerelt pékség berendezéseivel együtt. Folytatható-e mindkét tevékenység magánszemélyként vagy az eszközök bérbeadása csak egyéni vállalkozóként? Köszönöm válaszát CSCS
Családi gazdálkodó – bérbeadás, bérmunka Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem családi gazdálkodóra vonatkozik. Családi gazdaság a tulajdonában lévő traktort bérbe szeretné adni egy egyéni vállalkozónak, aki bérmunkát vállalna vele. Megteheti-e ezt, és ha igen, hogyan dokumentálják le? Mind a ketten alanyi mentes státuszban vannak áfa szempontjából. A családi gazdálkodó, ha nem adhatja bérbe a traktort, akkor ugyanezen traktorral végezhet-e bérmunkát másoknak, vagy sem? (Mezőgazdasági bérmunka lenne, betakarítás.) A családi gazdálkodó kompenzációs feláras és alanyi adómentes. Hogyan szabályszerű a bérmunkát lepapírozni (számlát állít ki vagy felvásárlási jegyet kap a családi gazdálkodó? Egyáltalán mi az, ami a bérmunka fogalomba beletartozhat? Válaszát előre is köszönöm.
Fodrászszékek bérbeadása Kérdés
Tisztelt Szakértők! Adott egy katás egyéni vállalkozó fodrász, aki eddig bérelt üzlethelyiségben dolgozott, amit megtart, de emellett most vásárolt egy saját üzlethelyiséget, ahol szintén fodrászattal foglalkozik majd. Mindkét helyen vannak további fodrász székek, amelyeket ki szeretne adni bérbe. Ő ténylegesen elsősorban az új üzlethelyiségben fog dolgozni, de nem egész nap, hanem csak fél napokat, így emiatt a „7739 - Egyéb gép, tárgyi eszköz kölcsönzése” TEÁOR alatti bérbeadás neki véleményünk szerint nem megfelelő. A kérdés az, hogy a katás egyéni vállalkozása mellett, mint magánszemély T101E-n felveheti-e az ingatlan-bérbeadást, és kiadhatja-e bérbe az új saját és a régi bérelt üzlethelyiségben a fodrászszékeket? Ha igen, akkor kinek kell havonta bevallania és befizetnie a bérbeadást terhelő szja-t? Neki, vagy azoknak, akik tőle bérbe veszi a székeket? Válaszukat előre is köszönjük. Tisztelettel!