6895 találat a(z) Áfa cimkére
Tárgyi adómentes bevétel és a kata
Kérdés
Tisztelt Szipszer Tamás! Először is köszönöm válaszát, de lehet, hogy a kérdésem nem volt teljes körű, ami a tárgyi adómentes tevékenység értékét a hatmillió forinból venné ki. Olvasgatva ugyanis az áfatörvény 85. § 1 bekezdés "j" pontját, a 2. bekezdés "a" és "b" pontját, ami kapcsolódik a 188. § 2. és a 3. bekezdés "e" pontjához, úgy értelmezem, hogy mégis csak levonható az adómentes értékesités. Kérem erősitsen meg fentiekkel kapcsolatban.
Domain-szolgáltatás biztositó cégnek
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem biztosításközvetítéssel foglalkozik, áfamentes valamennyi bevétele, áfát nem igényel vissza. A Google- és Facebook-hirdetések után megfizeti az áfát. Harmadik országban domain tárhely szolgáltatásért fizet szolgáltatási díjat. Erre is meg kell fizetni az áfát? Vagy ez áfamentes számára??? Köszönöm válaszukat, előre is.
Kedvezménykupon adóvonzata II.
Kérdés
Tisztelt Sinka Júlia! Köszönöm korábbi válaszát azonos című kérdésemre. Azt kérdezném még, hogy annál a típusú kuponunknál, ahol nem tudjuk előre a kedvezmény összegét, mert az százalékos, és így meghaladhatja annak az áfa nélküli összegét, amely vásárlásért a kupont a vevő kapta, helyes-e, ha a pénztárgépben mínusszal megjelenő kedvezményösszeget kigyűjtjük, és a különbözet alapján állapítjuk meg az áfakötelezettséget. Illetve a társasági adóban is ezt a részét tekintjük nem elismert költségnek? Köszönettel!
Használt ingatlan továbbértékesítése
Kérdés
Tisztelt Szakértő Egy kft. vásárolt egy "használt" ingatlant magánszemélytől 18 millió forintért, értelemszerűen áfamentesen, továbbértékesítési céllal. A kft. élt a választási lehetőségével, és áfakötelessé tette az ingatlanértékesítést. Kérdésem, hogy amennyiben értékesíteni kívánja az ingatlant magánszemélynek, akkor áfakötelesen tudja csak azt megtenni? Ha esetleg jogi személynek adná el az ingatlant, aki megfelel a feltételeknek, akkor pedig fordított adózás alá esik az ügylet? Köszönöm a válaszát.
Tört katás hónap
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó vállalkozói tevékenységének kezdő napja: 2016. 10. 20. Ezzel egy időben katát, és áfa tekintetében alanyi adómentességet választott. A kérdéseim: A tört év és tört hónap figyelembevételével mennyi lehet erre az évre a kata kerete? (Mi az a bevételi határ, ami után még nem kell megfizetni a 40%-os adót?) A tört év és tört hónap figyelembevételével mennyi lehet az a bevétel, aminél az alanyi adómentesség még alkalmazható ebben az évben? Válaszát előre is köszönöm.
Üzemanyagköltség elszámolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha a személyszállító (taxis) katás egyéni vállalkozó túllépi az alanyi adómentességi összeghatárt, akkor levonhatja az üzemanyagköltség áfáját a bevételi áfából? Köszönöm előre is a válaszát.
Oktatás áfája
Kérdés
Egyéni vállalkozó 855901 teaor számon mns. egyéb oktatást végez. A tevékenység egy franchise rendszerű meditációs tréninggel kombinált nyelvoktatás. Nem akreditált oktatás. A tevékenység megkezdésekor az áfakört választotta a vállalkozó, mivel a tevékenységhez nagy értékű berendezést vásárolt, melynek áfatartalmát vissza kívánja igényelni. Választhatta-e az áfát a fent leírtak alapján tevékenységére az adózó? (Nem szeretnénk jogtalan áfa-visszaigénylésbe beleszaladni.)
Áfát csaltak, bukásukkal magukkal rántottak egy másik bűnszervezetet is
Cikk
Egy időpontban negyven helyszínen jelentek meg a NAV munkatársai abban az akcióban, amelyben két bűnszervezet vezetői és tagjai kezén kattant a bilincs. A műanyag granulátummal üzletelő gyanúsítottakat őrizetbe vették. A két bűnszervezet összesen csaknem egymilliárd forint áfát csalt el.
Ingatlanértékesítés áfaszabályai, kereskedelmi ingatlanok átminősítése lakóingatlanná
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az áfafizetési kötelezettséget az általános szabályok szerint állapítjuk meg, bérbeadásra, ingatlanértékesítésre adókötelezettséget választottunk. Az ingatlanok nem lakás céljára szolgáló ingatlanok, melyeket több mint 50 éve birtokolunk (illetve birtokolta a jogelőd szövetkezet), tehát a szerzéskori levonható áfa nem értelmezhető. Kereskedelmi célú ingatlanaink egy részét bérbeadás útján hasznosítjuk, a bérleti díjat 27 százalékos áfával számlázzuk. Ingatlanok fenntartásához szükséges anyagok és szolgáltatások áfáját levonásba helyezzük. A nem lakás céljára szolgáló ingatlanok bérbeadás útján történő hasznosítására nincs kereslet, vevő sincs, aki vállalkozási tevékenységet végezne ezekben az ingatlanokban. Igény lenne rá, lakóingatlanként értékesíteni ezeket az épületeket. Azokat az ingatlanokat, melyeket magánszemélyek lakás céljára kívánnak megvásárolni, átminősíttetnénk lakóingatlanná. Lakóingatlannak nem minősülő ingatlanok értékesítése tekintetében maradna az adókötelessé tétel. A lakóingatlanná átminősített ingatlanok eladása esetében áfa nélkül számlázhatnánk-e a vevők felé? A tárgyi eszközökre vonatkozó 240 hónap figyelési időt, arányosítást a fentiekben leírtak alapján hogyan kell értelmezni, kell-e értelmezni? Van-e jelentősége annak, hogy mikor minősíttetjük át az ingatlant? Az átminősítés előtt az ingatlanok fenntartási költségeinek áfatartalmát levonásba helyeztük, ha bérbe volt adva, azt áfával számláztuk. Köszönöm a segítséget!
Új építésű ingatlanban szerelés áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő kérdésben szeretném kérni állásfoglalását. Ha egy új lakásokat építő generálkivitelező az általa majd új lakásként értékesíteni kívánt ingatlanba a készre építés során nyílászárót szereltet egy másik vállalkozóval, akkor a nyílászárót szerelő alvállalkozó 5 százalékos vagy 27 százalékos áfakulccsal számlázza a nyílászáró beépítést? Válaszát előre köszönöm.
Kompenzációs felár
Kérdés
Cégünk őstermelőktől vásárol fel fűszerpaprikát, az őstermelők adószáma 1, ami alanyi adómentességet feltételez. Ebben az esetben mi levonásba helyezhetjük-e a kompenzációs felárat (a cég áfaalany)? Köszönettel.
Mi a teendő a készlettel szüneteltés esetén?
Kérdés
Egy áfakörbe tartozó bolti értékesítést végző egyéni vállalkozó szeretné szüneteltetni egyéni vállalkozását. Mi a speciális teendő áfabevallást illetően (pl. meglévő készletérték)? Milyen "különös" szabályt ír elő szüneteltetés esetén a szja-törvény? Én úgy gondolom, hogy mivel nem megszűnésről van szó, az arra vonatkozó szabályokat nem kell alkalmazni (pl. megfizetni a készlet áfáját, növelni a készletértékkel a bevételt stb.) Ha ez tényleg így van, csak az zavar, hogy a szüneteltetés időpontjában meglévő készlet – ami élelmiszer – a szüneteltetés max. 5 éve alatt életvitelszerűen is megromlik, selejtezni kell. Ha a vállalkozó úgy járna el, hogy megszünteti az egyéni vállalkozást, a fenti korrigált adóalap után fizetési kötelezettsége keletkezik áfa, szja tekintetében? Ha azonban ezeket a szabályokat valóban nem kell alkalmazni szüneteltetés esetén, és lehetőség van a megromlott készlet selejtezésére, ezen kötelezettségeit kikerülheti?
Használtgépjármű-kereskedelem – áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Áfatörvény viszonteladókra vonatkozó különös szabályainak alkalmazásával kapcsolatban merültek fel a felsorolt kérdéseim használt személygépkocsi értékesítésével kapcsolatban. A társaság egyedi nyilvántartást vezet a használt személygépkocsikról, melyeket továbbértékesít. 1. Használt személygépkocsit hoz be a társaság EU-s országból. A beszerzés számlájáról egyértelműen kiderül, hogy az eladó „különbözet szerint” adózik. Ennek az autónak a fuvarozásáról kiállított áfás számla áfatartalma beállítható-e 100 százalékban a levonható áfák közé? 2. Használt személygépkocsik tárolás közben minimális karbantartásra szorulnak (például fagyálló, gumicsere, egy-egy tömítés vagy egyéb alkatrészek cseréje, autómosás). Az így felmerült karbantartások anyag- vagy munkadíjszámláinak áfatartalma levonható-e, illetve, ha igen, akkor hány százalékban vonható le?
Alanyi adómentesség túllépése folyamatos teljesítés esetén
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Időszaki elszámolásos ügyleteknél mely időpontot (számla kelte vagy teljesítési időpont=fizetési határidő) kell nézni az alanyi adómentesség határának átlépésekor? Például október havi könyvelési szolgáltatás, számla kelte november, fizetési határidő változó Példa: 1.számla számla kelte 11.02., fizetési határidő 11.12. Áfa 0 2.számla számla kelte 11.02. fizetési határidő 12.30. (60 nap), ezzel az összeggel átlépné az éves határt, az áfa 27% 3. számla számla kelte 11.02. fizetési határidő 11.15. Áfa A harmadik számla összege a teljesítés időpontjában még belefér az alanyi adómentességi határba, de előtte már készült olyan számla, amivel átlépi, viszont annak teljesítési időpontja csak december. Mi történik a köztes számlákkal, kell-e áfát felszámítani azokra? Köszönettel:
Tartozásátvállalás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk szeretne átvállalni egy tagihitel-kötelezettséget egy végelszámolás alatt lévő kft.-től. A kérdésem az lenne, hogy mi módon könyvelendő ez a tranzakció 2016-ban, illetve az átvállalt összeg után az áfakötelezettség felmerül-e, vagy amennyiben nem ingyenesen vállalja át a társaság a kötelezettséget, akkor az áfa megfizetése elkerülhető-e? Válaszát előre is köszönöm.