106 találat a(z) amortizáció cimkére

Átalakulással átvett eszközök elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Iránymutatást szeretnék kérni, hogy jól értelmezem-e a törvényt az alábbi témában. Beolvadással tovább működö (beolvasztó) társaság esetében lenne kérdésem a beolvadó társaságtól átvett eszközök elszámolásával kapcsolatosan. A vagyonmérlegben szereplő nettó értéken kerülnek be a beolvasztó társaság könyveibe a tárgyi eszközök, és a számviteli politikában meghatározott leirási módon kerül elszámolásra az amortizáció, tehát, ha értékhatár alatti, akkor azonnali leirással, ha nem, akkor a társaság által használt leirási kulcsokkal, így, ha például egy gépjármű a beolvadó társaságnál már leírásra került 3 éve, most újra kell indítani a leirási időszakot, ami várhatóan 5 év lesz? Újra meg kell határozni a maradványérték mértékét, a várható használati időtartamot? Kérem segitségét, hogy jól értemezem az előirásokat. Segitségét megköszönve, tisztelettel: Kövesdi Anita

Tárgyi eszköz Kérdés

A vadásztársaság telket vásárolt 3.600.000 Ft-ért, hogy vadászházat építsen rá. A vadászház terveit elkészíttette 450.000 Ft-ért, kerítést megépítette 340.000 ft-ért. Naplófökönyvet vezet. Mint kiadás szerepelteti a naplófőkönyvben, a tárgyi eszköz kartonra felvezeti ezeket a kiadásokat - nem költség -, valamint az elkövetkezendőben vásárolt építőanyagokat. Amikor az építkezés befejeződik az épület bekerülésével kapcsolatos összes kiadás lesz az amortizáció alapja?

Beruházás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kft. a tartós bérlet keretében használt telephelyén egy iroda és szociális helyiségekből álló ingatlant kívánt felépíteni. Ehhez elkészült az építési tervdokumentáció, melynek költségét a beruházások számlára könyveltem. Az építkezés elmaradt, konténerek lehelyezésével megoldották a dolgot. A 161-es számlán viszont így körülbelül 10 éve ott van a tervdokumentáció költsége, ami valószínűleg sosem lesz felépítve, aktiválásra nem kerül. Kérdésem, hogy ez amortizálható vagy selejtezhető-e? Ha igen, ezt elfogadja-e a tao-törvény? Köszönettel: Mária

Két kft. közös ingatlantulajdona Kérdés

Tisztelt Szakértő! Két kft. közösen szeretne egy lakóingatlant vásárolni, közösen szeretnék azt bérbeadni. Az ügy kapcsán az alábbi kérdések merültek fel bennem: 1. Költségek megosztása: a rezsiköltségek megosztása megvalósulhat-e továbbszámlázással? Például az egyik cég nevére érkeznek a számlák, amely azok 50 százalékát átszámlázza a másik félnek. Hogyan osszák meg a berendezés költségeit? Például az egyik vesz hűtőt, és azt amortizálja, a másik vesz mosógépet, és azt szerepelteti a könyveiben? 2. Bevételek megosztása: mindkét cégnek ki kell állítani a számlát a bérleti díj 50 százalékáról? 3. Milyen egyéb adózási előírásokra kell figyelni ilyen esetben? Köszönettel: Vágner Emília

Értékcsökkenés elszámolásának módosítása Kérdés

Tisztelt Szakértő Úr/Asszony! A pozitív eredmény növelése érdekében szeretnénk az értékcsökkenés összegét mérsékelni. A társaság 2014-ig csak a társaságiadó-törvényben foglalt lineáris adókulcsok szerint számolt el amortizációt. A számviteli törvény csak igen indokolt esetben változtatható az amortizációs kulcsok változtatására, melyet a kiegészítő mellékletben be kell mutatni. A kérdésem: mi lehet indokolt eset, illetve van-e lehetőség az értékcsökkenés elszámolásnak elhalasztására? Köszönettel: Bereczky Judit

Haszonélvezeti jog elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésemre kérem, hogy szíveskedjenek tájékoztatást adni. Ingatlan-bérbeadási tevékenységet folytató, korlátolt felelősségű társaságnak kettő tagja van. A tagok a saját tulajdonukat képező ingatlanokra (lakások, üzletek, műhely) – 10 éves határozott időtartamra – ingatlan-haszonélvezeti jogot alapítanak, és azt a kft.-re átruházzák. (Garzonlakásokra 8 millió, üzletekre 12 millió, műhelyre 11 millió forint ellenértéket állapítanak meg, szerződések alapján.) A kft. az ilyen módon átruházott ingatlanokat bérbe adja vállalkozások és magánszemélyek részére a bérbeadási főtevékenységének keretében. A szerződések értelmében a haszonélvezeti jog ellenértékét a kft. – mint az ingatlanok haszonélvezeti jogának jogosultja – hároméves egyenlő részletekben fizeti ki a tulajdonosok (a kft. tagjai) részére. A kft. az ingatlanok utáni haszonélvezeti jogot milyen módon számolhatja el a számviteli, illetve a társaságiadó-törvény alapján? Immateriális javak módjaként alkalmazhatná-e a kedvezőbb, 6 év alatt 16,67 százalékos amortizációt, vagy csak az épületekre, ingatlanokra vonatkozó 2 százalékos értékcsökkenési leírással élhet? A szíves válaszadását előre is köszönöm, tisztelettel: Strausz Tibor Adózóna előfizető

Ingyenesen használatba kapott közoktatási célú eszközök Kérdés

Egyházi fenntartású intézmény részére egy önkormányzat ingyenesen használatba adta – kizárólag közoktatási célra – a tulajdonát képező oktatási ingatlant, teljes felszerelésével együtt. A számviteli törvény szerint a használatra átadott eszközöket a használatba vevő intézménynél, illetve a használatba adó önkormányzatnál miként kell a könyvekben nyilvántartani, illetve az amortizációt hol kell elszámolni? Az intézmény bérleti díjat sem fizet. Köszönöm válaszukat.

Értékcsökkenés kulcsának megváltoztatása mikrogazdálkodónál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mikrogazdálkodó kft. bérbeadás miatt ingatlanra 5 százalékos, tárgyi eszközre 30 százalékos leírási kulcsot alkalmazott az első évben. A bérbevevő nem tudja a tervezett kihasználtságot biztosítani, ezért a jelenlegi helyzetnek megfelelőbb lenne a tao-törvény 2. számú mellékletében található amortizációs kulcsok alkalmazása. Milyen feltételek mellett van lehetőség a változtatásra? Előre is köszönöm válaszát!

Mobil faház építése iroda céljából Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kizárólag adóköteles tevékenységet végző vállalkozás mobil faházat épít iroda céljára. A számlákban felmerülő áfa levonható? A tárgyi eszközök között ingatlanként kell aktiválni? Hány év alatt lehet amortizálni?

Utánfutó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. utánfutót szeretne venni, hogy azt a tevékenységéhez használja. Azonban a kft. tulajdonában nincs autó, a tag (tulajdonos és ügyvezető egyben) a saját gépkocsijával együtt használná az utánfutót. A tag a saját gépkocsi-használatért nem vesz fel semmilyen kifizetést a kft.-ből. Levonható-e az áfája az utánfutó-beszerzésnek, illetve amortizálható-e?

Áfa levonhatósága, elismert költség Kérdés

Könyveléssel, könyvvizsgálattal foglalkozó kft. hűtőszekrényt és kávéfőzőt vásárolna az irodájába, ami bejelentett telephely. Kérdés, hogy levonhatja-e a beszerzésről készült számlák áfatartalmát? A vállalkozás érdekében elszámolható költségnek tekinthető-e, és költségként elszámolható-e (amortizációval, vagy esetleg egy összegben) a nettó érték, természetesen az összeg nagyságrendjétől függően)? Köszönöm!

Katából vissza számviteli törvény alá Kérdés

Tisztelt Szakértő! A bt. 2015.01.01.tól lett katás, és 07.01- től pedig újra visszatér a tao és a számviteli törvény hatálya alá. Kérdésem: mivel a tárgyi eszközöket év elejétől nem amortizáljuk 06.30-áig (?), 07.01-től milyen értéken kerül bele a nyitó mérlegbe? 2014. december 31-ei értéken, és 07.01-től időarányos amortizáció lesz 2015. december 31-éig (azaz csak fél évig). Vagy mi a teendő ezzel kapcsolatban? Köszönöm a válaszukat.

Gépvásárlás Kérdés

Tisztelt Adózóna! Három asztalosipari cég egy közös telephelyen üzemel, közösen szeretnének venni egy drága famegmunkáló gépet. Kivitelezhető-e ez a gyakorlatban, és, ha igen, akkor hogyan kell az eladónak a számlát kiállítania? Mindhárom cég egy-egy harmadnyi gépet aktivál és amortizál? Kérem szíves tanácsukat, hogyan lehet kezelni ezt az ügyletet.

Tó értékcsökkenése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Tó vásárlása kapcsán kérném segítségét. A kérdés, hogy magánszemélyként vagy cégként érdemes-e megvenni? A döntéshez szükség lenne tudnunk, hogy hogyan amortizálható, vagy egyáltalán amortizálható-e, érékesítéskor van-e áfafizetési kötelezettség rá, milyen ingatlanbesorolást kap a tó? Válaszát előre is köszönöm.

Ingatlan bérbeadása, költség elszámolása Kérdés

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Értékpapírszámla, jelentési kötelezettség

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Cafeteriajuttatás – számla elszámolhatóság

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Temetési segély, számla nélküli elszámolás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink