6895 találat a(z) Áfa cimkére

Fejlesztési célú támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk adóköteles és adómentes tevékenységet végez. Az áfát arányosítjuk. Fejlesztési célú támogatást kaptunk a tulajdonos önkormányzattól. Ezt az összeget az arányosításban a nevezőben szerepeltetni kell-e?

Ingatlanáfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Bérelt ingatlanon végzett beruházást szeretnénk a tulajdonosnak átadni térítés nélküli átadás vagy értékesítés formájában. Kérdésünk, hogy az ingatlanon végzett beruházás eladása, átadása ugyanúgy kezelendő áfa tekintetében, mint az ingatlanértékesítés, -átadás? A kft. nem választotta az ingatlanértékesítés adókötelessé tételét. Az áfatörvény nem deffiniálja az ingatlan fogalmát. A számviteli törvény 26. § (2) szerint: "Az ingatlanok között kell kimutatni a rendeltetésszerűen használatba vett földterületet és minden olyan anyagi eszközt, amelyet a földdel tartós kapcsolatban létesítettek. Az ingatlanok közé sorolandó: a földterület, a telek, a telkesítés, az épület, az épületrész, az egyéb építmény, az üzemkörön kívüli ingatlan, illetve ezek tulajdoni hányada, továbbá az ingatlanokhoz kapcsolódó vagyoni értékű jogok, függetlenül attól, hogy azokat vásárolták vagy a vállalkozó állította elő, illetve azok saját tulajdonú vagy bérelt ingatlanon valósultak meg. Az ingatlanok között kell kimutatni a bérbe vett ingatlanokon végzett és aktivált beruházást, felújítást is". Helyes-e az a következtetés, hogy ha az áfatörvény nem deffiniálja az ingatlan fogalmát, akkor a számviteli törvény meghatározására támaszkodunk, és ingatlannal azonosan kezeljük a bérelt ingatlanon végzett beruházást, ebből következően áfamentesen adjuk át, illetve áfamentesen értékesítjük. Mielőbbi válaszát megköszönve! Tisztelettel: Traumberger Éva

Nyílt végű pénzügyi lízing lejár Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. három éve nyílt végű pénzügyi lízingszerződést kötött egy személygépkocsira. Ez a szerződés 2016. 06. hóban lejárt. A gépjármű tulajdonjogát egy magánszemély szerezte meg. A gépjárműre évente 20 százalékos értékcsökkenést számoltak el. A szerzéskori érték 4,2 millió forint plusz áfa volt. Az első lízingdíj áfájának a 90 százalékát igényelték vissza, a futamidő alatt 90-95 százalék közötti volt végig a céges használat aránya. Ilyenkor szükséges korrigálni? A magánszemély 1 millió forintért szerezte meg a tulajdonjogot. Abban kérném a segítségét, hogy ebben az esetben hogyan történik a számviteli elszámolás? Ki kell vezetnem az autót, de milyen értéken? Az értékcsökkenést tudom még korrigálni, mivel 3 év telt el, és csak 20 százalékot számoltak el rá 2014-ben és 2015-ben? Egy adásvételi szerződést kaptam mindösszesen az ügyletről, ez elegendő? Áfaszempontból van teendőm a 6. hónapra vonatkozóan? Előre is köszönöm a válaszát.

Építési telek ajándékozásának adóterhei Kérdés

Kiindulás: áfás adószámmal rendelkező magánszemély (nincs egyéni vállalkozása) tíz évvel ezelőtt szántóterületet vásárolt, melyet mezőgazdasági termelésből való kivonás után felparcelláztatott. A területen az építési telekké váláshoz szükséges közműveket, közutakat, közvilágítást megcsináltatta, amelyre áfát nem vont le, mert azok kiépítésekor már ismert volt, hogy valamennyi közművet vagy a közműszolgáltatónak vagy a helyi önkormányzatnak kötelezően, ingyenesen át kell adnia. Az ingatlanok tulajdonlása magánszemélyként történik, azok vételi értékét és a közművesítés költségét semmilyen vállalkozásában, soha nem számolta el. A kialakított építési telkek egy részét értékesítette, és mivel az értékesítést üzletszerűnek minősítette, a vevő felé az áfát felszámította, és a fizetendő adót a költségvetésbe befizette. Most közeli hozzátartozói számára ajándékba ad építési telkeket. Kérdéseim: 1.) Jól értelmezzük-e, hogy az ajándéktelkekre, melyekre beszerzéskor – szántó lévén – nem illette meg az adószámmal rendelkező magánszemélyt levonási jog, illetve a közművesítéskor, az ingyenes közműátadási cél miatt nem vált az áfa levonhatóvá, nem kell áfát felszámítania? 2/ A telkek ajándékozása okán szja-, vagy más adófizetési kötelezettség felmerülhet-e?

Méltányosság számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem alkatrészt vásárolt egy mezőgazdasági géphez, melyről átutalásos számlát kapott. Majd kapott egy másik számlát "méltányosság" megnevezéssel, és ugyanazokkal az adatokkal, csak mínuszos előjelekkel. Így nem követelnek rajtunk semmit. Mit csinálok a mínuszos számla áfájával? Az eredeti teljesítésre könyvelem vagy a számla keltére? Hogyan kontírozzam a fenti eseményt? Köszönöm!

Áfa bírósági ítélet alapján Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem a véleményüket az alábbi adózási kérdésben, mivel eddig az interneten ezzel kapcsolatban semmi megfoghatót nem találtam. Ügyvédi Iroda részére bíróság ítélet alapján ügyvédi munkadíjat ítél meg, mely munkadíj áfaköteles. Az ítélet ennek megfelelő. Az ügyvédi iroda képviselője a nyertes felperes képviselője volt, az alperes köteles az ügyvédi iroda költségeit megfizetni. Az ítélet fizetendő áfát tartalmaz, melyet az ügyvédi irodának be kell vallani, és meg kell fizetni. Természetesen az ügyvédi iroda és a megbízó felperesek között született megállapodás, de a díjat nem a megbízó fizeti az ügyvédi irodának, hanem az ítélet szerinti pervesztes alperes. Kérdésem az, hogy kell-e az ügyvédi irodának számlát kiállítania? Mi a számla teljesítési időpontja? Ha nem kell számlát kiállítani, akkor szintén az lenne a kérdésem, hogy a könyvelés milyen teljesítési dátummal köteles az áfabevallásba beállítani a fizetendő áfát – a bírósági tárgyalás napjával. – az ítélet jogerőre emelkedésének napjával, – a pénzügyi teljesítéskor, – egyéb más időpontban? Várom a válaszukat.

Vagyoni jog értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy ügyfelem (kft.) vásárolna egy olyan kivett beépítetlen területet (nem építési telket!) egy másik kft.-től, amin van egy Eon beruházás, vagyoni értékű jogként nyilvántartva. Ezt az eladó áfásan kell, hogy kiszámlázza ügyfelemnek vagy áfa nélkül? Az eladó kft. az ingatlanértékesítés szempontjából nem jelentkezett be az áfaköteles körbe. Köszönettel várom válaszukat!

Visszaváltott göngyöleg áfája Kérdés

Kiskereskedelmi tevékenységet végző vállalkozás (áfás) visszaváltja a göngyöleget. Kell-e bizonylatolni, hogyan kell könyvelni, mi a helyzet az áfával?

Ingatlanvásárlás külföldi társaságtól Kérdés

Egy társaság Magyarországon bérel egy ingatlant, amit telephelyként működtet. Az ingatlan tulajdonosa egy szlovák cég. Mindkét társaság rendelkezik közösségi adószámmal. A szlovák cég nincs Magyarországra adóalanyként bejelentkezve. A magyar cég meg szeretné vásárolni ezt az ingatlant. Milyen típusú számlát fogadhat be a magyar cég? Hol lesz az áfafizetési kötelezettség? A számlán bontani kell a telek és a felépítmény értékét? Hogyan alakulna az áfafizetés, milyen számlát állít ki a szlovák társaság, ha ezt a Magyarországon lévő ingatlant magyar magánszemély venné meg?

Épitési telek ajándékozása Kérdés

Kiindulás: Felnőtt gyermek szüleitől ajándékba kap 5 db építési telket, melyek, mezőgazdasági termelésből való kivonás után alakultak ki, még az ajándékozás előtt. A megajándékozott ezekből két naptári éven belül 3 db telket értékesített. Mivel ezen felül is marad a kapott építési telkekből 2 db, azt tervezi, hogy azt közeli hozzátartozója számára tovább ajándékozza, vagy visszaajándékozza a szüleinek. Kérdéseim: 1/ Az ajándékozás során kapott ingatlan értékesítése, ha az nem éri el a sorozatjellegre megszabott két éven belüli 4. értékesítést, áfakötelessé válhat-e, más hivatkozás ( pl üzletszerűség) alapján ? 2/ A megmaradt telkek ajándékozása (visszaajándékozása), ami két éven belül a 3. értékesítést követi beleszámít-e a sorozatjellegű értékesítésbe ? Lehet-e ennek okán áfafizetési kötelezettség?

Áfaszabály Kérdés

Tisztelt Szakértő! Hivatkozva a korábbi kérdésemre http://adozona.hu/kerdesek/2016_7_4_AFA_szabaly_xff , további kérdésem merült még fel: Van-e bármilyen összeghez kötött korlát, ami felett mindenképp be kell regisztrálnia a magyar áfa alá az osztrák vagy német cégnek? Mert német oldalon azt a tájékoztatást kaptuk, hogy egy bizonyos összeg felett az áfaregisztráció kötelező. Van ilyen szabály? Köszönöm.

Folyamatos teljesítés áfa Kérdés

1. Karbantartási szerződés I. névre számla kelte 07. 01., fizetési határidő: 07. 31. Kérdésem: mi a teljesítési idő? 2. Hatodik havi karbantartási számla kelte 06. 30., fizetési határidő: 07.16. Mi az áfateljesítés ideje? 3. II. negyedéves karbantartás számla kelte 06. 28., fizetési határidő 07. 13. Mi az áfateljesítés ideje?

Nemzetközi adószám hiányában is áfa nélkül számláztam Kérdés

Vállalkozásunk a Seolab Kft. (Asz.23009512-2-42) 2012-től online marketing tevékenységet végezett az írországi, Crown Dental Ltd. -nek (Adószám: IE 9761658J). Nem váltottak nemzetközi adószámot, nem ellenőriztük, és 8 darab nettó összegű számlát állítottunk ki. Érvényes megbízási szerződésünk nincs, de folyamatosan fizettek, összesen 1700 euró értékben. 2013-ban jelezték, hogy megváltozott a cégük neve, de azt nem, hogy az adószám is változott ezzel egy időben. Az új név KP Crown Dental Ltd. 2013 májusa és 2014 decembere között 14 számlát állítottunk ki, ezeket is kifizették, 6450 euró összegben. 2014. decemberben a Kp Crown Dental jelezte, hogy az ír adóhivatal eljárást indított ellenük helytelen adószámra számlázás miatt, és a mi összes számlánk értékének a többszörösét követelik rajtuk. Ekkor derült ki, hogy nincs érvényes nemzetközi adószámuk, és nem is volt. Ügyvéd előtt elismerte az ügyvezető, hogy tudta ezt, de nem akart áfát fizetni, ezért nem szólt. Tisztában vagyunk vele, hogy hibáztunk, nem ellenőriztük az adószámot. Amikor ez kiderült, helyesbítő számlákat állítottunk ki az áfáról, és elküldtük őket tértivevényesen az ír cégnek. Helyesen tettük? Ugyanakkor önrevíziót csináltunk, és befizettük az áfát a NAV-nak. Először megígérte az ügyvezető, hogy kifizeti az áfát, ha lezajlott a kinti adóellenőrés, de nem tette. A Crown ügyvezetője szerint neki Írországban kell befizetni az áfát, ezért nem fizet nekünk, ez valóban így van? Lát-e arra valamilyen esélyt, hogy visszakapjuk az áfát? Mi a teendőnk?

Ingatlanforgalmazás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Saját tulajdonú ingatlan adásvétele főtevékenységgel rendelkező kft. félkész lakóingatlant szerez be (a beszerzéshez nem tapad előzetesen felszámított áfa), amelyet nem lényeges ráfordítással befejez – ezen tevékenység előzetesen felszámított áfával kerül kiszámlázásra a kft. részére. A kft. a kész lakóingatlant a használatba vétel után értékesíti. Kérdésem az, hogy amennyiben a befejező munkákkal kapcsolatos számlák áfatartalmát a kft. vissza szeretné igényelni, kötelező-e a lakóingatlan értékesítésére az áfa hatálya alá bejelentkeznie akkor, ha a használatbavételt követő két éven belül értékesíteni kívánja az ingatlanokat? Értelmezésem szerint az áfatörvény 125. § (2) f) pontjába csak a 86. § (1) bekezdés j) pontja szerinti, úgynevezett "régi" ingatlanok tartoznak. Segítségét köszönöm.

Háromszereplős ügylet közösségen belül Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi értékesítés áfa szerinti megítélését kérem Önöktől: – Magyarországi EU-adószámmal rendelkező belföldi adóalany („A”) értékesít terméket romániai EU-adószámmal rendelkező („B”) adóalanynak úgy, hogy a terméket Magyarországról közvetlenül Romániába szállítja egy olyan harmadik cégnek („C”), amelynek viszont nincs EU közösségi adószáma. – „A” cég magyar, „B” cég román, mindkettő közösségi adószámmal, „C” cég román, amelynek nincs közösségi adószáma. A fuvarozást a magyar cég szervezi. Hogyan kell a számlát kiállítani a román (közösségi adószámmal rendelkező) partner felé áfa szempontjából? Esetleg távolsági értékesítésnek számít? Kérem, jelölje meg az értékesítés típusát, hivatkozva az áfatörvény megfelelő paragrafusára! Segítségét előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Társasági adó, nonprofit kft.

Pölöskei Pálné

adószakértő

Követelés engedményezése

Pölöskei Pálné

adószakértő

Személygépkocsi-behozatal

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink