905 találat a(z) áfakulcs cimkére

Áfakulcsváltozással kapcsolatos átmeneti rendelkezés Kérdés

Az áfatörvény 58. paragrafusa alá tartozó, 2016. decemberben megvalósult termékértékesítésről szóló számla áfatörvény szerinti teljesítési időpontja 2017. január. 2017. évben megváltozott áfakulcs esetén a 2016. évben érvényes áfakulcsot kell-e alkalmazni, vagy a 2017. évit?

Internet áfa továbbszámlázása 2017-ben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem lenne az idén már 18 százalékos internet továbbszámlázásával kapcsolatban. (Csomagban van a telefon az internettel egy korábbi együttműködés miatt.) A havonta érkező számlákból a telefon díját és az internetet is továbbszámlázza a számla címzettje (maga is áfaalany, kft.). Ebben az esetben ez továbbszámlázott szolgáltatás és 27 százalék az áfája vagy felveszi az eredeti számla áfáját és 18 százalék áfával készül el a számla? Előre is köszönöm válaszukat.

Magánszemély ingatlanértékesítései Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély 2014-ben értékesített 1 db ingatlant, és 2016-ban értékesített 3 db ingatlant. Mind a 4 olyan ingatlan volt, ami az áfatörvény 6. § (4) ba., pontjában meghatározott, beépítés alatt álló ingatlannak minősültek, és amikor értékesítette őket (a szerződés létrejött) a rendeltetésszerű használatbavétele még nem történt meg (tehát nem volt jogerős használatbavételi engedély). Az aláírt ingatlan adásvételi szerződések keltezése alapján az 1. értékesítés és a 4. értékesítés között több mint 2 év telt el, tehát ez alapján a sorozatjellegű értékesítést nem lehet rá vonatkoztatni. Ezt jól gondoljuk? Ha az adott ingatlanok birtokbaadását nézem, akkor is több mint 2 év telt el az 1. és a 4. ingatlan birtok-átruházása között. Viszont ha a jogerős használatbavételi engedély keltét nézem, akkor a 4 ingatlan 2 éven belül van. Az alábbi kérdéseink merülnének fel: 1. Mi számít az áfatörvény szerint értékesítésnek, és egyáltalán teljesítésnek? Az ingatlanok birtokbaadása? 2. Vizsgálni szükséges-e az sorozatjelleget, ha netalántán az üzletszerűség fennáll? Kivett beépítetlen telket, vagy annak egy részét vásárolta, azon építetett új lakásokat. 3. A magánszemély adóalanynak minősül-e az áfatörvény miatt, vagy sem? 4. Ha igen, és most jelenti ezt be a NAV-nak, akkor csak a 2014-es eladása lesz 27 százalékos áfatartalmú, a 2016-os eladások csak 5 százalékos áfatartalmúak? Köszönjük válaszát!

Rendezvényszervezés áfája Kérdés

Tisztelt Adózóna! Rendezvényszervezéssel foglalkozó áfaalany vállalkozás kérdése. Jellemzően két eset fordul elő: – ahol „fővállalkozóként” a rendezvény teljes szervezését végzi (a résztvevők a részvételi díjat is a vállalkozásnak fizetik), ennek keretében biztosítja a helyszínt a hozzá kapcsolódó szolgáltatásokkal (pl. hangosítás, előadók, reklámfelületek/molinók stb.), továbbá igény szerint ellátást/étkezést és szállást is biztosít (ezeket „alvállalkozók” – pl. szálloda, a szálloda étterme stb. – bevonásával); – ahol „alvállalkozóként” részfeladat(ok) megszervezésére és/vagy leszállítására szerződik (itt is további alvállalkozók szolgáltatásait igénybe véve). Az általuk nyújtott szolgáltatások a számlázás során minden esetben külön tételként, beazonosíthatóan kerülnek feltüntetésre (pl. természetbeni juttatásként történő felhasználás számszerűsítése végett), a közvetített szolgáltatásra utaló megjegyzés kíséretében. A kérdés most jellemzően az éttermi szolgáltatások áfakulcsának „osztódása” kapcsán került előtérbe (de a szállás biztosítása mint 18 százalékos kulcs alá sorolt szolgáltatás is ide tartozik): milyen áfakulccsal kell leszámláznia az egyes szolgáltatásokat, illetve van-e jelentősége annak, hogy egy adott rendezvénynek fővállalkozója vagy csak részfeladatokat nyújtó beszállítója? Köszönettel: Hatlaczki László

Pénztárgép napi bevételének módosító tételei Kérdés

Tisztet Szakértő! Az alábbiakban kérném segítségét. Adott egy ajándéküzlet, ahol 5 és 27 százalékos áfával értékesítenek termékeket. 1.) Ha napi záráskor az üzletvezető az eladóval az aznap eladott termékeket egyeztetve észleli, hogy az eladó rossz áfakulccsal értékesített egy terméket (tehát például a vevő nyugtáján 27 százalékkal szerepel a termék, nem pedig 5 százalékkal), akkor utólag, a nap végén ennek a bevételnek az adókulcsát módosíthatja-e egy feljegyzéssel a "pénztárgép napi bevételeinek módosító tételei" tömbben? 2.) Ha a fenti eset eladás közben történik, és az eladó észleli, hogy a vevőnek rossz adókulccsal adta ki a nyugtát, helyes-e az a megoldás, ha a nyugtát nem sztornózza le, hanem a módosító tételek tömbben ír egy bejegyzést, hogy ez a bevétel nem 27 százalékos volt, hanem csak 5 százalékos adótartalmú? Vagy le kell sztornózni, és a megfelelő adótartalommal kiállítani a nyugtát a vevő felé? 3.) Kell-e sztornózni vagy módosító tételt írni abban az esetben, ha az eladó a fizetés módját készpénz helyett bankkártyaként üti be? 4.) Egy értékesítési napon csak bankkártyás fizetés volt. Az eladó sajnos diszlexiás, és néha számokat cserél fel. Az aznapi bevétel a pénztárgépben 29 600 forint, de a banki terminált csak 26 900 forinttal zárja. Tehát a számok felcserélése miatt a pénztárgépben többletbevétel van, ami valójában nem folyt be. Helyes-e, ha a különbözetet "sztornózza" a pénztármódosító tétel tömbben, vagy ez nem elfogadható, és a pénztárgép bevétele szerint fog adózni? Válaszát előre is köszönöm!

Belföldi cég külföldre szállíttatja a terméket, hány százalék az áfa? Kérdés

Tisztelt Adózóna! Belföldi cég belföldi cégtől árut vásárol, és azt közvetlenül Amerikába szállíttatja. Hány százalékos áfával kell kiszámlázni az értékesítést? Válaszukat előre is köszönöm!

Pizzakészítés boltban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alábbi kérdésben kérném állásfoglalását. Egy boltban pizzákat készítenek, amelyeket ki is szállítanak. Kérdésünk, hogy a pizza ez esetben 18 vagy 27 százalékos adókulcs alá tartozik? Tisztelettel: T.Mária

Rendezvényszervező cég Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alábbi kérdésben kérném állásfoglalását. Egy cég rendezvényeket szervez. A rendezvényen felszolgált ételek hány százalékos adókulcs alá esnek? Tisztelettel: T. Mária

Kürtöskalácssütő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alábbi kérdésben kérném állásfoglalását. Egy vállalkozó kürtöskalácssütéssel foglalkozik. Helyben süti a kalácsot egy kis faházban. Ülőalkalmassággal nem rendelkezik. Az eladott kürtös kalács hány százalékos áfakulcs alá esik? Tisztelettel: T. Mária

Ingatlanértékesítés 5%-os áfakulccsal Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem, hogy tekintse meg a válaszához adott kommentemet. http://adozona.hu/kerdesek/2017_2_1_Ingatlan_ertekesites_5os_Afa_kulc_eab Köszönöm.

Ingatlanértékesítés 5%-os áfakulccsal Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. saját telket vásárolt, majd a telken külső vállalkozók megbízásával, saját maga által vásárolt építési anyagokból – e-építési napló vezetése mellett – társasházat épít. Kérdésem: a lakások alapterületére vonatkozó feltételek megléte esetén értékesítheti-e az ingatlanokat 5%-os áfakulcs alkalmazásával? Érvényesül-e ebben az esetben az Áfa tv. 10. § d), azaz – mivel az ingatlan tulajdonosa és értékesítője is ugyanaz a gazdasági társaság, termékértékesítés történik-e, vagy mindenképpen szükséges, hogy legyen egy konkrét megbízó, aki a gazdasági társaságot – mint generálkivitelezőt – megbízza az ingatlan megépítésével? Válaszukat köszönöm.

Éttermi áfa: újabb kérdések és újabb válaszok a NAV-tól Cikk

Milyen áfakulccsal kell számlázni, ha a vendég már előre jelzi, hogy a levest helyben kívánja elfogyasztani, míg a második fogást elvitelre kéri, ha a vendég viszi vissza a tálcát, ha nagyobb társaság egyben kéri a számlát, és azon vodkás narancslé is szerepel, az italautomatával előállított szénsavas üdítőt vagy a máshol készített, az étterem saját ételeivel, italaival együtt kínált süteményeket savanyúságokat? A Nemzeti Adó- és Vámhivatal újabb gyűjteményt tett közzé az étkeztetési szolgáltatásra alkalmazható kedvezményes adómértékkel kapcsolatban felmerülő gyakran ismételt kérdésekről.

Áfatartalom Kérdés

Kedves Szakértő! Az egyik nagy mobiltelefon szolgáltató számlájában feltüntetett áfatartalommal kapcsolatban szeretnék információt kapni. A számlazárásunk tárgyhó 19-én van. Minden számlában van egy forgalmi időszak, a mostaniban ez 2016.12.20.-tól 2017. 01.19-ig tart és van egy havi díj időszak, amely 2017. 01- 20-tól 2017. 02. 19-ig. A számla kelte: 2017. 01. 22. Helyesen számlázott-e a szolgáltató, ha a havi díj időszakra (2017.01.20-2017.02.19) az internet szolgáltatást 27%-kal terhelte és nem 18%-kal? Köszönettel: Oláh Krisztina

Kiszállítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem az lenne, van-e bármilyen akadálya annak, hogy egy helyi étkeztetéssel és kiszállítással értékesítő étterem (amely palackozott, illetve kimért bort is kínál éttermében) a bort vendégei megrendelésére házhoz is szállítsa? Milyen feltétellel valósítható ez meg? Milyen számlázási előírás, áfakulcs stb. kötődik hozzá, vagy milyen különleges jogállás/tudnivaló? A kiszállítás ugyanúgy megtehető, mint egy alkoholmentes ital esetében? Válaszát köszönöm!

Hordozható, előre gyártott épület Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kempingszolgáltatással (szálláshely-szolgáltatással) foglalkozom. Úgy döntöttünk, hogy mobilházat vásárolunk, és azt is majd hasznosítjuk szálláshelyként, illetve mobilházként. A vásárlásról 94060011-os VTSZ számú (előre gyártott hordozható épület) számlát kaptunk. Ez egy motor nélküli kis mobilház, ami motorral rendelkező gépjárművel húzható. Ebből következik, hogy le is parkoltatható, lakható. Valamint kb. olyan, mint egy lakókocsi, csak nagyobb és komfortosabb. 1) Társasági adó szempontjából kérdés, hogy ez hány év alatt amortizálható? Hány százalék lehet ennek a mobilháznak az értékcsökkenése? 2) Áfaszempontból érdekelne az, hogy ennek kiadásként történő hasznosítása hány százalékos áfakulcs alá esik? Ha a kemping területén hasznosítjuk turisztikai jelleggel, akkor felveszi a kempingszolgáltatás 18%-os áfáját? 3) Ha esetleg valaki utazási céllal veszi ki, akkor 18% vagy 27% az áfatartalma? 4) Tao-szempontból 2017-ben erre milyen kedvezményt lehet igénybe venni? Köszönettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink