adozona.hu
A 2023. évi beszámolóra is alkalmazható új előírások a számviteli törvényben
//adozona.hu/2023_as_adovaltozasok/beszamolo_halasztott_ado_epitmenyi_jog_atal_KZM5OY
A 2023. évi beszámolóra is alkalmazható új előírások a számviteli törvényben
A 2023. évi beszámoló elkészítéséhez kíván a cikk segítséget nyújtani azzal, hogy csokorba szedi azon új előírásokat, amelyeket első alkalommal a 2024. üzleti év beszámolójára kell alkalmazni, de a gazdálkodó dönthet úgy, hogy azt már a 2023. üzleti év beszámolójának elkészítésekor is figyelembe veszi.
A légitársaságok hozzájárulásáról és egyes adótörvények módosításáról szóló 2023. évi LIX. törvényben megjelenő új előírások
Üzleti év
Eddig nem rendelkezett a számviteli törvény arról az esetről, amikor egy vállalkozásnál a kényszertörlési eljárás – a 2021. július 1-jétől hatályos cégjogi előírásoknak megfelelve – a vállalkozás megszűnése nélkül fejeződik be, azaz a vállalkozás folytatja a tevékenységét. A módosítás szerint – hasonlóan a végelszámolás, a felszámolás megszűnés nélküli megszüntetéséhez – a kényszertörlési eljárás befejezésének napját követő naptól a vállalkozó által az üzleti év végeként megjelölt napig – mint mérlegfordulónapig – terjedő időszak önálló üzleti évnek minősül [számviteli törvény 10. § (10) bek.]. A kényszertörlési eljárásnak 2021. július 1-jét követően történő, a vállalkozás megszűnése nélküli megszüntetése esetén azonban eddig is üzleti évnek minősült a kényszertörlési eljárás időszaka a számviteli törvény 10. § (11) bekezdése alapján, így a tevékenység folytatásától kezdődő időszak csak új üzleti év lehetett.
Számvitel témakörben további írásokat az Adózóna oldalán itt olvashat. 15 százalék kiadói kedvezménnyel itt megrendelheti Számviteli szabályzat- és iratmintatár csomagunkat. |
Határon átnyúló átalakulás
Az új előírás azt fogalmazza meg, hogy a határon átnyúló átalakulás esetén a tőkeegyesítő társaságok határokon átnyúló átalakulásáról, egyesüléséről, szétválásáról és egyéb jogharmonizációs célú törvénymódosításról szóló 2021. évi CXXIV. törvény (Ttáttv.) speciális előírásait is alkalmazni kell a számviteli törvénynek a kizárólag belföldi átalakulásokra, egyesülésekre, szétválásokra vonatkozó előírásai mellett. Ilyen előírás például az átalakulási jelentés a tagok és a munkavállalók számára [Ttáttv. 10–11. §] vagy tanúsítványi kérelem bírósághoz történő benyújtása [Ttáttv. 18–24. §].
A könyvviteli szolgáltatás személyi feltételei alóli mentesülés
A számviteli törvénynek a könyvviteli szolgáltatás körébe tartozó feladatok irányítása, vezetése, a beszámolók elkészítése személyi feltételeinek előírása alól mentességet az a vállalkozás kap, amelynek az éves (éves szintre átszámított) nettó árbevétele az üzleti évet megelőző két üzleti év átlagában – ennek hiányában a tárgyévben várhatóan – a 20 millió forintot nem haladja meg. (Ez az érték korábban 10 millió forint volt.)
Az előírt személyi feltételek:
a) olyan természetes személy megbízása a feladatok ellátásával, aki okleveles könyvvizsgálói szakképesítéssel vagy mérlegképes könyvelői szakképesítéssel és a tevékenység ellátására jogosító engedéllyel rendelkezik, vagy aki a külföldi bizonyítványait, okleveleit bejelentette; vagy
b) olyan számviteli szolgáltatást nyújtó társaság megbízása, amelynek a feladat irányításával, vezetésével, a beszámoló elkészítésével megbízott tagja, alkalmazottja megfelel az a) pontban meghatározott követelményeknek.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, milyen új előírásokat tartalmaz az egyes adótörvények módosításáról szóló, illetve a globálisminimumadó-szintet biztosító kiegészítő adókról és ezzel összefüggésben egyes adótörvények módosításáról szóló törvény!
Hozzászólások (0)