7058 találat a(z) Áfa cimkére

Szeszadóra áfa? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó magánszeszfőzdét üzemeltet. A kifőzött párlat után szeszadót számláz áfamentesen, valamint a bérfőzés díját áfásan. Helyesen jár-e el a számlázásnál? Válaszukat köszönöm.

Külföldi cég által szervezett konferencia Magyarországon Kérdés

Tisztelt Adózóna! Szlovák cég Magyarországon bejelentkezik áfakörbe, az itteni tevékenysége konferenciaszervezés. Nincs magyarországi székhelye, kell-e ideiglenes iparűzési adót fizetnie az adott városnak, ahol a konferenciát szervezi? Üdvözlettel: Céghmester Consult Zrt.

Ingatlanfelújítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A magánszemély a tulajdonában levő lakóingatlant egyéni vállalkozásában használja. Két üzlethelyiséget alakított ki, melyekre a polgármesteri hivataltól megkapta a működési engedélyt. Az ingatlan-nyilvántartásban az ingatlan lakóingatlan, udvar, kereskedelmi egységként szerepel. Az ingatlan az egyéni vállalkozás tárgyi eszközei között nem szerepel. 1. Mivel lakóingatlanként van nyilvántartva, ez azt jelenti, hogy a kirakat betörés miatti cseréjét, ablakfóliázását terhelő áfa sem vonható le? 2. A tulajdonos idén a tető felújítását tervezi (új cserepek, tetőlécek). Ennek az összege várhatóan 500-600 ezer forint lesz. Költségként ez hogyan számolható el? Köszönettel: Filip Emese

Kata - számlázás külföldre Kérdés

Tisztelt Szakértő! Most alakul egy katás vállalkozás, amely Amerikába számlázna jogdíjat. A kérdésem: meg fogja haladni a bevétele az alanyi mentességi határt, de mivel csak Amerikába számláz, így is átkerül alanyi mentesből az áfakörbe? Ha igen, akkor sem lesz a számlának áfatartalma, mert külföldre számláz, de ilyenkor is be kell nyújtani áfabevallást? Ha igen, akkor melyik sorban kell feltüntetni ezeket a bevételeket és milyen gyakorisággal? Válaszát előre is köszönöm!

Az adó megosztása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban szeretném a segítségét kérni, hogy nemzeti dohánybolt üzemeltetése esetén, ahol kb. 90%-ban adójegyes termékeket értékesítenek, meg kell-e osztani a beszerzésekhez kapcsolódó levonható áfát vagy nem. Köszönöm a válaszát.

Kata és az áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az előző kérdésemre visszatérve, a 2016. évre vonatkozóan a katás bevétel 4 418 771 Ft, a bérbeadás pedig 2 619 000 Ft. Ezek alapján az áfát mi után kell megfizetni? Előre is köszönöm.

Követeléselengedés kivában, be nem folyt számla áfafizetési kötelezettsége pénzforgalmi áfás cégnél Kérdés

1. A kivás kft. behajthatatlannak nem minősülő 25 millió Ft-os követelését eladja 16 millió Ft-ért. Kérdés: a különbözetet jelentő 9 millió Ft beszámít-e a kiva alapjának növelő tételei közé? 2. Pénzforgalmi elszámolásnál, ha a kiszámlázott összeg nem folyik be, van-e valamikor áfafizetési kötelezettség?

EU-ban végzett szolgáltatás Kérdés

A Tóth Kft. közösségi adószámmal rendelkező, áfa szempontjából alanyi mentes adózó. Táncos produkciókat közvetít EU-s adószámmal rendelkező osztrák adóalanynak. A bemutatók minden esetben Ausztriában, Olaszországban zajlanak. A Tóth Kft. helyesen cselekszik-e akkor, amikor marad az alanyi adómentes körben (a magyarországi bemutatók minimálisak, az azokból származó bevétel 8 000 000 Ft alatti) és számláz a partnerének áfa hatályon kívüli meghatározással? A szerződés szerint a Tóth Kft. és az osztrák adóalany között 2017 egészében folyik ezen tevékenység, és a várható árbevétel 20 000 euro körül lesz. Van-e, amire oda kell figyelnie? Áfabevallást, -összesítőt ad be, de ott áfalevonással nem él, mert a produkcióval felmerült költségeket nem kívánja elkülöníteni (a fellépőruhákat mind EU-s, mind magyarországi fellépésein használja).

Áfa időszakos elszámolás 2017 Kérdés

Kérem a segítségüket az áfatv. 304. § (1) bekezdésének értelmezésével kapcsolatosan: amikor az adóalany és vevője a termékértékesítés során időszakos elszámolásban állapodnak meg, ezért a 2016. novemberi és decemberi szállításokról kibocsátott számlák fizetési határideje 2017. január, így az 58. § (1) a), b) pontok szerinti elszámolás alapján a számlák teljesítésének időpontja 2017. január 1-jét követő időpontra esik. A termékértékesítésekről a számlák kiállítása 2016-ban megtörtént, természetesen a számlákon a kiállítás időpontjában érvényes áfakulcsokkal (18%). Kérdésem: a fent említett értékesítések esetében az áfatv. 2017-től hatályos rendelkezései alapján, figyelemmel a 304. § (1) bekezdésben leírtakra, az adó mértéke helyesen került feltüntetésre 18%-kal, vagy - az akkor még nem ismert - 5%-ot kell alkalmazni? Ha az új szabályt kell alkalmazni - 5%-ot -, akkor a 2016-ban kibocsátott számlákat helyesbíteni kell? Köszönöm segítségüket. Tisztelettel: Tóth Jánosné

Olasz autó honosításakor áfa, ha nem cserél gazdát Kérdés

Tisztelt Szakértő! Tájékoztatását szeretném kérni a következő ügyben. Olaszországban 2013-ban újonnan vásárolt és kifizetett, egyedi készítése miatt 2014-ben üzembe helyezett gépjárművet szerettünk volna honosíttatni 2016-ban az eredeti tulajdonos nevére (vagyis nem történt tulajdonosváltás), amikor a kilométeróra állása több, mint 70 000 volt. Az eljáró ügyintéző azonban az áfatörvény "új autó" definíciója helyett a regisztrációs adó törvény "új autó" fogalma alapján meg kívánta fizettetni az áfát az érintett gépjárműre. A kérdésünk: van-e törvényi alapja, hogy értékesítés nélkül, egy másik közösségi országból saját névre történő regisztráció során áfát kell fizetni egy, a regisztrációs adó törvény definíciója szerint új autónak, az áfatörvény szerinti definíció szerint használt autónak minősülő gépkocsi után? Véleményüket milyen jogszabályra alapozzák? Kérdésünket mind az adóhivatal, mind a vám szakterület munkatársainak feltettük az érintett ügy intézése során, de mindenütt azt a választ kaptuk, hogy nem mondható meg egyértelműen, hogy az érintett szituációban van-e áfa vagy nincs. Munkájukat előre is köszönöm. Tisztelettel: Jancsó Katalin

Áfás egyéni vállalkozó áttérése katára Kérdés

Áfás fuvarozó egyéni vállalkozó 2017. 01. 01-jétől katás, és nem választott pénzforgalmi áfát. 2016. decemberi számlája: teljesítés 2016. 12. 31., kelte: 2017. 01. 03., határidő: 2017. 03. 03. Ezen számla nettó értéke a 2016. évi bevételt növeli az áttérés miatt? A vállalkozó nem időszaki szolgáltatásúként számlázott eddig. Ha ennek a cégnek havonta rendszeresen, napi szinten dolgozik, akkor kötelező időszaki elszámolásban számlázni, vagy csak választható opció? A vállalkozó érdeke lenne az időszaki elszámolás, de a megbízónak nem, mert csúszna neki az áfa-visszaigénylési lehetőség. Mivel érvelhet, hogy áttérjenek az időszaki elszámolásra? Kell megállapodás erről? A fenti dátumokkal az áfát mikor kell bevallani? A 12. hónapban, vagy jár a 45 nap halasztás? 2016. 12. 31-étől számítódik a 45. nap, így februárban? Köszönettel

Áfa, folyamatos teljesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy kft., mely 2017. január 1-jétől alanyi mentességet választott. Folyamatos teljesítésű szolgáltatást nyújt egy másik kft.-nek, melyről a 2016. év utolsó negyedévi számláját kell kiállítania. Mivel a fizetési határidő a szerződésük szerint 2017. január 20., így a teljesítési idő is 2017. január 20. lesz. Jól gondoljuk-e, hogy ebben az esetben, hiába 2016. évi tevékenységet számláz, mivel a számlán a teljesítési idő 2017 lesz, így neki már áfamentesen kell a számlát kiállítania? Válaszát előre is köszönöm.

Ellenőrzéssel lezárt időszak áfája Kérdés

Tisztelettel szeretném megkérdezni: ha egy NAV által ellenőrzéssel lezárt időszakra utólag érkezik részemre jóváíró számla, amiben fizetendő áfa van, mi a teendő, mivel önellenőrzésre már nincs lehetőségem. Válaszukat előre is nagyon köszönöm. Üdvözlettel: Kiss Györgyi

ÁFA bérleti díj Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2014 végén alakult egy bt., főtevékenysége ingatlan bérbeadása. A bt. az IKV-től bérelt lakást, aminek a bérleti díját áfával együtt havonta kiszámlázták. Mi ennek az áfáját levontuk és áfakövetelésbe állítottuk be, ami már 1 millió Ft. A bt. előzetesen bejelentette a NAV felé, hogy a bérbeadás áfás. Ugyanakkor a bt. a mai napig nem tudta bérbeadni az ingatlant, mert perbe került az IKV-val. Nekem - mint könyvelőnek - az a kérdésem, hogy 2016. decemberig az IKV által kibocsátott számlákból jogosan vontam-e le az áfát, mivel a pereskedés miatt nem tudta a bt. az ingatlant bérbeadni? Nem szeretném, ha a NAV áfahiányt állapítana meg a bt.-nél, mondván, nem folytatunk gazdasági tevékenységet, bevételünk nem volt. Most az áfabevallásban1 millió Ft áfakövetelés van. A per most zárult le a javunkra, és 2017-től most már lesz kimenő számla a bérbeadásról. Válaszukat köszönöm

Étkeztetés rendezvényeken Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk nemcsak saját éttermében, hanem különféle rendezvényeken is felszolgál saját készítésű meleg ételt, szendvicseket, esetleg állófogadás keretében. Kérdésem, hogy számlázhatja-e ezt a "rendezvényi étkeztetés"-t 18%-os áfával?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Saját előállítás

Pölöskei Pálné

adószakértő

Egyesületnek adomány

Pölöskei Pálné

adószakértő

Árfolyamnyereség szja – deviza átváltás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink