6895 találat a(z) Áfa cimkére
Autóbehozatal külföldről II.
Kérdés
Tisztelt dr. Kelemen László! Az említett gépjárművet a vállalkozás saját céljára használja, nem adja azt bérbe, és nem értékesíti tovább. A számlához tartozik egy nyilatkozat, mely szerint az eladó német cég járműkereskedelemmel foglalkozik, közösségi adószám nem szerepel a számlán, különbözeti adózással történt a számlázás. Regisztrációs adót nem kellett fizetnie, így áfa szempontjából nem vonatkozik rá áfalevonási tilalom, tudomásom szerint azt csak 8703 VTSZ szám alá tartozó gépjármű-behozatalnál kell megfizetni ? Az áfabevallásban hol szerepltetem a gépjárműimportot? Segítségét köszönöm!
Egyesület adományozása
Kérdés
Közhasznú minősítéssel nem rendelkező egyesület gazdasági társaságtól adományt kap a működési költségek fedezésére. Hogyan kell ezt elszámolni az egyesületnél, és milyen adókedvezményt tud érvényesíteni az adományt nyújtó társaság? Felmerül-e áfafizetési kötelezettség? Az egyesület alanyi adómentes. Köszönöm válaszukat!
VIP sportbérlet adózása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretném a segítségüket kérni. Sportegyesületünk bevételeinek egy részét a sportmérkőzések alkalmával értékesített jegyek, illetve bérletek teszik ki, amelyekről számlát, illetve nyugtát állítunk ki. A bérletek árát differenciáltan határozzuk meg (nyugdíjas, diák, felnőtt). Üzleti partnereink egy részének azonban ingyenes, úúgynevezett VIP-bérletet biztosítunk, vállalva a bevételkiesést. Ellenérték hiányában hogyan történik ennek a bizonylatolása, nyilvántartása, illetve áfabevallása? Üdvözlettel. Proforp Kft.
Üzleti ajándék beszerzése külföldről
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás skóciai elektronikai termékeket forgalmaz magyarországi üzletében. A termékek mellé – karácsonyi akcióként – különleges skót viszkit szeretne adni. A viszkit a termékekkel együtt külföldi partnerétől venné meg. Kell-e a beszerzéshez jövedéki engedély? A viszkibeszerzés után áfát kell fizetnie, de levonásba nem helyezheti? Üzleti ajándék után adókötelezettsége keletkezik? Köszönettel.
Ingatlanértékesítés adókötelessé tétele
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy cégünk egyszeri ingatlanértékesítést szeretne végezni, adókötelesen. A tevékenység nem szerepel a tevékenységi köre között. Megteheti-e, hogy az ingatlanértékesítés tevékenység felvétele nélkül, egy ingatlan értékesítési ügyre kéri az adókötelessé tételt? Pénzügyi vállalkozásról van szó, és ebben az esetben a Htv. tiltja ennek a tevékenységnek a felvételét. Segítségét előre is köszönöm
Alanyi mentesség
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Áfás egyéni vállalkozó 2017. évben kilép az áfából, áfás időszaka alatt vett tárgyi eszközt. Tárgyi eszköz áfáját, azután az eszköz után, amit az áfás időszakában vett, vissza kell-e fizetnie? Ha igen, milyen arányban kell visszafizetni, és meddig? Köszönettel: O. Á.
Üdülő lakássá minősítése
Kérdés
Ügyfelünk 2015. évben üdülőkomplexum építésébe kezdett. Időközben az építési engedély módosítását kezdeményezték az építésügyi hatóságnál. A kérelem eredményeként a hivatal az ingatlanok 60 százalékát átminősítette lakássá, a 40 százalék továbbra is üdülő funkcióban épül. Az építkezés előrehaladtával a megépült ingatlanok egy részére előszerződést kötött a cég a vevőjelöltekkel. Az előszerződésben bruttó vételárat fogalmaztak meg, melyből már történtek előlegfizetések az ütemezés szerint. Az előlegek befizetéséről a cég az aktuális építési engedély alapján, az üdülőkre vonatkozó 27 százalékos áfát magában foglaló előlegszámlákat bocsátott ki. Az építési engedély 2016. október 20-án módosult, mely alapján az ingatlanok jelentős része lakásként fog megépülni, melyekre már csak 5 százalék az áfamérték Mi a helyes eljárásrend ebben az esetben? Mi lesz a 27 százalékos mértékű beszedett áfával, amit természetesen már befizettek a költségvetésbe? Úgy gondoljuk, mivel megváltozott a szerződés tárgya, ezért felbontjuk a szerződéseket, és új szerződéseket írunk lakásépítésre. A kibocsátott előlegszámlákat lesztornózzuk, és a módosított építési engedély jogerőre emelkedésének napjával – mint teljesítési időponttal – új előlegszámlát bocsátunk ki, már a lakásokra vonatkozó 5 százalékos áfatartalommal. A sztornózás és új számlák kibocsátása miatt keletkező áfatöbbletet pedig visszaigényeljük a NAV-tól. Jó-e az elgondolásunk, esetleg van-e más megoldás a problémánkra? Köszönöm válaszát! Berki Zoltán
Amazon által utalt összeg
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk szerződést kötött az Amazon webáruházzal, mely szerint e-bookot (a jogokat a cég birtokolja) töltöttünk fel az oldalukra, ahonnan azt bárki díjfizetés ellenében letöltheti. Az olvasók által befizetett díjból az Amazon bizonyos időközönként meghatározott összegű eurót utal, de számlát vagy egyéb bizonylatot nem küld hozzá. Vállalkozásunk alanyi adómentes. Kérdésünk, hogy az így kapott jutalék egészét bevételnek könyveljük a bankkivonat alapján, illetve terheli-e ezt az összeget áfafizetési kötelezettség? Köszönettel: Szabóné Sós Ildikó
Kata – Bérbeadás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adószámos magánszemély 682001 Lakásbérbeadás, albérlet tevékenységre adókötelessé tételt választott. Kérdésem az lenne, hogy jogszabály a katával összefüggésben csak a vállalkozási tevékenységben tiltja a bérbeadást? Lehet-e magánszemélyként bérbeadó valaki, egyéni vállalkozóként pedig vállalkozási tevékenységet végző katásként?
Használt tárgyi eszközök értékesítése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó vagyok, évekkel ezelőtt vásároltam használt személygépkocsit és utánfutót adásvételi szerződéssel a cég számára. Most szeretném ezeket az eszközöket eladni. Kérdésem, hogy jól gondolom-e mivel használt eszközökről van szó, azokat nem terheli áfa? Mivel céges eszközszámlát nem adhatok – áfa nélkül)? Marad az adásvételi szerződéssel történő eladás? válaszát előre is köszönöm.
Megálljt parancsol a NAV-nak és a Kúriának az Európai Unió Bírósága
Cikk
Sokadszor mondta ki az Európai Unió Bírósága (EUB), hogy a NAV jogsértően tagadja meg az áfalevonást azon tisztességes adózóktól, akik nem tudhatták, hogy az általuk befogadott számlán szereplő szolgáltatást nem a számla kiállítója teljesítette.
Nyílt végű pénzügyi lízing – áfalevonhatóság
Kérdés
Egy kft. nyílt végű pénzügyi lízing keretében "bérel" 36 hónapra egy személygépjárművet. Az első nagy összegű törlesztésnél, illetve az első havi lízingbefizetés hónapjában sem merült fel magánhasználat, így a törlesztésben szereplő áfa 100 százalékban levonásba helyezhető? Az elkövetkező elszámolásnál már előfordulhat, hogy lesz magánhasználat, így már nem lesz teljes az áfalevonás. A meghatározott magánhasználati "hányadot" már az összes fennmaradó hónapra alkalmazni szükséges? Az áfát kell helyesbíteni hozzá? Kérdésem lenne, hogy a meghatározott magánhasználatot hogyan lehet megtéríteni, esetlegesen, ha azt a kft. továbbszámlázza áfásan, az megfelelő? Mit lát(na) ön helyes eljárásnak? Még egy kérdés: a maradványérték áfája ugye nem vonható le, mert az már termékértékesítés lesz, az az áfarész az értéknövelő beruházás vagy "simán" ráfordításként kell elszámolni? Köszönöm válaszukat!
Saját rezsis beruházás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk vásárolt egy telket, amire gépkocsi műszaki vizsgáztatásra műhelyt építtet más vállalkozókkal. A költségeket a161-es főkönyvi számlán gyűjtöm. A felmerült költségek áfáját is külön számlaszámon gyűjtöm. Kérdésem az lenne, hogy aktiváláskor hogyan kezelem az áfát, mert az árbevétel 20-25 százalékát fogja kitenni az áfás árbevétel, csak ennek arányában állíthatom be a költségek áfáját aktiváláskor?
Harmadik országba fuvarozás áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyarországi áfás vállalkozó Magyarországról Angliába fuvaroz egy terméket. Ebben az esetben áfa nélkül kell kiállítania a fuvardíjról a számlát? Milyen szöveget kell szerepeltetni a számlán? Kell-e a vevő adószámát feltűntetni? Az áfabevallás melyik sorában kell szerepeltetni az árbevételt? Melyik időszaki áfában kell szerepeltetni, amikor a pénzt megkapta, vagy a fuvarozás teljesítési napján, ha a vállalkozó egyéni vállalkozó?
Kataalany és ingatlan-bérbeadás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó (nem főállású katás) foglalkozásegészségügyi szolgáltatást végez. Egyszemélyes kft. tagja is, aki háziorvosi tevékenységet végez. A kft.-ben van a főállása. Mellette mint magánszemély bérbe adja a kft.-nek az orvosi rendelőt, amely a tulajdonában lévő ingatlanban van. Az áfa értékhatárba összevonandó-e az egyéni vállalkozás és a bérbeadás, tekintettel, hogy a foglalkozásegészségügyi szolgáltatás tárgyi adómentes szolgáltatás? Köszönöm válaszát!