107 találat a(z) amortizáció cimkére

Egyéni vállalkozó – lízing Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó nyílt végű pénzügyi lízing keretében vásárolt egy traktort. A finanszírozó pénzintézet a tőkét, áfát és kamatot havonta számlázza. A kamatot költségként számoljuk el, az áfát visszaigényeljük.Az üzemben tartó az egyéni vállalkozó, aki technikai számlát kapott a traktor nettó áráról. Kérdésünk: 1. Egyszeres könyvvezetésnél a lízingbe vevő szerepeltetheti-e a nyilvántartásában a tárgyi eszközt és amortizációt számolhat-e el? Ebben az esetben a havi tőketörlesztések költségnek nem minősülő kiadásként jelentkeznek az Szja tv. 11. mell. IV.3. pontja alapján? 2. A 2018. évben képzett fejlesztési tartalék feloldható-e a nyíltvégű pénzügyi lízing összegével?

Fejlesztési tartalék felhasználása Kérdés

Egy vállalkozás év végén elhatározza, hogy vásárol egy teherautót, amelyet le is előlegez, sőt még a végszámlát is megkapja, mert december 31-éig birtokba veszi a gépjármüvet. Az aktiválás /üzembehelyezés/ azonban csak a következő év elején történik meg. Kérdésem, hogy megtehetem-e, hogy az ügylet lebonyolításának időszakában fejlesztésitartalék-képzés cimén csökkentem a teljes összeggel a társasági adó alapját, majd a következő évben – teljesen megszüntetve a fejlesztési tartalékot a beruházás aktiválásakor – igénybe veszem a beruházási kedvezményt, azaz ismételten társaságiadóalap-kedvezményt alkalmazok, és az amortizációt is minden évben elszámolom. Válaszát várom, köszönettel

Gyorsított értékcsökkenés mint beruházásösztönző lehetőség Cikk

Akad olyan vállalkozás – főként, ha tulajdonosai külföldiek –, amelynél az értékcsökkenés elszámolása nemcsak zárlati feladat, hanem időszakos is (havi, negyedéves). A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (a továbbiakban: számviteli törvény) csak az évi egyszeri (évvégi) elszámolást teszi kötelezővé. A vállalkozásoknak számviteli politikájukban kell e kérdésben dönteniük.

Egyéni vállalkozó támogatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném a segítségét kérni az alábbi ügyben. Egyéni vállalkozó öntözési rendszer kiépítésére 50 százalékos intenzitású, vissza nem térítendő támogatást nyert. A rendszer kiépítése 100 egység, a támogatás 50 egység, a maradék 50 egység önerő. Az lenne a kérdésem, hogyan számolom el a támogatást? A megvalósulás egyes részeinél lehívható támogatási előleg. Jól gondolom-e, hogy a lehívott támogatás bevétel, ezzel együtt a beruházás értékcsökkenése is a támogatás összegében elszámolható? Ha nem történik meg 2019-ben az öntözőrendszer használatba vétele, nem számolható el értékcsökkenés? (Ellenben a támogatás bevétel?) Az öntözőrendszer milyen amortizációs kulccsal számolható el? Válaszát tisztelettel köszönöm! Krisztina

Lakóingatlan társaság általi bérlése és annak felújítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társaság magánszemélyektől bérel egy lakóingatlant, amit kizárólag irodaként használ. Az ingatlan részben a társaság egyszemélyi tulajdonosának, részben egyenesági rokonainak tulajdonában van. A cég havonta bérleti díjat fizet a használatért határozatlan ideig, de legalább 5 évig. Kérdésem, hogy ha a társaság felújítja az ingatlant, a munkálatokhoz kapcsolódóan le tudja-e vonni az áfát az anyagköltségből, a munkadíjakból és az egyéb szakértői díjakból (lakberendező, statikus stb.)? További kérdés, hogy ezt a nyilvánvalóan értéknövelő beruházást, illetve annak bekerülési értékét aktiválás után lehet-e amortizálni? Köszönöm válaszát.

Egyéni vállalkozó törölt és új adószám Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az általam könyvelt egyéni vállalkozó adószámát az önkormányzat töröltette (megszűnt azt állandó lakcíme). Ez az információ nem jutott el hozzánk, ő tevékenységét tovább folytatta. Közben rendezte a lakcím problémáját. Amint tudomásunkra jutott a törlés, rögtön új adószámot kértünk, már az új lakcímmel. Adózás szempontjából hogyan kell kezelni ezt az esetet? Szja tekintetében: 1. A jövedelemadó-bevallásában a két időszak egynek számít? 2. Kell-e alkalmazni a megszűnés szabályait? 3. A tárgyi eszközöket áthozhatjuk az előző időszakról, vagyis folytathatjuk az amortizáció elszámolását (kieső időre eső levonásával)? Áfa szempontjából: 1. Van egy teherautója (a törölt adószám időszakában vásárolta, bevittük a vállalkozásba), a tankolási számláiból áfa-visszaigénylésre jogosultak vagyunk? 2. A két időszak közötti beszerzések (anyagok, építőiparos) áfáját biztosan nem, de az szja-ban elszámolhatjuk? 3. A törölt adószámra nem tudok leadni bevallást, ha az áfát revíziózni szeretném (első időszakra vonatkozóan), az új adószámmal megtehetem?

Idegen ingatlanon végzett beruházás Kérdés

Idegen tulajdonban lévő ingatlanon végezne beruházást cégünk, nagy értékben (burkolatcsere, ajtócsere, belső terek átalakítása, mosdó szaniterezése, gépészeti modosítások, irodabútor-beszerzés, számítógépekhez kábelrendszer, klímatizációs rendszer kialakítása), összesen körülbelül 60 millió forint értékben. A beruházást hogyan kell kezelni, költségenként vizsgálva, hogy tárgyi eszköz vagy sem, vagy a teljeset egészében? Ezen tételeket a tárgyieszköz-nyilvántartásban egy tételként tartjuk nyilván, egy összeg után számítva az amortizációt vagy sem?

Bérleti díj – amortizáció elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelem évek óta kiszámlázza a lakásbérbeadását irodabérleti díjként a cég felé, azonban a lakás amortizációját (a vásárláskori érték 2 százalékát) eddig még egyszer sem érvényesítette. Kérdés, hogy az eddig leadott szja-bevallásait önrevízíózhatja-e visszamenőleg, s ha igen, akkor melyik évtől lehet még? Tisztelettel: Géczi Sándorné

Személygépkocsi nyílt végű pénzügyi lízingje Kérdés

Tisztelt Adószakértő! A következő adatok alapján a nyíltvégű pénzügyi lízing könyveléséhez kérek szépen útmutatást: – Személygépkocsi bruttó vételára: 3 232 000 Ft (65 000 Ft regisztrációs díjjal) – Banki finanszírozás: 1 363 780 Ft (36 havi futamidőre) – Első vételárrészlet: 1 500 000 Ft (regisztrációs díjjal) – Maradványérték: 661 669 Ft + áfa Ez a "maradványérték" hogyan jött ki, mert az első három tétel különbözete 368 220 Ft? További kérdésem: mitől függ, hogy az amortizáció összegének megállapításánál figyelembe kell-e venni maradványértéket, vagy egyszerűen csak a bruttó érték 20 százaléka évente a lineáris értékcsökkenés? Köszönettel.

Edzőgépek amortizációja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ún. body-building tipusú edzőtermet létesítettünk. Az új tárgyi eszközök értéke nagy, tehát nagyon fontos lenne, hogy jó amortizációs elszámolást válasszunk. Az első-kezdő évben, mivel semmi tapasztalatunk nem volt sem a gépekről, sem a majdani kihasználásukról, a 14,5%-os normát választottuk. Most már tudjuk,hogy nagyon különlegesen "viselkednek" igénybevétel és fizikai kopás szempontjából is. Szeretnénk teljesítményarányos (vagy árbevétel-arányos) leírást alkalmazni, de bizonytalanok vagyunk, mert minden gépnek más a kihasználtsága (kb.100 gép van). Napi árbevétel, napi teremben töltött összóra-mennyiség, ami rendelkezésünkre áll, de az már nem, hogy melyik gépen (milyen értékű gépen) hány órát töltöttek a vendégeink. Hogyan kellene egy ilyen típusú amortizációs leírást meghatározni?Egyébként kb.15 év az ilyen típusú (karbantartott) gépek hasznos élettartama és 20% körüli a maradványérték..Utána már jelentős az erkölcsi avulás. Nagyon köszönöm! Jné

Magáncélú autóhasználat Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk egyik kisteherautóját magáncélra használja a munkavállaló. Milyen módon kellene kiszámítani a cég felé a kilométerek után fizetendő összeget, illetve amortizációs összeget (9 forint) kellene térítenie felénk? Előre is köszönöm válaszát.

Kivás mikrovállalkozás amortizáció Kérdés

Tisztelt Szakértő! Milyen amortizációs kulcsokat alkalmazhat a kivás mikrogazdálkodó? A 398/2012. kormányrendelet 8. § (5) bekezdése szerint a tao szerinti kulcsokat kell alkalmazni. Lízingelt személygépkocsi esetében (nyílt végű pénzügyi lízing 3 éves futamidővel) 33 vagy 20%? Válaszát előre is köszönöm.

Gépkocsi-költségtérítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő: gépjármű-költségtérítést kapnék a cégemtől a saját tulajdonú gépjárművemre, mellyel a cégem érdekében járok el. A megtett útról km-nyilvántartást vezetek. Mivel kiküldetési rendelvényem nincs, ezért cégautóadó fizetésére kötelezett vagyok, amit viszont nem kell megfizetnem, mert a tulajdonomban álló gépjármű olyan pick-up terepjáró, mely megfelel azon kritériumoknak, melyekkel mentességet élvez a cégautóadó-fizetési kötelezettség alól (vagyis a megengedett legnagyobb össztömege eléri a 2500 kg-ot és a vezetőn kívül még 2 személy szállítására alkalmas). Kérdésem, hogy amikor az útnyilvántartásomat készítem a munkáltatóm felé, akkor használhatom-e az átalányamortizációt a tételes költségelszámolás helyett? Számomra egyszerűbb lenne az útnyilvántartást vezetve egyszerűen az átalányamortizációra támaszkodni, mint számlákat gyűjteni. Van erre lehetőségem? Válaszát köszönöm.

Ingatlan-bérbeadás – bevétel megosztása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nyugdíjas házaspár az ingatlannyilvántartásban a férj nevén szereplő üzlethelyiséget bérbe adja egy kft-nek. Az adó opitimalizálása érdekében és a valós élethelyzet alapján a bevételt meg lehet-e osztani azzal, hogy a bérbeadók a bérleti szerződésben a férj és feleség, mint magánszemélyek szerepelnek, és a bérleti díjat a bérlő egyenlő arányban fizeti meg havonta, és mint kifizető, az általános szabályok szerint szja-előleget levonva utalja a bérbeadóknak. Az adóalap megállapításánál a 10 százalékos kölitségátalány mellett érvényesíthető az ingatlan forgalmi értékének a 2 százaléka, mint amortizáció. A bérleti díj: 180 ezer forint/hó, az ingatlan becsült forgalmi értéke 27 millió forint. Kell-e ezen helyzetben adószámot kérni a NAV-tól, vagy csak mint magánszemélyeknek a bérleti szerződés alapján szja-t levonva fizeti meg a bérbevevő, vagy számlát kell kiadnunk?Köszönettel: nyugdÍjas házaspár

Műemlék-amortizáció Kérdés

Tisztelt Szerkesztő! Ügyfelem műemlék jellegű épületet vásárolt, amely – nyilatkozata szerint – 20 év múlva többet ér, mint most, ezért amortizációt nem számolunk el. Kérdésem, hogy adótörvény szerint kötelező elszámolni az épület után 2 százalékos amortizációt? Válaszukat köszönöm

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Transzferár-nyilvántartás piaci adatainak a frissítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Motor bérbeadása

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Art. 225. § értelmezése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink