151 találat a(z) önrevízió cimkére
Áfa önrevizió Kérdés
Kell-e önrevíziózni a 2018, 01. 22. dátummal küldött fél évnyi számlahalmazt, amely az előző évi DÉMÁSZ áramszámlák és a Nemzeti Közművek szolgáltatóváltása miatt alakult ki. Van köztük befizetendő és visszaigényelhető áfa is. A 2018. évi januári áfa-bevallásban összesítve be lehet vallani? Ugyanis a számlák kiállításának dátuma 2018. 01. 22.
2017. évi áfaönrevízió Kérdés
Egy kft. áfabevallásaival kapcsolatban kérem a tisztelt szakértő szíves segítségét. A kft. adószámát 2017.05.25-én törölték a 2015. évi mérleg késedelmes leadása miatt, amiről nem volt tudomásom. A 2017. II. negyedéves áfabevallását benyújtottam, amit a NAV nem fogadott el, hibaüzenetében tájékoztatott a 2017.05.25-2017.06.27. időszak adószámtörléséről. A kft. 2015-2016. évi áfabevallásait folyamatosan benyújtottuk, amely bevallások összegének az adófolyószámlán történő lekönyvelése és kifizetése megtörtént. 2017.06.23-án a 2015. évre vonatkozóan áfaönrevíziós bevallásokat nyújtottam be. Az önrevíziós bevallások fizetendő áfaösszegeit a kft. folyószámláján külön tételként könyveltem, a visszaigénylés összegét azonban nem. A 2017. II. negyedéves áfabevallást a NAV javította, amelyben a 2017. I-II. negyedéves visszaigénylés 329 ezer forint összegét törölte az áfatörvény 137. § (1) bekezdése alapján, és a benyújtott 2015. évi áfaönrevíziós bevallások fizetendő áfája 771 ezer forintra módosult, amit külön tételként a folyószámlán szintén könyveltem. A kft. adófolyószámláján tehát egyszer az eredeti áfabevallások, majd az áfaönrevíziós bevallások fizetendő tételei külön-külön, valamint még egyszer a javított, 771 ezer forint összegben is szerepelnek. A NAV álláspontja szerint a 2017. II. negyedéves áfaönrevíziót a 771 ezer forint fizetendő áfa összegével kellene benyújtanom, amely nem fedi a kft. áfakötelezettségét. Kérem a tisztelt szakértő szíves véleményét. A 2017. II. negyedévre megbontva is beküldtem az áfabevallásokat, amelyeket nem fogadott el a NAV. A 2017. II. negyedéves áfabevallást mindenképpen önellenőrizni kell a hibaüzenet miatt, de kérdéses a 771 ezer forint fizetendő áfaösszeg. További kérdésem, hogy a 2015. évi áfaönrevíziós bevallások bevonhatók-e a 2017. II. negyedéves önrevízióba, mivel külön bevallásként áfa-visszaigénylés keletkezik, amely az adószám miatt nem állítja helyre az áfaadónem összegét.
Áfa önrevízió teljesítés elmaradás miatt Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. 2015-ben áfás számla ellenében 1,5 millió forintot fizetett partnerének. Előre. A szerződés szerinti teljesítés (weblap szerkesztés) a mai napig nem történt meg és várhatóan nem is fog megtörténni. A megrendelő a kapott számlát 2015-ben az áfabevallásában érvényesítette. A partner kapcsolattartói időközben eltűntek, így sem a szolgáltatás teljesítése sem a számla visszavonatása nem megoldható. Ilyen esetben, amikor nem történt meg a teljesítés, mi a követendő eljárás a korábban levonásba helyezett áfa szempontjából? Ha nincs teljesítés, sem visszautalás, akkor kell-e visszafizetni és/vagy önreviziózni a kapcsolódó áfát? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: GS
Áfa alanyi mentes értékhatár túllépése Kérdés
Katás nyugdíjas egyéni vállalkozó szezonális tevékenységet végez és ezért évente 3-6 hónapot szünetelteti a vállalkozását. Abban az esetben, ha az éves bevétele 6,5 millió forint, és 5 hónapot szünetelteti a vállalkozását, akkor a kata fizetési kötelezettsége 7 hó x 25 ezer forint. Kérdés: hogyan alakul az áfa alanyi mentessége? Kell-e arányosítani a 8 millió forint felső értékhatárt 7 hónapra, vagyis 8 000 000/12x7=4 666 667 forint, vagy ez az arányosítási kötelezettség csak az év közben kezdő vállalkozóra vonatkozik alanyi mentesség választása esetén? Így a példabeli esetben átlépte az alanyi mentesség időarányos értékhatárát és elvesztette az alanyi mentességét és a 4 666 667 forintot elérő számlától áfásan kell-e számláznia? Ha ezt elmulasztotta, akkor mi a teendő? Önrevízióval helyesbíthető?
Számlahelyesbítés folyamatos szolgáltatásnál Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társaság a folyamatos szolgáltatásról (bérbeadás) szóló áfát tartalmazó számláján a teljesítési időpontot helytelenül állította ki, amely hibát minden hónapban elkövette: helytelen időpont: 2017. 06. 10., helyes időpont: 2017. 05. 17.; helytelen időpont: 2017. 05. 10., helyes időpont: 2017. 04. 17. és így tovább .... Mi a pontos eljárás a számlakiállító részéről? Kell-e önrevíziót készteni minden hónapra (havi bevalló)? A befogadó cégnél van-e tennivaló, hogyan jár el helyesen? Különös tekintettel a NAV által a közelmúltban közzétett iránymutatásra merültek fel a kérdések: “Abban az esetben, ha az ügylet teljesítési időpontja hibásan szerepel a számlán, és ezért a gazdasági esemény tényleges teljesítésének időpontja, valamint a számlában feltüntetett teljesítési időpont eltér, a tényleges teljesítés időpontja az irányadó. Attól függetlenül, hogy a számlán szereplő, téves teljesítési időpont és a valós teljesítési időpont azonos adómegállapítási időszakba esik-e vagy a téves teljesítési időpont a valósat megelőző adómegállapítási időszakba tartozik, a levonási jog gyakorlásához módosítani kell a számlát. A teljesítési időpont helyes feltüntetése, a számlamódosítás megtörténte esetén a levonási jog legkorábban a keletkezése szerinti adó-megállapítási időszakban gyakorolható." Megtisztelő válaszukat előre is köszönjük !
1653-as bevallás hibás folytatás Kérdés
Tisztelt Adószakértő! Kérném, szíveskedjen segíteni abban, hogy a 1653 A lap 7. sorában kitett x jelölés hatással van-e a mezőgazdasági tevékenység nyílatkozatára is. Ügyfelem áfás őstermelő, mindig tételes elszámolás alapján készítettük el a bevallását. 2016-ban a leadott anyag alapján az őstermelésből nem volt 600 ezer forintot meghaladó bevétele. Az alap bevallásában csak az önkormányzattól kapott tiszteletdíjat tüntettük fel, és ehhez jelöltük a 10 százalékos költségelszámolást. Később, a bevallás leadása után vette észre az őstermelő, hogy egy permetezőt eladott, hozta számlát róla, az áfát önrevízióval rendeztük. A 1653-as bevallásban megtettük a nemleges nyilatkozatot az őstermelés bevételéről, viszont az 53-as A lap 7. sorából nem töröltem a nyilatkozatott. Az ellenőrzés most azt kérte, hogy adjunk be önrevíziót, hogy az őstermelésre is ugyanaz az elszámolás érvényes, mint amit az első alapbevallásban tettünk. Kérdésem, hogy valóban így van-e, és hol van ez az szja-törvényben leírva? Nagyon várom mielőbbi segítségét! Tisztelettel: Kutasi Gabriella
1653--as hibás bevallás, folytatás Kérdés
Tisztelt Adószakértő! A bevallás lekönyvelésre került, nem tették hibaágra. A feleség bevallását ellenőrizték, a tételes átvizsgálás során az ellenőrzés úgy döntött, a férj bevallását is megnézik kapcsolt ellenőrzés formájában. Nála volt elrontva a bevallás: az önálló tevékenység sorába az X be lett téve, az őstermelésnél pedig a tételes költségelszámolásra nemleges nyílatkozatot tettünk. A revizor azt mondta, önreviziózni csak úgy lehet, ha az őstermelést is betette a 7. sorba a 10 százalékos költségelszámolás szerint. Ő azt mondja, csak így lehet módosítani, ez viszont nagy anyagi terhet jelent. Kérdésem valóban csak igy lehet önrevíziózni? Köszönöm előre is a segitséget Tisztelettel Kutasi Gabriella
Fejlesztési tartalék utólagos változása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi fejlesztési tartalékkal kapcsolatos kérdésben kérném állásfoglalását: Saldo-kiadványban a következő magyarázat olvasható: “Amennyiben a fejlesztési tartalék képzése adóévét érintő önellenőrzés során az adózás előtti eredmény nő, a fejlesztési tartalék címén igénybe vett kedvezmény maximális összege önellenőrzéssel csak akkor növelhető, ha az 500 millió forintot az adóalapnál érvényesített összeg azzal együtt sem haladja meg, feltéve, hogy az adott évben a lekötött tartalékba helyezett összeg – a beszámoló alapján – erre fedezetet biztosít“. Pontosan hogyan kell ezt érteni? Ha a 2016-os évben nem képzett fejlesztési tartalékot, de önrevizió során nő a 2016-os év adózás előtti eredménye, akkor az új, megnövekedett adózás előtti eredmény 50 százalékát utólag beállíthatja tao-bevallás önrevíziójaként, és könyveli a 2017-es évben a megképzett fejlesztési tartalékot? Vagy mivel nem képzett eredendően fejlesztési tartalékot a 2016-os évre (“adott évben a lekötött tartalékba helyezett összeg“ értéke nem volt), ezért nincs módja a 2016-os év megnövekedett adózás előtti eredményének 50 százalékát adóalap-csökkentőként utólag beállítani egy önrevizió keretében? Mielőbbi válaszukat előre is köszönöm.
Oktatói kiegészítő csökkentő tétel Kérdés
Kedves Szakértő! Cégünk tanulókat foglalkoztat. Úgy értelmezzük a jogszabályt, hogy tanulónként havonta 7928 forint oktatói kiegészítő csökkentő tételt vehetünk figyelembe a szakképzési hozzájárulási kötelezettséggel szemben. Kérdésünk, hogy mi ennek a feltétele, valamint ha az előző hónapokban nem számoltuk el, év végén egy összegben elszámolhatjuk-e a 08-as bevallásban, vagy csak havi önrevízió keretében ? Köszönettel várjuk a választ.
Törölt adószám visszaállítása egyéni vállalkozó esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy adóalany tevékenységét adószámos magánszemélyként kezdte, ezt követően egyéni vállalkozóként folytatta. Az adószámát 2017.04.11-én törölték, a törlés jogerőre is emelkedett. Mivel az egyéni vállalkozása előtt adószámos magánszemély volt, így a törlés után ismét adószámos magánszemély lett (őstermelői tevékenységre tekintettel). A törlés után T101 nyomtatványon kérelmezte az adószáma visszaállítását. A törlés és a visszaállítás közötti időszakban nem érvényesíthette az áfabevallásában a levonási jogát, illetve nem kérhette az adófolyószámláján lévő adótöbblet kiutalását sem. A kérdésem az lenne, hogy a visszaállítást követően a törléssel érintett időszakban önrevízióval élhet-e az adólevonási jogával, kérhet-e a folyószámlájáról kiutalást? Illetve, hogy személyi jövedelemadó, járulékok és egyéb adónemek tekintetében a szünetelés vagy a tevékenység megszüntetésének szabályai vonatkoznak-e rá? Továbbá van-e arra mód, hogy az egyéni vállalkozásában lévő tehergépjárművét átvigye kizárólagosan a mezőgazdasági tevékenységébe?
Innovációs járulék előlegbevallás pótlása Kérdés
Tisztelt Cím! A 2016-os társaságiadó-bevallás(1629) készítésekor szembesültünk, hogy már 2015. évtől az innovációs járulék alanyaivá váltunk. 2016-ra vonatkozóan a 1629-esen bevallottuk kötelezettségünket és utólag meg is fizettük azt. Hogyan lehet 2015-re vonatkozóan az előlegbevallást pótolni? A 1549-es bevallás benyújtásával, valamint a 1529-es önrevíziójával? Köszönettel: Kormosné
Önrevizió Kérdés
T. Szakértő! Egy kft.-nél 2015. évi vevői számláról most derült ki, hogy sztornózva lett 2015-ben. Kérdésem az lenne, hogy az áfánál vissza kell-e menni 2015-re, vagy a 2017. 04. havi bevallásnál kell szerepeltetni, és ha igen, melyik sorban? Minimumadó alapján fizetett a kft. társasági adót 2015-ben, most a minimumadó-alap összege csökkenni fog, így társasági adó önrevíziót is végezni kell? Az összeg 1 millió forint felett van, így jelentős hibának minősül. A beszámolót három oszloposan kell kitölteni? Segítségét köszönöm, Ildi
Elkésett "mínuszos" szállítói számla Kérdés
Havi áfabevallók vagyunk. Állandó szállítónk üdítőitalokat szállít nekünk göngyöleggel együtt minden hónapban. A gondunk az, hogy a szállítói számlát mindig egy hónap csúszással állítja ki felénk, előző havi teljesítéssel és keltezéssel. Mikorra megkapjuk a számlát, már elment az a havi bevallás, így állandóan önrevízióznunk kell, ha a számla mínuszos. Van-e arra lehetőség, hogy a később megkapott, előző havi teljesítésű és előző havi keltezésű, mínusz előjelű számlát ne önrevízióval rendezzük, hanem a következő hónapban könyveljük le és szerepeltessük áfabevallásunkban, így elkerülve az állandó önrevíziót?
Osztalék ehója Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Az alábbi probléma eldöntésében kérném a segítségét : Egy tulajdonosnak a 2016. évi osztalék kifizetésekor kevebb a kifizető által levont 14 százalékos egészségügyi hozzájárulási (eho) összeget vontak le és fizettek be, mint amennyit valójában kellett volna. Akkor ezt a problémát a magánszemély rendezheti az szja-bevallásában vagy a cégnek kell önrevízióval módosítani az aktuális hónap járulékbevallásán és visszafizettetni a nettó különbözetet ? Válaszát előre is köszönöm!
Osztalékfizetés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megtudni, hogy mi a könyvelési menete és adózása az osztalékelőlegnek és az elfogadott beszámoló szerinti osztaléknak? Továbbá, ha tárgyévben osztalékelőleget fizet ki a jogszabálynak megfelelően a cég, akkor ha a beszámoló készítésénél kiderül, hogy nincs fedezet rá, vagyis a tárgyévi eredmény mínusz lett, de van eredménytartalék. Ebben az esetben vissza kell fizetni az osztalékot. A nettó összeget befizetik a tagok és az aktuális kifizetési hónap szerinti 08-as bevallást önrevíziózom?