164 találat a(z) áttérés cimkére
Áttérés kiva hatálya alá év közben Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. úgy döntött, hogy február 1-jétől szeretne átlépni a kiva hatálya alá. Kérdésem, hogy milyen teendőim vannak ezzel kapcsolatban, azon kívül, hogy bejelentettem ezt a szándékot az adóhatóságnak? Válaszát előre is köszönöm
Kiva és mérleg Kérdés
Kedves Szakértő! Társaságunk 2018. 07. 01-jével lépett át a kiva adózásba. A mérlegbeszámolót és a 71-es bevallást elküldtük 06.30-ával bezárólag. A kérdésünk az, hogy a következő mérlegbeszámoló dátuma 2018. 07. 01-12. 31-éig lesz, vagy emiatt, hogy év közben tértünk át a kivára, eltérő üzleti év kezdődik ? Köszönjük a választ
Egyéni vállalkozók áttérése a kata hatálya alá Cikk
Mivel kell azonnal elszámolnia azonnal, és mit cipel magával egy ideig az egyéni vállalkozó, ha ezentúl katázni szeretne? Összefoglaltuk a bejelentéssel, a bevételekkel, a kintlévőségekkel, kedvezményekkel, támogatásokkal összefüggő legfontosabb tudnivalókat.
Áfakörből áttérés alanyi mentesség alá katás adózónak Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jelenleg katás adózó, áfa pénzforgalmi elszámolás alá tartozó bt. a jövő évtől alanyi mentességet kíván választani. Mi lesz a sorsa a kibocsájtott, de fizetetlen számláknak? Az áfa részt a decemberi áfabevallásban, fizetendő adóként el kell számolni? A nettó részt pedig a pénzügyi teljesítéskor (jövő évben) kell kata alá tartozó bevételként elszámolni? Kérem erősítse meg az előző gondolatokat, vagy adjon helyes választ az elszámolásra. Köszönöm válaszát!
Bt. áttérése tao-ról katára Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy bt. 2018. 09. 1-jétől áttér tao alól katába. A bt. 2018. 10. 05-én kiállít egy szolgáltatásról szóló számlát, amelynek az időszaka 2018. 07. 21 – 2018. 10. 05. A számlát 2018 októberében egyenlíti ki a vevő. Kérdésem, hogy a bevétel a tao-s időszak vagy a katás időszak bevétele lesz, vagy meg kell osztani a kettő között időarányosan? Illetve változtat-e az elszámoláson, ha a bt. a tao-s időszakra mikrogazdálkodói beszámolót készített? Köszönettel: VL
Katás bt. áttérése áfásból alanyi mentesbe Kérdés
Katás negyedéves áfabevalló bt. november hóban előleget fizet egy nagyobb értékű gép beszerzésére. A gépet valószínű, hogy csak jövő év elején fogja megkapni. De 2019-re átjelentkezik alanyi adómentesre. A szállító cég a teljes számlát kiállítja 2018 decemberében. Kérdésem, hogy az áfát milyen módon lehet elszámolni, illetve, ha a visszaigényelhető áfát nem kéri kiutalni, hanem áfaszámlán tartja, akkor jövőre azt átvezetheti-e más adószámlára. Köszönöm válaszát.
Áttérés devizás könyvvezetésre: ezeket mérlegelje, mielőtt vált! Cikk
Milyen jogszabályi feltételei vannak a forinttól eltérő devizában történő könyvvezetésnek? Az áttérésre milyen határidők és jogszabályi követelmények vonatkoznak? – kérdezte olvasónk. Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló szakértőnk válaszolt.
Katás bt. visszalépése tao alá Kérdés
Tisztelt Szakértő! Amennyiben a kata hatálya alá tartozó bt. vissza kíván kerülni a tao alá, kell-e könyvvizsgálatot készíttetnie?
Kivából áttérés tao alá Kérdés
Áttérési különbözet a kivás adóalanyiság megszűnésekor c. cikkükben a 2. példa szerint a tao időszaka alatt képződött, társasági adóval leadózott 2016. évi eredmény újra tao-alapot képezne, ha azt a kiva alól visszajelentkező adóalany nem eszközbeszerzésre költi. Ez szerintem nem egyezik meg azzal az elvi indokolással, amit a szakértő a cikk elején kifejt, miszerint az áttérési különbözet számításának indoka, hogy ne lehessen olyan jövedelem, ami egyik adó alá sem esik. Hogyan egyeztethető ezzel össze az Önök álláspontja, amit a cikkben kifejtettek? Ugyanis a szerint a 2016-os eredmény akár kétszer is tao-fizetési kötelezettség alá kerülhet, míg a 2017-es eredmény sem kivával, sem tao-val nem adózott.
Átalányadózásról áttérés (58-as módosítás) Kérdés
Tisztelt Szakértő! A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 52. § (2) bekezdése szerint: "... ha az átalányadózás szerint adózó egyéni vállalkozó a tevékenységének megszüntetését követően az adóévben azt újrakezdi, az egyéni vállalkozónak az adóév egészére nézve át kell térnie a vállalkozói jövedelem szerinti adózás alkalmazására." Elöbbi törvény szövege értelmezésem szerint azt jelenti, hogy ha egy átalányadózás szerint adózó egyéni vállalkozó megszünteti a vállalkozását és azt követően még ugyanabban az adóévben újra egyéni vállalkozást kezd új adószámmal, és ekkor már a vállalkozói jövedelem szerinti adózást választja, akkor az adóév egészére a vállalkozói jövedelem szerint kell adóznia. Első kérdésem, hogy ez valóban így van -e? Az előbbi helyzetet feltételezve a már beküldött 1858-as bevallások, amelyekben az átalányban megállapított jövedelem után lettek bevallva a járulékok, önellenőrzéssel módosíthatók-e? Tehát azok is a vállalkozói jövedelem szerinti adózásnak megfelelően változhatnak-e? Tehát a második kérdésem, hogy a korábban – átalányadózóként beadott – 1858-ok módosíthatók-e annak megfelelően, hogy az egyéni vállalkozó immár -– az utólagos kötelező áttérés miatt (szja tv. 52. § (2)) – az év első felében is vállalkozói jövedelem szerinti adózás alá tartozott és nem átalányadózó volt? Köszönöm válaszát!
Evát kivára vagy katára érdemes váltani? Kérdés
Tisztelt Válaszadó! Társaságunk (kkt.) jelenleg evás, bevételi nyilvántartást vezetünk, éves árbevételünk 11-12 millió forint, kettő nyugdíjas tulajdonosa van, közülük az egyik személyesen közreműködik, a másik nem. Jövedelmet nem vesz ki egyik sem. Alkalmazott nincs, tehát csak kettő fő nyugdíjas. Negyedévente fizetjük a 37 százalék evát. Kérdésünk, hogy amennyiben megszűnne az eva – ahogy lehet olvasni –, akkor melyik adózási forma lenne számunkra a kedvezőbb? Várjuk megtisztelő válaszukat. Üdvözlettel: Handlné
Katából kivába Kérdés
Tisztelt Szakértők! Egy katás bt.-t nyugtaadási kötelezettség elmulasztásáért ki kell lépnie a kataalanyiságból . Kérdéseim: 1. Ez esetben áttérhet a katáról kivára? (A kiva belépési feltételeknél nincs felsorolva ez a típusú büntetés, csak a kiva adóalanyiság megszünésének eseténél szerepel.) 2. Katából kivára történő átlépés esetén kell-e beszámolót közzétenni (esetleg a nyitó mérlegről)? Köszönettel
Evából katába 2018. 07. 01-jétől Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy evás, bevételi nyilvántartást vezető bt, 2018.07.01-jétől evából katába szeretne áttérni. A kérdés, hogy választhat-e 2018. 07. 01-jétől alanyi mentességet? Ha igen, akkor az éves 8 millió forintos határ vonatkozik rá? Ha egy munkát 2018. 07. 02-án számláz ki, melyet még 2018. 6. hóban végzett el, akkor ha 7. hóban folyik be az ebből származó bevétele, az már katás bevételnek számít-e? A NAV-hoz a T201T jelű nyomtatványon jelentem be?Önkormányzatnál változásbejelentésként, ott választhatom neki a tételes katás iparűzési adót? Ez időarányosan éves 25 ezer forint iparűzési adót jelent? Egyéb más bejelentési kötelezettség terheli a vállalkozást? Az evás időszakra vonatkozóan az eva-bevallást 30 napon belül kell leadnom és gondolom az iparűzésiadó-bevallást is? Segítségét előre is köszönöm.
Kiva adózás Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2018. 07. 01-jével evás kft. áttérne a kiva adózásra az alábbi mérleg adatokkal: 500 ezer forint tárgyi eszköz, 4 000 ezer forint pénztár, saját tőke 4500 ezer forint, jegyzett tőke 3000 ezer forint, eredménytartalék 1500 ezer forint. 1. Ezekkel az adatokkal számolva az áttéréskor milyen teendői, illetve adófizetési kötelezettsége lenne a kft.-nek 2. A kft.-ben egy tag van, aki ügyvezető is egyben minimálbérrel. Ha 07-12.hó között a nettó árbevétele 6000 ezer forint lesz, év végén a pénztára 6500 ezer forint, akkor milyen összegű adófizetési kötelezettségei lesznek? Válaszát előre is köszönöm.
Áttérés kivára Kérdés
Tudom, hogy ha egy cég át akar térni kivára, akkor olyan zárómérleget kell készítenie, mint ha jogutód nélkül megszűnne. Egy valódi zárómérlegnél az eszközöket, készleteket értékesítik vagy felosztják a tagok között, a követeléseket behajtják, a kötelezettségeket teljesítik. Így jön létre a nullás mérleg, ami a megszűnéshez kell. De nem értem, hogyan történik ez egy olyan társaságnál, amely lényegében tovább működik, csak más szabályok szerint. Mi lesz az eszközeivel, kötelezettségeivel stb.? Erre kérném érthető és gyakorlatias válaszukat! Köszönettel.