153 találat a(z) önrevízió cimkére
Osztalék ehója
Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Az alábbi probléma eldöntésében kérném a segítségét : Egy tulajdonosnak a 2016. évi osztalék kifizetésekor kevebb a kifizető által levont 14 százalékos egészségügyi hozzájárulási (eho) összeget vontak le és fizettek be, mint amennyit valójában kellett volna. Akkor ezt a problémát a magánszemély rendezheti az szja-bevallásában vagy a cégnek kell önrevízióval módosítani az aktuális hónap járulékbevallásán és visszafizettetni a nettó különbözetet ? Válaszát előre is köszönöm!
Osztalékfizetés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megtudni, hogy mi a könyvelési menete és adózása az osztalékelőlegnek és az elfogadott beszámoló szerinti osztaléknak? Továbbá, ha tárgyévben osztalékelőleget fizet ki a jogszabálynak megfelelően a cég, akkor ha a beszámoló készítésénél kiderül, hogy nincs fedezet rá, vagyis a tárgyévi eredmény mínusz lett, de van eredménytartalék. Ebben az esetben vissza kell fizetni az osztalékot. A nettó összeget befizetik a tagok és az aktuális kifizetési hónap szerinti 08-as bevallást önrevíziózom?
Önrevízió, beszámolóban és társasági adóban
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. anyagát megkapva, átvizsgáltuk az előző évek szigorúszámadású számláit és az egyik betelt számlatömbben megtaláltunk 3 utolsó számlát, ami nem lett kitépve, így a 2015. évi beszámolóban és a 1529-es tao bevallásban sem szerepelt. Ha jól tudjuk, a beszámolót már nem lehet javítani, önrevíziózni, hanem a fellelés évében kell korrigálni a mérleget és az eredménykimutatást és fel kell jegyezni ezt a kiegészítő mellékletbe, Kérdésem akkor a 1529-es tao nyomtatványt sem kell önrevíziózni? Ha a tárgyévben kell lekönyvelnem, akkor a bevételt milyen dátummal könyvelem le? Ebben az esetben összeadódik a tárgyévi bevétellel és költséggel. Ez együtt adja a tárgyévi 2016-os beszámoló szerinti eredménykimutatást és mérleget? Vagyis 2017. május 20-án adózom le a 3 számla bevételét a 2016. évi számadatok alapján?
Ki nem fizetett bér
Kérdés
T. Szakértő! Szeretném sürgősen válaszát megkapni a következőkre: egy kft.-,amely nem végzett tevékenységet, a tulajdonos-ügyvezető két alkalommal, amikor nem volt másutt főállású munkaviszonya, be lett jelentve garantált bérminimumra, munkaviszonyba. Ez számfejtve lett és a 08-ason be lett vallva. De bér kifizetés csak az alső három hónapban történt, mivel bevétel nem keletkezett és a befizetett tőkét, valamint tagi kölcsönt addigra a kft. felélte. Ezáltal felhalmozódott két millió forint ki nem fizetett bér és ugyanannyi járulék és adótartozás. A NAV megindította a felszámolást. A felszámolótól azt a tájékoztatást kaptuk, hogy 0-san kellett volna beadnunk a bevallásokat, mert ha a kifizetés nem történt meg, nem kell járulékokat fizetni. De nem volt semmilyen jogviszonya az ügyvezetőnek,aki egyben tulajdonos is 50 százalékban. Kérem szíves válaszukat, hogy helytelenül jártunk-e el és el kell-e végeznünk az önreviziókat visszamenőleg. Köszönettel:Borosné
Áfa önrevízió
Kérdés
Jóváíró közműszámla érkezett tárgyhóban, a teljesítés dátuma kettő hónappal korábbi. Kell-e önellenőrizni a korábbi hónapot, vagy a tárgyhóban szerepelhet?
Egyéni vállalkozó visszamenőlegesen nyugdíjas
Kérdés
Egyéni vállalkozó nő idén nyáron benyújtotta a 40 éves szolgálati időre alapozott nyugdíjigényét. A nyugdíjat visszamenőleg 2016. február 1-jétől állapították meg. Ez esetben a már eddig benyújtott 1658-as bevallásokat lehet tévesen benyújtottnak tekinteni és önrevíziózni visszamenőleg februárig? Természetesen ezzel egyidőben az egészségügyi szolgáltatási járulékot befizetni februártól?
Áfa önrevizió
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem áfa témakörben a következő: Közösségi értékesítésről számlát állítottunk ki 2016. 08. hónapban, 2016. 09. hónapban helyesbítenünk kellett a számlát, aminek a következtében az adóalap csökkent. Ebben az esetben kell-e önrevíziózni a 08. hónapot? Köszönettel a választ.
Áfatörvény 153/C § értelmezése
Kérdés
Tisztelt Cím! Társaságunk üzleti partnere által 2016. 03., 04., 05., 06., 07., 08., hónapban a havi forgalmak alapján havonta kiállított, összesen 6 db jutalékról szóló számláját befogadta. A kiállított számlák után havi bevallásunkban az áfát levonásba helyeztük. Ugyanakkor az üzleti partner (multi kereskedő) most, hivatkozva arra, hogy a 2016. évre vonatkozó ezirányú szerződést csak szeptemberben kapták meg, az eddig kiállított 6 db számlát lestornózta, és helyette ugyanilyen összegben (hat számla összevont összegében) egy új számlát állítottak ki szeptember hónapban. Véleményük szerint társaságunknak az áfaörvény 153/C §-ában szabályozottak alapján nem kell az egyes havi bevallásait önrevízióznia. Kérdésünk az, hogy helyesen járunk-e el az elmúlt időszaki bevallást nem önrevíziózzuk, hanem a hat stornós számla is a számla kézhezvételének hónapjában kerül beállításra az áfabevallásban mint fizetendő adó összegét növelő tétel. Válaszukat megköszönve, tisztelettel. Biró Valéria
Adóhiány, határozat
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2013-ban kezdődött egy NAV áfaellenőrzés, mely a 2013. 01–03. hónapra vonatkozott. 2016-ban hozott határozat alapján, egy szállítónk számláit nem fogadta el a NAV és a hozzátartozó álta visszaigényelt áfát adóhiányként állapította meg. Ugyanakkor a gazdasági esemény bevétel részét, a külföldi vevőt elfogadta az ellenőrzés során. A határozat kötelezte a céget az adóhiány könyvelésére. A bejövő számlánk belföldi volt, a kimenő számlánk pedig áfamentes közösségi értékesítés. A kérdéseim a következők: 1. Könyveléstechnikailag mi a teendőnk az el nem fogadott számlákkal? 2. Amennyiben a számlákat kiemeljük a könyvelésből, rendezetlen pénzügyi helyzet áll fenn, a szállító részére átutalt összegek miatt. Mi a teendő ilyen esetben? 3. A határozat alapján a társasági adót és iparűzési adót is önellenőriznünk kellene? 4. A NAV elfogadta a kimenő számlát jogosnak áruféleség, darabszám mélységig, hogyan magyarázom azt, hogy áru ugyan bizonyítottan kiment, de ha a vitatott számlákat kiveszem, nincsen készletem a kiszállításhoz. Mi legyen a bevétellel, s az érte kapott pénzeszközzel? 5. A társasági adó és az iparűzési adó önrevíziója esetén ebben az esetben csak az ELÁBÉ-t kellene csökkentenünk vagy a hozzá kapcsolódó bevételt is? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Géczi Sándorné
De minimis támogatás
Kérdés
Cég 2015. október elején nagy összegű de minimis támogatási igényt nyújtott be gépbeszerzésre a teljes meglévő keretére. Pályázatát befogadták, döntés 2015. december végén történt, és megítélték a teljes összeget. Gépbeszerzésre 180 napos határidő volt, de a pályázatban szereplő típus ezen idő alatti beszerzése akadályba ütközött, a beszámoló összeállításakor nem volt reális esélye a beszerzésére. Gépet a határidő lejárta előtt, 2016. júniusban mégis sikerült beszerezni, a kért támogatási összeg 2016 augusztusában megérkezett a társaság számlájára. A cég a társaságiadó-bevallásában nem szerepeltette ezen összeget a de minimis támogatások értékeként. Októberben benyújtott pályázaton igényelt támogatást 2015 novemberében – a rendelkezésre álló információnk szerint – elutasították, vagy lehetséges, hogy esetleg csökkentett összegben fogadják el. A cég munkaügyi de minimis támogatási igényt adott be 2015 november végén, mely összeget megítélték számára, és annak kiutalása is megtörtént. A cég így a 2015. évben jóváhagyott összeggel túllépte a de minimis támogatási 200 ezer euró/3 év keretösszeget. Mi a tennivaló, hogyan kell a cégnek helyesen eljárni a 1529-es önrevíziózásán túl? Mit jelent az, ha a keretösszeget túllépi a vállalkozás? A limeten felüli összeg nem tekinthető de minimis támogatásnak?
De minimis túlvétel
Kérdés
Cég 2015. október elején egy nagy összegű de minimis támogatási igényt nyújtott be a teljes meglévő keretére. 2015 novemberében benyújtott, és megkapott egy másik kisebb összegű de minimis támogatást. 2015. december végén megítélték az októberben igényelt nagy összegű támogatást teljes összegben, amit viszont a cég a könyveiben, bevallásában nem tüntetett fel, mert a mérlegkészítésig rendelkezésre álló információk szerint a kiutalási feltételeknek a cég nem felel meg. 2016 júniusában a cég mégis tudott teljesíteni, így júliusban megkapta a teljes 2015 októberében igényelt összeget. A cég így a novemberben jóváhagyott összeggel túllépte a 200 ezer euró/3 év keretösszeget. Mi a tennivaló, hogyan kell a cégnek helyesen eljárni a 1529-es önrevíziózásán túl?
Ekho
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély tévesen leadott nyilatkozata alapján ekhós jövedelmet fizetünk a részére. Magánszemélynek nem volt az ekhós jövedelme mellett olyan jövedelme, amely után a közteherviselési kötelezettségek teljesítése az általános szabályok szerint történik. Ez alapján nem volt jogszerű az ekho alkalmazása. Milyen módon javítható az ekho alapján történt foglalkoztatás? A magánszemélynek kell további adót fizetni vagy a munkáltatónak rendezni a jogviszonyt? Válaszukat előre is köszönöm!
Adóellenőrzés indult a vállalkozással szemben? Így lehet önrevíziózni
Cikk
Egyes adókötelezettségek teljesítésére irányuló ellenőrzés indításáról értesítette a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a társaságot, van-e lehetősége még ezt követően önrevíziót benyújtani – kérdezte olvasónk. dr. Szeiler Nikolett, ügyvéd, adószakértő válaszolt.
Nemzetközi adószám hiányában is áfa nélkül számláztam
Kérdés
Vállalkozásunk a Seolab Kft. (Asz.23009512-2-42) 2012-től online marketing tevékenységet végezett az írországi, Crown Dental Ltd. -nek (Adószám: IE 9761658J). Nem váltottak nemzetközi adószámot, nem ellenőriztük, és 8 darab nettó összegű számlát állítottunk ki. Érvényes megbízási szerződésünk nincs, de folyamatosan fizettek, összesen 1700 euró értékben. 2013-ban jelezték, hogy megváltozott a cégük neve, de azt nem, hogy az adószám is változott ezzel egy időben. Az új név KP Crown Dental Ltd. 2013 májusa és 2014 decembere között 14 számlát állítottunk ki, ezeket is kifizették, 6450 euró összegben. 2014. decemberben a Kp Crown Dental jelezte, hogy az ír adóhivatal eljárást indított ellenük helytelen adószámra számlázás miatt, és a mi összes számlánk értékének a többszörösét követelik rajtuk. Ekkor derült ki, hogy nincs érvényes nemzetközi adószámuk, és nem is volt. Ügyvéd előtt elismerte az ügyvezető, hogy tudta ezt, de nem akart áfát fizetni, ezért nem szólt. Tisztában vagyunk vele, hogy hibáztunk, nem ellenőriztük az adószámot. Amikor ez kiderült, helyesbítő számlákat állítottunk ki az áfáról, és elküldtük őket tértivevényesen az ír cégnek. Helyesen tettük? Ugyanakkor önrevíziót csináltunk, és befizettük az áfát a NAV-nak. Először megígérte az ügyvezető, hogy kifizeti az áfát, ha lezajlott a kinti adóellenőrés, de nem tette. A Crown ügyvezetője szerint neki Írországban kell befizetni az áfát, ezért nem fizet nekünk, ez valóban így van? Lát-e arra valamilyen esélyt, hogy visszakapjuk az áfát? Mi a teendőnk?
Áfa-visszaigénylés kettő éven belül
Kérdés
2016-tól változott az áfatörvény; az áfalevonási jogot a bevallási időszakban, illetve az azt megelőző évben gyakorolhatjuk. Van egy elfelejtett használteszközszámlám 2015. 01. 20-ai dátummal. Most, 2016. második negyedévben szeretném visszaigényelni utána az áfát. Megtehetem még egyszerűen csak beállítva a levonandókhoz, vagy önrevízióval kell helyre tenni az adott időszakban, vagy elég csak a 2016. évi első negyedévben önrevíziózni?