151 találat a(z) önrevízió cimkére

Szja, levont járulék, szocho Kérdés

Amennyiben egy cég nehéz pénzügyi helyzete miatt nem tudja kifizetni a munkabéreket, abban az esetben be kell-e vallania a számfejtett, de ki nem fizetett munkabérekkel összefüggő adókat, járulékokat? Vagy nullás 1508-as bevallást kell beküldeni, és, ha később kifizetésre kerül a munkabér, akkor a kifizetés hónapjában jelentkezik az adófizetési kötelezettség (szja, munkáltatótól levont járulék, szocho), vagy önreviziózni kell, és a számfejtés időszakára kell bevallani?

Benyújtott mérleg önreviziója Kérdés

A 2013-as évről benyújtott mérleget szeretném önrevíziózni. A társaság törzstőkeemelést hajtott végre, mely összeg a mérlegben tévesen tagi kölcsönként szerepel. Mi a módja a cégbírósághoz benyújtott mérleg javításának?

Könyveletlen készpénzes számla Kérdés

Tisztelt Szakértő! Legyen szíves az alábbi ügyben állásfoglalást adni: Egy cég 2012. évi bevételi számlatömbjéből egy készpénzes számlát elfelejtett kitépni, amit utólag vett észre, így azt nem könyvelték. A hiba nem jelentős mértékű, bruttó 127 000 forint. 2016-ban hogyan kell ezt a számlát lekönyvelni? Az áfa, társasági adó és iparűzési adó önellenőrzésre kerül. A problémát az okozza, hogy mivel készpénzes számláról van szó, az összeg a pénztárba utólag kerül be. Segítségét előre is köszönöm! Tóth Mária

Utólag adott engedmény elszámolása, adóvonzata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy fürdőruhagyártással foglalkozó kft. magyar nagykereskedő (kft.) részére értékesíti termékeit, aki a termékeket orosz és ukrán piacra, kis- és nagykereskedők részére adja el azokat. A kialakult gazdasági helyzetre tekintettel az orosz és ukrán kereskedők utólagos árengedményt kérnek. Kérdésünk: az utólag adott árengedménynek milyen adóvonzata van? A gyártó, számlakibocsátó csökkentheti a fizetendő áfáját az árengedmény áfájával? Eredménye csökkenthető a nettó értékkel? Szükséges-e önrevízió benyújtása mind a gyártó, mind a nagykereskedö részéről? Köszönettel: Reményi Győzőné

Áfa önrevíziója Kérdés

Kapcsolódva a "mikor lehet az áfát önrevíziózni, ha nem teljesül az ügylet" kérdéshez, mikor lehet a fizetendő áfát módosítani, ha a vevő a 2014-ben kiállított számlát a 2015. februárjában kiküldött egyenlegközlő kézhezvételekor küldi vissza, azzal a megjegyzéssel, hogy a "számlát nem fogadja be, mert teljesítés nem történt"?

Mikor lehet önrevíziózni az áfát, ha nem teljesül egy ügylet? Cikk

Ha egy 2014-ben kiállított számláról kiderül, hogy az nem teljesült, akkor melyik időszakban kell az áfát módosítani? Az eredeti teljesítés vagy a számlakiállítás időszakában? – kérdezte olvasónk. Bartha Katalin, okleveles adószakértő válaszolt.

Áfa önrevízió Kérdés

Ha egy 2014-ben kiállított számláról kiderül, hogy az nem teljesült, akkor melyik időszakban kell az áfát módosítani? Az eredeti teljesítés vagy a számlakiállítás időszakában? A számla kiállítója vagyunk, és szeretnénk korrigálni az áfabevallást. Kell-e bizonyítani, hogy a másik félnél (a számla befogadójánál) a kézbesítés megtörtént? Sajnos a cég nem elérhető, már rendőrségi ügy is van belőle. A székhelyen a cég nem található. Előre is köszönöm.

Lakáscélú kedvezmények igénybevétele Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném a véleményét kérni az alábbiakban. 2004.12. 29-én támogatott lakáscélú hitelt vettünk fel. A szocpol támogatást is igénybevettük. Hitelünk: 2014. 12. hóban járt le. Eddig az időpontig családi pótlékra jogosultak voltunk két gyermek után. 2010. évtől szja lakáscélú kedvezményt nem érvényesítettünk a bevallásunkban, mivel az OTP-től nem kaptunk igazolást, és az szja-törvényt úgy értelmeztük, hogy már nem lehet igénybevenni. Egyik ismerősöm önrevízióval igényelt vissza lakáscélú kedvezményt az elmúlt évekre, melyet vissza is térítettek neki, mivel részemről nem ismert jogszabály a hitel felvételétől 10 évig biztosítja a visszaigénylést. (Állítólag későn töröltek valamit az szja-törvényből, ezért lehet visszaigényelni 10 évig.) Szeretném megkérdezni, hogy ha én 2010., 2011., 2012., 2013., 2014. évekre önrevízióval igénybevenném a lakáscélú kedvezményt, helyesen járok-e el? Köszönettel.

Amikor a könyvelő frászt kap a cégvezetőtől: elbillent a mérleg Cikk

Mi a teendő, ha egy társaság az év közepén vitte el a könyvelőjéhez az idén januári keltezésű, de tavaly decemberi teljesítésű bevételeiről szóló számlákat? – kérdezte olvasónk. Pölöskei Pálné, okleveles könyvvizsgáló szakértőnk válaszolt.

Áfabevallás önellenőrzése Kérdés

Tisztelt Adózóna! 2014. decemberi teljesítésű, közösségen belülre történő értékesítés számlájaát 2015. 06. hóban helyesbítették (facsemete nem megfelelő eredése miatti minőségi kifogás miatt). A helyesbítés miatt a 2014. december havi bevallást és összesítő jelentést kell önrevíziózni?

Jutalék könyvelése Kérdés

Egyik ügyfelünk (egy kft.) vállalati büfét üzemeltet. Bevételeit pénztárgépben rögzíti. A vállalat saját dolgozói részére a vállalat által gyártott termékeket jutányos áron értékesíti. Az értékesítések bonyolításával a büfét bízta meg, szerződést kötöttek. A kft. jutalékot kap, számláz az eladott tételek után. A vállalat leszámlázza a kft-nek (büfé) az eladott mennyiség értékét, a kft. pedig beszedi a dolgozók által fizetett összegeket, amit a vállalat betétszámlájára készpénzben befizet. A kft. ügyvezetője úgy gondolta, hogy ezeket a tételeket nem kell beütni a pénztárgépbe, és a vállalat számláját sem kell könyvelni, mivel áfában a két tétel kiüti egymást, és nyereség sem keletkezik, hiszen az eladás és vétel értéke teljesen megegyezik. Mindez számunkra, mint könyvelő, most derült ki. Ilyen tételek 2013-ban és 2014-ben is keletkeztek a kft. életében, de az elmúlt két év egyikében sem könyveltük ezeket a tételeket. Az a kérdésünk, hogyan tudjuk ezt utólag megtenni, és szükséges-e? Kell-e emiatt önrevíziózni a társasági nyereségadó bevallásokat,valamint az áfabevallásokat, és a beszámolók javítása hogyan történik? Szíves válaszukat előre is nagyon köszönjük.

Önrevízió miatti veszteség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk 2014-ben önellenőrzés keretében feltárta, hogy a 2010-ben leszámlázott, a 2009. évre vonatkozó 5 millió forint alvállalkozói díj nem került időbeli elhatárolásként a költségek közé 2009-re. Emiatt most a 2010. évre az eredeti 3 millió forint nyereség 8 millió forint nyereségre, a 2009. évi 2 millió forint nyereség pedig 3 millió forint veszteségre változott. A NAV felé az önrevíziót viszont csak 2015-ben nyújtottuk be (a kft.-nél a beszámoló-készítés időpontja: április 30.). Kérdéseink: 1. A 2009. évre kimutatott 3 millió forint veszteség 50 százalékát le lehet-e vonni a 2014-re beadandó 1429-es társasági adóbevallásban, mint előző évekről áthozott veszteséget, vagy, mivel a 0929-es bevallás önrevízióját csak 2015-ben nyújtottuk be, így ezt csak a 2015-re beadandó 1529-es adóbevallásban lehet csökkentő tételként figyelembe venni? 2. Vagy mivel most egyszerre tártuk fel a hibát a 2009. és a 2010. évek vonatkozásában, a 2009. évi 3 millió forint veszteséget figyelembe lehetne venni a 2010. évi 8 millió forint adóalapnál, mint előző évi veszteséget? Válaszukat előre is köszönöm.

Megbízási jogviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünknél egy előadás-sorozaton különböző szakértők közreműködnek. Többségében vállalkozók, számlát hoznak, de van, akinek máshol van rendes munkaviszonya, csupán alkalmanként közreműködik. Kérdésem az, hogy ebben az esetben be kell-e jelenteni a NAV-nál a 1041-es nyomtatványon? Ha igen, akkor mikor, az előadás időpontjában, vagy kifizetéskor is lehet? Én ugyanis későn kaptam meg az információt, és most nem tudom, hogy önrevízióznom kell az előző havi bevallást, vagy bevallhatom adott hónapban? (Az előadás februárban volt, de kifizetve márciusban lett.) Válaszukat előre is nagyon köszönöm: Asbóth Istvánné

Áfalevonás adószám-felfüggesztés esetén Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egy vállalkozás könyvelési teendőit 2013-tól nem látta el. Adótartozása, a beszámoló közzétételének elmulasztása miatt az adóhatóság felfüggesztette, majd szankciós jelleggel törölte az adószámát. Kérdéseim a következők: 1. Az utólagos könyvelés esetében, amely időpontban ismert az adószám törlésének a ténye, 2013., 2014. évre már úgy kell elkészíteni a könyvelést, hogy az adott ügylet költségszámláján számolom el a nem levonható áfát? 2. 2013. második negyedévre a bevételek (a második negyedévre csak a 04. havi adatokat vallották be) miatt áfa-önrevíziót kell készítenem, mely esetben a levonható oldalon nem szerepelhet adat. Át kell könyvelnem a 04. hónapra már az előző könyvelő által rögzített kiadási számlákat nem levonható áfásan? Ő még (helyesen) levonásba helyezte az áfát. 3. Ha csak adószám felfüggesztésről beszélnénk, annak megszűnését követően, ha jól tudom, utólag átvihető követelésként érvényesíthető a felfüggesztés időszaka alatti levonható áfa. De, ha én azt abban az időszakban az adott ügylet költségszámláján könyveltem, utólag át kell vezetnem a 466-ra?Vagy nem az adott ügylet költségszámláján kell elszámolni, hanem valamilyen követelésként, és csak akkor átvezetni az 5/8 számlaosztályba, ha a levonási jog véglegesen elenyészik (például törlés esetén)? 4. Melyik a helyes könyvelési tétel adószám-felfüggesztés alatt például egy 1270 forint kiadás esetén? T:511 anyagköltség 1000 forint, 3681 le nem vonható áfa 270 forint – K:3811 pénztár 1270 forint, vagy T511-K3811 1270 forint? Hiszen nem mindegy, hogy 1000 vagy 1270 forint a költség.

Meghiúsult értékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy internetes kereskedelemmel foglalkozó vállalkozás. Havi több, 100-500 megrendelése esetében előfordul, hogy a kétszeres kézbesítés után is visszajön a kiküldött csomag. Megrendeléskor/feladáskor a társaság utánvétes számlát állít ki a vevő részére. A csomag visszaérkezésekor – mivel az ügylet nem jött létre (vevő nem vette át a csomagot) – az eredetileg kiszámlázott számlát sztornózza. A csomag visszaérkezéséig 15-20 nap is eltelik, így a sztornószámla kiállítására a havi áfabevallás beküldése után kerül sor. A több mint 500 havi tétel között mindig akad olyan, amelyről az áfabevallás után derül ki, hogy nem teljesült értékesítés, így mindig önrevíziózni kell a havi áfabevallást (a sztornószámla teljesítése megegyezik a sztornózott számla teljesítésével, ami előző havi). Kérdéseim: 1. A termékértékesítés megvalósulását a megrendelés és a csomag feladása megalapozza, vagy csak akkor tekinthető teljesültnek, ha azt át is veszik? 2. Visszaérkezéskor sztornószámlát kell kiállítani (az eredeti számlával egyezően) vagy a visszaérkezés dátumával egy jóváíró számlát? 3. A minuszos számla áfatartalmát mikor kell figyelembe vennünk, mint értékesítőnek, hiszen tőlünk kívülálló okokból adódóan nem tudjuk az aktuális havi áfabevallásban szerepeltetni? Mindig önrevíziózni kell emiatt?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink