hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nyugdíjjárulék speciális esetekben és a munkanélküli nyugdíjazása

  • adozona.hu

Mennyi nyugdíjjárulékot kell fizetni annak, aki 2007 december 31-e után ment nyugdíjba, de nem érte el az öregségi nyugdíjkorhatárt? Milyen lehetősége van egy munkanélkülinek a korengedményes nyugdíjazásra ? Olvasóink kérdéseire Molnár László nyugdíjszakértő válaszol.

A jogszabály szövegéből nem egészen egyértelmű számomra a 2007. december 31-ét követően nyugdíjba vonult és öregségi nyugdíjkorhatárt még be nem töltött személyek esetében mennyi nyugdíjjárulékot kell fizetni? Nevezetesen az, hogy a Tbny. 83/B.§ (1) bekezdésében írt "...és az általa fizetendő nyugdíjjárulék alapja meghaladja a tárgyév első napján érvényes kötelező legkisebb munkabér havi összegének tizennyolcszorosát (a továbbiakban: éves keretösszeg), az éves keretösszeg elérését követő hónap első napjától az adott tárgyév december 31-éig, de a rendelkezés szerint mikor éri el a munkavállaló az éves keretösszeget? A munkavégzés hónapjában, vagy pedig az adott hónapot követő hónap elején - a szükséges adók és járulékok levonása után - a munkabér kifizetésekor? 

Igaz, hogy, amennyiben valaki az augusztus havi munkabérével éri el az éves keretösszeget, akkor a szeptember havi nyugdíjat már fel kell függeszteni, vagy mivel az augusztus havi munkabért csak szeptemberben fizetik ki, így csak szeptemberben éri el a keretösszeget, ennek megfelelően csak októbertől kell a nyugdíjat felfüggeszteni. Egyébként is amíg a havi bér számfejtése, majd kifizetése nem történik meg nem tudhatom meg pontosan, hogy az adott hónapra mennyi bruttó fizetést kapok. De ha az adott hónapban - a munkabér kifizetésének időpontját figyelmen kívül hagyva -  éri el a munkavállaló a keretösszeget, akkor pontosan mikortól, vagyis mely időponttól számított 10 napon belül kell ezt jelezni a Nyugdíjfolyósító felé? Az adott hónap utolsó napjától számított 10 nap elteltével?

 A honlapon lévő nyugdíjat is figyelmbe vevő bérkalkulátor a 2007. december 31-e előtt nyugdíjba vonult, vagy az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltött személyek esetében ad kalkulációt. Kérdésem az lenne, hogy azon személyek esetében akikre vonatkozik az éves keretösszeg, helyes adatokat jelez-e a kalkulátor oly módon, hogy az éves keretösszeg eléréséig kapott nyugdíj összegét a nyugdíj éves összegének tekintem és ennek 12-ed részét tüntetem fel a kalkulátorban havi nyugdíjként?

A vonatkozó jogszabályi előírás gyakorlati alkalmazásánál azt az időpontot kell figyelembe venni, amikor az érintett nyugdíjas tudomására jut az éves keretösszeg elérése, illetve túllépése. A tudomásra jutás időpontjához (amely lehet pl. munkabér kifizetésének időpontja) kell viszonyítani a „következő hónap első napjától” való nyugdíjfolyósítás szüneteltetést, illetve a bejelentési kötelezettségre előírt 10 munkanapos határidő kezdetét.


Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, 1954.10.28-án születtem, (2009.12.03.-tól) munkanélküli vagyok, rendelkezem 40 év szolgálati idővel. Mikor tudnék  legközelebb nyugdíjba menni? Előrehozott öregségi nyugdíj és minden egyéb megoldás is érdekelne.

Az 1954-ben születettek nyugdíjkorhatára a betöltött 63 és fél éves (63. életév és 183 nap) életkor, az öregségi teljes nyugdíjhoz továbbá 20 év szolgálati idő szükséges. Az 1954-ben született nők legkorábban három évvel a megemelt öregségi nyugdíjkorhatár elérése előtt (60. életév és 183 nap) kérhetik az előrehozott öregségi nyugdíj megállapítását, legalább 37 év szolgálati idő megléte esetén. Az 1954-ben született férfiak legkorábban a rájuk vonatkozó megemelt öregségi nyugdíjkorhatár elérése előtt két évvel (61. életév és 183 nap) mehetnek előrehozott öregségi nyugdíjba, legalább 37 év szolgálati idő esetén. Átmeneti szabályként az 1954-ben született férfiaknál lehetőség van ennél korábbi előrehozott nyugdíjazásra, 60 és fél évesen, ha legalább 42 év szolgálati időt szereztek.Figyelem; az előrehozott öregségi nyugdíjak kizárólag csökkentett összegben kerülnek megállapításra. A csökkentés maximuma 8,4 százalék, a nyugdíj korhatárig hiányzó első év hónapjait 0,3 százalékkal, a másik éveit pedig 0,4 százalékkal kell figyelembe venni. Egy évvel való előrehozatal esetén tehát 12 x 0,3, azaz 3,6 százalék a csökkentés, két évinél pedig 3,6 + 12 x 0,4 vagyis 8,4 százalék. Az 1954-ben született nők és férfiak előrehozott nyugdíja akkor is csak 8,4 százalékkal csökken, ha a megemelt nyugdíjkorhatár előtt több mint két évvel mennek előrehozott öregségi nyugdíjba.

 

 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink