104 találat a(z) azonnali hatályú felmondás cimkére

Azonnali hatályú felmondás munkavállalónak Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkavállalónak milyen formájú (szóban, telefon, írásban stb.) és milyen határidejű (hány napon belül) kötelezettsége van a munkáltató felé arra, hogy a távolmaradását indokolja? Abban az esetben, ha a munkáltató próbaidő alatt azonnali hatállyal felmond a munkavállalónak azért, mert nem jelent meg huzamosabb ideje a munkahelyén és ennek indoklását semmilyen formában nem tette meg, mi történik akkor, ha az írásbeli (postán küldött) felmondás után a munkavállaló visszamenőleges dátumú orvosi igazolást visz a munkáltatónak? Abban az esetben, ha beteg volt a munkavállaló a felmondás időpontjában és már előtte is (csak a munkáltatónak nem volt róla tudomása), de erről nem adott le orvosi igazolást a munkáltató felé (írásban nem is tájékoztatta a munkáltatót erről a tényről), akkor a felmondást vissza kell, hogy vonja a munkáltató és állományban kell tartania addig, míg beteg? A munkáltató jóhiszeműen várta, hogy valamelyik reggel megjelenik munkavégzés céljából a munkavállaló, de ez eddig nem történt meg és még próbaidőn van a munkavállaló. Egy munkavállalótól elvárható lenne az együttműködés és hogy tájékoztassa a munkáltatót arról, hogy nincs munkaképes állapotban. Mára már megelégelte a munkáltató a várakozást és fel akar mondani, de ha (pl. holnapután) kap egy visszamenőleges hatályú betegpapírt a munkavállalótól, akkor is megszüntethette azonnali hatállyal próbaidő alatt a munkaviszonyát?

Jól figyelje meg, milyen dátumot írt az orvos az igazolására! Cikk

Beteg volt a munkavállaló, majd a munkáltató portáján hagyta az orvos igazolását, hogy mikortól állhat ismét munkába. Ám az igazoláson az szerepelt, hogy az igazolás benyújtásakor már több mint két hete keresőképes volt, miközben nem jelentkezett munkavégzésre. A munkáltató azonnali hatállyal felmondott neki, a munkavállaló bírósághoz fordult.

Tudnivalók a munkavállaló felmondásáról Cikk

Nem egyedi eset, amikor a munkavállaló munkaviszonya fennállása alatt keres, majd talál egy új munkahelyet, ahol azonban napokon belül kezdenie kellene. Bár a határozatlan időtartamú munkaviszony megszüntetését nem kell indokolni, a felmondási időt le kell dolgozni. A határozott idejű munkaviszony felmondással történő megszüntetését külön nehezíti, hogy arra csak a törvényben meghatározott indokok alapján kerülhet sor, az azonnali hatályú felmondásnak pedig szigorú követelményei vannak.

Bezáró telephely munkavállalóinak áthelyezése Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2017.10.31-ei dátummal bezárunk egy telephelyünket. Az ott dolgozó munkavállalóknak felajánlottuk a szomszéd településen lévő telephelyen való munkavégzést. A korábbi telephely vezetőjének ezáltal megszűnne a pozíciója. Az új telephelyen (mivel az nagyobb) új munkakört tudunk neki felajánlani, a jelenlegi bérének megtartásával. Az új telephely tömegközlekedéssel maximum 15 perc alatt elérhető, és az útiköltséget fizetjük. Véleményem szerint ez nem jár számára aránytalan sérelemmel. Az áthelyezési tájékoztatás szóban több mint egy hónapja megtörtént, illetve a zárt információs rendszerünkben is látható volt, hogy a telephelyet bezárjuk. Kérdésem a következő: milyen jogi dokumentumokat kell átadnom a részére (munkaszerződés-módosítás, munkaköri leírás)? Illetve milyen jogi eszköz áll a munkáltató részére, ha a munkavállaló nem hajlandó felvenni a munkát az új telephelyen? Sérelmezheti-e a munkavállaló az új telephelyet és munkakört? A munkavállalóra szükségünk van a szakmai tapasztalata és tudása alapján. Ha nem írja alá a munkaszerződés módosítását, illetve nem veszi fel a munkát, azonnali hatályú felmondással megszüntethetjük-e a munkaviszonyát? Vannak-e ennek a folyamatnak meghatározott jogi lépései? Köszönettel.

Tanulmányi szerződés megszüntetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azonnali hatállyal felmondtam a munkáltatónak (nem próbaidő alatt). Ők a tanulmányi szerződéses összeg időarányos részét követelik, mondván, én idéztem elő azt, hogy nem tudom teljesíteni a tanulmányaimat (a munkaviszony megszüntetése miatt). Olvastam én is ilyen véleményt. Viszont az Mt. azt írja, hogy felmondással nem szünteti meg a munkavállaló a munkaviszonyt. Továbbá, ha nekik van igazuk, akkor csak annyit kellene tennie egy munkáltatónak, hogy "kikényszeríti" a munkavállaló ilyen lépését és még "olcsóbban" is megúszhatja. Ez persze csak a jogérzetem, nem jog. Ha tudom bizonyítani, hogy jogszerűen mondtam fel azonnali hatállyal, mentesülök a tanulmányi szerződésből eredő kötelezettségek alól? Köszönettel.

Felmondás megváltoztatása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az lenne a kérdésem, hogy van-e mód arra, hogy akár a munkáltató, akár a munkavállaló felmondása esetén a felmondási idő alatt a munkaviszonyt azonnal megszüntessék? Ha valamelyik fél, akár a munkavállaló akár a munkáltató olyan magatartást tanúsít, hogy az a további együttműködést lehetetlenné teszi. Például munkáltató rossz hírét kelti, szítja a feszültséget a munkavállalók között, állandóan ellentmond a felettesének, nem segíti elő a többi dolgozó betanítását, akadályozza azt inkább. Valamint munkáltatói oldalról nehezebbé teszi a munkavállaló munkavégzését, nem megfelelő stílusban beszél a munkavállalóval...stb. Tehát lehet-e felmondásból azonnali hatályú felmondás, esetleg közös megegyezéses munkaviszony-megszüntetés. Ha igen, mi ennek a menete? Valamint megilleti e ilyen esetben is a végkielégítés a munkavállalót? A másik kérdés pedig, hogy közös megegyezés esetén kell e végkielégítést fizetni az eltöltött évek után vagy ez csak kizárólag az MT-ben említett felmondás eseteiben kötelező?

Azonnali hatályú felmondás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállaló nem veszi át az azonnali hatályú felmondását, ami súlyos szabályszegés miatt jött lére. (A munkavállaló hibázott, nem jelent meg a munkahelyén, a műszakot nem vette át a váltótársától, így veszélyeztetve a bolt működését.) A munkáltatónak ilyen esetben milyen módon kell eljárnia?

Azonnali hatályú felmondás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Köszönöm alábbi kérdésünkre adott válaszát: http://adozona.hu/kerdesek/2017_6_29_azonnali_hatalyu_felmondas_pwa#utm_source=dailypost&utm_medium=email&utm_campaign=notice Most már csak az nem világos számomra, hogy a munkavállaló mondhat-e fel azonnali hatállyal jogosan akkor is, ha a munkáltató nem vétett ellene semmit (sem súlyosan, sem sehogy megszegve a köztük létrejött munkaszerződést, ill. a munka törvénykönyvét)? Arra gondolok, hogyha a munkavállaló szociális helyzete indokolja, hogy azonnali hatállyal felmondjon (például külföldön munkát talált, de következő nappal be kellene töltenie az állást), akkor felmondhat-e ő azonnali hatállyal vagy sem? Mert ugye ilyen esetben senki sem szegett meg semmilyen szabályt, pusztán a munkavállaló érdekkörében merült fel olyan eset, ami számára ezt fontossá tenné? De elengedheti-e a munkáltató így? Mert az rendben, hogy nem kéri ledolgozni a 30 napos felmondását, de azért még ha ki kell fizetnie utána a felmondási időre járó járulékot, akkor már biztos, hogy beleegyezne az azonnali hatályú felmondásba. Ha viszont lenne arra lehetőség, hogy a munkavállaló kérésére az azonnali hatály beálljon, akkor az ideális lenne. A közös megegyezés nem megfelelő erre az esetre, mert több olyan munkavállaló is van, aki valamely támogatási program keretében lett felvéve, és itt nagyon nem mindegy, hogy milyen módon szűnt meg egy támogatott dolgozó munkaviszonya. Válaszát újból és előre is köszönjük!

Azonnali hatályú felmondás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Korábban egy kérdést tettem fel, ez a következő volt: http://adozona.hu/kerdesek/2017_6_28_felmondasi_ido_jogviszony_pax Ehhez kapcsolódóan, ha a munkavállaló azonnali hatállyal szünteti meg a határozatlan idejű munkaviszonyát, nem lesz 30 napos felmondási idő és ebben az esetben nincs további bérkifizetés, de indokolnia kell a felmondását? Tehát a jogviszonya a felmondást követő nappal befejeződik? Válaszát köszönöm.

Tévedések, melyeket felmondásnál el kell kerülni Cikk

A munkaviszony megszüntetése a munkajog egyik legfontosabb területe, így nélkülözhetetlen, hogy helyesen ismerjük és alkalmazzuk a szabályokat. S habár a jogellenes munkaviszony-megszüntetés szabályai az utóbbi években veszítettek a szigorukból, továbbra is jelentős bírságokat fizethetünk, ha nem körültekintően járunk el.

Azonnali hatályú felmondás, felmondási idő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azonnali hatályú munkavállalói felmondás esetén jár-e 30 napos felmondási idő a munkáltatónak? Az Mt. 78. § (3): A munkavállaló azonnali hatályú felmondása esetén a munkáltató köteles a 70. § (3) bekezdésében és a 77. §-ában foglaltakat megfelelően alkalmazni. Ez esetben a felmondási időre járó távolléti díjat is köteles megtéríteni a munkáltató? Üdv. Kisfaludyné

Egy jó ok a felmondásra Cikk

A pénzintézet mint munkáltató jogszerűen alkalmaz a számlavezetési feladatokat ellátó munkavállalóval szemben azonnali hatályú felmondást, ha a munkavállaló munkaidején kívül más által rábízott számlával sajátjaként rendelkezik – a Kúria döntése.

Határozott idejű munkaviszony, azonnali felmondás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy konkrét esettel kapcsolatban kérném a segítségét: a munkahelyemen határozott idejű munkaszerződésem van, részmunkaidőben dolgozom. A munkáltatóm több mint másfél éve a beosztásomat úgy készítette el, ahogy kértem, ugyanis van egy teljes munkaidős főállásom is. Jövő hónaptól olyan műszakokba osztott, amikor a főállásom miatt nem tudok dolgozni. Kértem tőle a munkarend változtatását, de nem hajlandó átírni. Mit tudok tenni? Milyen módja van a felmondásnak? Azonnali hatályú felmondás mivel jár? Ha beadom január utolsó napján, jár februárra esetleg fizetés? Lehetetlenné tette ezzel, hogy meg tudjak jelenni a munkában. Válaszát köszönöm!

Munkavállalóval szembeni igény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Többször találkozni mostanában ilyen esettel. Jelen kérdésemben a tényállás a következő. A munkavállaló szóban azonnali hatállyal felmondott, mivel talált egy saját maga számára kedvezőbb munkahelyet, és nem volt hajlandó egy nappal sem tovább dolgozni. A munkáltató nem kívánt perelni, hanem küldött egy fizetési felszólítást (tértivevénnyel), melyben leírta a tényállást, és azt, hogy ha nem ért egyet a munkavállaló az abban foglaltakkal, akkor milyen jogorvoslattal élhet. A munkavállaló átvette a levelet, de nem reagált, de a munkáltató sem lépett egy éven keresztül. Ilyenkor a hároméves elévülési idő az irányadó, vagy annál rövidebb? Úgy tudom (nem tudom, jól-e), hogy ha a munkavállaló nem adja át a munkakörét, arra a jogellenes felmondás szabályai irányadók. Ugyanakkor az azonnali hatályú felmondás maga is jogellenes volt. Tehát abban kérem a segítségét, hogy: egyrészt ilyenkor mi alapján dől el a határidő (akár per, akár végrehajtási záradék kibocsátása iránti kérelem benyújtása – az összeg limiten belüli), másrészt, hogy ennyi idő után lehet a munkáltató székhelye szerinti munkaügyi bíróságtól igazolást kérni arra nézve, hogy indítottak-e pert ellene? Hiszen azt az igazolást nyújtaná be a munkáltató a munkavállaló lakóhelye szerint illetékes polgári bírósághoz (ha ez a menete). Tehát lehet-e még bármit tenni? Ilyen esetben lehetséges-e FMH iránti kérelemmel élni? Segítségét köszönöm. Tisztelettel.

Gigantikus összegű kártérítést úszott meg a munkáltató, de így is pórul járt Cikk

Vezető állású munkakörben dolgozók ügyében döntött a Kúria. Az érintett munkavállalók visszadátumozták munkaszerződés-módosításukat, amiben a munkáltató vállalta, hogy évi 70 nap pótszabadságot biztosít, s ha bármely okból megszűnne a dolgozók munkaviszonya, havi alapbérük tízszeresét kell nekik kifizetni. A munkáltató azonnali hatállyal elküldte a vezetőket, nem fizetett, a Kúrián kötött ki az ügy.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink