hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Járulékkedvezmény, számlakiállítás és iskolakezdési támogatás

  • adozona.hu

Be kell-e léptetni az alkalmi munkavállalói könyvvel foglalkoztatott pályakezdőt valamelyik magán-nyugdíjpénztárba? Jár-e járulékkedvezmény a 4 órában foglalkoztatott regisztrált munkanélküli után? Negyedéves áfás vállalkozó több hetet is felölelő szolgáltatás nyújtása esetén írhat-e azonos időpontot a számla teljesítésére és keltére? Határozott idejű foglalkoztatottaknak adható-e iskolakezdési támogatás adómentesen? Kérdezzen Ön is!

1. Évekig külföldön dolgoztam, most tervezem a hazaköltözést. Szeretném tudni, mi lesz a sorsa a külföldön befizetett nyugdíjjárulékomnak. Mit tudok kezdeni vele?
A kérdés pontosítását követően választ a Nyugdíjbiztosítási Igazgatóság tud adni. (A válaszhoz több dolgot is tisztázni kell: például hogy melyik országban és mennyi időn keresztül történt a nyugdíjjárulék-fizetés, a befizetésre a kötelező társadalombiztosítás rendszerén belül, vagy önkéntes biztosítás formájában került -e sor.)


2. Be kell-e léptetni az alkalmi munkavállalói könyvvel foglalkoztatott, "pályakezdőnek minősülő" dolgozót valamelyik magán-nyugdíjpénztárba?
Igen. A pályakezdőnek minősülő alkalmi munkavállaló az első alkalmi munkavállalói könyvvel történő foglalkoztatásától számított 15 napon belül köteles az általa választott magánnyugdíj-pénztárba belépni.


3. Egyéni vállalkozó vagyok, feleségem regisztrált munkanélküli. Ha 4 órában foglalkoztatom, jár-e cégemnek a regisztrált munkanélküliek járulékkedvezménye?
Az álláskeresők mikro-, kis- és középvállalkozásnál, valamint civil szervezetnél történő foglalkoztatási támogatásáról szóló rendelkezések alapján - amennyiben az egyéb feltételek is érvényesülnek - csak a 2006. január 1. és december 31. között megkezdett foglalkoztatások esetében van lehetőség járulékkedvezmény igénybevételére. A munkáltató ezt a kedvezményt legfeljebb a foglalkoztatás megkezdésétől számított egy évig veheti igénybe. 

Abban az esetben, ha a foglalkoztatási jogviszony még nem jött létre, a tartósan álláskereső személy - a törvényben meghatározott feltételek esetén - Start Plusz vagy Start Extra kártyára lehet jogosult, amely a foglalkoztatót járulékkedvezmény érvényesítésére jogosítja.


4. Írhat-e a számla keltével azonos dátumot a teljesítés időpontjára a negyedéves áfás vállalkozó, ha a munkafolyamat eltarthat több hétig is?
A kérdésből nem derül ki a szolgáltatás pontos tartalma, így a teljesítési időpont meghatározására pontos válasz nem adható. Ugyanakkor abból, hogy az adózó által végzett szolgáltatás teljesítése több hetes munkafolyamatot ölel föl, arra lehet következtetni, hogy a teljesítés időpontja nagy valószínűséggel nem egyezik meg a számla keltével. Alapvetően a teljesítés időpontja a szolgáltatás befejeztének napja, de a szolgáltatás jellegétől (speciális szabályok), illetve a megkötött szerződéstől függően ettől el lehet térni.

Az általános forgalmi adóról szóló törvény (áfatörvény) úgy rendelkezik, hogy az adófizetési kötelezettség a teljesítés, illetve a részteljesítés időpontjában keletkezik. Ha a törvény rendelkezéseiből más nem következik, a teljesítés időpontjának megállapítására a Polgári Törvénykönyv (a továbbiakban: Ptk.) rendelkezéseit kell alkalmazni. Mivel az áfa-törvény nagyon sok esetben eltér a Ptk. rendelkezéseitől, ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy rendszerint az áfatörvény szabályait kell alkalmazni (pl. bérbeadás, újság-előfizetés, ingatlannal összefüggő szolgáltatás, építési szerződés, fuvarozás stb. esetén). Amit az áfatörvény külön nem szabályoz, arra a Ptk. szabályai az irányadóak.


5. Cégünk parkgondozással foglalkozik, ami idénymunka. Dolgozóink nagy részét a nyári időszakra szóló határozott idejű szerződéssel foglalkoztatjuk, s szeretnénk segítséget nyújtani nekik gyermekeik beiskolázásában. Szabályosan járunk-e el, ha az adómentesen adható keret felét adjuk nekik?
Ha az alábbiakban ismertetett feltételek teljesülnek: igen, mert az adómentességnek nem feltétele az, hogy a munkaviszony határozatlan idejű legyen, illetve hogy a munkáltató a maximális összegű támogatást adja. Adómentes iskolakezdési támogatást a munkáltató a munkavállaló gyermekének a tanév első napját megelőző és követő 60 napon belül, gyermekenként legfeljebb évi 20 ezer forintig adhat. A juttatás adómentességéhez szükséges, hogy a cég az alkalmazottakkal a juttatás időpontjában munkaszerződésben álljon. Ha ezek a feltételek nem teljesülnek, a támogatás összege az adózó adóköteles jövedelmének minősül.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkanélküli regisztráció

Széles Imre

tb-szakértő

Járulék

Széles Imre

tb-szakértő

Kriptovaluta adózása

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink