adozona.hu
Az APEH válaszol: minimumadó, fordított áfa, nyugdíjas őstermelő
//adozona.hu/archive/20080201_eva_forditott_afa_minim_ado_osztalek_nyug
Az APEH válaszol: minimumadó, fordított áfa, nyugdíjas őstermelő
Átalányadózó egyéni vállalkozó vagyok, kell-e minimumadót fizetnem? Evás bt esetén a tulajdonosok milyen feltételekkel vehetek ki osztalékot a cégből? Az idei változások függvényében kell-e választanom a nyugdíj, és az őstermelésből származó jövedelmem közül?
A jövedelem-(nyereség) minimum megállapítására az az egyéni vállalkozó kötelezett, aki a jövedelmet a vállalkozói személyi jövedelemadó megállapítására vonatkozó szabályok alapján állapítja meg. A jövedelem-(nyereség) minimum megállapítása szempontjából nincs jelentősége a tevékenység jellegének, vagyis annak, hogy fő, mellék vagy kiegészítő tevékenység keretében végzi a tevékenységét a magánszemély.
Az átalányadó szabályai szerint adózó egyéni vállalkozó a jövedelem-(nyereség) minimum megállapítására nem kötelezett.
2. Kétszemélyes bt.-nk van, mindketten beltagok vagyunk egyenlő jogokkal, eva alapján adózunk. Kell-e megállapítanunk saját magunknak fizetést a bt.-n belül, így szja-t fizetni, vagy ezt nem muszáj, csupán a tb-járulékokat kell megfizetnünk? Ha nem kell, akkor hogy kell teljesíteni a nyugdíjjárulékkal kapcsolatos kötelezettségeinket?
A betéti társaság tagjának társadalombiztosítási jogállását és az esetleges „kötelező fizetésadást” döntően az befolyásolja, hogy a tag a társaság tevékenységében milyen jogviszonyban végez munkát. Tekintettel arra, hogy a tagok munkavégzésével kapcsolatban nem áll rendelkezésünkre információ, általánosságban annyit lehet elmondani, hogy a járulékfizetési kötelezettséget az alapul szolgáló jogviszonyra vonatkozó általános szabályok szerint kell teljesíteni.
3. Evás betéti társaság esetén a tulajdonosok hogyan, milyen feltételekkel, milyen adóterhek kifizetése mellett vehetnek ki osztalékot a cégből?
Az evás időszak alatt keletkezett, evával adózott jövedelem terhére további adófizetési kötelezettség nélkül vehetnek ki „pántlikázás” nélkül jövedelmet. Más a helyzet, ha korábbi, az evás időszakot megelőzően keletkezett eredményt is bevonnak.
4. Nyugdíjas vagyok, és mellette mezőgazdasági őstermelésből származó jövedelemmel is rendelkeztem. Az idei változások függvényében kell-e választanom a nyugdíj, és az őstermelésből származó jövedelmem közül?
A nyugdíjas mezőgazdasági őstermelőt - amennyiben egyéb biztosítással járó jogviszonyban (pl. munkaviszonyban) nem áll, illetve egyéni vagy társas vállalkozói tevékenységet nem folytat - a 2008. január 1-jétől életbelépő nyugdíjfolyósítás szüneteltetésére vonatkozó rendelkezések nem érintik. A nyugdíj folyósítását - ide nem értve a rokkant nyugdíjat - nem befolyásolja az a körülmény, hogy az őstermelői tevékenységből mennyi jövedelme származik.
5. Ha jól tudom a fordított adózás hatálya alá vonták a kulturális és művészeti tevékenységeket. Mi evásak vagyunk és sokkal rosszabbul járnánk, ha így kellene adóznunk, de azt sem tudjuk pontosan, hogy a tevékenységünk a fordított adózás hatálya alá esik-e. A férjem zenész, én néha cikkeket írok szaklapoknak. Honnan tudhatom, hogy a tevékenységünk minek minősül?
Az egyszerűsített vállalkozói adóról szóló 2002. évi XLIII. törvény (eva törvény) 16. § (2) bekezdésének d) pontja, valamint az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: áfatörvény) 142. § (3)-(4) bekezdése alapján az eva alanya az áfatörvény 142. § (1) bekezdésében felsorolt ügyletek teljesítésében akár vevői, szolgáltatás igénybevevői, akár eladói, szolgáltatásnyújtói, akár mindkét minőségében van jelen, az áfa törvény hatálya alá tartozónak kell tekinteni.
Az áfatörvény 142. § (1) bekezdésében található meg azon termékek, szolgáltatások megnevezése, amelyek végzése esetén a fordított adózás alkalmazandó. Az Ön által megnevezett kulturális, illetve művészeti tevékenység a hivatkozott jogszabályhelyen nem szerepel, ezért ezek nem fordítottan adóznak.