1042 találat a(z) értékcsökkenés cimkére
Fejlesztési tartalék feloldásának utólagos változtatása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társaság a 2015-ös évben a lekötött tartalék összegéből beruházások miatt a fejlesztési tartalékából feloldott bizonyos összeget egy meghatározott tárgyieszközkör tekintetében, majd annak megfelelően visszavezette az eredménytartalékba a feloldott összeget, és a társaságiadó- (tao) bevallást is a megfelelő értékcsökkentési korrekciók figyelembevételével elkészítette. Később van-e lehetősége megváltoztatnia a döntését a feloldás tekintetében: a.) a feloldás összege változatlan marad, de más tárgyi eszközökre oldja fel, emiatt változik az adótörvény szerint elszámolt értékcsökkenés, így a tao-bevallást szükséges önrevízióznia; b/ a feloldást teljes egészében "visszacsinálja", azzal az indokkal hogy azt későbbi – de határidőn belüli – más beruházásra kívánja felhasználni. Ebben az esetben szintén változik a tao-bevallása (kötelezettségcsökkenés lesz), és a döntés évében az eredménytartalékból visszavezeti a lekötött tartalékba az érintett fejlesztési tartalékot . Mielőbbi válaszukat előre is köszönjük!
Hűségidővel kedvezményesen kapott termékek Kérdés
Tisztelt Szakértő! A cég a telefonszolgáltatótól/internetszolgáltatótól kap készüléket 0 forintos vagy 1 Ft-os áron, hűségidő vállalásáért cserébe. Milyen bekerülési értékkel kell feltüntetni a könyvelésben a tárgyi eszközök között? És számolunk-e rá el értékcsökkenést? Illetve könyveléstechnikailag hogy néz ki a könyvelése soronként? A szállítói számla kedvezményét mivel szemben vonjuk le, mire könyveljük? Pl. a számlán az szerepel, hogy iPad 238 990 Ft és külön soron készülék kedvezmény 238 889 Ft. Ez utóbbit hova tesszük ha a TE-t a tényleges értéken könyveljük? Ezt a hűségidő megszegése esetén ráadásul gondolom vissza kell fizetni. Egyéb bevétel lesz és az rögtön Halasztott bevétel, ami a hűség lejártával oldható fel? És ha kap még 1 Ft-ért SIM kártyát, azt kell TE-ként aktiválni?
Nyílt végű lízing számviteli elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. vásárolt egy személygépkocsit nyílt végű pénzügyi lízing konstrukcióban. Hogyan kell ezt könyvelni? Fel kell vinni tárgyi eszközök közé az autót, lehet-e elszámolni utána értékcsökkenést? Mi alapján vihetem fel a könyveimbe, mivel csak lízingszerződést kaptunk és az első tőkerészről és regisztrációs adóról szóló számlát? Hogy történik havonta a könyvelése a lízingdíjnak és az áfának?
Teherautó-üzembentartó költségelszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban kérném a segítségét, hogy ha a magánszemély a teherautó üzembentartója, akkor hogyan lehet "átíratni" a teherautót, hogy ugyanezen személy mint egyéni vállalkozó legyen az üzembentartó? Ilyenkor át kell "íratni" az önkormányzatnál? A másik kérdésem, hogy az üzemben tartott teherautó (nem tulajdonos) esetén, az üzemanyag költségként történő elszámolása esetén (az áfát is szeretné levonni az egyéni vállalkozó) csak annyi üzemanyag számolható el számlával, amit a NAV által meghatározott üzemanyagnorma az adott futásteljesítményre megenged? A következő kérdésem, hogy ha az üzemben tartást engedő szerződés részletesen kitér arra, hogy milyen költségek terhelik az üzemben tartót, akkor ezek a költségek is elszámolhatók, illetve az áfája is levonható (ha van, és egyébként a jogszabály (áfatörvény) engedi? Elszámolható-e értékcsökkenés (ha jól értelmezem, akkor nem, és a tárgyi eszközök között sem kell szerepeltetni)? Ha a teherautóval el szeretné hagyni Magyarország területét, de az EU-n belül marad, akkor elég egy tulajdonosi nyilatkozat, hogy ezt megengedi az üzembentartó az egyéni vállalkozónak? Ezt érdemes hitelesen lefordíttatni angol nyelvre? Ezt például Németországban kérhetik? Köszönöm a segítségét. Tisztelettel: Gulácsi Jánosné
Egy kft. bérleti jogot vásárolt Kérdés
Egy KFT bérleti jogot vásárolt, melyhez bérleti szerződés is kapcsolódott. A szerződés 3 hónap után meg szűnt. Végelszámolással szeretnénk megszüntetni a céget. Helyesen járunk el, ha a bérleti jog el nem számolt értékcsökkenését terven felüli értékcsökkentésként számoljuk el, valamint keletkezik-e áfafizetési kötelezettség? A szerződést 2013-ban kötötték.
Mocsár besorolása Kérdés
Tisztelt Szerkesztő! Szeretném megkérdezni, hogy a külterületen lévő kivett mocsárként nyilvántartott ingatlant a befektetett eszközök között hová kell sorolni? Értékcsökkenést kell-e számolni? A választ előre is köszönöm
Óraadó, lakást ad bérbe? Így számolhatja ki adóelőlegét Cikk
Közeledik a negyedéves adó- és eho-előleg befizetésének határideje. Összefoglaltuk, hogy a magánszemélyekre milyen elszámolási szabályok vonatkoznak.
Új adózási szabályok a praxisjog értékesítésére Cikk
Az orvosi praxisjog értékesítéséből származó jövedelem adózási szabályait is változtak a nemrégiben elfogadott legújabb adótörvény-módosítási csomagban.
Műemlék-amortizáció Kérdés
Tisztelt Szerkesztő! Ügyfelem műemlék jellegű épületet vásárolt, amely – nyilatkozata szerint – 20 év múlva többet ér, mint most, ezért amortizációt nem számolunk el. Kérdésem, hogy adótörvény szerint kötelező elszámolni az épület után 2 százalékos amortizációt? Válaszukat köszönöm
Tenyészállatok értékcsökkenése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk mezőgazdasági tevékenységet folytat, tejelőtehén-tenyésztéssel is foglalkozunk. A tehenek értékcsökkenési leírásával kapcsolatban lenne kérdésem. A számviteli törvény szerint a tehenek értékcsökkenése 25 százalék, tehát négy év alatt írjuk le őket a maradványértékig. A társaságiadó-törvény szerint hogyan helyes a tehenek értékcsökkenése? A társaságiadó-törvény az alábbiakat tartalmazza az 1. számú mellékletben: a számvitelről szóló törvény szerint megállapított terv szerinti értékcsökkenés (ideértve az egy összegben elszámolt értékcsökkenési leírást is) érvényesíthető (...) f) tenyészállatok esetében. Ezen pont alapján a társasági adó szerinti értékcsökkenésnél alkalmazhatjuk ugyanúgy a 25 százalékos leírási kulcsot? Maradványértékkel a taotörvény szerint nem számolhatunk? Előre is köszönöm válaszát! Üdvözlettel: Gál Veronika
Magánszemélyek tulajdonában lévő területen történő bányászat Kérdés
Tisztelt Szakértő! Több magánszemély tulajdonában lévő bányatelken egy kft. 10 évre bányászati jogra kapott engedélyt a Pécsi Bányakapitányságtól, melynek fejében bányajáradékot fizet. Ezt a magántulajdonban lévő bányatelket a kft.-nek nyilván kell-e tartania? Ha igen, milyen főkönyvi számon? (A telektulajdonosok egyben a nevezett kft. tulajdonosai is.). A bányához vezető utat beruházásként a kft. kiépítette, mivel a bányászati jog 10 évre szól, ezért 10 év alatt, értékcsökkenéssel elszámolja a vállalkozás. Helyes-e számvitelileg ez a módszer?
Ingatlanhoz kapcsolódó vagyon értékcsökkenése Cikk
Ingatlan elektromos hálózatának fejlesztését és bővítését hány év alatt lehet leírni? Hiszen, ha kiépl a rendszer, akkor az folyamatosan használható, amíg a szolgáltatóval más megállapodás nem köttetik. Hogyan állapítható meg a hasznos élettartam, s mekkora értékcsökkenéssel lehet számolni? – kérdezte olvasónk. Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi és járulékszakértőnk válaszolt.
Telephelyvásárlás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérem szíves tájékoztatását. Egy kft. kivett major megnevezésű külterületi ingatlant vásárolt telephely céljából. Adásvételi előszerződést kötött, és foglalót fizetett. Ezen a területen van egy épület, melynek értékét külön meg tudjuk határozni. Egyik kérdésem az, hogy ebben az esetben külön kell aktiválni a telek árát és az épületet, mivel a telekre értékcsökkenést nem lehet elszámolni? A földhivatali bejegyzés vagy a végleges adásvételi szerződés megkötésének napjával lesz a kft. tulajdona? Másik kérdésem az, hogy az épületen már most kisebb festési munkát, egy-egy ajtócserét végzett a kft., ezek elszámolásával kapcsolatban lenne kérdésem. Mivel még nincs a kft. tulajdonában, ezeket felújításként vagy karbantartásként lehet elszámolni? Előre is köszönöm szíves válaszát!
Ingatlanhoz kapcsolódó vagyoni érték Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az ingatlanhoz kapcsolódó vagyoni érték értékcsökkenési kulcsának meghatározásához szeretném kérni a véleményét. Elektromos hálózat fejlesztése és bővítése hány év alatt íródhat le? Hiszen, ha ki van építve a rendszer, akkor az folyamatosan használható, amíg a szolgáltatóval más megállapodás nem köttetik. Hogyan állapítható meg a hasznos "élettartam"? A társasági adó törvény szerint mekkora értékcsökkenéssel lehet az adóalapot csökkenteni? Válaszát előre is köszönöm!
Vissza nem térítendő támogatás és telekvásárlás Kérdés
Egy cég telephelyfejlesztésre kapott GOP-2.1.1-11/ M-2012.5128 sz. alatt vissza nem térítendő támogatást. A támogatás mértéke 45%. A cég telekre és épületre bontotta a beruházást, amelyet aktivált. Kérem, szíveskedjenek közölni, hogy a támogatást meg kell-e osztani telekre eső támogatásra és épület támogatásra. Ha igen, a telekre eső támogatásrész hogyan könyvelendő? Esetleg a kapott támogatás elszámolható-e az épület értékcsökkenésével szemben?