hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Vagyonosodási vizsgálatok: hogyan dönthet az Alkotmánybíróság?

  • dr. Marosi Andrea

Ahogyan az ingatlanadóval kapcsolatosan, úgy a vagyonosodási vizsgálatokkal kapcsolatosan is túlzóak az elvárások az Alkotmánybírósággal szemben. A döntés előtt kevesen értették meg (néhányan a döntés után sem), hogy önmagában az ingatlanadó bevezetése nem alkotmányellenes. A jogbizonytalanságot a konkrét megvalósítás jelentheti. Ugyanígy, önmagában a vagyonosodási vizsgálatokat lehetővé tevő jogszabályok sem alkotmányellenesek.

A probléma a hatályos jogszabályi környezet eltérő értelmezéséből, pontatlan megfogalmazásából adódhat. A jelenlegi szabályozás annyira szűkszavú, hogy ennek értelmezése a jogi ismereteken túl egyéb speciális ismereteket is feltételez. Különbséget kell tenni a „pénzforgalmi szemlélet” és a „készpénzforgalmi szemlélet” között. Ez már számviteli ismereteket is igényel a jogi ismeretek mellé. Különbséget kell tudni tenni a „bevétel”, „kiadás” fogalmak köznapi használata és a jogszabályban meghatározott fogalma között. Olyan fogalmakat is ismerni kellene, mint például idősoros pénzforgalmi mérleg.

Az adóhatóság által kidolgozott módszertan alapja, hogy az adózó pénztárcája szemszögéből vizsgálódik. Ez a készpénzforgalmi szemlélet. Keveseknek tűnik fel, hogy ilyen az adójogszabályokban nem létezik. Az „igazi” bevétel az APEH szerint a bankszámláról történő készpénzfelvétel. Csakhogy a személyi jövedelemadó törvény szerint „Bevétel a magánszemély által bármely jogcímen és bármely formában mástól megszerzett vagyoni érték”. Tehát a törvény értelmében a

Kalkulátor

Kattintson és számoljon az Adózóna 2010-es Vagyonosodás kalkulátorával!

bankszámlára utalt jövedelem is bevétel, de nem bevétel a saját bankszámláról felvett készpénz, mert azt nem mástól szereztük meg. Ugyanígy az anyagi jogszabályokkal ellentétes az APEH által vélelmezett kiadás fogalma is: a bankszámláról készpénzfelvétel. A kiadás, vagyon fogalmát eltérő rendelkezés hiányában az Illetéktörvény vagyon fogalma alatt találjuk meg. Ez a pénzeszközt az ingó vagyon fogalmába sorolja. Az Illeték törvény szerint nem jár vagyonváltozással a készpénz befizetés a saját bankszámlára és fordítva, mert az az ingó vagyonban (pénzeszközben) változást nem jelent.

A becslés feltételeinek vizsgálatához és a becsléshez az adóhatóság egy idősoros pénzforgalmi mérleget állít fel, amely tényleges felmerülése időpontjában tartalmazza a bevételeket és a kiadásokat. A személyi jövedelemadó törvény erről is rendelkezik. Az 5. számú mellékletében taxatíve felsorolja az alkalmazható idősoros pénzforgalmi mérleg módszereket. A vagyonosodási vizsgálatoknak a pénztárkönyv könyvelési módszer felel meg. Ez a könyvelési módszer megfelel az Szja törvény Bevétel fogalmának és az Illetéktörvény vagyon fogalmának és összhangban van az Adózás rendjéről szóló törvénnyel is.

Az APEH által kidolgozott készpénzforgalmi szemlélet véleményem szerint ellentétes a hatályos adótörvényekkel. Valamennyi adótörvényünk pénzforgalmi szemléletű és nem készpénzforgalmi szemléletű. Mivel jogászok nem vették észre ezt a pici, ámde tartalmában jelentős különbségeket, ezért a nem létező készpénzforgalmi szemléleten alapuló mérleget a bíróságok is tanácstalanul szemlélték, és az attól való eltérés hitelt érdemlő bizonyítást várták el a felperestől.

A bizonyítási kötelezettség megfordulását is aggályosnak találták a jogászok, megítélésem szerint ezért vélelmezik azt, hogy alkotmányellenesek az idevonatkozó jogszabályok. Abban igazuk van, hogy az egyes jogágak közül az adójog a büntető joghoz áll a legközelebb, de míg büntető ügyekben a felek előadásának (tanúvallomásának) van nagyobb szerepe, addig adóügyekben elsődleges jelentősége az okirati bizonyítéknak van.

Az adójogszabályok értelmezése speciális felkészültséget, számviteli, eljárásjogi és jogértelmezési szaktudást igényel. Ilyennel rendelkezik az okleveles adószakértő.  Jelenleg a bíróságok az adójogszabályok értelmezését jogkérdésnek tekintik, miközben ez egy okleveles adószakértő számára szakkérdés. A vagyonosodási vizsgálatok a magánszemélyek széles körét érinti. Ezért megítélésem szerint sérti az alkotmányban megfogalmazott jogbiztonság követelményét, hogy a vagyonosodási vizsgálatokkal kapcsolatos jogszabályokat jogi végzettséggel rendelkezők sem tudják helyesen értelmezni számviteli és eljárásjogi ismeretek hiányában. Véleményem szerint ezért alakulhatott ki egy téves APEH módszeren (készpénzforgalmi szemlélet) alapuló bírósági gyakorlat.

Milyen eljárásjogi modell felel meg a hatályos jogszabályoknak?
A köznyelv által vagyonosodási vizsgálatoknak nevezett eljárás négy jól elkülöníthető eljárási szakaszra bomlik. Ezekben a szakaszokban eltérő bizonyítási kötelezettség terheli a magánszemélyt és az adóhatóságot. Ez azért lényeges, mert a bizonyítatlanság annak terhére esik, akit a bizonyítási kötelezettség terhel.

A keresetlevelet is e négy eljárási szakasznak megfelelően nyújthatjuk be.
1. Tényállástisztázás, nyilatkozat (Bizonyítási kötelezettség az adóhatóságon).
2. Az adóhatóság bizonyítja, hogy fennállnak a becslés feltételei.
3.A becslési eljárás. Még itt is az adóhatóságot terheli annak bizonyítása, hogy a 
  becslési módszer valószínűsíti az adóalapot.
4. A becsült adóalaptól való eltérés. Csak itt fordul meg a bizonyítási teher.

A 4. szakasz okozza a legtöbb félreértést. Ez biztosítja a magánszemélynek, hogy az adóhatósági vélelemmel szemben ellenbizonyítással élhessen. Ez egy adózói jogosítvány, ami a becslést követő eljárási szakaszban nyílik meg. A téves jogértelmezések és bírói gyakorlat ezt a jogosítványt teszik visszamenőleges kötelezettséggé a vagyonosodási vizsgálatok első három szakaszára is.
 
A fenti négy eljárási szakaszból a felperes magánszemély bármelyiket vitathatja keresetében. A jelenlegi bírói gyakorlatban viszont a bíróság ahhoz ragaszkodik, hogy a felperes a becsült adóalaptól való eltérést bizonyítsa.  Ezt támasztja alá, hogy jelenleg a bírói vélelem az, hogy az egész eljárás alatt egy fordított bizonyítási teher áll fenn. Az alkotmányossági aggályokat megfogalmazók ezt vitatják. Egy ilyen ügy folytatólagos (nyilvános) tárgyalására kerül sor  2010.  április 29-én 13:30 –kor a Fővárosi Bíróságon, ahol a felperes keresete egyértelműen az APEH készpénzegyenleg módszer vitatására terjed ki. Ennek ellenére a második tárgyaláson a bíró jegyzőkönyvbe mondta, hogy a felperesnek a becsült adóalaptól való eltérést kell bizonyítani.

De mit tehet az Alkotmánybíróság akkor, ha egy jogsértő APEH módszertan már beépült a Legfelsőbb Bírósági gyakorlatba is? Az Alkotmánybíróság számára megkerülhetetlen kérdés lesz annak eldöntése, hogy a „becsült adóalaptól való eltérést az adózó hitelt érdemlően igazolhatja” törvényi rendelkezés az egész „vagyonosodási vizsgálatra” vonatkozik, vagy csak a becslést követően - alkotmányossági okokból - alkalmazható adózói jogosítvány.

Az egyik variáció, hogy az Alkotmánybíróság azt mondja ki, hogy nem Alkotmányellenes a hatályos jogi szabályozás, mert pusztán egy téves APEH jogértelmezésről, gyakorlatról van szó. Ez viszont jogbizonytalanságot eredményez, mivel nem várható el egy magánszemélytől a jogkövető magatartás akkor, ha még az APEH jogászok sem tudják egyértelműen értelmezni az érvényben lévő jogszabályokat.

Ha viszont az Alkotmánybíróság szerint is az következik a jogszabályokból, hogy az egész eljárás alatt a magánszemélyt terheli a bizonyítási kötelezettség, akkor viszont előre borítékolni lehet, hogy ezt alkotmányellenesnek fogja találni.

Az alkotmánybíróság döntésének következményei.

Egy biztos: az APEH által alkalmazott módszertannak véleményem szerint az Alkotmánybíróság döntése megálljt fog parancsolni akkor is, ha az Alkotmánybíróságnak nincs hatásköre az APEH módszer megsemmisítésére. Ennek alátámasztására álljon itt egy korábbi alkotmánybírósági határozat: „Amikor az APEH tájékoztatója alkotmányellenes, de mégsem lehet megsemmisíteni.” [23/2007. (IV.19.) AB határozat]

„Az Alkotmánybíróság a tájékoztató vizsgálata során, újból elvi éllel mutat rá arra, hogy az indítvánnyal támadott és hasonló minisztériumi, egyéb központi állami szervektől származó, jogi iránymutatást tartalmazó leíratok, körlevelek, iránymutatások, útmutatók, állásfoglalások és egyéb informális jogértelmezések, amelyek nem a Jat. garanciális szabályainak betartásával kerülnek kibocsátásra, sértik az Alkotmány 2.§ (1) bekezdésében deklarált jogállamiság alkotmányos követelményét. Jogbizonytalanságot teremtenek, kiszámíthatatlanná teszik a jogalanyok, a jogalkalmazó szervek magatartását. Bár a bennük foglalt  jogértelmezésnek jogalkalmazási szempontból semmiféle kötelező tartalma nincs, miután az államigazgatás központi szervei bocsátják ki, alkalmasak arra, hogy a címzetteket megtévesszék, és a címzettek kötelező előírásként kövesség azokat (…) A törvényben foglalt garanciális szabályok be nem tartásával alkotott ilyen iránymutatások könnyen válhatnak a jogi szabályozást pótló, a jogszabályok érvényesülését lerontó irányítási eszközökké, és ez a jogállamiság követelményével összeegyeztethetetlen. A közigazgatásban (különösen a pénzügyi igazgatásban) továbbra is százszámra jelennek meg olyan maguknak normativitást követelő formák, melyek felett nem biztosítható – az alapvetően egyedi jogalkalmazásra épülő – hatékony bírói kontroll.”

Véleményem szerint ilyen magának normativitást követelő iránymutatás az APEH készpénzforgalmi szemléletű mérleg-módszere. Ezért megítélésem szerint függetlenül attól, hogy az általam helyesnek vélt jogértelmezést, vagy a beadványban megfogalmazott alkotmányossági aggályt fogadja el, az Alkotmánybíróság meg fogja semmisíteni az idevonatkozó jogszabályokat és pontosabb szabályozás szükségességét fogja megállapítani.
 
Angyal József
okleveles adószakértő, igazságügyi adó- és járulékszakértő

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Válassza az Ön számára legkedvezőbb előfizetési csomagajánlatunkat!

start
max
prémium kredit
Adózóna
365 napos előfizetés
Különszámok A különszámok
digitálisan is elérhetők!
A különszámok
digitálisan is elérhetők!
HVG Adó 2025
HVG TB 2025
HVG Munkajog 2025
Éves garantált kreditpontok
(minimum 16+16+2)

Éves garantált kreditpontok (minimum 16+16+2)

    Az Adózóna Prémium Kredit vagy Extra csomagok megrendelésével egy tetszőleges személy garantált minimum 16+16+2 kreditpont megszerzésére jogosult a System Media Kft-nél. 2025-ös elszámolási évre szóló kreditpontok.

X
Az előfizetési időszakban megrendezett Adózóna webináriumok

Az előfizetési időszakban megrendezett Adózóna webináriumok

    Az Adózóna Max, Prémium-Kredit és Extra csomagok tartalmazzák az Adózóna által szervezett valamennyi webináriumot, amely az előfizetés időszakában kerül meghirdetésre.

    Ízelítőként 2024 rendezvényei:

    • IFRS-változások: új standardok és módosítások
    • Adóellenőrzésről érthetően
    • Mesterségesintelligencia-szabályozás az EU-ban (AI Act)
    • eÁfa 2024: a digitális adózás új korszaka
    • Foglalkoztatás 2024-ben: munkajogi, munkavédelmi változások

    2023 rendezvényei:

    • Nemzetközi adózás és munkajog – fókuszban a külföldi kiküldetések
    • EPR-kötelezettség: új előírások gyártókra, forgalmazókra és logisztikai szolgáltatókra
    • Visszaélés-bejelentési szabályok és gyakorlati teendők
    • EPR-kötelezettség: közeledik az első bevallás
    • Visszaélés-bejelentési szabályok, teendők
X
Ár (nettó + 27% Áfa)
* Az előfizetés éves díja egyösszegben fizetendő!
3 500 Ft + áfa / hó*
éves díj 41 990 Ft + áfa* (bruttó: 53 327 Ft)
4 333 Ft + áfa / hó*
éves díj 51 990 Ft + áfa* (bruttó: 66 027 Ft)
5 583 Ft + áfa / hó*
éves díj 66 990 Ft + áfa* (bruttó: 85 077 Ft)
Megrendelem Részletek

A START előfizetéshez az alábbi szolgáltatásokat biztosítjuk

  • » 365 napos adozona.hu hozzáférés:
  • » Hasznos, gyakorlatias cikkek adózási és azzal összefüggő területekről
  • » Kérdés-Válasz szolgáltatás és az archívum használata
  • » Napi és heti hírlevelek valamint VálaszAdó havi adózási magazin a legizgalmasabb szakmai hírekről, törvényváltozásokról
  • » Jogszabályok szakértői kommentárjai
  • » Törvényjavaslatok és azok indokolása
  • » Praktikus kalkulátorok az adózás, számvitel és TB területeiről
  • » Eseménynaptár
  • » Időgép funkcióval ellátott online jogtár (adózás, számvitel, társadalombiztosítás, társasági jog, munkajog, vámjog és devizajog területeken)
  • » Jogesetek, bírósági határozatok
X
Megrendelem Részletek

A MAX előfizetéshez az alábbi szolgáltatásokat biztosítjuk

  • » 2025-ös HVG Adó-különszám
  • » 2025-ös HVG Tb-különszám
  • » Valamennyi az előfizetési időszakban meghirdetett Adózóna webinárium
  • » 365 napos adozona.hu hozzáférés:
  • » Napi és heti hírlevelek valamint VálaszAdó havi adózási magazin a legizgalmasabb szakmai hírekről, törvényváltozásokról
  • » Hasznos, gyakorlatias cikkek adózási és azzal összefüggő területekről
  • » Kérdés-Válasz szolgáltatás és az archívum használata
  • » Jogszabályok szakértői kommentárjai
  • » Törvényjavaslatok és azok indokolása
  • » Praktikus kalkulátorok az adózás, számvitel és TB területeiről
  • » Eseménynaptár
  • » Időgép funkcióval ellátott online jogtár (adózás, számvitel, társadalombiztosítás, társasági jog, munkajog, vámjog és devizajog területeken)
  • » Jogesetek, bírósági határozatok
X
Megrendelem Részletek

A PRÉMIUM KREDIT előfizetéshez az alábbi szolgáltatásokat biztosítjuk

  • » 2025-ös HVG Adó-különszám
  • » 2025-ös HVG Tb-különszám
  • » 2025-ös HVG Munkajog-különszám
  • » Garantált 16+16+2 kreditpont a 2025-ös kreditpontszerzési évre
  • » Valamennyi az előfizetési időszakban meghirdetett Adózóna webinárium
  • » 365 napos adozona.hu hozzáférés:
  • » Napi és heti hírlevelek valamint VálaszAdó havi adózási magazin a legizgalmasabb szakmai hírekről, törvényváltozásokról
  • » Hasznos, gyakorlatias cikkek adózási és azzal összefüggő területekről
  • » Kérdés-Válasz szolgáltatás és az archívum használata
  • » Jogszabályok szakértői kommentárjai
  • » Törvényjavaslatok és azok indokolása
  • » Praktikus kalkulátorok az adózás, számvitel és TB területeiről
  • » Eseménynaptár
  • » Időgép funkcióval ellátott online jogtár (adózás, számvitel, társadalombiztosítás, társasági jog, munkajog, vámjog és devizajog területeken)
  • » Jogesetek, bírósági határozatok
X
14 napig ingyen Kipróbálom Kipróbálom
Kipróbálom
Ha most rendel, garantáltan öné az Ingatlanügyletek a gyakorlatban kiadvány és a HVG Munkajog 2025 konferenciára szóló 40%-os kedvezménykupon!
Az ajánlat a 2025. április 1-je és 29-e között megrendelt és 2025. május 8-áig befizetett előfizetésekre vonatkozik.Részletek »

Kreditpont: Ha ön az Adózóna Prémium Kredit csomagra fizet elő, akkor egy tetszőleges személy további 16+16+2 kreditpont megszerzésére jogosult. Részletek »

Ezeken a helyeken várhatók NAV-razziák a héten
Ezeken a helyeken várhatók NAV-razziák a héten

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapjának közlése szerint 2025 14. hetében az alábbi helyeken lesznek adóhatósági helyszíni ellenőrzések. A közzétett információ nem zárja ki,...

Döntött az EU Bírósága: mindenkinek joga van tudni, mi alapján minősíti egy automatikus rendszer
Döntött az EU Bírósága: mindenkinek joga van tudni, mi alapján minősíti egy automatikus rendszer

Az Európai Unió Bírósága nemrégiben hozott döntésében (C-203/22.) azt vizsgálta, hogy ha a hitelképesség értékelése automatizált módon történik, milyen jogokkal rendelkezik az érin...

Nyugdíjastól levont tb-járulék
Nyugdíjastól levont tb-járulék

Nyugdíjastól levont tb-járulék

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Céges rendezvény – munkaidő

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Vasárnapi pótlék

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Egyszerűsített foglalkoztatás

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink

Körbevezetjük a megújult Adózónán!

Kattintson a gombra, és megmutatjuk, hol találja az oldal főbb funkcióit.

MégseTovább
Jogszabályok és jogi segédletek

Ide kattintva könnyedén kereshet a közteherviseléssel kapcsolatos jogszabályok, NAV-, illetve APEH-tájékoztatók, egyéb hivatalos szabályozási dokumentumok között! Könnyen elérheti innen a legfontosabb jogszabályokat is.

MégseTovább
Kalkulátorok A-tól Z-ig

Kalkulátorainkat megújítottuk, de a számítások továbbra is megbízhatóak, szakértőink ellenőrizték. Előfizetőink saját eredményeiket elmenthetik, könnyedén kinyomtathatják.

MégseTovább
Segítség a gyakorlatban!

Tekintse át, mások milyen kérdésekre keresik a választ, és mit tanácsoltak szakértőink. Előfizetőként Ön is kérdéseket tehet fel, amelyre rövid időn belül személyre szabott válasz születik.

MégseTovább
Határidők és szakmai események tára

Folyamatosan frissülő naptár szolgáltatásunk segít utánanézni a befizetési, bevallási, adatszolgáltatási határidőknek, megtalálja a részleteket, tájékoztatást kap konferenciákról, oktatásokról. Előfizetőink e-mailben is kérhetnek emlékeztetőt.

MégseTovább
Aktuálisabb témáink

Kategóriáink mintegy rovatként gyűjtik magukba szakmai cikkeinket, egyéb tartalmainkat. A jobb szélső linkre kattintva megtalálja további kategóriáink listáját is.

MégseTovább
Mi történt, amióta legutóbb nálunk járt...

Rendszeres látogatóként ezekre az ikonokra kattintva megtalálja a legutóbbi itt járta óta keletkezett cikkeinket, a közelgő eseményeket, vagy előfizetőnkként az Önnek szóló személyes üzenetek listáját.

MégseTovább
Legyen partnerünk!

Ha regisztrál nálunk és igénybe veszi előfizetőknek biztosított szolgáltatásainkat, számos hasznos funkcióval segítjük szakmai munkáját a mindennapokban. Ide kattintva tájékozódhat, miért érdemes előfizetővé válni!

Tovább