hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mennyibe kerül a betarthatatlan törvény?

  • dr. Marosi Andrea

Törvények jönnek, törvények mennek. Az új – szándék szerint – mindig jó, de a gyakorlat mutatja meg, hogy tényleg megfelel-e a célnak. Nem mindegy, milyen áron történik meg a törvények végrehajtása. A végrehajtás költségei döntően a vállalkozásoknál jelennek meg, a könyvelési és a pénzügyi területeken.

Az új áfatörvénnyel már adódtak problémák; a módosítás hatályba lépésének időpontja 2008. május 1. Az új verzió működőképesnek tűnik, bár mindig a gyakorlati alkalmazások során derül fény a problémákra. 

Az állóvizet jól felkavarta a törvény 58 § (1) bekezdése, amely szerint 2008. január 1-jétől az ellenérték megtérítésének az esedékessége számít teljesítési időpontnak abban az esetben, ha a felek részletfizetésben vagy határozott idejű elszámolásban állapodnak meg. Ilyen jellegű szolgáltatásnak minősül, ha valaki időszakonként, például havonta számlázza a nyújtott szolgáltatását (például: informatikai, jogi, könyvelési, takarítási, vagyonőrzési, fuvarozási stb. szolgáltatások). 

A szolgáltatások számlázására vonatkozóan 2008. április 23-ig még folyamatosan változott a hivatal álláspontja, amit végül egy APEH-közlemény rendezett. Természetesen elvárható lenne, hogy a törvény a szövege alapján egyértelmű legyen, és ne külön közlemények , állásfoglalások adjanak tájékoztatást a végrehajtás során követendő eljárásról, mivel peres eljárások alkalmával a bíróság kizárólag a törvény szövegét veszi figyelembe. Eszerint pedig az elszámolási időszakhoz kötött szolgáltatásokat az időszak végén kell számlázni, a számla szerinti teljesítési időpont a fizetési határidő időpontjával egyezik meg.

A rendelkezés hatásai

- A kettős könyvvitelt vezető vállalkozásoknál az áfa vonatkozásában egy (hosszú fizetési határidő esetében több) hónap bevétele elvész az első évben, amennyiben a fizetési határidő átnyúlik a teljesítést követő hónapra. Januári teljesítés nincs, az első számla februárban jelenik meg, hiszen az áfatörvény szerinti teljesítés is februárban (vagy később) történik, kivéve az azonnali készpénzfizetés esetét. 

- A pénzforgalmi szemléletű könyvelést vezetőknél is áthúzódhat egy (vagy több) hónap, ha például a novemberi teljesítést decemberben számlázzák, és nem fizetik ki. 

- Ha egy vállalat havonta készít jelentést, például a külföldi anyavállalatnak, akkor ezeket a költségeket, bevételeket időbeli elhatárolásként számításba veheti, természetesen külön könyvelési tételek keretében. A fentiekből egyértelműen létszik, hogy a számvitel szerinti teljesítési időpontok eltérnek az áfatörvény által meghatározott időpontoktól, ami egyértelműen megnöveli az adminisztrációt. Kisebb vállalkozások esetén sem lehetséges, hogy ugyanazon adatbázisból állítsák elő a könyvelési és áfabevallási adatokat. Természetesen az adminisztráció növekedésével a költségek nőnek. 

- Pénzforgalom szempontjából semleges a változás, de a szolgáltatást igénybe vevő vállalat finanszírozását hátrányosan érinti, hiszen sokáig kell finanszírozni a kifizetett áfát. Például: a márciusi könyvelést március 31-én számlázták és a fizetés április 12-én határidőre megtörtént, akkor ezt számlát csak a május 20-án benyújtandó áfabevallásban lehet figyelembe venni, igaz, hogy fizetendő áfaként is akkor jelenik meg a szolgáltatást nyújtó bevallásában. 

A kérdés csak az, hogy ez miért jó.
 
Az igazságügyi szakértők is panaszkodnak az új törvény miatt. A jogszabály szerint az adóalany a számla kibocsátásáról legkésőbb a teljesítésig, de legfeljebb attól számított 15 napon belül köteles gondoskodni. Itt nem az áfatörvénnyel, hanem a bíróságok és az egyéb hatóságok ügyintézésével van baj, mert az lassan és körülményesen történik. A bíróságok a végzés jogerőre emelkedéséhez kötik a teljesítést, amiről a szakértő a bíróságtól vagy a gazdasági hivataltól kap értesítést. Mivel a teljesítés a bírói végzés időpontjához van kötve, a száma kiállítása sokszor több hónappal később történik meg, mint a végzés időpontja. 
Így a törvény e rendelkezése betarthatatlan. 

Az aprópénzek kivonásának hatása
Az áfatörvény mellett az aprópénzek kivonása sem teljes sikertörténet a vállalkozások számára. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) így ír: „A kereskedők számára az alacsony értékű pénzérmék kezelése (beváltás, csomagolás, szállítás stb.) túlzott költségeket okoz a pénzérme értékéhez mérten, amelyet így megtakaríthatnak, s ezt akár az árakban is érzékeltethetik, azaz olcsóbban kínálhatják termékeiket, szolgáltatásaikat.”  

A hátrányokról az APEH tájékoztat:
„A kerekítési különbözetek összege egyéb bevétel vagy ráfordítás jogcímén számolható el, melyről a vállalkozásoknak a készpénzkezelési szabályzatukban kell rendelkezniük.”

Arról nem szól az MNB közleménye, hogy a gyakorlatban szinte minden készpénzfizetésnél azonnal kerekíteni kell, ezt fel kell jegyezni vagy a szoftvereket kell lecserélni, a szabályzatokat több százezer vállalkozásnál (ott is, ahol készpénzes számlát számolnak el) módosítani, s – amíg ez a rendszer fennáll – könyvelni a kerekítési különbözeteket. 

Például egy kis cégnél a bevétel havi könyvelése 500 tétel volt egy hónapban; ez március 1. után a kerekítések miatt 900 tétel lett. Egy könyvelési tétel ára kb. 60-100 forint, így ki lehet számolni a költségeket. A többletmunkát az árban érvényesíteni viszont szinte reménytelen. 

Az MNB szerint „Az egy- és kétforintos forgalmazásának megszüntetéséből nemzetgazdasági szinten évente többmilliárdos megtakarítás keletkezik…”. A megtakarítás számításánál –  tájékoztatójuk szerint – nem vették figyelembe a vállalkozások költségeit. Majdnem elfelejtettem, hogy 2 forint még egy eurocentet sem ér.

Béres Molnár Gergely
www.e-audit.eu



Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink