hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mit kell tudni a korengedményes nyugdíjazásról?

  • adozona.hu

Ki jogosult korengedményes nyugdíjra és milyen feltételei vannak? Milyen megállapodást kell kötni a munkaadónak és a munkavállalónak? Az Adózóna nyugdíjszakértője, Molnár László válaszol az olvasók kérdéseire.

Milyen lehetőségeim vannak nyugdíjazásommal kapcsolatban, ha.1972.09.01-től van munkaviszonyom, de 1979.02.09-től három műszakban dolgozom. Lehetőségem van-e korengedményes nyugdíjra?

A kérdés pontos megválaszolásához további adatokra (születési év, nem, munkakör) lenne szükség. Ami rendelkezésre álló adat alapján, elmondható az az, hogy a kérdésfeltevésből úgy tűnik: keveredik két nyugdíjtípus fogalma. Ennek elhatárolása érdekében általánosságban a következő tájékoztatást adható:

Korengedményre jogosultak, vagyis a nyugdíjkorhatáruk elérése előtt igénybe vehetik az öregségi nyugdíjat, akik a szervezet fokozott igénybevételével járó vagy az egészségre különösen ártalmas munkát végeznek, azaz korkedvezményre jogosító munkakörben dolgoztak vagy dolgoznak. Az ilyen munkakörben dolgozó férfiaknál öt, a nőknél minden négy év után egy-egy év kedvezmény jár (annyival hamarabb mehetnek nyugdíjba). A jogosultsághoz minimálisan szükséges szolgálati idő férfiaknál tíz, nőknél nyolc munkaév.

A korengedményes nyugdíjra való jogosultságot a munkáltató és a munkavállaló között létrejött megállapodás alapozza meg, amelyben a munkáltató vállalja a munkavállaló előrehozott öregségi nyugdíjkorhatárának a betöltéséig terjedő időszakra a nyugellátás összegének és az ehhez járuló postaköltségnek a megfizetését. A befizetést legkésőbb a fizetési értesítés kézhezvételét követő 15 napon belül egy összegben a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság elkülönített számlájára kell teljesíteni.

Az egyéb jogosultsági feltételek fennállása esetén legfeljebb az irányadó öregségi nyugdíj korhatár betöltését megelőző öt évvel korábban állapítható meg.

Milyen lehetőségem van a korengedményes nyugdíjra, ha 1951. október 06-i születésű vagyok és több mint 40 éves szolgálati idővel rendelkezem. Úgy tájékoztattak a nyugdíjintézetben, csak akkor van lehetőségem a korengedményes nyugdíjra, ha a munkáltató az engedményes időszakot átvállalja (ez maximum 2év). Ez valóban így van?

A munkáltató munkavállalójával megállapodhat annak korhatár előtti korengedményes nyugdíjazásáról. A megállapodás megkötése előtt tisztázni kell, hogy a munkavállaló rendelkezik-e a jogosultsághoz szükséges szolgálati idővel, a munkáltatónak pedig tisztában kell lenni azzal, hogy a korengedményes nyugdíj nem társadalombiztosítási nyugellátás, ezért annak összegét finanszíroznia kell.

Azzal a munkavállalóval lehet megállapodást kötni korengedményes nyugdíjra, akinek a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig legfeljebb 5 éve van hátra és rendelkezik az előrehozott öregségi nyugdíjra, illetve a csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíjra jogosító szolgálati idővel.

Tehát a korengedményes nyugdíj megállapításának és folyósításának előzetes feltétele egy, a munkáltató és a munkavállaló között létrejött és mindkét fél részéről teljesített megállapodás. A munkáltatói kötelezettség teljes mértékű teljesüléséig, azaz a korengedményes nyugdíj teljes – az ellátás megállapításának kezdő időpontjától az előrehozott öregségi nyugdíjra jogosító életkor betöltésének napjáig terjedő időszakra vonatkozó – összegének befizetéséig a nyugellátás nem kerül folyósításra.

A korengedményes nyugdíjba vonulás lehetőségének meghosszabbításáról szóló 283/2009.(XII.11.) kormányrendelet értelmében:

2009. december 31-ét követően korengedményes nyugdíj állapítható meg, ha

- a munkavállaló a korengedményes nyugdíjra való jogosultsághoz szükséges életkort (57. életév) és szolgálati időt (legalább 37 év) 2010. december 31-ig betölti, illetve megszerzi,
- a munkavállaló és a munkáltató a korengedményes nyugdíjazásról szóló megállapodás
  megkötésének szándékát a regionális munkaügyi központnak bejelentette, továbbá
- a munkáltató és a munkavállaló között megkötött megállapodást – a megállapodás
  megkötését követő 15 napon belül – legkésőbb 2010. december 31-ig megküldik az illetékes regionális nyugdíjbiztosítási igazgatási szervnek.

Továbbra sem köthető megállapodás azzal a munkavállalóval, aki a csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíj igénybevételéhez előírt életkort betöltötte vagy a korengedményes nyugdíjba vonulás időpontjáig betölti.

Változatlanul jogosultsági feltételnek minősül a biztosítási jogviszonynak (munkaviszony, közalkalmazotti jogviszony, közszolgálati jogviszony, bírósági és ügyészségi szolgálati jogviszony, bedolgozói jogviszony, szövetkezeti tg munkaviszony jellegű munkavégzésre irányuló jogviszony) a korengedményes nyugdíjba vonulás időpontjáig történő megszüntetése.

A korengedményes nyugdíj megállapítására vonatkozó megállapodásról és a fizetési kötelezettség vállalásáról a munkáltató legkésőbb a megállapodás megkötésétől számított 15 napon belül, de legkésőbb 2010. december 31-ig köteles értesíteni az illetékes regionális nyugdíjbiztosítási igazgatási szervet.

A jelenleg hatályos szabályozás figyelembevételével 2010-ben a munkáltatók az 1951-ben született férfiakkal az 57. életévük betöltésétől köthetnek megállapodást a korengedményes nyugdíj igénybevételére. Megállapodás kizárólag az előrehozott öregségi nyugdíjjogosultsághoz szükséges életkor a 60. életév betöltését megelőzően köthető.
 
A rendelkezésre álló adatok figyelembevételével megállapítható, hogy a munkáltatójával történő megállapodás esetén jogosult lehet korengedményes nyugdíjra.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kft.-tulajdonos lehet-e katás egyéni vállalkozó?

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Munkaügyi nyilvántartás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

EPR-díj számviteli elszámolása

Kneitner Lea Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink