6901 találat a(z) Áfa cimkére
Konferenciaszervezés külföldön
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésekben szeretném kérni a szakmai véleményét: Egy cég szakmai konferenciát szervez. HR-t érintő tág spektrumon minden témában, a helyszín San Francisco-ban, Kaliforniában lenne. A rendezvényre több száz fő vendéget várnak, akik jellemzően nagyobb cégek képviselői, magánszemély nem vesz részt a konferencián. A szervezés és az eladások Magyarországról történnek, helyben csak a konferencia idejére jelenne meg a cég (2+3 nap), illetve az alvállalkozókkal kötendő szerződések, illetve helyszínbejárás idejére. A konferencia keretein belül egyéb materiális termék nem kerül értékesítésre. A kérdéseim a következők lennének: 1.) Az értékesítések után (mint magyar cég) kötelesek lesznek helyben VAT-t/sales tax-et fizetni bármilyen USA-beli adóhatóságnak? 2.) A kinti költségek kifizetésekor befizetett sales tax-et vissza tudják-e igényelni, amennyiben igen, milyen feltételekkel? 3.) A kint folytatott tevékenység miatt köteles lehet a vállalat bármilyen egyéb adó megfizetésére (direkt adók)? 4.) A konferencia idején a cég kint dolgozó alkalmazottai után köteles-e személyi jellegű adókat fizetni az amerikai hatóságoknak? 5.) A fenti kérdések alapján előnyösebb vagy kockázatkerülőbb lehet-e ugyanezt a konferenciát egy kinti leányvállalaton keresztül lebonyolítani? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!
Leendő üzleti partnerekkel termék megismertetés céljából adott termék adózása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi témával kapcsolatban kérném tájékoztatását. Egy kávégépek üzemeltetésével foglalkozó társaság az újonnan felkeresett partnerek részére a termékei megismerése céljából termékeket kóstoltat a partnerekkel. Kérném szíves tájékoztatását arról, hogy az ilyen módon átadott termékeket a társaságnak hogyan kell kezelnie. Üzleti ajándékként kezelendő-e, kell-e szja-t, illetve ehót fizetni utána? Illetve áfafizetési kötelezettség keletkezik-e utána? Köszönöm válaszát!
Mezőgazdasági vadkár
Kérdés
2016. év tavaszán jelentős mértékű vadkárt szenvedett a kft. A független kárszakértő kárbecslését a vadásztársaság elfogadta. Az önkormányzat jegyzője határozatban közölte az egyességet, melyben a vadásztársaság közli, hogy elismeri és megfizeti a kárt. A határozat jogerős. Kérdésem: a kft.-nek kell-e számlát kiállítania, és annak van-e áfavonzata?
Vásárlási utalványok: kedvezően változnak az áfafizetési szabályok
Cikk
Egységes szabályozás alá vonja az Európai Unió Tanácsa a vásárlási utalványok és utalványi rendszerek áfakezelését. A közelgő változás miatt az eladóknak mindenképpen érdemes lehet áttekinteni a jelenlegi gyakorlatukat, hogy a jövőben a lehető legjobban ki tudják használni az új irányelvből fakadó kedvező áfakezelést – hívja fel a figyelmet a Deloitte Adó- és jogi tanácsadási részlege.
Ingatlanértékesítés áfája – figyelési időszak
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. bérelt egy raktárat, amit támogatásból felújítottunk, a beruházást 2012. 07. 24-én aktiváltuk (idegen tulajdonon végzett beruházásként), majd 2013. 01. 05-én megvásároltuk. A felújítást le kellett selejtezni, mert az ingatlan visszakerült a bérbeadóhoz a bérleti szerződés megszűnésekor. Ekkor megállapították a bérbeadó által elismert beruházás értékét, mivel ezeket mi végeztettük el, csak a különbözetet kellett rendezni. Így egy felújított ingatlan került a könyveinkbe az áfamentes adásvétel után. Cégünk áfaköteles tevékenységet végez 100 százalékban. Az ingatlan bérleti díja áfás volt, ezt, és az elvégzett, később leselejtezett felújítás áfáját levontuk. Az eladó a vételárra nem számított fel áfát. A tulajdonszerzés után több beruházás nem volt, csak az értékcsökkenést és a rezsit számoltuk el/áfáját vontuk le. Az ingatlanértékesítésre nem kértünk a szokásostól eltérő áfa „alanyiságot”. Kérdéseim: – Amennyiben értékesítenénk a fenti ingatlant, annak eladási ára áfaköteles bevétel lenne-e a társaság számára? – Keletkezik-e fizetendő áfa, ha az ingatlant (a tulajdoni lapon is átvezetve) lakássá átminősítettjük? – Amennyiben így áfamentes értékesítés keletkezne, kell-e foglalkozni a korábban levonásba helyezett áfával (leselejtezett beruházás, rezsiköltségek áfája)? – Amennyiben itt is alkalmazni kell a megfigyelési időszakot az áfa tekintetében, kérem, szíveskedjenek levezetni, hogy egy 2016. szeptemberi értékesítés esetén hogyan kell azt pontosan elvégezni? Köszönöm! István
Belföldi devizás előleg- és végszámla áfatartalmának forintösszege
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Arra szeretnék választ kapni, hogy a belföldi devizás előleg- és végszámla áfatartalma a bevallásban milyen árfolyamon számítódik és kerül be az áfaanalitikába. A számlakibocsátó terméket értékesít belföldi adóalany partnerének. A díjbekérőn alapuló pénzügyi teljesítés napjára vonatkozóan előlegszámlát állít ki 27 százalékos áfával (a teljesítés napi választott, MNB-s árfolyam határozza meg a számla forintösszegét). Végszámlát a tényleges szállítás napján bocsát ki, aminek árfolyama a teljesítés napi választott, MNB-s árfolyam. Eddigiekben eszerint kerültek bevallásra az értékesítések, viszont felmerült az is, hogy a végszámla áfatartalmát ugyanúgy a pénzügyi teljesítéskori árfolyam határozza meg, és nem a szállítás napi. Kérem szíves segítségét e kérdés megválaszolásában. Előre is köszönöm!
Áfa revidiálás
Kérdés
Nem volt teljesítés, a jogosult meg sem kapta a számlát, az érvénytelenítő számla viszont a következő hónapban lett kiállítva (emberi mulasztás miatt). Ekkor a kibocsátót kell jogosultnak tekinteni, és az áfatörvény 153/B paragrafus (1) bekezdése él? A 153/B (2) bekezdése milyen esetben alkalmazandó?
Terasz eladása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem, legyen szíves az alábbi ügyben állást foglalni. Egy kft. többlakásos ingatlanokat értékesít, a lakások alapterülete a terasszal együtt meghaladja a 150 négyzetmétert, például terasszal együtt 160 négyzetméter az ingatlan. Ez esetben hány százalékos áfamértékkel kell számlázni? Köszönettel: Tóth Mária
Figyelem, így változtak a lakásáfa szabályai július közepén!
Cikk
Az áfatörvény július közepétől hatályos módosítására hívja fel a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhatóság legfrissebb tájékoztatójában.
Céges tulajdonban lévő ingatlan bérbeadása munkavállalónak
Kérdés
Társaságunk tulajdonában lévő lakóházat piaci áron bérbe adjuk egyik munkavállalónknak. A közműveket nem írtuk át a bérlő nevére, így a közüzemi díjakat a havi bérleti díjjal együtt áfával növelt összegben kiszámlázzuk a munkavállalónak. A kérdésem az lenne, hogy a közüzemi és az épületfenntartással kapcsolatos számlák áfatartalmát levonásba helyezhetjük-e, illetve, hogy a bérbeadással kapcsolatban van-e személyijövedelemadó-kötelezettségünk?
Telekértékesítés
Kérdés
Az alább idézet kérdést 2016. 07. 28-án tette fel a kérdező. Ezzel kapcsolatban kérdezném, hogy az áfakörben tárgyi adómentes vállalkozásra is ugyanez az értékesítési szabály vonatkozik, vagy a tárgyi mentes vállalkozás áfamentesen számlázhatja a telek értékesítést? "Tisztelt Szakértő! Szeretném a tájékoztatásukat kérni az alábbi helyzet adójogi megítélésében. Alanyi adómentességet választó egyéni vállalkozó (főtevékenysége: lakóingatlan és földterület forgalmazása) építési telket kíván értékesíteni 6 millió forint feletti vételár ellenében. A vevő normál áfastátuszú cég. Kérem szíves tájékoztatásukat az alábbi kérdésekben: – Ebben az esetben eljárhat az egyéni vállalkozó alanyi mentesként, vagy mindenképpen áfásan kell értékesítenie a telket? – Ezzel az értékesítéssel az adózó elveszíti-e az alanyi mentes státuszát? – Egyenes vagy fordított áfával kell számláznia a telket? Milyen jogszabályi rendelkezés alapján? Munkájukat előre is köszönöm. Tisztelettel: Jancsó Katalin" Előre is köszönöm válaszukat! Gné Krisztina
Alanyi adómentes értékesítés
Kérdés
Kérdésem, hogy egy alanyi mentes kft. tulajdonában lévő tulajdoni lap szerint feltüntetett lakóház, udvar, gazdasági épületet, melynek értéke 20 millió forint, értékesíthetjük-e adómentesen? Válaszukat köszönöm.
Új építésű családi ház áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem a következő lenne: Áfakörbe tartozó, építéssel foglalkozó kft. vesz egy építési telket, magánszemély eladótól. A kft. nevére szóló építési engedély alapján felépít egy új házat szerkezetkész állapotig (a tetőszerkezet rajta van). Ha ebben a készültségi fokban eladja (a telek tulajdonjogát tudja eladni, illetve leszámlázni a szerkezetkész házrészt), az építés jogosultságát tudja átruházni. Kérdés, hogy a telek, illetve a felépítmény után hány százalék áfát kell számolni?
Hasznos alapterület
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Építőipari tevékenységet végző cég magánszemély részére 5 százalékos áfával állítja ki a számláit, mivel az általunk értelmezett hasznos alapterület az előírtakat nem haladja meg. (Többlakásos ingatlanok esetén a lakásonként 150 négyzetmétert, egylakásos lakóingatlanoknál a 300 négyzetmétert.) Viszont a Nemzetgazdasági Minisztérium nemrég kiadott állásfoglalása tágan értelmezi a hasznos alapterület fogalmát. Ezért a kérdésem, hogy a hasznos alapterületbe a lakásokhoz tartozó pince, terasz, erkély beletartozik-e? Az állásfoglalás szerint tehát, ha a többlakásos ingatlan hasznos alapterülete pincével együtt a 150 négyzetmétert meghaladja, akkor csak 27 százalékos áfatartalommal állíthatta volna ki a cég a számláit? Egylakásos ingatlan alapterülete terasszal együtt több mint 300 négyzetméter, ebben az esetben az 5%-os áfakulcs nem alkalmazható? Tisztelettel: Lászlók Éva
Sorozatos lakáseladás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély használt lakást vásárol, felújítja és eladja. A lakásvásárlás és eladás folyamatos. Van-e, és milyen korlátja van az eladásoknak szja és áfa vonatkozásában? Éves szinten ez 3-4 lakást jelent. Köszönöm: Zsuzsa