169 találat a(z) áttérés cimkére
Evát kivára vagy katára érdemes váltani?
Kérdés
Tisztelt Válaszadó! Társaságunk (kkt.) jelenleg evás, bevételi nyilvántartást vezetünk, éves árbevételünk 11-12 millió forint, kettő nyugdíjas tulajdonosa van, közülük az egyik személyesen közreműködik, a másik nem. Jövedelmet nem vesz ki egyik sem. Alkalmazott nincs, tehát csak kettő fő nyugdíjas. Negyedévente fizetjük a 37 százalék evát. Kérdésünk, hogy amennyiben megszűnne az eva – ahogy lehet olvasni –, akkor melyik adózási forma lenne számunkra a kedvezőbb? Várjuk megtisztelő válaszukat. Üdvözlettel: Handlné
Katából kivába
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Egy katás bt.-t nyugtaadási kötelezettség elmulasztásáért ki kell lépnie a kataalanyiságból . Kérdéseim: 1. Ez esetben áttérhet a katáról kivára? (A kiva belépési feltételeknél nincs felsorolva ez a típusú büntetés, csak a kiva adóalanyiság megszünésének eseténél szerepel.) 2. Katából kivára történő átlépés esetén kell-e beszámolót közzétenni (esetleg a nyitó mérlegről)? Köszönettel
Evából katába 2018. 07. 01-jétől
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy evás, bevételi nyilvántartást vezető bt, 2018.07.01-jétől evából katába szeretne áttérni. A kérdés, hogy választhat-e 2018. 07. 01-jétől alanyi mentességet? Ha igen, akkor az éves 8 millió forintos határ vonatkozik rá? Ha egy munkát 2018. 07. 02-án számláz ki, melyet még 2018. 6. hóban végzett el, akkor ha 7. hóban folyik be az ebből származó bevétele, az már katás bevételnek számít-e? A NAV-hoz a T201T jelű nyomtatványon jelentem be?Önkormányzatnál változásbejelentésként, ott választhatom neki a tételes katás iparűzési adót? Ez időarányosan éves 25 ezer forint iparűzési adót jelent? Egyéb más bejelentési kötelezettség terheli a vállalkozást? Az evás időszakra vonatkozóan az eva-bevallást 30 napon belül kell leadnom és gondolom az iparűzésiadó-bevallást is? Segítségét előre is köszönöm.
Kiva adózás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2018. 07. 01-jével evás kft. áttérne a kiva adózásra az alábbi mérleg adatokkal: 500 ezer forint tárgyi eszköz, 4 000 ezer forint pénztár, saját tőke 4500 ezer forint, jegyzett tőke 3000 ezer forint, eredménytartalék 1500 ezer forint. 1. Ezekkel az adatokkal számolva az áttéréskor milyen teendői, illetve adófizetési kötelezettsége lenne a kft.-nek 2. A kft.-ben egy tag van, aki ügyvezető is egyben minimálbérrel. Ha 07-12.hó között a nettó árbevétele 6000 ezer forint lesz, év végén a pénztára 6500 ezer forint, akkor milyen összegű adófizetési kötelezettségei lesznek? Válaszát előre is köszönöm.
Áttérés kivára
Kérdés
Tudom, hogy ha egy cég át akar térni kivára, akkor olyan zárómérleget kell készítenie, mint ha jogutód nélkül megszűnne. Egy valódi zárómérlegnél az eszközöket, készleteket értékesítik vagy felosztják a tagok között, a követeléseket behajtják, a kötelezettségeket teljesítik. Így jön létre a nullás mérleg, ami a megszűnéshez kell. De nem értem, hogyan történik ez egy olyan társaságnál, amely lényegében tovább működik, csak más szabályok szerint. Mi lesz az eszközeivel, kötelezettségeivel stb.? Erre kérném érthető és gyakorlatias válaszukat! Köszönettel.
Eváról katára áttérés iparűzési adónál
Kérdés
Eva hatálya alá tartozó bt. 2018. 05. 01-jével átlépett a kata hatálya alá, ezt 45 napon belül bejelentette az önkormányzatnál, aki határozatban elutasította a bejelentkezést, hivatkozva a 1990. évi C. törvény 39/B § 11 pontjára, miszerint, aki évközben kilép az evából, az nem jelentkezhet a kata alá az önkormányzatnál. Véleményem szerint a 39/B § (3) pontja lehetőséget ad a vállalkozásnak az önkormányzatnál is, hogy évközben bejelentkezzen a katába. Szeretném kérni a véleményüket, hogy valóban az iparűzési adó tekintetében korlátozva van az a cég, amely eva hatálya alól jelentkezik át kata alá és az önkormányzat szabályosan járt-e el?
Csoportos áfabevallás – áttérés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk egy meglévő csoportos áfa csoportba lép be. A jogerőre emelkedés 06.18-án lesz, tehát ettől a naptól kezdődően kell használnia az új adószámát (a 9. számjegy változik 2-ről 4-re), illetve a csoportazonosítót. Ennek megfelelően az áfabevallást 06.18-áig még „egyedi” adózóként kell benyújtani, utána pedig már a csoporttal. Azokkal a számlákkal nincs gond, ahol a számviteli teljesítés egybeesik az áfateljesítéssel, azonban a folyamatos teljesítésű számlák esetében már problémák merülnek fel. Már májusban fogadtunk be olyan számlákat, melyeknek az áfateljesítése 06.30. és mi is állítottunk ki olyan számlákat, melyeknek az áfateljesítése későbbi időpontra esik, mint 06.18.Ezeket a számlákat már nem tudom beletenni a cég „egyedi” áfabevallásába, mert 06.18. után nem küldhetek be bevallást a régi adószáma alatt, a csoportos áfabevallásba szintén nem tudom beletenni, mert a számla adatai nem felelnek meg a követelményeknek; nem az új adószám szerepel a számlán és nincs rajta a csoportos azonosító. A partnereknek sem küldhetjük vissza a számlákat, hogy állítsanak ki újakat, hiszen a számla kiállításának napján még nem volt érvényben az új adószám, és mi sem helyesbíthetjük a számláinkat, melyeket korábban állítottunk ki, mint 06.18. Van-e átmeneti megoldás, ilyen esetben miként kezeljük a számláinkat? Jogtalanul, illetve rossz bizonylat alapján nem szeretnénk áfalevonásba helyezni, viszont nem is szeretnénk elesni ezeknek a számláknak az áfatartalmától.
Év közben áttérés kiva adózásra
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk 07. 01-jétől kíván kiva adózás alá bejelentkezni. Milyen határidőkkel kell elkészíteni a bevallásokat (1871) és a beszámolót (le kell zárni az első félévet, erről kell közzétenni a beszámolót )? Iparűzési adónál is szeretnénk a kiva adózást választani (első félévre záróbevallást kell készíteni?) Köszönöm válaszát!
Evás társaság elhatárolása
Kérdés
Az alábbi kérdésben kérném iránymutatásukat. A társaság 2018/01/01-től az egyszerűsített vállalkozói adó hatálya alá tartozik. 2017-ben kiadott egy elszámolási időszakos számlát, melynek teljesítési dátuma 2017/12. hó, az elszámolási időszakos számlák teljesítési időpontjára vonatkozó áfaszabályok szerint az elszámolási időszak: 2018.01.01-12.31. A társaság a számla áfatartalmát beállította a 2017. utolsó időszaki bevallásába, a nettó összeget elhatárolta 2018-ra. Helyes-e így? A nettó bevétel után 2018-ban evázik, és az áfát is megfizette. Így az összes adóteher 37 százalék helyett, 50 százalék. Van-e az áttérési szabályok között erre vonatkozó útmutatás?
Kivás egyszerűsített éves beszámolója
Kérdés
1771 bevallás kitöltése
Kérdés
Tisztelt Szerkesztő! Kft.-s ügyfelem 2018.01.01-től áttért a kivára, van jelentős összegű vesztesége a tao alatt. A 1771-es bevallásban nem találtam olyan sort, ahová be lehetne írni mint előző évek vesztesége. Én úgy értelmezem a kiva törvényt, hogy ha van áthozott veszteség, akkor leírható a kiva alatti beruházás esetén az adóalapból. A gondom az, hogy a 1771-es bevallásban nem tudom jelezni, hogy van át hozott veszteség az előző évekről. Válaszukat köszönöm
Áttérés katára
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy betéti társaság 2018. január 1-jétől áttér a kata hatálya alá. A beszámolóját ebben az esetben általános üzleti évet záróként kell közzétenni, vagy pedig az adónemáttérés miatti üzleti évet záróként? A minisztérium honlapján ebben az esetben csak a kivásokat emeli ki."2.8. Adónem áttérés miatti üzleti évet záró beszámoló (5 hónap) A kisvállalati adó (KIVA) szerinti adóalanyiság a választás állami adóhatósághoz történő bejelentését követő hónap első napjával jön létre. A kisvállalati adóalanyiság keletkezése napjával önálló üzleti év kezdődik. Az üzleti év kezdetét megelőző nappal mint mérlegfordulónappal üzleti év zárul, mely üzleti évről az adóalanynak az Sztv. általános szabályai szerint beszámolót kell készítenie, és az elkészített beszámolót letétbe kell helyeznie, közzé kell tennie. [2012. évi CXLVII. törvény 19. § (1)]" Segítségét előre is köszönöm!
Áfás adózó áttérése katában
Kérdés
Márciustól a vállalkozás katás lett, egyébként éves áfabevalló. Már a februári áfája átlépte a 250 ezer Ft-ot. Kérdésem: most, hogy márciustól katás, két áfabevallást kell beadnom vagy egyet? Az áfabevallásban nem látom, hogy tudnám jelölni a katás áttérést.
Önellenőrzés – kiva
Kérdés
A vállalkozás kivára történő áttéréskor alkalmazta a jogutód nélküli megszűnéssel kapcsolatos előírásokat, de nem élt a (Katv.) 28. § (5) bekezdése szerinti választási lehetőséggel (növelte az adózás előtti eredményt a könyv szerinti érték és a számított nyilvántartási érték különbözetével), és emiatt több társasági adót fizetett. Ebben az esetben van-e mód önellenőrzésre? A rendelkezés alkalmazásával a könyv szerinti érték és a számított nyilvántartási érték azonos lett. Van-e jelentősége annak, hogy ez a két érték azonos? Válaszukat előre is köszönöm.
Veszteség elhatárolása kiváról taóra áttérés esetén
Kérdés
Egy kft. 2013-2016 december 31-éig tartozott a kiva hatálya alá. Az időszak alatt 2013-ban és 2016-ban negatív volt a korrigált pénzforgalmi eredménye. A kiva hatálya alatt nem érvényesítette az adóalapnál a veszteség miatti csökkentést. A taóban érvényesíthető-e, továbbvihető-e az elhatárolt veszteség? 2017. január 01-jétől változott jelentősen a kiva törvény, és bizonytalanok vagyunk, hogy mi is vonatkozik a kft.-re ebben az esetben. köszönettel: Fábik-Balogh Éva