adozona.hu
A román áfa-bevételek nem hozták az IMF várakozásait
//adozona.hu/archive/20110131_romania_afa
A román áfa-bevételek nem hozták az IMF várakozásait
Romániában nőttek költségvetés áfa-bevételei, de nem a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által remélt mértékben - jelentette be hétfőn Bukarestben Mihai Tanasescu, Románia IMF-képviselője.
Mint Mihai Tanasescu megállapította, a jelenleg Bukarestben tartózkodó IMF-küldöttség enyhe javulást tapasztalt az áfa-bevételek tekintetében, de ez elmarad a remélt szinttől.
Románia tavaly júliustól öt százalékponttal, 19 százalékról 24 százalékra emelte az áfát, miután a román alkotmánybíróság nem engedélyezte a nyugdíjak 15 százalékos csökkentését.
Tanasescu reményét fejezte ki, hogy a román adóhatóság keretében már végrehajtott és tervezett reformok nyomán az idén, valamint a jövő évben is növekedni fognak a költségvetési bevételek.
A Ziarul Financiar című gazdasági napilap szerint a költségvetés áfa-bevételei júliustól folyamatosan emelkedtek, de megtorpantak decemberben, amikor már csak 25 százalékkal volt magasabb 2009 decemberéhez képest. Novemberben még 45 százalékos volt az áfából származó bevételtöbblet az egy évvel korábbihoz viszonyítva.
A román költségvetésben az áfa jelenti a második legjelentősebb bevételi forrást a társadalombiztosítási járulékok után.
Gheorghe Ialomitianu román pénzügyminiszter hétfőn elmondta: az IMF elégedett a vállalt kötelezettségek teljesítésével, amit Románia a csaknem 20 milliárd euró értékű többoldalú nemzetközi készenléti hitelmegállapodásért cserében határozott meg, hitelezőivel közösen.
Az IMF, az Európai Bizottság és a Világbank szakértőiből álló küldöttség azért tartózkodik Romániában csaknem egy hete, hogy megvizsgálja, Románia milyen mértékben teljesítette vállalásait nemzetközi hitelezőivel szemben.
Hétfőn a felek a román államadósság és az idei várható államháztartási hiány finanszírozásának módozatairól tárgyaltak.
Románia a bukaresti pénzügyminisztérium adatai szerint tavaly 6,5 százalékra szorította le a GDP-arányos államháztartási hiányt az IMF-el megállapított 6,8 százalék helyett. Idénre a román kormány 4,4 százalékos GDP-arányos deficittel számol, 2012-re pedig 3 százalékos hiánycélt szabott meg.