hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Csődeljárás alatt hozzájuthat-e elmaradt béréhez?

  • adozona.hu

Mit tehet a munkavállaló, akinek egykori cége ellen éppen csődeljárás folyik, de járandóságait még nem kapta meg? Olvasónk kérdésére az Adózóna munkajogásza, Horváth Linda válaszol.

Közös megállapodás alapján megszűnt áprilisban a munkaviszonyom. Erről írásos dokumentum készült, amelyet mindkét fél aláírásával igazolt. Az utolsó munkanaptól eltérő időpont lett meghatározva az áprilisi elmaradt bér kifizetési határidejére. Valamint rögzítve lett az időpont szabadság megváltásra és végkielégítésre járó összeg kifizetésére is. Az áprilisi elmaradt munkabért nem fizették ki a rögzített időpontig. Felszólító,levelet írtunk a munkáltatónak a bér, valamint egyéb járandóságok rendezésére. Időközben a Fővárosi Bíróság csődeljárást rendelt el a céggel szemben. Erről semmilyen hivatalos értesítést nem küldött a társaság. Felszólító levélre való reagálásban tesz említést csak a csődeljárás folytatásáról. Az áprilisi bér kifizetése még a csődeljárás elrendelése előtt volt esedékes.

Milyen teendője/lehetősége van a volt dolgozónak az elmaradt munkabér/szabadság/végkielégítés törvényes bérjellegű kifizetés megszerzésére. Csődegyezségi tárgyalást meghirdették,de ezen csak egyéb hitelezők nyújthatják be elmaradt, ki nem egyenlített hiteltartozásra igényüket. Milyen törvényben rögzített lépéseket kell tennie egy volt dolgozónakahhoz, hogy elmaradt bérjellegű követelését megkapja? Kinek, mikor és milyen igénybejelentést kell benyújtani? Csak ügyvédi közvetítéssel hajtható végre vagy van egyéb lehetőség is?

Azokat munkaviszonyból származó követeléseket, amelyek a csődeljárás időpontjában fennállnak, a vagyonfelügyelő hivatalból nyilvántartásba veszi. Ettől függetlenül célszerű az (ingyenes) on-line cégközlöny oldalon megnézni a csődeljárás közzétételét, és az abban megadott vagyonfelügyelővel közvetlenül felvenni a kapcsolatot.

A hitelezői igények bejelentésére a közzétételtől számított 30 nap állt rendelkezésre, amely feltételezhetően már lejárt, hiszen Ön azt írja, hogy meghirdették a csődegyezségi eljárást, ami már feltételezi, hogy bevárták az összes hitelező bejelentkezését. A csődeljárás lényege, hogy az adós cég fizetési haladékot kap, amely azonban nem terjed ki a munkabér jellegű követelésekre.

Az Ön követelését, mint munkaviszonyból eredő követelést tehát a cégnek meg kellene fizetnie, függetlenül a csődeljárásban biztosított moratórium időszakától. Amennyiben ezt nem teszi meg, úgy fizetési meghagyásos eljárásban vagy a munkaügyi bíróság előtt érvényesítheti igényét. Ügyvédi képviselet nem kötelező, de az ügy összetettségére tekintettel ajánlott.

Megjegyzem, ha a csődeljárás átfordulna felszámolási eljárásba, akkor a Bérgarancia Alapból kérhetné a követelése kielégítését. Javaslom, hogy a cégközlöny oldalán kísérje figyelemmel a cég sorsát.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzemi baleset

Széles Imre

tb-szakértő

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink