151 találat a(z) önrevízió cimkére
Kimutatás 2015-ben vagy 2016-ban? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk 2011-ben 10 millió forint fejlesztési tartalékot képzett, melyből 2015. 12. 31-éig 7 millió forint lett felhasználva. Így a 4 év letelte után 3 millió forint a fel nem használt összeg, amit 2016. 01.hóban késedelmi pótlékkal növelt összegben kellett volna visszafizetni. Ez nem történt meg, mivel túlfizetés van az adófolyószámlánkon. 2016. 04. hóban észleltük, hogy a 2011. évi taobevallásban az adóalapot nem csökkentettük a céltartalék-felhasználás következtében bevételként elszámolt összeggel, így 2011-ben 4 millió forinttal kevesebb fejlesztési tartalékot képezhettünk volna, ezért, ha most 2016. 05. hóban beadjuk a 2011. évre az önrevíziót, akkor a fel nem használt fejlesztési tartalék 0 forint lesz 2015. 12. 31-én. Kérdéseink: 1. Az önrevízió miatt a társasági adó 100 ezer forinttal nő, de mivel a hibahatások abszolút összege miatt (-4 millió forint fejlesztési tartalék, +4 millió forint eredménytartalék jelentős összegű a hiba, így a feltárás évében, 2016-ban kell kimutatni vagy 2015-ben, mivel a beszámoló-készítés időpontjáig (2016. 04. 30.) feltártam? 2. Ha csak 2016-ban kell a háromoszlopos mérlegben szerepeltetni, akkor a 2015. évi beszámolóban továbbra is lekötött tartalékként kell a 3 millió forint fel nem használt fejlesztési tartalékot kimutatni? Válaszukat előre is köszönöm.
Önrevízió, taocsökkentés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk a korábbi években nem csökkentette társasági adójának alapját a 365 napon túli vevőkövetelések 20 százalékával. Kérdésem az, hogy ezt önrevízióval megtehetjük 2011-ig visszamenőleg? Válaszát előre is köszönöm!
Kutatók foglalkoztatása után járó adókedvezmény Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy általam könyvelt orvos Phd tudományos doktori fokozattal rendelkezik. Számomra ez csak most derült ki. Kérdésem, hogy a kutatók foglalkoztatása után járó szociális hozzájárulási adó kedvezményt visszamenőleg meddig lehet önrevízióval visszaigényelni, ha lehet egyáltalán. Gondolom ez a kedvezmény abban az esetben is jár, ha önfoglalkoztatásról van szó egy kft.-ben.
Fejlesztési tartalék feloldás miatti önrevízió Kérdés
Egy társaság 2011-ben fejlesztési tartalékot képzett. 2014-ben rengeteg beruházás történt az év végén. A fejlesztési tartalék feloldása azonban elmaradt. Lehetséges-e a társasági adó önrevíziója? Mivel év végén történt a beruházás, minimális értékcsökkenés lett csak elszámolva. Segítségüket előre is köszönöm.
Főfoglalkozású egyéni vállalkozó 40 év munkaviszony után nyugdíjba ment Kérdés
Főfoglalkozású egyéni vállalkozó most kapta meg a Nyugdíjfolyósítási Intézettől a határozatot, hogy 2015. 10. 01-től nyugdíjas lett, a nők 40 éves munkaviszony utáni kedvezményes nyugdíjaztatásban részesül (szül.:1957-ben). Könyvelőként most értesültem róla. Az '58-as bevallások úgy mentek el, hogy főfoglalkozású egyéni vállalkozó, a garantált bér után megfizetett minden járulékot, és a kivétet bankon keresztül kiutalta magának. Ez még 2016. 02. hóban is így történt. A vállalkozó természetesen szeretné visszakapni a maga után fizetett járulékokat. A kérdésem a következő: lehet-e a beküldött '58-asokat önrevízióval javítani, hogy ő itt már kiegészítő tevékenységet folytatónak minősül, és 0 forint (?) kivétet számolna el? Nyilván a 2015. évi bevallását is módosítani kell, hiszen a vállalkozói jövedelme is változna ennek alapján, és 2015. 10. 01-étől fizetnie kellett volna maga után az egészségügyi szolgáltatási járulékot, ami havonta 6930 forint. A fent leírtakat kötelező végrehajtani, vagy csak ez egy lehetséges út, vagy pedig ezt utólag nincs lehetőség javítani? Előre is köszönöm válaszát: Fné Magdi
Értékvesztést számolt el az adózó, megbírságolták, a Kúria döntött Cikk
Tulajdonosi részesedéseire a társasági adórban önrevízióval jelentős értékvesztést számolt el az adózó, amit az adóhatóság nem talált jogszerűnek, ezért bírságot és késedelmi pótlékot szabott ki. A peres ügy a Kúrián kötött ki.
Kereskedelmi gázolaj utáni visszaigénylés önellenőrzése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Könyvelőként kereskedelmi gázolaj után havi gyakorisággal igényeltem vissza vállalkozás részére jövedéki adót. A visszaigénylés feltétele a gépjármű adatainak és üzemanyagkártyájának haladéktalan bejelentése. Feledékenységből a bejelentést elmulasztottam megtenni. Úgy tájékoztattak, hogy havi bevallásokról erre az autóra vonatkozó visszaigénylés összegét havi gyakorisággal önrevízióval mínuszoljam le. Majd a bejelentést követően a visszajáró jövedéki adó megfizetése után ismételjem meg a visszaigénylést minden hónapra vonatkozóan. Kérdésem: ha egy éven belül vagyok a mulasztással, akkor miként tudom szabályosan megtenni a jövedéki adó önrevízióját, és ismételt megigénylését? Köszönettel.
Ingatlanbérlés áfalevonás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Amennyiben a bérbeadó kft. áfásan számláz, miközben egy év után a bérbevevő rájön, hogy a bérbeadó nem választotta az adókötelessé tételt, mit tehet a bérbevevő? Jogosulatlanul vonta le az áfát a bérbevevő? Önrevízióznia kell minden időszakot, ahol levonta az áfát? Köteles meggyőződni a bérbevevő a bérbeadó áfastátuszáról? Köszönöm.
Kft. tagja – munkaviszony Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft.-mben 2 fő tag van. Az ügyvezetőt a szaktevékenységben (autószerelés és autómentés) munkaviszonyban akartuk foglalkoztatni, melyről 2016 januárjában taggyűlési határozat született, melyet ma kaptam meg. Az ügyvezetői feladatokat megbízási jogviszony keretében "0" forintért látja el. A NAV telefonos válasza szerint ma is (késve) bejelenthetem a munkaviszonyt 2016. 01. 01-jétől. Kell-e társasági szerződést módosítani emiatt, vagy elegendő a taggyűlési határozat a munkaviszony visszamenőleges bejelentéséhez, valamint Ön szerint kell-e valamilyen egyéb dokumentum, hogy minden lehetséges előírást betartsunk? Önrevíziózható-e a január hónap a jogviszony megváltozása miatt? Tisztelettel: Géczi Sándorné
Bevallás után érkezett számla Kérdés
Tisztelt Szakértő! Külföldi beszállítótól tegnap érkezett hozzám egy novemberi teljesítésű számla. Érdeklődnék, hogy szükséges-e az önrevízió ebben az esetben november hónapra?
Külföldön biztosított beltag Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy bt. beltagja évek óta 8 órás munkaviszonyban áll egy ausztriai cégnél, ott rendelkezik biztosításal. A külföldön történő munkavállalás és biztosítás tényét viszont csak tavaly jelentette be az egészségbiztosítási pénztárhoz itthon. Mivel a külföldi biztosításról szintén csak tavaly kérte meg az igazolást, a bt. könyvelője számfejtette a járulékokat a minimálbér alapján 2012-től. Kérdésem, hogy mivel bizonyíthatóan fenn állt a munkaviszonya és egyben a biztosítása az osztrák cégnél 2012 február közepétől a már több évre beadott járulékbevallásokat revíziózhatjuk-e azzal az indokkal, hogy nem kellett itthon járulékot fizetnie, vagy mivel ezt késedelmesen jelentette be az egészségpénztárhoz, már jogvesztő? Köszönettel: Szabóné Sós Ildikó
Áfa önrevízió Kérdés
Tisztelt Szakértő! Havi áfabevalló kft. előző hónapra adott le szállítói és vevői számlát is. Kérdésem: mind a két számlát berakhatom-e az aktuális hónapban az önrevízió készítésekor? Köszönettel: Ildi
Közösségi termékértékesítés Kérdés
Egy kft. egy külföldi EU-s partner megbízásából különböző termékeket gyárt. A gyártáshoz szükséges gyártóeszközöket a belföldi kft. saját részére beszerzi, majd továbbszámlázza azt az EU-s partner részére. A számlán eszközértékesítés van. Kiállítható-e számla vagy csak előlegnek minősül, ha tényleges birtokbaadás nem valósul meg? Ezen eszközöket nem adja át a partner részére, mert a termékgyártáshoz szükségesek, a gyártás ideje alatt továbbra is belföldön marad. A birtokbaadásra vélhetően csak a teljes projekt után kerül sor az EU-s partner részére, de ez akár 5-10 év is lehet. 1. Áfa szempontjából termékértékesítésről beszélhetünk-e, hiszen a birtokba vehető dolog átengedésére nem kerül sor, ugyanakkor a két fél megállapodása alapján a számla/előleg teljes kiegyenlítésekor a tulajdonjog átszáll az EU-s partner részére. 2. Ha a megállapodás úgy szól, hogy a tulajdonszerzés ténye a birtokbaadás időpontjában áll be, megvalósul a termékértékesítés vagy addig a kifizetett összeg előlegként kezelendő? 3. Mivel nem teljesül a 89. § azon kitétele,hogy igazoltan más EU-s országba kerüljön a termék, ezen értékesítés nem lehet közösségi adómentes értékesítés, így 27 százalékos áfatartalommal kell kiállítani a számlát? 4. Ha 5 év múlva megtörténik a birtokbaadás is, és így másik EU-s tagországba kerül a termék, az eredeti áfás számlát helyesbíteni lehet, hiszen már teljesül az adómentes közösségi értékesítés? Ilyen esetben mindig áfa-önrevíziót, illetve számviteli/könyvelési helyesbítést kell végezni?
Fejlesztési tartalék kimutatása Kérdés
Tisztelt Szakértő! A 2013-ra beadott 1329-es számú bevallás és a cégbíróságon letétbe helyezett mérlegnél a fejlesztési tartalék összege eltér. A mérlegnél a fejlesztési tartalék összege a lekötött tartalék összegében szerepel, és nem elkülönítve. A NAV álláspontja szerint, mivel itt nem szerepel a fejlesztési tartalék, ezért a társasági adóbevallásban nem lehetett volna azt figyelembe venni adócsökkentő kedvezményként. Szerintük a 1329-es bevallást önrevíziózni kell a fejlesztési tartalék összegével, és meg kell fizetni a társaságiadó-különbözetet. Kérem véleményét a leírtakkal kapcsolatban. Köszönöm: Zsuzsa
Mérleg önreviziója Cikk
Olvasónk a 2013-as évről benyújtott mérleget szeretné önrevíziózni. A társaság törzstőkeemelést hajtott végre, mely összeg a mérlegben tévesen tagi kölcsönként szerepel. Azt kérdezte: mi a módja a cégbírósághoz benyújtott mérleg javításának? Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló válaszolt.