122 találat a(z) Ptk. cimkére

Késedelmi kamat, illetve költségátalány Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéseimre kérném szives válaszát.1.A Ptk. 292/A paragrafus alkalmazásával kapcsolatban szeretnék tisztában lenni azzal, hogy az abban foglaltaktól (fizetési határidő nem lehet hosszabb 60 napnál) el lehet-e térni? Ha a felek szerződésben rögzitik a hosszabb fizetési határidőt, illetve a szerződés megtámadhatatlanságát, abban az esetben alkalmazható-e 60 napnál hosszabb fizetési határidő? Sajnos vevőink részéről a 90 napos fizetési határidő kérése elég gyakori (épitőipar). 2. A Ptk. 301/A paragrafus (3) bekezdése alapján a 40 eurós költségátalányt kötelező-e felszámolni minden késedelmesen fizető vevőnek, valamint kötelező-e a késedelmi pótlék felszámitása, vagy ez csak egy lehetőség? 3. A 2000/C törvény 77. paragrafus (2/b), 81. paragrafus (2/b) pontja alapján akkor is kötelező-e a késedelmi kamat tárgyévhez kapcsolódó összegét elszámolni egyéb ráforditásként, ha annak megfizetésétől eltekintenek? Válaszát előre is köszönöm!

Ezt tudnia kell, ha mással kezeltetné vagyonát Cikk

A bizalmi vagyonkezelésnek nincs az európai jogrendszerekben egységesen elfogadott fogalma és modellje. Az új Ptk.-ban már megjelenő jogintézménynek a többi, külföldön már ismert és működő vagyonkezelési konstrukcióval közös vonása, hogy a bizalmi vagyonkezelés keretét biztosító jogviszony alapján az egyik jogalany (a vagyonrendelő) vagyonát képező meghatározott dolgok, jogok és követelések tulajdonjogát egy másik jogalany (a vagyonkezelő) részére átengedi, aki az ily módon megkapott döntési jogosultság gyakorlásával kell, hogy a rábízott vagyont egy harmadik személy (a kedvezményezett) javára hasznosítsa - írja hírlevelében a Mazars adótanácsadó cég.

Új veszélyek a kezességvállalásban Cikk

Jelentős „irányváltás” figyelhető meg a készfizető kezesség szabályozása esetében. A 2014. március 15-én hatályba lépő új Polgári Törvénykönyv (új Ptk.) azon az elvi megfontoláson áll, hogy készfizető kezességet a jövőben jellemzően nem kizárólag a felek egyező akarata hoz majd létre. Ez azt jelenti, hogy bizonyos, törvényben rögzített tényállások esetén egy korábban egyszerű kezességként vállalt kötelezettség is átalakulhat készfizető kezességgé, ami a kezesek számára eddig nem jellemző plusz kockázatot jelenthet – írja a DLA Piper blogjában Győrfy-Tóth Péter.

Meddig terjed a könyvelői felelősség? Cikk

Mire vonatkozhat a könyvelői felelősség? Saját érdekében meddig kell megőriznie egykori ügyfelének iratait? Olvasói kérdésre szakértőnk, Szolnoki Béla válaszolt.

Hitelbiztosítéki nyilvántartás ingóságokra, közjegyző nélkül Cikk

A 2014. március 15-én hatályba lépő, a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény jelentősen átalakítja a zálogjog szabályozását, így a zálogjogi nyilvántartást is. Az ingatlant terhelő zálogjogokat a jövőben is az ingatlan-nyilvántartásba jegyzik be, az ingó dolgokat, valamint jogokat és követeléseket terhelő zálogjogok nyilvántartása céljából az új Ptk. létrehozza a hitelbiztosítéki nyilvántartást. Az erre vonatkozó szabályozás részleteit a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium, a hitelbiztosítéki nyilvántartásról szóló törvénytervezete tartalmazza.

Cégtulajdonosok figyelem! Itt a teendők listája és határideje Cikk

A jogi személyek legfeljebb két év türelmi időt kapnak, hogy létesítő okirataikat összhangba hozzák a jövő márciustól hatályba lépő új Polgári Törvénykönyvvel. 160-170 ezer kft-t érint az a rendelkezés, amely szerint 2016. március 15-éig a törzstőkét a jelenlegi minimum 500 ezerről legalább 3 millió forintra kell megemelni. A 2014. március 15-e előtt megkötött szerződéseket nem kötelező, de sok esetben érdemes lehet módosítani az új Ptk-hoz igazítva: különösen az adásvételi és a vállalkozási szerződéseket, ahol az új törvény többek között lehetővé teszi, hogy hibás teljesítés esetén hosszabb ideig lehessen kijavítást, cserét vagy árleszállítást kérni – összegezte a Szecskay Ügyvédi Iroda a Ptk. átmeneti rendelkezéseiről szóló hétfő esti zárószavazást.

Bújócska a mérlegben – erre is figyeljen, ha a tagi hiteleket még nem fizette vissza a cége Cikk

Sok cég – és így könyvelőik – életét keseríti meg a könyvelésben évek óta bennragadt tagi hitel, amelynek visszafizetésére a vállalkozás helyzetében nincs esély. A számviteli törvény ad némi esélyt ennek ügyes elrejtésére!

Egy százalékos felajánlás több évre? Cikk

Változhat a civil szervezetek szabályozása részben az új polgári törvénykönyv (Ptk.) hatálybalépéséhez kapcsolódva, továbbá egyszerűsödhetnek a megszűnés, az egyesülés, a szétválás szabályai, és több évre lehetne felajánlani a személyi jövedelemadó (szja) egy százalékát. Az erről szóló törvénytervezetet a kormány honlapján tették közzé.

Felelősségbiztosítás vezető tisztségviselőknek Cikk

Drasztikusan nő a vállalkozások tisztségviselőinek felelőssége az új Polgári törvénykönyv hatályba lépésével, így többeknek szüksége lehet felelősségbiztosításra - írja a Biztosítási Szemle.

Több elektronikusan előállított részvény lehet Cikk

A jövőben a zrt-k áttérhetnek dematerializált részvényről nyomdai úton előállítottra, emiatt nőhet az előbbiek népszerűsége - írja a vg.hu.

Új Ptk.: sok jogszabály módosulását hozza Cikk

Sok jogszabály módosul a jövő év március 15-én hatályba lépő új Polgári törvénykönyv (Ptk.) miatt, változás lesz például, hogy ingyen lehet majd hozzájutni csoportosított céginformációhoz, a volt cégvezető pedig kötelezhető lesz arra, hogy a csődeljárás során ki nem elégített követeléseket maga fizesse meg .

Mit hozhat az új Ptk.? - kötelező elemek, törzstőke emelés, kisebbségi jogok Cikk

Élénkülhetnek az üzleti kapcsolatok az új Polgári Törvénykönyvbe illesztett, gazdasági társaságokra vonatkozó rendelkezésekkel. A rugalmasság növelésével és a magánautonómia kiterjesztésével a külföldi befektetők magyarországi működése is egyszerűbbé válhat. A gazdasági folyamatok fellendüléséhez azonban továbbra is biztosítani kell a hitelezők védelmét, illetve a kisebbségben lévő tagok jogait – fogalmaz Torsten Braner a TaylorWessing e|n|w|c nemzetközi ügyvédi iroda Partnere. Kiemelte: a változtatások ellenére a nemzetközi jogi sztenderdeknél nem lett liberálisabb az új Ptk., ugyanakkor annak 2014. március 15-i hatályba lépéséig még akár lényeges módosítások is bekövetkezhetnek.

Új Ptk.: meghatározzák a faktoring és lízing szerződés fogalmát Cikk

A jövő március közepén hatályba lépő új Polgári törvénykönyv (Ptk.) meghatározza a faktoring- és a lízing szerződés fogalmát is, és mindkettő bekerül a hitelbiztosítéki nyilvántartásba.

2013. évi V. törvény Jogszabályok és jogi tartalmak

E törvény a mellérendeltség és egyenjogúság elve szerint szabályozza a személyek alapvető vagyoni és személyi viszonyait.
E törvény rendelkezéseit Magyarország alkotmányos rendjével összhangban kell értelmezni.
A polgári jogi viszonyokra vonatkozó jogszabályokat e törvénnyel összhangban kell értelmezni.
A jogok gyakorlása és a kötelezettségek teljesítése során a felek a jóhiszeműség és tisztesség követelményének megfelelően kötelesek eljárni.
A jóhiszeműség és tisztesség követelményét sér...

Kezdődik az őszi ülésszak, szeptemberben jön az adócsomag Cikk

Az IMF-tárgyalások és a költségvetés helyzete tölti majd ki a hétfőn kezdődő őszi politikai szezon nagyobb részét, de biztos sok szó esik majd a választási regisztrációról és a bírók nyugdíjazásáról is.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

EPR-jd

Tüske Zsuzsanna

vámszakértő

Megváltozott munkaképességű dolgozó pótszabadság arányosítása

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink