106 találat a(z) amortizáció cimkére
Robogó útnyilvántartása Kérdés
Tisztelt Adószakértők! Egy motorosfutár szolgáltató bt. alkalmazottai 50 cm3 alatti, saját tulajdonú robogókkal végzik a futárszolgáltatást. Cégautóadót nem kell fizetni ezek után. El lehet-e számolni útnyilvántartás alapján a bt.-nek az üzemanyagköltséget és az amortizációt? Válaszukat előre is megköszönve: Simon Anikó
Fejlesztési tartalékból vásárolt épület értékcsökkenés Kérdés
Azt szeretném kérdezni, hogy ha egy vállalkozás fejlesztési tartalékból épületbővitést hajt végre, hogyan alakul az elszámolható amortizáció?
Egyéni vállalkozó vállalkozói jövedelmet csökkentő tételei és kedvezményei Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem segítségét a 1453. bevallás 96,97 sorában szereplő beruházási és tárgyévben üzembehelyezett kizárólag üzleti célt szolgáló eszközök csökkentő tételével kapcsolatban. Kérdéseim a következők. Kritérium-e az új eszköz beszerzés, vagy használt is lehet? Ha itt most ezt érvényesítjük, akkor a későbbiekben amortizációt már nem érvényesíthetünk, mert így kétszeresnek tűnik a csökkentés lehetősége. Erre van-e vállalkozásban tartási kötelezettség? Másik kérdésem a kisvállalkozók kedvezményére vonatkozik. Régebben valahol azt olvastam, hogy teherfuvarozók tehergépjárműre és pótkocsi beszerzésre még akkor sem számolhatják el, ha az eszköz első használói. Van még valahol ilyen szabály vagy egyéb tiltó rész a fuvarozók tekintetében? Kérdésem harmadik része arra vonatkozik, ha az adóalap megengedi, akkor minden kedvezményt, akár egy eszközre is érvényesíthet a bevallásában a vállalkozó? Válaszukat előre is köszönöm!
Beruházás vagy költség Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy kft., amelynek a fő tevékenysége műszaki tervezés, kivitelezés, útépítés. Ez a kft. egy vidéki önkormányzat tulajdonában álló teret különböző térkő elemekkel látott el. A teljes kivitelezést a kft. végezte, a különböző kövek beszerzését, és azok elhelyezését is a kft. finanszírozta. Az önkormányzat ezért pénzt nem fizetett a kft. részére. Hozzájárulását adta a tér átalakításához, de a tér továbbra is önkormányzati tulajdon. A téren egy táblát helyeztek el, elyen szerepel, hogy a felújítást, kialakítást XY Kft. végezte, vagyis egyfajta reklám, referenciamunkának minősül a kt. számára. Ezzel a céllal is készült, hogy a későbbiekben máshonnan is megbízást kapjon hasonló átalakításokra. Hogyan kell ezt a munkát a kft.-nél elszámolni? Ez mehet teljes egészében az 5-ös számlaosztályba költségként, mint reklámköltség? Vagy pedig 1-es számlaosztály és beruházás? Ha beruházás, milyen kulccsal amortizálódik? Kérem, hogy a válaszban egyértelmű igent, vagy nemet írjanak, ne csak a törvényi hivatkozásokat. Köszönettel.
Lakásbérbeadás adózása Kérdés
T.Szakértő! Lakásom bérbe szeretném adni egy ügynökségen keresztül. A közüzemi számlák az én nevemre jönnek (nem akarom az órákat átíratni). Így gondolom a tételes költség-elszámolást kell választanom. Adószámot nem váltottam ki, nyugdíjas vagyok. Ha a bérleti díjból levonom az ügynökségnek fizetett összeget, a közüzemi számlákat, lehet-e még amortizációt vagy valami mást elszámolni és annak mennyi az értéke? Ezután keletkezik-e a jövedelem? Ennek 16 százaléka az szja? Úgy hallottam, hogy kell 14 százalékot is fizetnem, valamint áfát is, ez valóban így van? Az egymilliós határ a jövedelemre vagy a teljes bevételre vonatkozik-e? Ha a bevételre akkor hány százalékot és milyen címen kell fizetnem? Kell-e adószámot kiváltani? Van-e valami teendőm a leírtakon kívül is? Válaszukat előre is köszönöm Bakos Ferencné
Amortizáció: muszáj elszámolni, vagy ez csak lehetőség? Itt a válasz Cikk
A gazdasági nehézségekkel küzdő vállalkozások veszteséget, vagy kevés nyereséget termelnek, gyakran már az üzemi eredményük is negatív. Felmerül a kérdés: muszáj-e az értékcsökkenést elszámolniuk például a könyv szerinti értékkel bíró, de nem használt eszközeik után? Sok esetben ugyanis létfontosságú lenne számukra a pozitív számviteli eredmény, például a folyószámlahitelük meghosszabbításához.
Motort venne a cége? Így vonhatja le a beszerzés és a költségek áfáját Cikk
Levonhatja-e a vállalkozás egy motorkerékpár, valamint az ahhoz kapcsolódó költségek áfáját, ha ezek az ügyvezető munkába járását szolgálják? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia, adó- és számviteli tanácsadó szakértőnk válaszolt.
Motorvásárlás áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik cégem szeretne egy motort venni, ami üzleti célra és az ügyvezető munkába járására szolgál. Elszámolhatják-e az áfát? Az üzemanyag, a javítás, karbantartás áfáját, s mit kell amortizációként figyelembe venni? Köszönöm válaszukat: BK
Cégautó, mikrobusz Kérdés
Tisztelt Szakértő! Áfaalany egyéni vállalkozó (tevékenységi köre: közúti teherszállítás, m.n.s. személygépjármű kölcsönzése, gépkocsikölcsönzés) adásvételivel – melyen VTSZ-szám nincs feltüntetve – vásárolt egy – vezetővel együtt – 9 fő szállítására alkalmas, dízel üzemű, 2900 kg össztömegű kisbuszt. A vállalkozásban ezt a gépjárművet magánszemélyek, cégek részére rövidtávú, eseti bérbeadásokkal kívánja hasznosítani. A kérdésem az lenne, hogy kell-e cégautóadót fizetnie az említett gépkocsi után? Elszámolható-e az éves amortizáció rá? Számolhat-e el gázolajról erre az autóra vonatkozólag üzemanyag számlát, és levonhatja-e annak áfatartalmát? Kell-e menetlevelet vezetnie? Válaszát előre is köszönöm!
Bérbe adott személygépkocsi amortizációja Kérdés
Egy kft. 2012 októberében vásárolt egy személygépkocsit. A beszerzés napján bérbe adta, azóta is folyamatosan ugyanaz az a cég bérli. Minden költséget a bérlő cég számol el, de 2012-ben az értékcsökkenést a tulajdonos cég számolta el. Van-e arra lehetőség, hogy 2013-tól ezt a költséget is a bérlő cég számolja el? A cégautóadó miatt lenne szükség rá, hogy csak az egyik cégnél (bérlő) legyenek elszámolva a költségek, és persze a cégautóadó is. A választ köszönöm.
Egyéni vállalkozó üzlet-értékesítése Kérdés
Tisztelt Szerkesztőség! Az alábbi speciális kérdésben kérem, hogy szíveskedjenek tájékoztatást adni, amennyiben lehetséges: Építőipari egyéni vállalkozó (nyílászáró-szerelés, -beépítés, -értékesítés) 1994. évben nettó 6 millió forint értékben vállalkozási célú üzletet vásárolt, amelynek az áfáját visszaigényelte 1994-ben. Az üzletet a vállalkozásában működtette. 2014. évben értékesíteni szeretné az ingatlant 10 millió forint értékben. Az értékesítésről számla és adás-vételi szerződés készül. 1994-2014. években elszámolt amortizáció az ingatlan után évi 2 százalék, összesen 2,4 millió forint, még le nem írt nettó nyilvántartási érték 3,6 millió forint. Szeretném megkérdezni, hogy a 10 millió forint eladási ár az egyéni vállalkozás bevételének számít-e? A még le nem írt 3,6 millió forint értékcsökkenés az eladáskor egy összegben leírható-e ? Az eladásról készült számlára a 27 százalék áfát fel kell-e számítani ? Vonatkozhat-e a leírt ügyletre az áfatörvény szerinti 10., illetve 20 éves figyelési időszak ? Ebben az esetben nem kell a 27 százalék áfát felszámítani ? A szíves válaszadásukat előre is köszönöm, tisztelettel: Strausz Tibor előfizető 9400 Sopron, Rákóczi F. u. 13. Tel: 0699/346-067, mobil: 0630/8533257 e-mail: strausztibor@t-online.hu
Kötelező amortizáció Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás személygépkocsit vásárolt. A kérdésem, hogy kötelező-e elszámolni az amortizációt és a kötelező biztosítást, cascót a cég költségei között? Illetve, ha ezeket nem kell elszámolni, akkor cégautóadót fizet-e az említett cég? Köszönöm szépen.
Bérbe adott ingatlan értékcsökkenése Kérdés
Tisztelt Adózóna! Saját tulajdonú kis irodaházunk bérbeadása esetén évek óta 5 százalék amortizációt számolunk el. 2013-ban viszont csak 5 hónapig volt bérbeadva. Kérdésünk: megosztható-e az elszámolandó amortizáció úgy, hogy a bérbeadás tényleges 5 hónapjára 5 százalékot, az "üres" 7 hónapra viszont csak 2 százalékot számolunk el? Köszönettel! Jné
Amortizáció vagy bérleti díj ? Kérdés
Kft személygépkocsit vásárol 15 000 e Ft értékben nyiltvégű pénzügyi lízing konstrukcióban.Az első részletként kifizetett br. 5 000 e Ft-ot a tárgyévben bérleti díjként és előzetesen felszámított áfaként könyvelem el. A vételárból fennmaradó 10 000 e Ft-ot + a kamatokat lízingdíj címén fizeti a vállalkozás.A kérdésem, hogy a br..10 000 e Ft-ból a 7 874 e Ft-ot bérleti díj címén, a 3 évi törlesztésnek megfelelően számolom el, vagy aktiválás után 5 év alatt az évi 20%- os amortizációval.Köszönöm válaszát.
Veszteség-elhatárolás, amortizáció: apróságok, amin elcsúszhatunk a bevallásnál Szakértői Kommentár
E hónap végével végleg magunk mögött hagyjuk a múlt évet, az utolsó nagy bevallási rohammal. A naptári évvel azonos üzleti évet alkalmazó adózók e hónap végéig adhatják be határidőben a társasági adó bevallásukat.