adozona.hu
A válóper és az adó
//adozona.hu/archive/20080104_valoper_ado_birosag_vagyon_jovedelem_APEH
A válóper és az adó
A válóper nem kívánt következménye rendszerint az adóhatóság megjelenése. A kellően feltüzelt válófelek (kibicnek semmi sem drága) a bíróságon indítványozzák az adóhatóság megkeresését, hogy az vegye számba a felek jövedelmét, esetleg vagyonának forrásait.
Amint tudomást szerzett az egyik házasfél arról, hogy a vállalkozás már nem olyan sikeres, és az adóhatóság végrehajtást indított, rögtön beadta a bontókeresetet perfeljegyzést kérve a közös ingatlanra, illetve pert indított a házastárs, mint üzletrésszel bíró tagnak a kizárására. Ezek az események természetesen csak a hatóságoknak kedveztek.
A közös üzletrész megosztása esetén a vagyoni értéket az életközösség megszüntetésének időpontjában meg kell állapítani, úgynevezett vagyonmérleget kell készíteni. Ezt természetesen ki kell egészíteni, az időközbeni változásokkal. Ezt a megállapítást egymás feljelentése helyett célszerű közösen kiválasztott szakértőre bízni, aki egyik fél számára sem elkötelezett. A vállalkozás anyagi helyzete tehát a felek vagyonának értéke, objektíven megállapítható. A jól sikerült vagyonmegosztás a házastársi vagyonközösség megszüntetése esetén nem eredményez értékkülönbözetet, így aztán illetékfizetési kötelezettséget sem.
Célszerű rövid idő alatt eldönteni, hogy ki „vigye” tovább a vállalkozást, mert amíg a felek vitatkoznak az egyébként értékes és jól működő vállalkozás tönkremehet, hitelét és vagyonát elveszítheti. Mindannak feltálalása a bíróságon, hogy ki hogyan vett ki pénzt a társaság pénztárából, vagyis a múltnak a felidézése nem célszerű.
Általános gyakorlat, hogy mindaz a vagyon, illetve a vállalkozás, amiből felek évekig jól éltek most egyszerűen egyik vagy mindkét fél számára olyan ruhává válik, amelyet feltétlenül meg kell tisztítani a rárakodott szennytől. Azaz kényszert éreznek a válófelek, hogy feltétlenül elmeséljék az adóhatóságnak mindazt ,ami már évek óta nyomja a lelkiismeretüket, azaz olyan információt közöljenek, amellyel borsot lehet törni a másik fél orra alá..
Különösen érdekes volt az az eset, amikor a jövedelem adómentes megszerzésének fontos forrása volt egy soha nem létezett készlet. Ezt mindkét fél tudta, mégis az adóhatósággal kívánták megkerestetni, kifejezetten kérve a helyszíni ellenőrzést. Szokásos történet az esetleges be nem jelentett bérbeadás mint jövedelemnek a vagyonmérlegbe történő beállítása, majd feljelentés az adóhivatal felé arról hogy bérbeadóként magánszemélyként nem váltottak adószámot és nem adóztak a jövedelem után. Nyilvánvaló, hogy az adóhatóság jogosan feltételezi, hogy a bérbeadás nem csak a különélés pillanatában kezdődött. Az élet annyiban vált „kellemessé”, hogy a vagyonosodási vizsgálatok, megteremtették annak az alapját, hogy helyettünk az adóhatóság mérje fel vagyoni helyzetünket, a maradékon - ha egyáltalán marad bármi - már nyugodtan lehet osztozni.