hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A munkajogász válaszol: szabadság, táppénz és munkaidő

  • adozona.hu

Munkahelyi baleset után mit és hogyan ellenőrizhet a munkaadó, milyen védelem illetei meg a munkavállalót? Hogyan számolja a gyed szabadságát a kismama (konkrét példával)? Miként kell rögzítenie a munkaidőt a foglalkoztatónak?

Munkaadóm jogosan zaklat-e betegállományom alatt, valamint ki rúghatnak-e munkahelyemről ilyenkor? Az indok, amiért telefonálgat, hogy menjek el az üzemorvoshoz, de hozzá teszi, hogy azt hallotta, hogy már nem akarok visszamenni, dolgozni. Félek, hogy egy Közép-magyarországi Regionális Egészségbiztositási pénztár vizsgálódása miatt, (ami összefügg a tavalyi balesetemmel) ki leszek rúgva a munkahelyemről! 2008. decemberben volt egy munkahelyi balesetem, a raktárban a fejemre esett egy vascső, amit a biztonsági őr rosszul támasztott a falnak. Másnap rosszul éreztem magam, és elmentem orvoshoz, ahol kiderült, hogy agyrázkódásom van, így táppénzre kerültem. Kielemezték a videót és üzemi balesetnek vették az ügyet, amivel 18 napot voltam táppénzen, de emberhiányra hivatkozva akkor is zaklattak, ezért saját felelősségemre visszamen-tem dolgozni, nem szerettem volna elveszíteni az állásom! Dolgoztam is folyamatosan, de a rosszulléteim nem szűntek meg, hányingerem van, szédülők, a fejem állandóan fáj, ezért felkerestem a házi orvosom, aki megállapította, hogy magas lett a vérnyomásom, majd egy csomó szakorvoshoz beutalt, akiktől kü-lönböző időpontotokat kaptam (pszichiátria, neurológia, CT, szemészet, belgyógyászat, labor, röntgen).Hozzá szeretném tenni, a vérnyomásommal előtte soha semmi baj nem volt, hiszen sportoltam, állandóan voltam sportorvosi vizsgálaton, ahol mindig jó volt.

A munkavállaló a keresőképtelenség miatti táppénzes állomány idejére felmondási védelem alatt áll. A felmondási védelem alatt a munkáltató a munkaviszonyt rendes felmondással nem szüntetheti meg. A munkáltatónak jogában áll – mint ahogy ez az Ön esetében feltehetően meg is történt – az illetékes egészségbiztosítási pénztárnál a táppénzes állományba vétel indokoltságának ellenőrzését kezdeményezni. Ilyen esetekben az egészségbiztosítási pénztár a háziorvost is és Önt is ellenőrizheti. A háziorvosnak igazolnia kell, hogy milyen panasszal fordult Ön hozzá és arra milyen terápiát, gyógyulást, szakorvosi segítséget javasolt. Önnél ellenőrizhetik, hogy a szakorvosi rendeléseken megjelent-e, a javasolt gyógymódot igénybe vette-e, az előírt kontrollvizsgálatokra visszament-e illetve, hogy a táppénzes papíron szereplő kijárási időt betartotta-e (kijárási idő pl. amikor szakorvosi rendelésre kell elmenni, vagy fürdőbe kap beutalót, de ezeken az időpontokon kívül köteles otthon tartózkodni) Megjegyezném, hogy a külföldi utazás szándékos táppénzcsalásnak minősül. Amennyiben a vizsgálat során azt állapítják meg, hogy a táppénz igénybevételére Ön nem volt jogosult, az egészségbiztosítási pénztár követelheti a jogosulatlanul igénybe vett táppénz visszatérítését és emellett megszűnik a munkajogi felmondási védelme is. 

Gyed ideje alatt felgyülemlett szabadságom kiszámolásához szeretném segítségét kérni. Gyermekeim 2005-ben illetve 2007-ben születtek. Szabadságomat a GYED lejárta után 2009.10.10-től szeretném kivenni.
Adatok:
2005.04.06-2005.06.16 Táppénz
2005.06.17-2005.12.01 TGYÁS
2005.12.02-2007.06.17 GYED
2007.06.18-2007.10.08 Táppénz
2007.10.09-2008.03.24 TGYÁS
2008.03.25-2009.10.09 GYED 

Számításaim szerint jár a szabadság:
2005.01.01-2005.04.05-ig terjedő időszakra ( ki nem vett szabadság )
az első gyerek születése előtti táppénz időtartamára
az első gyerek születését követően a TGYÁS időtartamára
az első gyereknél igénybe vett GYED első 365 napjára 

Kérdésem az lenne, hogy a 2007.06.18-2009.10.09-ig (második gyermek születése előtti táppénz, születés utáni tgyás és gyed) terjedő időszakra is jár szabadság, ha igen milyen szabályok alapján kell kiszámítani? A 2009-es évben pedig az október 10. utáni időszakra jár az éves szabadság ará-nyos része? 

A második gyerek születése előtti táppénz időszakára is jár a szabadság, mert ebben az időszakban nem fizetésnélküli szabadságon volt, hanem „visszament” dolgozni, úgy hogy egyből passzív állo-mányban került a táppénz miatt, ugyanígy jár a tgyás idejére és a gyed első évé-re is. 

Ha gyed lejárta után gyes mellett visszamegy dolgozni, akkor jár az október 10-e és december 31-e közötti időszakra az időarányos szabadság, amit azonban csak a munkáltató beleegyezésével vehet ki rögtön a munkába álláskor. 

Szabályos egy blokkolóórával felszerelt cégnél a munkaidő oly módon való számítása, hogy minden megkezdett félórát a köv. fél órától számítanak a munkakezdés időpontjaként (pl. 8.02-kor történő beblokkolás csak 8.30-től számít fizetett munkaidőnek), ugyanakkor ez az elv nem érvényesül a munka befejezésekor, tehát 1-2 perc késés miatt akár napi fél órás ingyenmunkára is szert tehet a cég, amit nem lehet kompenzálni avval, hogy távozáskor ugyanannyival később blokkol ki a dolgozó. A blokkolóóra percre pontosan regisztrálja az adatokat, tehát elvileg nem lenne akadálya a munkában töltött idő pontos kalkulációjának. A levonásokat utólag, manuálisan végzik bérszámfejtéskor. 

A Munka Törvénykönyve alapján a munkáltató úgy köteles nyilvántartani a munkaidőt, hogy a nyilvántartásból a rendes és rendkívüli munka, továbbá az ügyelet, a készenlét kezdő és befejező időpontja megállapítható legyen. Véleményem szerint, ha a blokkoló óra lehetővé teszi a percre pontos nyilvántartást, akkor a munkáltatónak vagy percre pontosan kellene a munkaidő nyilvántartást vezetnie, vagy oly módon, hogy abból a munkavállalót hátrány ne érje. Az nem világos, hogy ha a napi rendes munkaidőt túllépve blokkol ki az ember, akkor az rendkívüli munkavégzésnek minősül, amiért túlórapótlék jár a munkavállalónak, semmiképpen nem eredményezheti azt, hogy a munkavállaló ingyen dolgozzon.



Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzemi baleset

Széles Imre

tb-szakértő

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink