1317 találat a(z) áfalevonás cimkére
Nyílt végű pénzügyi lízing egyéni ügyvéd esetében
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni ügyvéd szeretne a vállalkozásába nyílt végű pénzügyi lízinggel személygépkocsit beszerezni. A vételár 30 százalékát fizeti be önerőként. Fejlesztési tartalék felhasználásnál figyelembe veheti-e az önerőként befizetett összeget? Továbbá ezen összegre vonatkozóan hogyan alakul az áfa- és az értékcsökkenés-levonási lehetőség?
Ingatlanáfa
Kérdés
Egyéni vállalkozó értékesíteni akarja 2006-ban vásárolt üzlethelyiségét, melynek áfáját levonta. A vevő egy alanyi adómentes kft. Kérném szíves válaszukat az értékesítéssel, számlázással, áfaarányosítással kapcsolatosan részletesen, hogy az egyéni vállalkozó is megértse. Válaszukat előre is köszönöm.
Ezt is tudni kell az áfalevonásról: könnyen elcsúszhat a vétlen fél is
Cikk
Élhet-e egy vállalkozás az áfalevonási jogával olyan számla esetén, amely olyan tevékenységről szól, amiről a kibocsátó nem állíthatott volna ki számlát, mivel az nem szerepel a tevékenységei között? – tudakolta olvasónk. dr. Verbai Tamás, a HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Kft. vezérigazgatója válaszolt.
Áfa-önellenőrzés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Eltérő adóhatósági véleményt kaptam az önellenőrzésről. X Kft. Y Kft. „F.A.” -tól bérel egy irodát. A bérleti díjról szóló számlát tévesen áfásan állította ki a múltban Y Kft. „F.A.” , melynek áfáját levonásba helyezte a bérbevevő X Kft. X Kft. hogyan jár el jogszerűen, és körültekintően? 2012.03.31. teljesítési dátum szerint bérleti díjról szóló számla áfáját levonta 2012.03. havi áfa bevallásában 100 e Ft + áfa 2014.10.15. ei időponttal helyesbítő számlát küldött a felszámolás alatti cég. A számla kelte, a teljesítés időpontja és a fizetési határidő is 2014.10.15. -100 e Ft+ áfa +100 e Ft bérleti díj „ MENTES AZ ADÓ ALÓL”. A módosító okirat 2014. októberben állt rendelkezésre bérbevevőnek. Helyesen jár el, ha a 2012. 03. havi bevallását önellenőrzi? (Csökken levonható áfa, és önellenőrzési pótlékot is számít. ) Segítségét előre is köszönöm.
Ingatlanáfa
Kérdés
Egy kft. új lakóingatlant vásárol, áfás számlát kap róla. A vásárlás célja bérbeadás, jövő januártól a lakóingatlan bérbeadására áfakötelezettséget választ, ha idén kap már számlát (vagy előlegszámlát), annak áfája levonható-e a fentiek ismeretében, illetve, ha 20 éven belül eladja az ingatlant, kell-e arányosítania abban az esetben, ha végig áfásan adja bérbe és az ingatlaneladásra is áfát választ majd? Köszönettel.
Motorkerékpár-szerviz – áfa levonhatósága
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. személygépkocsi helyett motorkerékpárt vásárolt – 125 köbcentiméter feletti – magánszemélytől hivatalos ügyintézés céljából, illetve időközben tevékenységi kört bővített futárszolgálatra (erre még nem adott ki számlát). A motorkerékpárral balesetet szenvedett munkavállalónk, és a javitási költség áfatartalmának levonhatóságával kapcsolatban a biztosító nyilatkozatot kér a cégtől. A kft. normál áfakörös tevékenységet folytat. Kérdésem, hogy a motorkerékpár javítási költségénél – amennyiben alátámasztható a kizárólag üzemi célú használat – az áfa 100 százalékban levonható, vagy ugyanúgy, mint a személygépkocsinál maximum 50 százalék erejéig? Köszönöm.
Kártérítés hibás teljesítés miatt
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A vállalkozásunk ablakprofil festési munkát végzett egy ablakgyártó cég számára. Az ablakgyártó cég beépítette a nyílászárókat, viszont garanciális időn belül a festéssel problémák adódtak. Cégünk a hibás teljesítést elismerte. Az ablakgyártó cég kibontotta az ablakokat, újakat gyártott le helyettük, lefestette más céggel és beépítette az épületbe. Ennek a teljes költségét cégünk átvállalta. Az erről szóló számlát milyen főkönyvi számlára könyveljük? A számlában felszámított áfa levonható?
Áfából való kijelentkezés
Kérdés
Egy betéti társaság 2014-es bevétele és előreláthatóan a további évekre jutó sem haladja meg a 6 millió forintot, ezért decemberben kijelentkezne az áfa alól, és alanyi adómentes lesz. 2013-ban viszont volt pénztárgépre előlege, amire áfát vontuk le, és 2014-ben pedig a végszámla alapján vontunk le áfát. Mivel tárgyi eszköz beszerzésről van szó, és szerintem vonatkozik rá a figyelési időszak, így először mikor kell áfabevallást benyújtani és az áfafizetésünknek eleget tenni?
Hatóság bírósági jogértelmezése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jogosulatlan áfalevonási ügyben a bíróság új eljárás lefolytatására kötelezte az elsőfokú adóhatóságot. Az ítéletben a bíróság a szállító és a vevő kapcsolatának feltárását jelölte ki célul. A jegyzőkönyvből az derül ki, hogy az adóhatóság ettől függetlenül a szállító beszállítóit vizsgálta. Van-e lehetőség ebben az esetben panasztételre az NGM-nél, esetlegesen értelmezést kérni a bíróságtól az ítéletre vonatkozóan? Köszönöm!
Lakóingatlan-építés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy állami szervezet "ingyenesen" átad egy, a tulajdoni lap szerint kivett intézményi épület, udvar elnevezésű földterületet egy vállalkozónak, amiért cserébe közösségi épületeket kell felépíteni az állami szervezet részére. A vállalkozó az "ingyenesen" kapott területre társasházat épít (lakóingatlant), amit értékesíteni szeretne, a számlázás részfolyamatokban történne a magánszemélyek részére. A használatba vételi engedély a magánszemély nevére lesz megkérve rögtön, nem a vállalkozó nevére. A kérdés, hogy a vállalkozó a magánszemélyeknek való számla kibocsátásai során, az áfatörvény 86. paragrafus 1. bekezdés j pontja alapján áfásan kell-e kibocsássa a részfolyamatok szerinti számlákat, illetve a lakásra eső földterületet külön kell-e számlázza, szintén áfásan (nincs egyébként a lakáshoz tartozó közvetlen kertrész a lakásokhoz). Továbbá, ez esetben a bekerülési érték áfatartalma levonható-e az építkezés során? Ezekre szeretnék választ, hogy megerősítsük saját elképzelésünket. Köszönettel: Vné Andrea
Árubeszerzés uniós tagállamból
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy gazdasági társaság Németországból a tevékenységéhez szükséges eszközt vásárol. Az eladó német gazdasági társaság az általa kiállított számlán 19 százalékos áfát szerepeltet. Kérdéseink: helyesen szerepelteti az áfa összegét az eladó ebben az esetben a kiállított számlán? Ha nem, akkor a magyar fél a számla javíttatása után köteles csak a magyar áfát felszámítani, és azt azzal egy időben visszaigényelni az áfabevallásában? Az eladó és a vevő közösségi adószámát is kötelező egyaránt feltüntetni a számlán az eladónak? Az A60-as lapon szerepeltetni kell a számla adatait?
Gasztronómiai bemutató költsége
Kérdés
Áfakörös egyéni vállalkozó épített egy 1900-as évekbeli paraszti portált. E portálon csoportoknak mutatja be a múltbeli paraszti életet és eszközeit. A régi gasztronómiai hagyományok bemutatásához tűzhelyen és főleg kemencében bemutató főzést, sütést tart. Az elkészült ételekből a csoport tagjai kóstolót kapnak. Az étel készítéséhez szükséges anyagokat (hús, fűszer, liszt, stb.) a vállalkozó vásárolja. A tevékenységről történelmi emlékhely bemutatása megnevezéssel állítja ki a számlát. Kérdésem, hogy a kiállított számla (mely tartalmazza a bemutatást és az étkezést is) így megfelelő-e? A vásárolt élelmiszer elszámolható-e költségként, az áfája levonásba helyezhető-e? Válaszukat előre is köszönöm.
Áfafizetési nonszensz
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az áfalevonás/-fizetés számunkra elfogadhatatlannak tűnő szabályával kapcsolatban kérném válaszukat: cégünk szociális szolgáltatással foglalkozik, tevékenysége közérdekű jellegére tekintettel adómentes tevékenység, ezért gyakorlatilag áfa-visszaigénylésre sem vagyunk jogosultak. Vagyis a bevételeink 99,9 százaléka áfamentes, csupán az irodai alkalmazottaink magáncélú telefonhasználatának a feléjük történő kiszámlázása után keletkezik áfabevételünk. Kiadásaink (melyek mind áfatartalmúak!) összege megközelíti a bevételeink összegét, tehát 100 millió forint feletti éves árbevételünk ellenére az éves nyereségünk néhány millió forintban mérhető. Minthogy – könyvelőnk tájékoztatása szerint – az áfát egy különleges arányosítási módszerrel kell számolni, azaz az adólevonásra jogosító tételeket el kell osztani az adólevonásra nem jogosító tételekkel, és ez az összeg 1 százalék alatt van, nem tudunk levonni semmit. Így még nekünk kell havonta 10 000 forint áfát fizetnünk, ami éves szinten 120 000 forint. Felfoghatatlan számunkra, hogy míg bevételeink áfamentesek, ugyanakkor a kiadásaink után megfizetjük az áfá, és ebből egy fillért sem tudunk visszaigényelni (sőt: pályázni sem tudunk szinte semmire, mivel a támogatások a beruházások áfatartalmára nem terjednek ki, tehát azt is nekünk kellene megfinanszírozni), még nekünk kell évente ekkora összeget befizetni áfa címén. Kérdésünk: valóban így, és valóban rendben van ez?!
Lakásvásárlás munkásszálló céljára
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem szíves válaszát az alábbi kérdésre. A vállalkozás lakást szeretne vásárolni munkásszálló céljára. A munkásszállót azok a munkavállalók vehetnék igénybe, akik a munkahelyüktől 100 kilométernél távolabb laknak. Egyértelmű, hogy a lakásvásárlásra és -felújításra fordított anyag-, illetve kivitelezői számlákból az áfa nem vonható le. A lakásrezsi áfája levonható? Terheli a a céget más adókötelezettség (például szja, vagy eho)? A munkavállalók részére a lakhatás ingyenes lenne, a cég a rezsiköltséget sem téríttetné meg. Ebben az esetben a munkavállalókat terheli adókötelezettség? Köszönöm válaszát.
Használtcikk-kereskedés áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. használtcikk-kereskedéssel foglalkozik bizományosi értékesítési formában az alábbi módon: a megbízó (aki magánszemély) által eladásra felkínált termékek számára árusítóhelyet ad bérbe. A bérleti díj tartalmazza az árusítóhely igény szerinti használatát, az árukészlettel kapcsolatos adminisztrációt, az értékesítés lebonyolítását, bizonylatolását. A termék értékesítésekor saját nevében nyugtát bocsát ki a vevő felé (megbízó javára), a megbízóval történő elszámoláskor pedig vételi jegyet állít ki az eladott termékekről. Az el nem adott termékeket az elszámoláskor visszáruzza. A megbízó az eladott termék teljes eladási árát megkapja! Az adóhivatalhoz történő bejelentkezéskor a kft. választotta: – az áfafizetési kötelezettség általános szabályok szerinti megállapítását, – viszonteladóként a globális nyilvántartáson alapuló módszer alkalmazását (áfatörvény XVI/2 alfejezet) – bérbeadás tekintetében maradt az adómentesség mellett. Kérdéseim: – Levonható-e az üzlet rezsiköltségének és egyéb, a tevékenységhez kapcsolódó beszerzésének áfája? A használtcikk-kereskedéshez kapcsolódóan szerintem levonható lenne, de a bérbeadással kapcsolatban nem. – Esetleg meg kell osztani az áfát, vagy egyáltalán nem vonható le a forgalmi adó? – Ha levonható, akkor mindig visszaigénylési pozícióba lenne a kft., mivel a használtcikk-kereskedéshez kapcsolódó különbözet szerinti áfa nulla? Ugyanis negyedévenként (áfabevallás előtt) kötelező elszámolni a megbízóval. Előre is köszönöm a válaszát!