6895 találat a(z) Áfa cimkére
Katába bejelentkezéskor a készlet után az áfát be kell-e fizetni?
Kérdés
Egyéni vállalkozó 2014-ben meghaladta az áfaértékhatárt és áfás lett. 2017-re választhatja-e az alanyi áfamentességet? Ha belép a katába, az árukészlete után be kell-e az áfát fizetnie?
Kata – áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha a katás egyéni vállalkozó áfaalany (nem választotta az alanyi mentességet), és mellette mint magánszemély a saját ingatlanját bérbe adja, akkor a bérbeadást is áfával növelt értéken kell számláznia, vagy mint magánszemély, 6 millió forintig számlázhat áfamentesen? Illetve össze kell adni az egyéni vállalkozásban elért bevételt a bérbeadás bevételével? És ha úgy eléri a 6 millió forintot, csak utána kell áfával növelt értéken számláznia? Mert a NAV oldala csak arra tér ki, hogy ha a kataalany alanyi áfamentes, és mint magánszemély is mentesen adja bérbe az ingatlanát, akkor össze kell adnia a bevételeket, és ha eléri az értékhatárt, akkor a bérbeadás is áfás lesz. Előre is köszönöm a válaszát.
Tételes áfabevallás: túl alacsony az összeghatár, ötszöröse lenne jó
Cikk
Komoly adminisztrációs többletterhet ró a mikro- és kisvállalkozásokra, hogy jövőre a jelenlegi egymillióról százezer forintra csökken az áfa-adatszolgáltatás összeghatára – véli a Minősített Könyvelők Egyesülete. Az érdekképviselet ötszázezer forintos adatszolgáltatási határt javasol.
Svájci cég
Kérdés
Egyik cégem egy svájci székhelyű vállalkozással került kapcsolatba. Mennyi vámot kell fizetni, ha Magyarországról szeretnének Svájcba optikai mérőműszereket és azok alkatrészeit exportálni? (Fém és üveg alapanyagból készülnek.) Kell-e áfát fizetni a svájci cégnek fizetett licencdíj után? Ha a fejlesztési munkát Magyarországon végzik, de a svájci cég megrendelésére, akkor ez a fejlesztés leszámlázva exportnak minősül-e? Mivel kell igazolni, hogy ez export? Köszönettel: Kosztka Katalin
2017. évi áfa – adatszolgáltatás
Kérdés
Az itt feltett kérdéssel kapcsolatban én is érdeklődöm, a törvény nemcsak a számlakibocsátókra, hanem az azokat befogadókra is vonatkozik, tehát adatot kell szolgáltatni a 100 ezer forintot elérő áfatartalomról a számlát befogadóknak is. Legalábbis nem találtam más törvényi rendelkezést. Kérdésem, mikortól – mert az eredeti tervezetben ez a része 2017. január 1. –, és milyen formában?
2017. évi áfa
Kérdés
A 100 ezer forintos értékhatár miatti tételes adatszolgáltatási kötelezettség csak a kibocsátott számlákra érvényes? NAV-hoz bekötött pénztárgép esetén hogyan kell értelmezni ezt a kötelezettséget? Itt is van olyan tétel, aminek az áfája meghaladja a limitet. Mi a módja ennek a tételes adatszolgáltatásnak? Ez idáig az 1 millió forintos értékhatár miatt nem volt ilyen kötelezettségem, most lesz. Bejövő számlákkal nem kell ilyen szempontból foglalkozni?
Jogtalanul visszaigényelt áfa kijavítása a könyvelésben
Cikk
Jogtalanul visszaigényelt áfáról tett a korábbi adóévekre megállapítást az adóhatóság. Olvasónk azt kérdezte, hogyan, melyik évre kell a korrekciót elvégezni? Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló válaszolt.
Építőközösség adózása II.
Kérdés
Tisztelt Bartha László! Nagyon köszönöm korábbi, azonos tárgyú kérdésemre adott válaszát. Válaszát olvasva felmerült egy további kérdés: ha az építőközösségben a megállapodás az, hogy az egyik magánszemély tulajdonos adja a telket, a másik kft.-tulajdonos saját költségén felépíti az ingatlant, majd az építőközösség megszűnésekor a társasházi alapító okirat szerint egyik lakás a telket beadó magánszemélyé lesz, a másik három az építési költségekkel beszálló kft.-é, akkor értékesítés történik-e a tagok között, vagy a tagok és az építőközösség között? Ha nem, akkor a kft. a könyveiben szereplő építési költségek értékén készletre veheti a neki járó lakásokat, és csak akkor keletkezik áfafizetési kötelezettsége, ha eladja ezeket? Ha az egyik lakást iroda céljára használatba veszi, akkor a használatba vételkor keletkezik áfafizetési kötelezettsége, és ha igen, akkor az építési költségek alapján meghatározott ingatlanérték után? Köszönettel: Nagy Annamária
Ingatlanértékesítés áfája
Kérdés
Egy kft. társasháztól padlásteret vásárol. A társasház a számlát áfa nélkül állította ki. A kft. az ingatlanértékesítési tevékenységét áfakötelessé tette. A padlástér értékesítése során a számlát áfa nélkül vagy áfával növelten kell kiállítani? Válaszukat előre is köszönöm!
Áfa-visszaigénylés kulcsrakész lakóház tekintetében
Kérdés
Tisztelt Tanácsadó! Egy 2014. szeptember 5-én köttetett vállalkozói szerződés alapján megépült, de még lakhatási engedéllyel nem rendelkező, bruttó 165 négyzetméteres családi házra vonatkozóan az áfa-visszaigényléssel kapcsolatban fordulok Önhöz kérdésemmel. A fent említett szerződés 1.1 pontja szerint „Megrendelő megrendeli a Megrendelő tulajdonában lévő, … hrsz.-ú természetben … településen lévő építési telken egy könnyűszerkezetes, a szerződés mellékletét képező Építési Engedélyes Tervdokumentáció szerinti egyszintes lakóház kulcsrakész állapotban történő felépítését jelen szerződés rendelkezései alapján”, továbbá a 2.2 pontja szerint „A szerződő felek ütemezett fizetésben állapodnak meg. ...”, valamint 3.7.5 pontja szerint „46 nm csempe- (az anyagok megvétele az építtető feladata és költsége kivéve a járulékos anyagokat pl.: ragasztó, fugázó) és 111 nm járólapburkolat (az anyagok megvétele az építtető feladata és költsége kivéve a járulékos anyagokat pl.: ragasztó, fugázó) elkészítése”. Kérdésem az lenne, hogy a fenti pontok alapján a lakóház a vállalkozó általi kivitelezésével és az anyagvásárlással kapcsolatos, 2015-ben kiállított számlák tekintetében én és a feleségem, mint magánszemélyek és megrendelők jogosultak vagyunk-e áfa-visszatérítésre? Én jelenleg külföldön dolgozom, de a párom többéves, bejelentett magyar munkaviszonnyal jelentkezik. Válaszát előre is köszönöm!
Új áfaelőírások az online kereskedelemre?
Cikk
Az internetes kereskedelem fellendítése érdekében és az online vállalkozások támogatására áfacsökkentő új adószabályozást javasol az Európai Bizottság.
2017. évi áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2017. 01. 01-től a legalább 100 ezer forint áfatartalmú számlákat jelenteni kell a NAV felé? Ennek a részleteit szeretném megkérdezni. Segítségét köszönöm, Ildi
Áfa-önellenőrzés korábbi évekre, és annak hatása a mérlegre
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném kérni a segítségét. Egy cégnél az adóhatóság több évre visszamenőlegesen áfaellenőrzést végzett. A számlák nagy részénél nem engedélyezte az áfa levonását, mert a cégnek akkoriban ingatlan értékesítéséből volt csak bevétele. Összesen 500 ezer forint áfát nem engedtek levonni és visszaigényelni. Új, módosított áfaanalitikát is kértek, amin a tételek már jól, bruttó összeggel áfa nélkül szerepelnek. Mivel ezt csak az adott években tudtam megmódosítani, és ami így az adott évi könyvelést és főkönyvet is megmódosította - nem is tudom, hogy ez így szabályos volt-e - gondolom, hogy ezek a alapján a 29-es társaságiadó-bevallást önellenőríznem kell. Nem tudom, hogy helyesen jártam-e el? Úgy tudom, hogy a korábbi évekre vonatkozó feltárt nem jelentős hibát a feltárás évének az eredménykimutatásában kellene kimutatni. De itt már a korábbi években módosítva lettek (ami szerintem így nem helyes). A hibahatás évekre lebontva nem jelentős. Kérném, hogy segítsenek, hogy hogyan tudom a számviteli törvénynek megfelelve ezt rendezni. Köszönöm előre is a választ.
Ilyenkor mi az áfa alapja?
Cikk
Bt.-s vállalkozásunk egyszerűsített végelszámolással megszűnik. A bt. vagyona között szerepel egy ingatlan, amelyet magánszemélytől vásároltunk (áfa nélkül). Az értéknövelő felújítás miatt viszont levonható áfánk keletkezett, amelyet vissza is igényeltünk. A végelszámolás befejezésekor vagyonfelosztással fog a tagok tulajdonába kerülni. Kérdésünk: hogyan kell az áfát bevallani, illetve mi lesz az áfa alapja, ha az ingatlannak egy része(felújítás) után volt csak levonható áfája? Olvasónk kérdésére Magos Zoltánné adószakértő válaszol.
All inclusive ellátás áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő Vendéglátással foglalkozó cég vagyunk, érint minket is az áfa változása. Az italcsomagokkal kapcsolatos válaszukat olvastam, mi is úgy döntöttünk, hogy különválasztjuk az értékesített csomagjainkat (kávé, üdítő, alkoholos italok, rövid italok ...stb.). Viszont mivel szálláshelyet is értékesítünk, van all inclusive ellátásunk. Szeretném megkérdezni a véleményét, ez esetben hogyan bontsuk meg a csomagot, arányosítsunk? Szervizdíjat is számolunk fel, ott marad a 27 százalékos áfa, szóval nem egyszerű, azt gondolom .... Előre is köszönöm a válaszát, üdvözlettel.