hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Figyelem, nyakunkon az adóelőleg-fizetési határidő! Már csak egy hét

  • Lepsényi Mária adószakértő

Az önálló tevékenységet folytató magánszemélyeknek, így egyebek között a bérbeadóknak, óraadóknak, tervezőknek, szálláshely-szolgáltatást nyújtóknak, a mezőgazdasági őstermelőknek és az egyéni vállalkozóknak április 12-éig negyedéves adóelőleget kell fizetniük. Cikkünkben először a magánszemélyekre vonatkozó rendelkezéseket vesszük sorra, s részletezzük a különféle adókedvezményekre vonatkozó szabályokat is.

Az adóelőleg-fizetésre kötelezettek legszélesebb körébe azok az adózók tartoznak, akik a személyi jövedelemadóról (szja) szóló 1995. évi CXVII. törvény hatálya alá tartoznak magánszemélyként.

Amennyiben a magánszemélynek nem kifizetőtől származik az adóelőleg alapjául szolgáló jövedelme, vagy a kifizető bármely oknál fogva azt nem tudja, vagy nem köteles levonni, akkor az adóelőleg megfizetésére a magánszemély a kötelezett a negyedévet követő hónap 12-éig. Az idei évben ez az időpont az első negyedévre vonatkozóan 2016. április 12. [Az adóelőleg-fizetési határidőkről az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (Art.) 2. számú melléklete rendelkezik.]

Az adóelőleg-megállapításra kötelezett kifizetőnek az általa kifizetett (juttatott) bevételt terhelő adóelőleget akkor is meg kell állapítania, ha annak a bevételből történő levonására bármely okból nincs lehetőség (mert például nem pénzben, hanem természetben adja azt). Ebben az esetben a megállapított adóelőleget nem kell megfizetnie, de a bevételről kiállított igazoláson a kifizetőnek fel kell tüntetnie a le nem vont adóelőleg összegét is, valamint fel kell hívnia a magánszemély figyelmét arra, hogy az adóelőleg le nem vont részét neki kell megfizetnie a negyedévet követő hónap 12-éig.

A kifizetőnek az adóelőleg le nem vont részéről adatot is kell szolgáltatnia (a ’08-as bevallásában) az állami adóhatóság részére.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletesen bemutatjuk, hogyan kell kiszámítani az adóelőleget, milyen kedvezményeket lehet igénybe venni, s kitérünk az ehofizetési kötelezettségre is.

A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozás?

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Adószámos magánszemély könyvkiadó

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink