hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Járulék, gyes, árbevétel - mit mond az APEH?

  • adozona.hu

Esti tagozatos hallgató járulékai, ötven százalékos megosztás kérdése gyes esetén, fordulónapi pénztár - olvasóink kérdéseire az adóhatóság válaszol.

Esti tagozatos hallgatói jogviszony mellett az egyetem fizeti-e a járulékokat, ha nem, munkanélküliként mit kell tennem, hogy biztosítva legyek?

A felsőoktatási intézményben esti tagozaton folytatott hallgatói jogviszony nem hoz létre biztosítási jogviszonyt, ebből következően az egyetem a hallgató után nem kötelezett járulékfizetésre. Amennyiben az esti tagozatos hallgató álláskeresési támogatásban részesül, abban az esetben a támogatás folyósításának ideje alatt biztosítottnak minősül, és az ellátás után nyugdíjjárulék (tagdíj) fizetésére kötelezett. Ha a hallgató semmilyen jogviszony alapján nem biztosított, továbbá nem részesül álláskeresési támogatásban, vagy semmilyen más jogcímen nem jogosult egészségügyi szolgáltatásra - a felsőoktatási intézményben fennálló nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folytató hallgató jogosult egészségügyi szolgáltatásra, tehát az esti tagozatos hallgató nem -, abban az esetben havi 4.500 Ft összegű egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére kötelezett. A fizetési kötelezettség teljesítése érdekében az állami adóhatósághoz be kell jelentkeznie a 09T1011 számú adatlap benyújtásával.

Az adóterhet nem viselő járandóságok közül csak a családi pótlékra vonatkozik az 50 százalékos megosztás, gyesre, gyetre nem?
 
A személyi jövedelemadóról szóló törvény szerint a családi pótlék összegéből a családi pótlékra jogosult magánszemélynél, a vele együtt élő házastársánál, illetve az ilyen bevételt szerző magánszemély élettársánál 50-50 százalék minősül bevételnek [szja-törvény 28.§ (18) bekezdés] és egyben olyan egyéb jövedelemnek, amely nem visel adóterhet, tehát a „ráeső” adót nem kell megfizetni. A gyes és gyet vonatkozásában az szja-törvény nem mond ki megosztási kötelezettséget, ugyanakkor az e címen folyósított összegek is adóterhet nem viselő járandóságnak minősülnek az arra jogosultnál.

Egyéni vállalkozó vállalkozói szja-val és osztalékadóval leadózott jövedelmét a bevallás benyújtását követően veszi fel a pénztárból. Kell-e tárgyévi adózott jövedelemnek szerepelnie a fordulónapi pénztárban, vagy a kifizetésnek lehet fedezete a következő gazdasági év vállalkozási tevékenységének árbevétele:?Van-e erre vonatkozó tiltás, jogszabályi előírás?

Erre vonatkozóan semmilyen előírás nincs, a tárgyévi bevallásban az egyéni vállalkozónak a jövedelmét meg kell állapítania és le is kell adóznia. A leadózott jövedelem és a pénztárból kivehető összeg elválik/elválhat egymástól, melynek egyik oka az, hogy az egyéni vállalkozó és a magánszemély vagyona egymástól nem különül el.

A pénztárkönyvben csak a vállalkozói kivét összegét kell szerepeltetni a költségek között.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Öregségi nyugdíj elutasítása

Winkler Róbert

nyugdíjszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink