144 találat a(z) önrevízió cimkére

Fejlesztési tartalék utólagos változása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi fejlesztési tartalékkal kapcsolatos kérdésben kérném állásfoglalását: Saldo-kiadványban a következő magyarázat olvasható: “Amennyiben a fejlesztési tartalék képzése adóévét érintő önellenőrzés során az adózás előtti eredmény nő, a fejlesztési tartalék címén igénybe vett kedvezmény maximális összege önellenőrzéssel csak akkor növelhető, ha az 500 millió forintot az adóalapnál érvényesített összeg azzal együtt sem haladja meg, feltéve, hogy az adott évben a lekötött tartalékba helyezett összeg – a beszámoló alapján – erre fedezetet biztosít“. Pontosan hogyan kell ezt érteni? Ha a 2016-os évben nem képzett fejlesztési tartalékot, de önrevizió során nő a 2016-os év adózás előtti eredménye, akkor az új, megnövekedett adózás előtti eredmény 50 százalékát utólag beállíthatja tao-bevallás önrevíziójaként, és könyveli a 2017-es évben a megképzett fejlesztési tartalékot? Vagy mivel nem képzett eredendően fejlesztési tartalékot a 2016-os évre (“adott évben a lekötött tartalékba helyezett összeg“ értéke nem volt), ezért nincs módja a 2016-os év megnövekedett adózás előtti eredményének 50 százalékát adóalap-csökkentőként utólag beállítani egy önrevizió keretében? Mielőbbi válaszukat előre is köszönöm.

Oktatói kiegészítő csökkentő tétel Kérdés

Kedves Szakértő! Cégünk tanulókat foglalkoztat. Úgy értelmezzük a jogszabályt, hogy tanulónként havonta 7928 forint oktatói kiegészítő csökkentő tételt vehetünk figyelembe a szakképzési hozzájárulási kötelezettséggel szemben. Kérdésünk, hogy mi ennek a feltétele, valamint ha az előző hónapokban nem számoltuk el, év végén egy összegben elszámolhatjuk-e a 08-as bevallásban, vagy csak havi önrevízió keretében ? Köszönettel várjuk a választ.

Törölt adószám visszaállítása egyéni vállalkozó esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy adóalany tevékenységét adószámos magánszemélyként kezdte, ezt követően egyéni vállalkozóként folytatta. Az adószámát 2017.04.11-én törölték, a törlés jogerőre is emelkedett. Mivel az egyéni vállalkozása előtt adószámos magánszemély volt, így a törlés után ismét adószámos magánszemély lett (őstermelői tevékenységre tekintettel). A törlés után T101 nyomtatványon kérelmezte az adószáma visszaállítását. A törlés és a visszaállítás közötti időszakban nem érvényesíthette az áfabevallásában a levonási jogát, illetve nem kérhette az adófolyószámláján lévő adótöbblet kiutalását sem. A kérdésem az lenne, hogy a visszaállítást követően a törléssel érintett időszakban önrevízióval élhet-e az adólevonási jogával, kérhet-e a folyószámlájáról kiutalást? Illetve, hogy személyi jövedelemadó, járulékok és egyéb adónemek tekintetében a szünetelés vagy a tevékenység megszüntetésének szabályai vonatkoznak-e rá? Továbbá van-e arra mód, hogy az egyéni vállalkozásában lévő tehergépjárművét átvigye kizárólagosan a mezőgazdasági tevékenységébe?

Innovációs járulék előlegbevallás pótlása Kérdés

Tisztelt Cím! A 2016-os társaságiadó-bevallás(1629) készítésekor szembesültünk, hogy már 2015. évtől az innovációs járulék alanyaivá váltunk. 2016-ra vonatkozóan a 1629-esen bevallottuk kötelezettségünket és utólag meg is fizettük azt. Hogyan lehet 2015-re vonatkozóan az előlegbevallást pótolni? A 1549-es bevallás benyújtásával, valamint a 1529-es önrevíziójával? Köszönettel: Kormosné

Önrevizió Kérdés

T. Szakértő! Egy kft.-nél 2015. évi vevői számláról most derült ki, hogy sztornózva lett 2015-ben. Kérdésem az lenne, hogy az áfánál vissza kell-e menni 2015-re, vagy a 2017. 04. havi bevallásnál kell szerepeltetni, és ha igen, melyik sorban? Minimumadó alapján fizetett a kft. társasági adót 2015-ben, most a minimumadó-alap összege csökkenni fog, így társasági adó önrevíziót is végezni kell? Az összeg 1 millió forint felett van, így jelentős hibának minősül. A beszámolót három oszloposan kell kitölteni? Segítségét köszönöm, Ildi

Elkésett "mínuszos" szállítói számla Kérdés

Havi áfabevallók vagyunk. Állandó szállítónk üdítőitalokat szállít nekünk göngyöleggel együtt minden hónapban. A gondunk az, hogy a szállítói számlát mindig egy hónap csúszással állítja ki felénk, előző havi teljesítéssel és keltezéssel. Mikorra megkapjuk a számlát, már elment az a havi bevallás, így állandóan önrevízióznunk kell, ha a számla mínuszos. Van-e arra lehetőség, hogy a később megkapott, előző havi teljesítésű és előző havi keltezésű, mínusz előjelű számlát ne önrevízióval rendezzük, hanem a következő hónapban könyveljük le és szerepeltessük áfabevallásunkban, így elkerülve az állandó önrevíziót?

Osztalék ehója Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Az alábbi probléma eldöntésében kérném a segítségét : Egy tulajdonosnak a 2016. évi osztalék kifizetésekor kevebb a kifizető által levont 14 százalékos egészségügyi hozzájárulási (eho) összeget vontak le és fizettek be, mint amennyit valójában kellett volna. Akkor ezt a problémát a magánszemély rendezheti az szja-bevallásában vagy a cégnek kell önrevízióval módosítani az aktuális hónap járulékbevallásán és visszafizettetni a nettó különbözetet ? Válaszát előre is köszönöm!

Osztalékfizetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megtudni, hogy mi a könyvelési menete és adózása az osztalékelőlegnek és az elfogadott beszámoló szerinti osztaléknak? Továbbá, ha tárgyévben osztalékelőleget fizet ki a jogszabálynak megfelelően a cég, akkor ha a beszámoló készítésénél kiderül, hogy nincs fedezet rá, vagyis a tárgyévi eredmény mínusz lett, de van eredménytartalék. Ebben az esetben vissza kell fizetni az osztalékot. A nettó összeget befizetik a tagok és az aktuális kifizetési hónap szerinti 08-as bevallást önrevíziózom?

Önrevízió, beszámolóban és társasági adóban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. anyagát megkapva, átvizsgáltuk az előző évek szigorúszámadású számláit és az egyik betelt számlatömbben megtaláltunk 3 utolsó számlát, ami nem lett kitépve, így a 2015. évi beszámolóban és a 1529-es tao bevallásban sem szerepelt. Ha jól tudjuk, a beszámolót már nem lehet javítani, önrevíziózni, hanem a fellelés évében kell korrigálni a mérleget és az eredménykimutatást és fel kell jegyezni ezt a kiegészítő mellékletbe, Kérdésem akkor a 1529-es tao nyomtatványt sem kell önrevíziózni? Ha a tárgyévben kell lekönyvelnem, akkor a bevételt milyen dátummal könyvelem le? Ebben az esetben összeadódik a tárgyévi bevétellel és költséggel. Ez együtt adja a tárgyévi 2016-os beszámoló szerinti eredménykimutatást és mérleget? Vagyis 2017. május 20-án adózom le a 3 számla bevételét a 2016. évi számadatok alapján?

Ki nem fizetett bér Kérdés

T. Szakértő! Szeretném sürgősen válaszát megkapni a következőkre: egy kft.-,amely nem végzett tevékenységet, a tulajdonos-ügyvezető két alkalommal, amikor nem volt másutt főállású munkaviszonya, be lett jelentve garantált bérminimumra, munkaviszonyba. Ez számfejtve lett és a 08-ason be lett vallva. De bér kifizetés csak az alső három hónapban történt, mivel bevétel nem keletkezett és a befizetett tőkét, valamint tagi kölcsönt addigra a kft. felélte. Ezáltal felhalmozódott két millió forint ki nem fizetett bér és ugyanannyi járulék és adótartozás. A NAV megindította a felszámolást. A felszámolótól azt a tájékoztatást kaptuk, hogy 0-san kellett volna beadnunk a bevallásokat, mert ha a kifizetés nem történt meg, nem kell járulékokat fizetni. De nem volt semmilyen jogviszonya az ügyvezetőnek,aki egyben tulajdonos is 50 százalékban. Kérem szíves válaszukat, hogy helytelenül jártunk-e el és el kell-e végeznünk az önreviziókat visszamenőleg. Köszönettel:Borosné

Áfa önrevízió Kérdés

Jóváíró közműszámla érkezett tárgyhóban, a teljesítés dátuma kettő hónappal korábbi. Kell-e önellenőrizni a korábbi hónapot, vagy a tárgyhóban szerepelhet?

Egyéni vállalkozó visszamenőlegesen nyugdíjas Kérdés

Egyéni vállalkozó nő idén nyáron benyújtotta a 40 éves szolgálati időre alapozott nyugdíjigényét. A nyugdíjat visszamenőleg 2016. február 1-jétől állapították meg. Ez esetben a már eddig benyújtott 1658-as bevallásokat lehet tévesen benyújtottnak tekinteni és önrevíziózni visszamenőleg februárig? Természetesen ezzel egyidőben az egészségügyi szolgáltatási járulékot befizetni februártól?

Áfa önrevizió Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem áfa témakörben a következő: Közösségi értékesítésről számlát állítottunk ki 2016. 08. hónapban, 2016. 09. hónapban helyesbítenünk kellett a számlát, aminek a következtében az adóalap csökkent. Ebben az esetben kell-e önrevíziózni a 08. hónapot? Köszönettel a választ.

Áfatörvény 153/C § értelmezése Kérdés

Tisztelt Cím! Társaságunk üzleti partnere által 2016. 03., 04., 05., 06., 07., 08., hónapban a havi forgalmak alapján havonta kiállított, összesen 6 db jutalékról szóló számláját befogadta. A kiállított számlák után havi bevallásunkban az áfát levonásba helyeztük. Ugyanakkor az üzleti partner (multi kereskedő) most, hivatkozva arra, hogy a 2016. évre vonatkozó ezirányú szerződést csak szeptemberben kapták meg, az eddig kiállított 6 db számlát lestornózta, és helyette ugyanilyen összegben (hat számla összevont összegében) egy új számlát állítottak ki szeptember hónapban. Véleményük szerint társaságunknak az áfaörvény 153/C §-ában szabályozottak alapján nem kell az egyes havi bevallásait önrevízióznia. Kérdésünk az, hogy helyesen járunk-e el az elmúlt időszaki bevallást nem önrevíziózzuk, hanem a hat stornós számla is a számla kézhezvételének hónapjában kerül beállításra az áfabevallásban mint fizetendő adó összegét növelő tétel. Válaszukat megköszönve, tisztelettel. Biró Valéria

Adóhiány, határozat Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2013-ban kezdődött egy NAV áfaellenőrzés, mely a 2013. 01–03. hónapra vonatkozott. 2016-ban hozott határozat alapján, egy szállítónk számláit nem fogadta el a NAV és a hozzátartozó álta visszaigényelt áfát adóhiányként állapította meg. Ugyanakkor a gazdasági esemény bevétel részét, a külföldi vevőt elfogadta az ellenőrzés során. A határozat kötelezte a céget az adóhiány könyvelésére. A bejövő számlánk belföldi volt, a kimenő számlánk pedig áfamentes közösségi értékesítés. A kérdéseim a következők: 1. Könyveléstechnikailag mi a teendőnk az el nem fogadott számlákkal? 2. Amennyiben a számlákat kiemeljük a könyvelésből, rendezetlen pénzügyi helyzet áll fenn, a szállító részére átutalt összegek miatt. Mi a teendő ilyen esetben? 3. A határozat alapján a társasági adót és iparűzési adót is önellenőriznünk kellene? 4. A NAV elfogadta a kimenő számlát jogosnak áruféleség, darabszám mélységig, hogyan magyarázom azt, hogy áru ugyan bizonyítottan kiment, de ha a vitatott számlákat kiveszem, nincsen készletem a kiszállításhoz. Mi legyen a bevétellel, s az érte kapott pénzeszközzel? 5. A társasági adó és az iparűzési adó önrevíziója esetén ebben az esetben csak az ELÁBÉ-t kellene csökkentenünk vagy a hozzá kapcsolódó bevételt is? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Géczi Sándorné

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Bt. kültag alkalmi munkavállalóként

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink