6895 találat a(z) Áfa cimkére
EU-n belüli alvállalkozás
Kérdés
Magyar cég alvállalkozóként dolgozna Romániában épületszigetelés, épületfelújítás stb. területen. Sem fióktelepet, sem céget nem akarnak kint létrehozni. Hogyan csapódik ez le a kinti munka könyvvezetésében, az áfában, társasági adóban, járulék- és szja-bevallás, illetve -fizetés területén, valamint a helyi adóban? Mi az, amit Romániában, és mi az, amit itthon kell fizetni?
Saját készítésű fénykép adózása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Hobbiból fényképeket készítek. Egy ismerősömnek megtetszettek a képeim, és a cége megvásárolná azokat. Az a kérdésem, hogy miként kell adózni és járulékot, ehót fizetni a keletkezett jövedelem után? Szerződést kell-e kötnünk? Előre is köszönöm válaszát.
Fuvarszolgáltatáshoz kapcsolódó vámkezelési díj áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk EU-n kívüli fuvarszolgáltatást végez, ehhez kapcsolódóan még vámkezeléssel kapcsolatos költségeket (vámkezelési díj stb.) is kiszámlázunk. Az EU-n kívüli fuvarhoz kapcsolódó vámkezelési díjat milyen áfakulcssal kell számlázni akkor, ha haszonnal számlázzuk át, és milyennel akkor, ha ugyanazt az összeget számlázzukk át, mint amennyit fizettünk? Köszönettel.
Óriási áfabevételtől esik el Magyarország
Cikk
Az uniós tagállamok 159,5 milliárd euró (nagyjából 49,4 ezer milliárd forint) áfabevételtől estek el 2014-ben, a várt bevételek és a ténylegesen beszedett összeg közötti különbség még mindig „elfogadhatatlanul magas” – figyelmeztetett kedden az Európai Bizottság.
Fizetővendéglátás, katás egyéni vállalkozás áfája
Kérdés
Ügyfelem magánszemélyként fizető vendéglátást folytat, átalányadózást választva, mellette katás egyéni vállalkozó, építészmérnöki tevékenységgel, alanyi áfamentes. Kérdésem, hogy az éves 6 millió forint alanyi mentességi határba beleszámít mindkét tevékenysége?
Járulékos költség vagy közvetített szolgáltatás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó cég külföldről/vidékről érkező munkavállalóknak szállást biztosít, intézi a szükséges iratok beszerzését, és ezen díjakat a megrendelője felé tovább számlázza. Annak a kérdésnek az eldöntésében szeretném a segítségét kérni, hogy ez esetben járulékos költségről vagy közvetített szolgáltatásról van szó (áfa szempontjából lényeges)? Amennyiben a megrendelővel például a szállásdíjak tekintetében külön megállapodást köt a társaság, úgy közvetített szolgáltatás lesz-e (27 százalékos áfakulccsal számlázandó), vagy ez mindenképpen a főszolgáltatás mellékszolgáltatása lesz (és fordított áfával adózik)? Továbbá szeretném megtudni, van-e jelentősége, hogy a társaság egy számlán számlázza a főszolgáltatást, másik számlán például a szállásdíjat, vagy ennek nincs jelentősége. Válaszát előre is köszönöm.
Magyar cég áfafelszámítási kötelezettsége
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretnénk állásfoglalását kérni. Adott egy magyar adózás alá bejelentkezett, magyar adószámmal rendelkező osztrák cég, valamint egy magyarországi cég szintén magyar adószámmal. A magyar cég fuvarozást számlázna az osztrák cégnek.A fuvarozás egy Magyarországon végzett munkához kapcsolódik.Néhány esetben csak belföldön fuvaroznak, az országhatár átlépése nélkül. A kérdésünk az, hogy helyesen számláz-e a magyar cég az osztrák cég felé, ha a számláit áfa felszámításával állítja ki? Köszönettel.
Magyar adószámmal rendelkező, osztrák cég áfalevonási joga
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretnénk állásfoglalát kérni. Adott egy osztrák cég, mely magyarországi adószámmal rendelkezik, valamint egy magyar cég. A magyar cég fuvarozást számlázott az osztrák cégnek. A számlán feltüntetésre került az osztrák cég magyar adószáma, a fuvarozás Magyarországon végzett munkához (építkezés) kapcsolódik, néhány esetben a felrakodási és a lerakodási pont is magyarországi volt, ezért a számla áfát tartalmaz. A számlát az osztrák cég befogadta, és ki is egyenlítette. A kérdés az, hogy az osztrák cég levonásba helyezhette-e a számlán felszámított áfát magyarországi áfaelszámolásai során?
Fordított áfa – szolgáltatáshoz kapcsolódó anyagszámlák
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunknál építésiengedély-köteles üzlet kialakítása van folyamatban. A kivitelezést végző vállalkozókat tájékoztattuk erről, és így az átalakítással kapcsolatos bontási, kőműves- és egyéb építési-szerelési munkákról fordított áfás számlát állítottak ki. A gépészeti, padlófűtési rendszer kialakítását végző vállalkozó is fordított áfás számlát adott. Viszont az ezzel kapcsolatos anyagok – kazán, radiátor, csövek, csapok – beszerzésére cégünk szállítási (adásvételi) szerződést kötött egy másik kft.-vel, szerződés szerint "a szállító által forgalmazott épületgépészeti termékek értékesítése"-re. Így ezeket a beszerelt anyagokat külön számlázták, darabonként nettó plusz áfa összeggel, mely után cégünk levonásba is helyezte az áfát. Az üzlet bejárati ajtaját – árajánlat szerint: „1 darab nyílászáró alumínium profilból” –, számla tartalma szerint: „1 darab nyílászáró szerkezet szállítása, beépítése” szintén egyenes adózással fogadtuk be egy kft.-től, tekintettel arra, hogy szerintünk ebben az esetben az irányadó jelleg egy „termékértékesítés” volt, és mellékszolgáltatásként be is szerelték. Kérdésünk az, hogy a fenti esetekben helyesen jártunk-e el az áfalevonhatóság megítélésekor, illetve ilyen beruházáskor a cég megteheti-e azt, hogy például megveszi külön a villanyszerelési anyagot (egyenes adós számla), és mással végezteti a villanyszerelést (FAD számla)? Köszönettel!
Kata határérték átlépés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó a következő kiadott számlájával átlépi a 6 millió forintos alanyi adómentes keretet. A 6 millió forint feletti részt 40% adó terheli. A 40%-os adó kiszámításakor figyelembe vehető a családi adókedvezmény? Másik kérdésem, hogy a vállalkozó már áfakörösként osztrák cégnek számlázna tervező tevékenységet, közösségi adószámmal rendelkezik. Kell-e, és ha igen, milyen esetben áfát fizetnie? Lesz olyan, amikor ténylegesen Magyarországon végzi a tevékenységét, de olyan is, amikor egy-két hétre Ausztriába kell utaznia, és ott ellátni a tervezési feladatot. Válaszát köszönöm!
Stock fotózás adózási kérdései
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésekben kérnék segítséget: 1) Egy magánszemély stock fotókat tölt fel egy USA-ban működő weboldalra. A feltöltött képeket bárki, díjazás ellenében letöltheti, mely után a weboldalt működtető vállalkozás –információnk szerint – jogdíjat fizet. Kell-e ez után a magánszemélynek Magyarországon adóznia? Hogyan, és milyen formában? Időszakos elszámolás készül, és az eladásból az USA-beli vállalkozás levon valami adót (US Backup withholding tax) és szerzői díjat( Author Fees). Ez utóbbiról számlát is kiállít. Egy másik USA-beli weboldal-üzemeltető a levont költségekről kiállított számlában a magyar áfát is felszámítja, helyes ez így? 2) Egy magánszemély szintén USA vállalkozás által üzemeltetett weboldalon különböző grafikai munkákat vállalna el. A munkáért járó összegből levonásra kerül az üzemeltető cég jutaléka, azt nem tudjuk, hogy nem USA beli magánszemélynél egyéb adókat vonnak-e?. Kell-e ezen összeg után Magyarországon adóznia? Mindkét jövedelem hogyan érinti a magyarországi áfa-t? Köszönettel:
Új lakás áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Új lakás értékesítésekor a fővállalkozó 5 százalékos áfa felszámításával állítja ki a számlát a megrendelő felé. Kérdés, hogy a kivitelezésben részt vevő építési alvállalkozók a számlájukban 27 százalékos áfát számíthatnak fel a fővállalkozónak?
Nyilvános telefonfülke bevétele
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A könyvelt cég telephelyén működik egy nyilvános érmés telefonfülke, ahonnan meghatározott percdíjak mellett lehet telefonálni (pénzérme bedobásával). A Magyar Telekom a cég nevére állítja ki a számlát a havi díjról és a regisztrált forgalomról. Kérdés1: a cég oldalán ez telefonköltségnek minősül-e (és adóköteles-e a 20%-a) vagy közvetített szolgáltatásnak, esetleg bérleti díjnak számít? Kérdés2: a készülékben lévő bevétel kiürítése kapcsán milyen bizonylatolási és áfakötelezettsége keletkezik a cégnek? Kell-e erről, és ha igen, akkor kinek a részére kiállítani számlát? Köszönöm válaszát!
Utazási iroda áfateljesítési dátum
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Utazási irodánál a teljesítés dátumának időpontja, amikor az utas visszatér az útról. Például a számla kelte 04.15., a teljesítés dátuma: 08.15., ekkor jön vissza az útról az utas, és ez a dátum szerepel a számlán is. Áfabevallásban a teljesítés időpontjaként a visszatérés dátuma szerinti időszakot kell szerepeltetni? Ha tévedésből a számla kelte szerint lett a fizetendő áfa beállítva a bevallásba – bár előbb lett így befizetve az áfa –, fontos az önrevíziót elkészíteni? Kérem szíves válaszát. Köszönöm.
Külföldről behozott személygépkocsi értékesítéskori áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy autókereskedő cég az unióból szerzett be egy használt személygépkocsit áfatartalom nélkül, mivel a cég rendelkezik uniós adószámmal. Most Magyarországon szeretné értékesíteni ezt a használt személygépkocsit. A cég be van jelentkezve viszonteladóként a különbözeti áfa hatálya alá is. Kérdésem az lenne, hogy ezt a használt személygépkocsit 27 százalékos áfával kell az értékesítéskor kiszámláznia vagy használt cikkre való tekintettel úgynevezett különbözeti áfásan? Segítségüket köszönöm: Szűcs Gáborné