hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Bővült a kedvezményes vagyonszerzési illetékre jogosultak köre

  • MTI

Az illetéktörvény ez év január 23-án életbe lépett módosításával jelentősen bővült a kedvezményes vagyonszerzési illetékre jogosultak köre - hívja fel a figyelmet a PricewaterhouseCoopers (PwC) adó- és jogi hírlevele.


Korábban a 10 százalékos helyett 2 százalékos illetékfizetési kedvezménnyel csak azok a vállalkozások élhettek, amelyek fő tevékenységként végezték az ingatlanok forgalmazását vagy pénzügyi lízingjét. Ezentúl nem a vállalkozás tevékenységét azonosító TEÁOR-számok, hanem az előző évi nettó helyi iparűzési adó (HIPA) szerinti árbevétel (kezdő vállalkozásoknál a várható nettó árbevétel) összetétele lesz az irányadó mind az ingatlant értékesítő vállalkozás, mind a lízingcégek esetében. Így bármely vállalkozás jogosult lehet a kedvezményes, 2 százalékos illetékmértékre, ha a nettó árbevétel összetételével szemben támasztott követelményeknek megfelel.

A nettó árbevétel megoszlásáról a vagyonszerzőnek az illetékfizetési meghagyás jogerőre emelkedéséig kell nyilatkoznia. Ha a nyilatkozatban vállaltak nem teljesülnek, úgy a vállalkozó az illetékkötelezettség keletkezése szerinti adóév hatodik hónapjának 15. napjáig jelezheti ezt az állami adóhatóság felé. Ez esetben csak a megállapított illeték különbözetének 50 százalékkal növelt összegét kell megfizetnie.

Amennyiben az adóhatóság az ellenőrzés során állapítja meg, hogy a vagyonszerző valótlan nyilatkozatot tett, az illeték különbözetének kétszeresét kell megfizetnie. A feltételek teljesülését 2009. január 23-a után a kétéves határidő elteltét követően az adóhatóság "hivatalból" ellenőrizni fogja.

Változatlan maradt a szabályozásban a két éven belüli értékesítés, illetve lízingbeadás feltétele és szankciója. Kiegészült mindez azzal, hogy a vagyonszerző jogutódlása esetén ezt a határidőt a jogelőd vagyonszerzésétől kell számítani.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Próbaidő ugyanannál a munkáltatónál másik munkakörben

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Munkaidő-nyilvántartás elektronikusan

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyesületi tag bejelentése

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink