1965 találat a(z) őstermelő cimkére
Őstermelésből származó bevétel Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk mezőgazdasági őstermelők könyvelésével és a hozzá kapcsolódó bevallások elkészítésével is foglalkozik. Egy ügyfelünkkel kapcsolatban, aki őstermelői minőségben családi gazdálkodó is, merült fel a következő kérdés: Az őstermelők e tevékenységéből származó bevételének 8 millió forintos értékhatárába az általa értékesített tárgyi eszköz bevételét bele kell-e számolni?
Őstermelői tevékenységek választása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy őstermelő bortermeléssel foglalkozik. Ezáltal a borászat területén borkóstolókat is szervez, ahol esetleg a jövőben étel- és italszolgáltatással is bővítené a tevékenységi körét. Kérdésem, hogy a borkóstoló belefér-e az őstermelői tevékenységi körökbe? A tevékenységek között csak vendéglátást vagy rendezvényszervezést találtam, ami hasonló. De szerintem ez nem olyan tevékenység, ami beleférne. Kérném megírni, hogy ilyen esetben, mi a megoldás. Más cégben kell-e esetleg ezt folytatni? Várom válaszukat.
Őstermelő biztosítási jogviszonya Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy család (apa és három gyermeke) közös őstermelői igazolvánnyal végzi őstermelői tevékenységét. A gyerekek mind a hárman nappali tagozatos főiskolai/egyetemi hallgatók. Kérdésem az lenne, hogy ők biztosítottak-e, mint hallgatók, vagy az őstermelői tevékenység keretében kell járulékot fizetniük maguk után? Köszönettel: Gabriella
Kölcsönbe adás Kérdés
Hat fő közös őstermelő 50 ha szőlőültetvényen gazdálkodik. Több saját gépük van, többek között két kombájn is. Az őstermelők közül öten bt.-t alapítottak egyenlő összegű jegyzet tőkével. A bt. 20 ha szőlőt művel. Kérdezem, hogy van-e arra lehetőség, hogy az őstermelés kölcsönadja az egyik kombájnt a bt.-nek (amikor az a saját munkáit nem gátolja) a saját szőleinek szüreteléséhez esetleg bérmunka vállalására, azzal a feltétellel, hogy a bt. biztosítja a munkaérőt az üzemanyagot és vállalja az éves karbantartást. Ha van rá lehetőség, milyen szerződés alapján teheti meg? "haszonkölcsön szerződés, megállapodás"?
Egyéni vállalkozó Kérdés
Tisztelt szakértő! Baromfitartással foglalkozó egyéni vállalkozó megszüntetné a vállalkozását és őstermelőként folytatná a tevékenységet. Az lenne a kérdés, hogy ha a naposállatot egyéni vállalkozóként fogadja le, de mire az állatok leadásra kerülnének akkor már őstermelőként történne ez meg, mivel új adószámot is fog kapni mint őstermelő, ezért ebben az esetben mi a törvényes eljárás? Egy másik ehhez kapcsolódó kérdésem, hogy amíg egyéni vállalkozása él, mint őstermelő alapíthat-e családi gazdaságot (a feltételei megvannak hozzá)? Válaszukat előre is köszönöm.
Biztosítási jogviszony Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következőkben szeretném segítségét kérni. Nappali tagozatos egyetemista családi gazdaság tagja negyedévente az előző év őstermelői árbevétele alapján a bevallást elkészíti és megfizeti. Szeretné kiváltani a vállalkozói igazolványt. Kérdésem: melyik jogviszonyában lesz biztosított, mi alapján fizeti a járulékokat? Köszönöm szépen.
Változások az őstermelői adózásban Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2018. szeptember 04-ei cikkük "A kistermelői költségek igazolása" fejezetében arra hivatkoznak, hogy a tételes költségelszámolást alkalmazó őstermelő, 40%-os kistermelői költségátalányt alkalmazva 2019. januártól elszámolhatja költségként a bérről szóló bizonylatot, illetve az adásvételi szerződésen magánszemélytől vásárolt tárgyi eszközt is. Erre tudomásom szerint eddig sem volt tiltás, amennyiben másként gondolják kérem, hogy a pontos törvényi helyet megadni szíveskedjenek a tiltásra vonatkozóan. Nagyon szépen köszönöm!
Áfás őstermelés öröklése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az áfás őstermelő elhunyt. Őstermelőként több nagy értékű tárgyi eszközt is vásárolt, melyekre értékcsökkenést számolt és van még értéke. A törvényes örökös nem gazdálkodik. A feleség pedig családi gazdálkodó az unokákkal. Kérdésem, hogy ha a törvényes nem gazdálkodó örökösnek nem kell a gazdaság, akkor az elhunyt őstermelői tevékenységét zárni kell és ebben az esetben a gazdaságban lévő eszközök piaci vagy nettó értéken szerepelnek és árbevételként kell kezelni? Áfafizetési kötelezettség terheli-e az eszközöket? Amennyiben a működő családi gazdálkodás (a feleség), aki szintén áfás, átvenné, pontosabban megörökölné az elhunyt őstermelői gazdaságát, akkor az csak beolvadna a saját gazdaságába? Még nincs és várhatóan nem lesz 2 hónapig hagyaték a lábon álló terményeket azonban be kell takarítani. Azokat ki adhatja el, ha tárolási lehetőség nincs? Válaszukat tisztelettel köszönöm. Ácsné Panyor Katalin
Átalányadózó őstermelő Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az őstermelő 2017. adóévre elfelejtette bevallani az őstermelésből származó bevételét, melyet most pótol. Egyéb helyen rendelkezik 36 órát meghaladó munkaviszonnyal. Közös őstermelői igazolvánnyal 2 családtag gazdálkodik. Az szja szerinti átalányadózást választották. Átalányadózás esetén is érvényes a 600 ezer forintos adómentesség? A 600 ezer forint mentesség külön-külön illeti meg a családtagokat? Üdvözlettel
Változások az őstermelők adózásában Cikk
A Magyar Közlöny 2018. évi 117. számában jelent meg az egyes adótörvények és más kapcsolódó törvények módosításáról, valamint a bevándorlási különadóról szóló 2018. évi XLI. törvény, mely az őstermelői tevékenységet folytató magánszemélyek adózását is érinti.
Bérleti díj elszámolása őstermelő saját tulajdonú földterülete után Kérdés
T. Szakértő! Jogosult-e az őstermelő-családi gazdálkodó a saját tulajdonában álló, megművelt szántóföldek után bérleti díjat elszámolni? Ha igen milyen feltételekkel? Köszönöm
Őstermelő katás adózással Kérdés
Tisztelt Szakértő! Őstermelő vagyok és főállású őstermelőként adózok, fizetem a járulékokat. Áttérhetek-e év közben vagy év végén a katás adózásra? Őstermelőként adózhatok-e katás adózóként?
Öt kérdés és öt válasz a kompenzációs felár alkalmazásáról Cikk
Cikkünk első részében a különleges jogállású, mezőgazdasági tevékenységet végző adóalanyok adózásának főbb szabályait tekintettük át, a folytatásban pedig néhány gyakorlati kérdést mutatunk be, természetesen a hozzájuk kapcsolódó válaszokkal együtt.
Őstermelőből családi gazdaság tagja Kérdés
Tisztelt Szakértők! Adott egy ügyfelünk, aki jelenleg őstermelő. A továbbiakban családi gazdaságban gondolkodnak a család többi tagjával együtt. Amennyiben októberben alapítanának egy családi gazdaságot, melyben a lánya lenne a gazdálkodó, a jelenleg őstermelő "apuka" pedig csak a gazdaság tagja lenne, akkor az eddig őstermelőként megszerzett bevételt, jövedelmet milyen formában kellene leadóznia? Beleviheti az új családi gazdaságba, vagy ezt még külön őstermelőként kell bevallania? Konkrét példán levezetve: Jelenleg őstermelésből származó bevétele 10 000 000 forint. Októberben alapítanak egy 4 tagú családi gazdaságot, melyben ő csak egy közreműködő családtag és melynek várható bevétele októbertől decemberig 6 000 000 forint. Akkor az év végi bevallásokban 16 000 000 forintot oszthatok 4 felé, vagy csak a közösen megszerzett 6 000 000 forintot? Köszönöm válaszukat!
Kötelező a felvásárlási jegy? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Áfaalany őstermelő, aki nem mondott le különleges jogállásáról, ha kilépne az áfakörből, szeretné, hogy különleges jogállása továbbra is megmaradhasson. Dönthet a mezőgazdasági ügyletei kapcsán, hogy különleges jogállásúként vagy áfaalanyként "viselkedik"? Vagy kötelező a különleges jogállás ezen esetekben?