2211 találat a(z) adó cimkére
Mérsékeltetheti az adóelőlegét, de jól számoljon, hogy meg ne bánja!
Cikk
Az árbevétel jelentős visszaesésekor gondot okozhat a korábbi teljesítmény alapján meghatározott adóelőleg megfizetése. Ilyenkor kérhető a kötelezettség mérséklése. Ismertetjük, hogy hogyan, milyen feltételekkel és következményekkel.
Több adót fizettünk, de a hiány is nőtt
Cikk
Nőtt a költségvetés hiánya júniusban 2015 júniusához képest az uniós kifizetések megindulása és az adósságszolgálattal kapcsolatos kamatfizetési kötelezettségek torlódása miatt, az első félévi hiány azonban 2002 óta a legalacsonyabb szinten áll – közölte a részletes adatok alapján a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) csütörtökön az MTI-vel.
Fontos változások az őstermelők adó- és tb-szabályaiban
Cikk
A júniusi adócsomag számos ponton módosította az őstermelőkre vonatkozó előírásokat. A NAV ezzel kapcsolatos tájékoztatóját közöljük.
Orvosi szolgáltatás igénybevétele - 2.
Kérdés
Tisztelt Surányi Imréné! http://adozona.hu/kerdesek/2016_6_7_Orvosi_szolgaltatas_igenybevetele_dwd Előző levelemhez lenne még egy kiegészítő kérdésem. A munkavállaló egy nagy összegű, éves orvosi szolgáltatási juttatásba részesült. Ha ezt nem önálló tevékenységből származó jövedelemnek minősítem, akkor azt számfejtenem kell. A dolgozó minimálbérrel rendelkezik. Ha leszámfejtem neki a több százezer forintos összeget, akkor hogy vonom le a béréből az adót és járulékot? Hónapokon keresztül vonom a béréből? És hogy vallom be ezt a hatóságnak, ha az áfa szerinti időpontot tekintem teljesítési időpontnak? A céges adókat be tudom vallani és fizetni, de a levont részt hogyan kezelem? Egy ilyen juttatás címén jogosult vagyok a béréből kb. fél éven át folyamatosan letartani? Itt a 33 százalék a maximum, amit levonhatok? Várom megtisztelő válaszát. Köszönettel: Zsóka
Így tilos adóztatni
Cikk
Az Európai Bizottság szerint Orbánék nem tudták bizonyítani a progresszív élelmiszerlánc-felügyeleti díj és a dohánytermék-értékesítést terhelő adó létjogosultságát, és azok sértik az uniós szabályokat – írja a hvg.hu.
Ingatlan-bérbeadás adózása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyar állampolgár határozatlan időre Ausztráliába költözött. Magyarországon található ingatlanát hosszú távra bérbe adta. Segítségét kérném a bérbeadásból származó jövedelem adózásához.
Devizautalás Romániából
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy Romániában élő édesanya Magyarországon élő lányának utalna át egy nagyobb összeget, azzal a céllal, hogy Magyarországon lakást vegyenek. Az összeg lakáseladásából származik. Milyen adó- és illetékkötelezettségek merülnek fel? Válaszát előre is köszönöm.
Üzletrész értékesítése
Kérdés
Elnézést kérek de pont a kérdésemre nem kaptam választ, amit Ön leírt azt én is megtaláltam a szakirodalmakban. Viszont arra nem kaptam választ, hogy ha a tagoknak törzsbetéteik arányában térítés nélkül adja át a megszerzett üzletrészt, akkor a tagoknak, akik térítés nélkül kapták meg az üzletrészt keletkezik-e adófizetési kötelezettségük. Amennyiben keletkezik adófizetés mikor amikor megkapta térítés nélkül az üzletrészt, vagy akkor amikor majd eladja a térítés nélkül kapott üzletrészt. Várom szíves válaszát. Köszönettel Gönczi Margit
Követelésvásárlás és -realizálás adózása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély egy tagi kölcsön követelést névértéken megvásárolta, de úgy, hogy az ellenérték kifizetése majd csak 2 év múlva lesz esedékes, így azt nem fizette ki. Ezen követelést a társasággal szemben pénzügyileg sikeresen érvényesíti (még mielőtt a vételára kifizetésre kerülne). Hogyan alakul az adózása ennek az ügyletnek, illetve keletkezik-e az szja-n kívül járulékfizetési kötelezettség? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm !
Adóelévülés
Kérdés
2011. III. negyedévi áfabevallást ügyfelem nullásan adta be, adatot a bevallás nem tartalmazott. Az adószámát 2011.09.05-én kapta, adóköteles tevékenységének megkezdését, a NAV ettől a naptól regisztrálta. Az első levonandó áfát tartalmazó számlájának dátuma 2011.09.20. A mai napig mindvégig negyedéves bevalló áfa adónemben. A kérdés: meddig nyújtható be az önellenőrzés áfa adónemben (visszaigénylés lenne) a fenti adatok alapján 2011. III. negyedévre vonatkozóan? Köszönöm ha válaszolnak, üdvözlettel CsK
Osztalék
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. 2015. évről szóló beszámolóját 2016. május 31-én jóváhagyta, közzétette. A beszámoló közzététele után észleltük a hibát, hogy nem hagytunk jóvá osztalékot, hanem az eredménytartalékba vezettük át. 2015. éven 8 millió forint került az eredménytartalékba. Szeretném kérdezni, hogy most 2016. júniusban hogyan tudnánk a 2015. évben eredménytartalékba helyezett összegből 5 millió forint osztalékot kivenni? Kérném, írja le a folyamatot, adó, eho vonzatát illetve könyvelését! Köszönettel;
Megbízási díj amerikai állampolgár ügyvezető részére
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy ha egy magyar kft. ügyvezetője, aki amerikai állampolgár, és az év nagyobb részében Amerikában tartózkodik, megbízási díjat kap havi szinten a kft.-től (180 ezer forint bruttó/hó), akkor a megbízási díjjal kapcsolatban milyen adó- és járuléklevonás, illetve fizetés terheli a kft.-t? Köszönettel: Molnárné Biczók Barbara
Hazautazás költségtérítése külföldi munkavállaló részére
Kérdés
Külföldi munkavállalónk állandó bejelentett lakcíme változatlanul külföldön található. Bizonyos időközönként - előreláthatólag negyedévente egy alkalommal - hazautazna családjához, amely utat repülőgéppel tenné meg. A cég hajlandó kifizetni számára a repülőjegyek oda-vissza útra szóló árának 100 százalékát. Kérdés: meghaladhatja-e a cég a Nemzetgazdasági Minisztérium által adott évre meghatározott költségtérítés felső korlátjának összegét? Amennyiben igen, a hazautazás teljes költsége továbbra is adómentesen adható a munkavállaló részére mind a munkavállaló, mind pedig a munkáltató szempontjából, és a cég a teljes összeget a vállalkozás érdekében felmerült költségnek tekintheti-e? Ha nem adómentes, akkor a felső korlát és a juttatott összeg közötti különbözetre kell csak adót fizetni vagy a teljes összegre? Milyen adóterheket jelent ez akár a munkavállaló, akár a munkáltató számára?
Szja, eho
Kérdés
Ügyfelem magánszemélyként magyar adószámos vállalkozástól ügynöki jutalékot kapott. A jutalékból nem vontak személyi jövedelemadót és semmilyen járulékot, csupán egy elszámolást kapott a teljesítményéről és az őt ezért megillető összegről. Kérdésem: a magánszemélynek (aki nem vállalkozó, csak adóazonosító száma van), milyen típusú jövedelemként kell bevallani, továbbá milyen mértékű adó- és járulék terheli? Az eho esetében kérdésem a százalék mértéke, valamint a 450 ezer forintos felső plafon alkalmazhatósága. Köszönöm!
Munkásszállás
Kérdés
A társaságunk tulajdonában van az ingatlan, illetve a rajta álló lakókonténerek (1-nél több magánszemély elhelyezésére). Az ebben lakó magánszemélyek (lakóhelyük nincs ezen a településen, illetve nem áll fenn kapcsolt viszony) kétféle kapcsolatban állnak társaságunkkal: 1.) Egy munkaerő-kölcsönző cég alkalmazottai, akiket nekünk kölcsönöznek havi díj ellenében. 2.) Valamely kapcsolt vállalkozásunkban állnak munkaviszonyban. Jól gondoljuk-e? - Ha a társaságunk bérleti díjat számláz annak a cégnek, akinek alkalmazottja az ott lakó dolgozó, akkor ebben az esetben teljesülni tudnak az adómentesség feltételei és nincs adófizetési kötelezettség sem a munkáltató sem a munkavállaló részéről. A bérleti díjat befogadó cég az áfát levonhatja. - Ha társaságunk nem számlázza le a bérleti díjat, akkor nem tud megvalósulni az adómentesség, tehát adóköteles juttatásnak minősül. Kérdés, - hogy ez esetben mi a juttatás összege? A munkásszálláson való elhelyezés piaci értéke? - Ez esetben a munkáltató fizeti az adót vagy a munkavállaló (nem önálló tevékenységből származó jövedelem)? - Ha nem a munkavállaló, akkor melyik cég fizeti az adót? A dolgozót foglalkoztató cég? Milyen alapon, hiszen ő nem nyújt semmit. Vagy a társaságunk? De nekünk ebből semmi előnyünk, bevételünk nem származik. Köszönettel.