hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

APEH: szigorúbb büntetés a vendéglátósoknak és a szállodáknak

  • HVG

Szigorú fellépést ígér az adóhatóság a tévédíj fizetésére kötelezett vendéglátósokkal és szállásadókkal szemben. Ám a babra helyszíni ellenőrzést a vonakodó önkormányzatokra hárítaná.

Itt van már ez a kivetítő egy ideje, de csak májusban, a júniusi foci-Európa-bajnokságra gondolva jelentettük be az adóhatóságnak. Eddig be sem kapcsoltuk! - indokolta nem túl hihetően az egyik budai belga söröző üzletvezetője, miért csak a jeles sportesemény idejétől kezdték el fizetni a kötelező tévédíjat. A készülékenként havi 1741 forint egyébként elenyésző összeg ahhoz képest, amennyi pénz befolyik a rajongók torkán egy-egy meccs alatt lecsurgó sörből. A belvárosi Becketts ír söröző fizet is rendesen, ezt várja ugyanis a tulajdonosa - súgta meg az üzletvezető. A legegyszerűbb megoldást a Don Pepe Pizzéria választotta. "Nincs tévé, mert így sem kapkodja magát eléggé a személyzet, a vendégek pedig átpislanthatnak a szomszéd kávéház kivetítőjére" - avatta be a HVG-t sajátos üzletpolitikájába az étteremlánc egyik fővárosi egysége.

A televíziókra egyébként tavaly április óta kell az adókhoz hasonlóan behajtható díjat fizetnie a vendéglőknek és a szálláshelyeknek, míg a többi fogyasztó - például a lakosság - díját a költségvetés átvállalja. A közutálatnak örvendő tévédíj funkciója egyébként a közszolgálati televízió- és rádiócsatornák finanszírozása volna. Csakhogy eddig tizedannyi pénz folyt be, mint amennyire a kormány számított. Tavaly például - az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) tájékoztatása szerint - mindössze 23 100 darab televíziót jelentettek be, s azokra 362 millió forintnyi díjat fizettek. 

Az idén május végéig - bizonyára a foci-Eb és az augusztusi olimpia miatt - már 48 943 darab tévékészüléket vallottak be, de még ez is roppant kevés, ha azt vesszük, hogy a legalább háromcsillagos (azaz a vendégeknek kötelezően televíziót is biztosító) szállodai szobák száma körülbelül 40 ezer, s akkor még szó sem esett a nagyjából 100 ezer panzióról és kiadó szobáról, valamint az éttermekről, kocsmákról. Becslések szerint összesen 240 ezer televízió "dolgozhat" a szálláshelyeken és a vendéglátósok nyilvános helyiségeiben. Ha valamennyi készülék után fizetnének, ebből évente akár 5 milliárd forintja is lehetne a közmédiumoknak, miközben a fizetés alól felmentettek helyett ennek az ötszörösét állja az államkassza. 

A cikk folytatását olvassa el a HVG mai számában!

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Lakóingatlan-vásárlás illetéke

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Üzletrész értékesítése

Nagy Norbert

adószakértő

Fejlesztési tartalék felhasználása egyéb esetben

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 december
H K Sze Cs P Sz V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink