275 találat a(z) adomány cimkére
Gyógyszeradomány adózása és elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Gyógyszerforgalmazó vállalkozásként kórházak részére a 3/2009 EüM rendelet 9. § alapján gyógyszert adományozunk. A példa kedvéért legyen a termék beszerzési ára 50, piaci ára 100+5% áfa. Helyesen járunk-e el adózásilag és számvitelileg, ha az alábbi gyakorlatot folytatjuk: Az adományozott termékről piaci áron számlát állítunk ki (100+5% áfa), árbevételként és fizetendő áfaként könyveljük, az áfát a NAV részére megfizetjük, a számla végösszegét adomány, engedmény jogcímen -105 értékben csökkentjük (ezt rendkívüli ráfordításként könyveljük), így a számla végösszege 0 lesz. Követelésünk nem képződik, a kórház egyébként sem fizetne a termékért. Kapcsolódó tételként a terméket elábéval szemben könyvelve kivezetjük a készletből (50). A társasági adó alapját a rendkívüli ráfordításként elszámolt összeggel megemeljük. (105). Amennyiben a módszerünk nem helyes: Kell-e számlát kiállítani, és milyen tartalommal? Amennyiben nem nulla értékű a számla, elengedett követelésként vezetjük ki az összegét (növeljük-e ez esetben a taoalapot)? Milyen módon vezetjük ki a készletet, jár-e ez adóalap-korrekcióval együtt?
Advent, adománygyűjtés, adózás kedvezménnyel vagy anélkül Cikk
Itt az advent, jön a karácsony, sokan gondolnak adományozásra. Olvasónkat az érdekli, hogy mi a helyzet, ha gazdasági társaság szervez adománygyűjtő akciót, milyen adózási tudnivalókat kell figyelembe vennie. A kérdésre Pölöskei Pálné adószakértő válaszol.
Adomány a társaságiadó-bevallásban Kérdés
Ügyvédi iroda tartós adományozási szerződés keretében támogat egy közhasznú alapítványt. A társaságiadó-bevallásban mely sorokban kell feltüntetni az adományt, és hogyan lehet az utána járó kedvezményt érvényesíteni?
Adományok könyvelése Kérdés
Hogyan lehet tárgyi (szoftveres) adományt könyvelni – például, ha a Google Adwords adott a nonprofit szervezet részére egy 10 ezer dolláros havi keretet –, amelyet minden hónapban bizonyos mértékben felhasznál a szervezet. Ennek a könyvelése hogyan történik, mivel fizetési kötelezettség nem jár utána, tehát adományként kapjuk? Erről a felhasznált keretről minden hónapban pontos kimutatást kapunk számla formájában. Milyen főkönyvi számokra, és hogyan kell könyvelni? Ugyanígy a tárgyi eszköz és az egy éven belül felhasználandó eszközök könyvelése hogyan történik, ha adományként vagy jelentős kedvezménnyel kapja azokat a civil szervezet? Továbbá a kapott anyagok és a felhasználásuk könyvelése miként történik?
Adomány szálllításának támogatása Kérdés
Tisztelt Szakértő! A segítségét szeretném kérni az alábbi kérdésben: cégünk segítséget nyújt egy magyarországi szervezetnek, átvállaltuk a segélyadomány Magyarországra történő szállításához kapcsolódó fuvarköltség kifizetését. Tehát kaptunk egy számlát, ami fuvarköltségről szól. Adományra könyvelhetjük ezt a számlát? Válaszát előre is köszönöm!
Tartós adomány Kérdés
Tisztelt Szakértő! A segítségét szeretném kérni az alábbi kérdésben: 2012-ben 4 évre szóló tartós adományozási szerződést kötöttünk egy közhasznú szervezettel. Idén megváltozott a szervezet közhasznúságú fokozata, és nem közhasznúvá vált. (Még nem utaltuk el az idei támogatás összegét.) Ennek értelmében a tartós adományozási szerződés semmisé válik? És nekünk, mint támogatónak a korábbi évek során igénybe vett társasági többletkedvezményekkel (adóalap-csökkentő tételekkel) növelni kell az adózás előtti eredményt? Válaszát előre is köszönöm.
Adomány, adózás, jótékonyság Kérdés
Egy közhasznú egyesület esetében merültek fel az alábbi kérdések: 1. A közhasznú egyesület adhat-e adományként – adómentesen – tűzifát rászorulóknak, illetve azt milyen bizonylatokkal tudja helyesen alátámasztani? 2. Az egyesület hozzájárulhat-e adományként egy rászoruló tanuló iskolai étkeztetéséhez? Milyen bizonylatokkal kell azt alátámasztani? 3. Az egyesület jótékonysági bált szervezett. A befolyt adományokat "egy nehéz anyagi körülmények között élő, de elismerésre méltó tanulmányi eredményű általános iskolás diák tanulmányi költségeinek megsegítésére" ajánlotta fel, és adta át a szülőknek. Ez adómentesen adható-e? Az egyesület alapszabálya többek között az egyesület cél szerinti tevékenységei között említi: "Szociális tevékenység, családsegítés. Anyagi és természetbeni támogatás biztosítása hátrányos helyzetűek számára. Hátrányos helyzetű családok és hajléktalanok segítésében való részvétel, ételosztás megszervezése". Az alapszabályban szerepel a közhasznú tevékenységek felsorolása is, mely viszont a fenti részt újra felsorolva már nem tartalmazza. Ugyanakkor a fenti példák célja nyilvánvalóan közhasznú. Az szja-törvény 1. számú mellékletének 3.3. pontjában azt találtuk, hogy a közhasznú egyesületből, alapítványból annak létesítő okiratában rögzített közhasznú céljával összhangban a közhasznú cél szerint címzett magánszemélynek nem pénzben adott juttatás értéke, valamint a pénzben történő juttatás esetén legfeljebb a minimálbér 50 százalékát meg nem haladó összegben havonta adott támogatás, továbbá a 2008. január 1-je előtt alapított, a magyar kultúra, tudomány, művészet és sport érdekében kiemelkedő tevékenységet folytató és kimagasló eredményt elérő magánszemélynek nyilvános jelölés alapján odaítélt és nyilvánosan átadott szakmai díj adómentes.
Pénzadomány magánszemély részére Kérdés
Közhasznú egyesület pénzt adományozna magánszemély részére (kb. 300 ezer forintot). Az adományozott az egyesület alapszabályában rögzített tevékenység (jogi segítségnyújtás) célcsoportjába tartozik, de az alapszabályban nincs rögzítve a célcsoport anyagi támogatása. Milyen típusú szerződéssel lehet kifizetni az adományt? Milyen adóvonzata van így a kifizetésnek?
Költségtérítés kifizetése külföldi magánszemély részére Kérdés
Egyesületünk szeretne külföldi magánszemély (nincs jogviszonya) részére költségek kifizetésére (illeték kifizetése, orvosi vizsgálat, okmányok hitelesítése) pénzt fizetni. Hány százalékos adót kell fizetni utána? A külföldi személy nem tud igazolást hozni a származási országából, menekült vagy hontalan státusza van.
Egyesület adománykezelése Kérdés
Tisztelt Szkaértő! Az alábbiakban kérem szíves segítségüket: – Civil szervezet, amely nem közhasznú, ha támogatást kap vállalkozástól, akkor azt adományként kell kezelni? – Kaphat a nem közhasznú szervezet is? – Kell a vállalkozó és a civil szervezet között támogatási vagy adományozási szerződést kötni, ha igen, van erre valami formanyomtatvány? – Ezt a támogatást a vállalkozó rendkívüli ráfordításként kell, hogy kezelje? – A vállalkozás kap ezáltal a társaságiadó-befizetési kötelezettségéből kedvezményt? Köszönöm. Várom mihamarabbi válaszukat. Üdvözlettel.
Vidéki futballcsapat támogatása Kérdés
Azt szeretném megtudni, hogy, ha egy vidéki focicsapatnak adnánk támogatást olyan formában, hogy például megveszünk nekik egy garnitúra felszerelést, azt milyen formában tehetjük, hogy elszámolható legyen a költsége?
Adomány Kérdés
Milyen adóvonzata van, mindkét félnél, ha magánszemély készpénzben támogatja egy község kisebbségéhez tartozó gyermekeinek tanulását, meghatározott eredmény elérése esetén? Milyen adóvonzatok vannak, ugyanezen célcsoportra, ha egy erre a célra létrehozott alapítvány keretein belül történnek kifizetések? Válaszát előre is köszönöm.
Adomány Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy ha egy alapítvány (nem közhasznú és nem kiemelten közhasznú) támogatásban részesít egy magánszemélyt vagy céget az alapítványi tevékenységével összhangban, akkor kell-e fizetni bármilyen járulékot vagy adót akár az adományozó alapítványnak, akár a fogadó félnek? Van-e a válaszukban különbség a tekintetben, hogy az adomány milyen módon került az alapítványhoz (adományként vagy alapítói befizetésként, esetleg máshogy)?
Adomány Svájcból Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy alapítvány Svájcból személyautót kapott adományként, amit karitatív munkája során kíván használni. A vámot és az áfát megfizette, még nincs forgalomba helyezve a gépjármű. A jármű számviteli és adózási feladatairól szeretnék tájékoztatást kérni. Szíves válaszukat köszönöm.
A telefonszámla elszámolása, könyvelése Cikk
Internet-előfizetést, parkolási díjat és adományt is tartalmazó telefonszámla könyveléséhez kért segítséget olvasónk. Sinka Júlia adó- és számviteli tanácsadó írta le a megfelelő lépéseket.