103 találat a(z) amortizáció cimkére

Két kft. közös ingatlantulajdona Kérdés

Tisztelt Szakértő! Két kft. közösen szeretne egy lakóingatlant vásárolni, közösen szeretnék azt bérbeadni. Az ügy kapcsán az alábbi kérdések merültek fel bennem: 1. Költségek megosztása: a rezsiköltségek megosztása megvalósulhat-e továbbszámlázással? Például az egyik cég nevére érkeznek a számlák, amely azok 50 százalékát átszámlázza a másik félnek. Hogyan osszák meg a berendezés költségeit? Például az egyik vesz hűtőt, és azt amortizálja, a másik vesz mosógépet, és azt szerepelteti a könyveiben? 2. Bevételek megosztása: mindkét cégnek ki kell állítani a számlát a bérleti díj 50 százalékáról? 3. Milyen egyéb adózási előírásokra kell figyelni ilyen esetben? Köszönettel: Vágner Emília

Értékcsökkenés elszámolásának módosítása Kérdés

Tisztelt Szakértő Úr/Asszony! A pozitív eredmény növelése érdekében szeretnénk az értékcsökkenés összegét mérsékelni. A társaság 2014-ig csak a társaságiadó-törvényben foglalt lineáris adókulcsok szerint számolt el amortizációt. A számviteli törvény csak igen indokolt esetben változtatható az amortizációs kulcsok változtatására, melyet a kiegészítő mellékletben be kell mutatni. A kérdésem: mi lehet indokolt eset, illetve van-e lehetőség az értékcsökkenés elszámolásnak elhalasztására? Köszönettel: Bereczky Judit

Haszonélvezeti jog elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésemre kérem, hogy szíveskedjenek tájékoztatást adni. Ingatlan-bérbeadási tevékenységet folytató, korlátolt felelősségű társaságnak kettő tagja van. A tagok a saját tulajdonukat képező ingatlanokra (lakások, üzletek, műhely) – 10 éves határozott időtartamra – ingatlan-haszonélvezeti jogot alapítanak, és azt a kft.-re átruházzák. (Garzonlakásokra 8 millió, üzletekre 12 millió, műhelyre 11 millió forint ellenértéket állapítanak meg, szerződések alapján.) A kft. az ilyen módon átruházott ingatlanokat bérbe adja vállalkozások és magánszemélyek részére a bérbeadási főtevékenységének keretében. A szerződések értelmében a haszonélvezeti jog ellenértékét a kft. – mint az ingatlanok haszonélvezeti jogának jogosultja – hároméves egyenlő részletekben fizeti ki a tulajdonosok (a kft. tagjai) részére. A kft. az ingatlanok utáni haszonélvezeti jogot milyen módon számolhatja el a számviteli, illetve a társaságiadó-törvény alapján? Immateriális javak módjaként alkalmazhatná-e a kedvezőbb, 6 év alatt 16,67 százalékos amortizációt, vagy csak az épületekre, ingatlanokra vonatkozó 2 százalékos értékcsökkenési leírással élhet? A szíves válaszadását előre is köszönöm, tisztelettel: Strausz Tibor Adózóna előfizető

Ingyenesen használatba kapott közoktatási célú eszközök Kérdés

Egyházi fenntartású intézmény részére egy önkormányzat ingyenesen használatba adta – kizárólag közoktatási célra – a tulajdonát képező oktatási ingatlant, teljes felszerelésével együtt. A számviteli törvény szerint a használatra átadott eszközöket a használatba vevő intézménynél, illetve a használatba adó önkormányzatnál miként kell a könyvekben nyilvántartani, illetve az amortizációt hol kell elszámolni? Az intézmény bérleti díjat sem fizet. Köszönöm válaszukat.

Értékcsökkenés kulcsának megváltoztatása mikrogazdálkodónál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mikrogazdálkodó kft. bérbeadás miatt ingatlanra 5 százalékos, tárgyi eszközre 30 százalékos leírási kulcsot alkalmazott az első évben. A bérbevevő nem tudja a tervezett kihasználtságot biztosítani, ezért a jelenlegi helyzetnek megfelelőbb lenne a tao-törvény 2. számú mellékletében található amortizációs kulcsok alkalmazása. Milyen feltételek mellett van lehetőség a változtatásra? Előre is köszönöm válaszát!

Mobil faház építése iroda céljából Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kizárólag adóköteles tevékenységet végző vállalkozás mobil faházat épít iroda céljára. A számlákban felmerülő áfa levonható? A tárgyi eszközök között ingatlanként kell aktiválni? Hány év alatt lehet amortizálni?

Utánfutó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. utánfutót szeretne venni, hogy azt a tevékenységéhez használja. Azonban a kft. tulajdonában nincs autó, a tag (tulajdonos és ügyvezető egyben) a saját gépkocsijával együtt használná az utánfutót. A tag a saját gépkocsi-használatért nem vesz fel semmilyen kifizetést a kft.-ből. Levonható-e az áfája az utánfutó-beszerzésnek, illetve amortizálható-e?

Áfa levonhatósága, elismert költség Kérdés

Könyveléssel, könyvvizsgálattal foglalkozó kft. hűtőszekrényt és kávéfőzőt vásárolna az irodájába, ami bejelentett telephely. Kérdés, hogy levonhatja-e a beszerzésről készült számlák áfatartalmát? A vállalkozás érdekében elszámolható költségnek tekinthető-e, és költségként elszámolható-e (amortizációval, vagy esetleg egy összegben) a nettó érték, természetesen az összeg nagyságrendjétől függően)? Köszönöm!

Katából vissza számviteli törvény alá Kérdés

Tisztelt Szakértő! A bt. 2015.01.01.tól lett katás, és 07.01- től pedig újra visszatér a tao és a számviteli törvény hatálya alá. Kérdésem: mivel a tárgyi eszközöket év elejétől nem amortizáljuk 06.30-áig (?), 07.01-től milyen értéken kerül bele a nyitó mérlegbe? 2014. december 31-ei értéken, és 07.01-től időarányos amortizáció lesz 2015. december 31-éig (azaz csak fél évig). Vagy mi a teendő ezzel kapcsolatban? Köszönöm a válaszukat.

Gépvásárlás Kérdés

Tisztelt Adózóna! Három asztalosipari cég egy közös telephelyen üzemel, közösen szeretnének venni egy drága famegmunkáló gépet. Kivitelezhető-e ez a gyakorlatban, és, ha igen, akkor hogyan kell az eladónak a számlát kiállítania? Mindhárom cég egy-egy harmadnyi gépet aktivál és amortizál? Kérem szíves tanácsukat, hogyan lehet kezelni ezt az ügyletet.

Tó értékcsökkenése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Tó vásárlása kapcsán kérném segítségét. A kérdés, hogy magánszemélyként vagy cégként érdemes-e megvenni? A döntéshez szükség lenne tudnunk, hogy hogyan amortizálható, vagy egyáltalán amortizálható-e, érékesítéskor van-e áfafizetési kötelezettség rá, milyen ingatlanbesorolást kap a tó? Válaszát előre is köszönöm.

Ingatlan bérbeadása, költség elszámolása Kérdés

Robogó útnyilvántartása Kérdés

Tisztelt Adószakértők! Egy motorosfutár szolgáltató bt. alkalmazottai 50 cm3 alatti, saját tulajdonú robogókkal végzik a futárszolgáltatást. Cégautóadót nem kell fizetni ezek után. El lehet-e számolni útnyilvántartás alapján a bt.-nek az üzemanyagköltséget és az amortizációt? Válaszukat előre is megköszönve: Simon Anikó

Fejlesztési tartalékból vásárolt épület értékcsökkenés Kérdés

Azt szeretném kérdezni, hogy ha egy vállalkozás fejlesztési tartalékból épületbővitést hajt végre, hogyan alakul az elszámolható amortizáció?

Egyéni vállalkozó vállalkozói jövedelmet csökkentő tételei és kedvezményei Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem segítségét a 1453. bevallás 96,97 sorában szereplő beruházási és tárgyévben üzembehelyezett kizárólag üzleti célt szolgáló eszközök csökkentő tételével kapcsolatban. Kérdéseim a következők. Kritérium-e az új eszköz beszerzés, vagy használt is lehet? Ha itt most ezt érvényesítjük, akkor a későbbiekben amortizációt már nem érvényesíthetünk, mert így kétszeresnek tűnik a csökkentés lehetősége. Erre van-e vállalkozásban tartási kötelezettség? Másik kérdésem a kisvállalkozók kedvezményére vonatkozik. Régebben valahol azt olvastam, hogy teherfuvarozók tehergépjárműre és pótkocsi beszerzésre még akkor sem számolhatják el, ha az eszköz első használói. Van még valahol ilyen szabály vagy egyéb tiltó rész a fuvarozók tekintetében? Kérdésem harmadik része arra vonatkozik, ha az adóalap megengedi, akkor minden kedvezményt, akár egy eszközre is érvényesíthet a bevallásában a vállalkozó? Válaszukat előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Családi gazdaság kilépő tagja

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Munkabért terhelő párhuzamosan több letiltás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink