hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Az áfatörvény legújabb módosításai: mire kell ügyelniük a cégeknek?

  • adozona.hu

Export bérmunka időkeretei, költségelszámolás munkáltató és munkavállaló között, beruházás elszámolása csupán néhány változás az újrakodifikált áfatörvényben. Hogyan befolyásolják ezek a technológia, média és telekommunikáció-piac (TMT) szereplőinek működését?

A TMT  szektor szereplőinek, és a termelő vállalatoknak is számolniuk kell a több ponton módosult számviteli törvény új rendelkezéseivel, miközben a piac szereplőit kiemelten érintik az áfa-törvény legújabb módosításából következő apróbb, ám annál nagyobb jelentőségű változtatások. A Deloitte szakértői a vizsgált iparágak aktuális adójogi és számviteli változásaira hívták fel ügyfeleik figyelmét . 

Kifejezetten gyakoriak az Európai Közösségen belüli áfacsalásokkal összefüggő ügyletek, hiszen a mobiltelefonok és számítógépek alkatrészei például meglehetősen kicsik, emiatt könnyen szállíthatóak és csempészhetőek. Mivel ezek az alkatrészek igen nagy értékűek is egyben, a termékek árában foglalt 20 százalékos áfa már jelentős illegális jövedelmet generálhat – mondta el Pénzely Márta, a Deloitte Zrt. szenior menedzsere. A hatóságok éppen ezért az effajta visszaélések megelőzésére koncentrálnak, miközben vizsgálják a gyártók és forgalmazók áfacsalások elleni védekezésének lehetséges eszközeit, köztük a piaci szereplők dokumentációs kötelezettségét, illetve azt, hogy az uniós bírói ítéletek alapján hogyan határozható meg a tőlük elvárható magatartás, amelyet alkalmazva - valamint jóhiszeműségükre hivatkozva - nem kell tartaniuk az esetleges felelősségre vonástól, tette hozzá a szakértő.

Az áfatörvény változásai közül legnagyobb figyelmet érdemelnek a nemzetközi teherközlekedés adómentességének új jogcímei, az export bérmunka időkeretek közé szorítása, a közvetett és közvetlen export megkülönböztetése, a módosult telephely-fogalom, továbbá annak kérdése, hogy amennyiben az adóalanynak több adószáma is van, azok közül mikor melyiket használhatja, illetve a meghatározott esetekben melyiket köteles használni. Továbbra is örökzöld adójogi téma ugyanakkor a munkába járás megszervezésével kapcsolatos, a munkavállaló és a munkáltató közötti költségmegosztás áfakockázata, és a saját vállalkozásban végzett beruházás elszámolása körüli teendők – foglalta össze a legfontosabb iparág-specifikus változásokat a Deloitte szakértője.

Óvatosan az akciókkal

Az értékesítést ösztönző juttatási programok és akciók terén a személyi jövedelemadó-törvény idei változásai alapján a foglalkoztatónak nem minősülő kifizetők által adott juttatások is csak akkor minősülhetnek adóköteles természetbeni juttatásnak, amennyiben azok nem képezik a juttatásban részesülő magánszemély tevékenységének ellenértékét – hangsúlyozta Ágoston Katalin, a Deloitte Adóosztályának menedzsere. Az adóhatóság és a Pénzügyminisztérium idén márciusban kiadott közös állásfoglalásával szűkíti az ilyen termékek és szolgáltatások természetbeni juttatásként történő adózásának lehetőségét, ami számos vállalat akcióit és juttatási programjait érintheti, ezért javasolja a Deloitte az ilyen vállalati programok lehetőleg előzetes megvizsgálását - emelte ki az adószakértő.

Fejlesztések és beruházások megvalósításához felhasználható támogatások

A vállalati szektoron belül a legnagyobb arányban és a legszélesebb körben a termelő vállalatok számára hozzáférhetőek közvetlenül az EU által társfinanszírozott, illetve hazai forrásokból nyújtott pályázati pénzek és támogatások. – mondta el Márkus Csaba, a Deloitte EU tanácsadási üzletágának igazgatója. A szakértő hozzátette: a pályázati rendszerben számos megoldás áll az iparág szereplőinek rendelkezésére, így akár egymáshoz kapcsolódó beruházási-fejlesztési elképzelések - például kutatás-fejlesztés bővítése, kapacitásbővítés, logisztikai tevékenység fejlesztése -, vagy akár egy önálló beruházási program több eleme is összekapcsolható a megfelelően megválasztott pályázati-támogatási lehetőségekkel.

A TMT-szektor számára egy-egy pályázat vagy támogatási lehetőség ugyanakkor jól körülhatárolható területeken, például szolgáltató központok létrehozásánál és fejlesztésénél, kutatóközpontok kialakításánál, illetve a foglalkoztatási szempontok érvényesítésekor, például távmunka-pályázatoknál nyújthat közvetlen forrást az üzleti elképzelések megvalósításához. Minden esetben fontos szem előtt tartani, hogy a vállalkozások az üzleti projektet ne a támogatási lehetőséghez alakítsák, hiszen a támogatások maximalizálása helyett már rövid távon is csak a támogatások optimalizálása (azaz kevesebb kötelezettségvállalás mellett kisebb támogatás) lehet az egyedüli racionális üzleti döntés – összegezte Márkus Csaba, a Deloitte szakértője.

Számviteli változások és aktuális könyvvizsgálati kérdések 

Bodor Kornél, a Deloitte TMT iparági csoportvezetője a csatlakozási díjak, az összetett szolgáltatások elszámolásának IFRS és US-GAAP szabályairól, valamint az ügyfélmegszerzési költségek és ügyfélösztönző programok elszámolására vonatkozó, 2008. július 1-je után életbe lépő IFRIC 13 kapcsán tartott előadásában kiemelte, hogy az IFRIC 13 alkalmazása nehéz helyzet elé fog állítani több, a szektorban tevékenykedő vállalkozást. 

A számviteli törvényt módosító rendelkezések egy része jogharmonizációs célú, más részük az egyszerűsítést szolgálja, illetve a jogalkalmazás során felmerült gyakorlati kérdéseket rendezi. A Deloitte TMT iparági szakértője elmondta, hogy a rendelkezés szerint a számviteli törvény módosításait alapvetően a 2008-ban induló üzleti évektől kell alkalmazni, de – néhány kivétellel - a 2007-es üzleti évről készített beszámolóra is lehet alkalmazni azokat. 

A jogharmonizáció érdekében az új számviteli törvény az IAS 24-nek megfelelően külön meghatározza a „kapcsolt fél” fogalmát is, amit az tett szükségessé, hogy a számviteli törvény korábbi változatában a szűkebb körű „kapcsolt vállalkozás” fogalma szerepelt. Az időbeli elhatárolásokkal kapcsolatos módosítások a gyakorlat során felmerült problémák rendezését hivatottak rendezni, az új rendelkezések egyértelművé teszik a passzív, illetve aktív elhatárolás alkalmazásának feltételeit – mondta Bodor Kornél, a Deloitte szakértője.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Lakáscélú munkáltatói kölcsön

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Ügyvezető feladatai

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink