hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Versenyhivatali tűz alatt a vény nélküli gyógyszerek piaca

  • adozona.hu

A Gazdasági Versenyhivatal az elmúlt hetekben két vizsgálatot indított a recept nélkül kapható gyógyszerek piacán. Az eljárások arra derítenek majd fényt, hogy a piaci szereplők magatartása versenykorlátozónak minősül-e, és ennek (is) köszönhető-e a vény nélküli gyógyszerek rohamos drágulása. A Jalsovszky Ügyvédi Iroda ismerteti a kialakult helyzetet – olvasható sajtóközleményükben.

A KSH adatai szerint 2020 és 2025 között jelentősen emelkedtek a recept nélkül kapható gyógyszerek árai Magyarországon. Egyes népszerű készítmények – így pl. megfázás elleni szerek, orrsprayk és fájdalomcsillapítók – esetében a drágulás mértéke elérte a 40-50%-ot is. Nem meglepő, hogy a területre a Gazdasági Versenyhivatal is felfigyelt és idén februárban két speciális vizsgálatot is indított esetleges versenysértések felmérésére.

A polckép mint lehetséges versenykorlátozó eszköz

Több tanulmány is egyértelműen igazolja, hogy ha egy patikába (vagy bármely más boltba) betérünk, sokkal könnyebben vesszük meg azokat a termékeket, amelyeket szemmagasságban helyeznek el. Ezért a polckép (azaz a kínált áruknak a bolt polcán való elrendezése) nagyon komoly marketing- és eladásösztönző eszköz. Ráadásul, egy kevésbé alapos vásárló hajlamosabb egy polcon könnyebben elérhető terméket akár magasabb áron is megvásárolni, mint egyébként a boltban jobban eldugott, alacsonyabb árú alternatíváját. Ezért a polcképnek és az áruk bolt polcain való elhelyezési rendjének árfelhajtó hatása is lehet.

orvos, háziorvos, patika, gyógyszer, gyógyszertár, vény nélküli gyógyszer, tb, egészség, betegség
Versenyhivatali tűz alatt a vény nélküli gyógyszerek piaca – a kép illusztráció
Forrás: Shutterstock

„A GVH a februárban elindított egyik vizsgálatában azt kívánja feltérképezni, hogy a vizsgálat alá vont vállalkozások – így a BENU Magyarország Zrt. érdekkörébe tartozó gyógyszertárak és a velük egy vállalkozáscsoportba tartozó Phoenix Pharma Zrt. – a versenyjogi szabályok maximális figyelembevételével alakítja-e ki a polcképét. A hatóság által indított vizsgálat a recept nélkül kapható, ún. szisztémás fájdalomcsillapítók piacára koncentrál” – ismerteti Sill Abigél, csoportvezető ügyvéd.

A GVH gyanúja szerint a vizsgálat alá vont vállalkozások, valamint több gyógyszergyártó, illetve -forgalmazó cég (Sanofi-Aventis Zrt., Opella Healthcare Commercial Kft., Haleon Hungary Kft.) olyan piaci magatartást tanúsíthatnak, amely kiszoríthat más gyártók által kínált – esetlegesen kedvezőbb árú, azonos hatóanyagú – készítményeket a gyógyszertári kiskereskedelmi értékesítésből. A Versenyhivatal vizsgálatának fókuszában vélhetően az olyan megállapodások ehetnek, amelyek ezen gyógyszergyártók vagy -forgalmazók részére preferenciát biztosítanak a termékeik gyógyszertárak polcain való elhelyezésére így pl. a legjobban látható és legjobban elérhető polchelyeket csak a „kedvezményezett” gyártók kaphatják meg. Ha bebizonyosodik a jogsértés – ami a piaci verseny csökkenését és a gyógyszertári növekedését eredményezteti –, akkor az érintett résztvevők magas összegű bírságokra számíthatnak.

Erőfölény gyanúja több, mint száz településen

„Ezzel egyidejűleg a Versenyhivatal vizsgálja a Phoenix Pharma Zrt. és a BENU Magyarország Zrt. piaci magatartását is, mivel gyanúja szerint ezek a cégek visszaélnek a gazdasági erőfölényükkel. A GVH információi szerint ezen vállalkozások több, mint száz településen egyedüli szereplőként vannak jelen, így e körben valószínűleg gazdasági erőfölénnyel rendelkeznek” – egészíti ki Fodor Eszter, szenior ügyvéd.

Önmagában az a helyzet, hogy valaki egyedüli szereplő a piacon, vagy más módon rendelkezik gazdasági erőfölénnyel, nem minősül jogsértőnek. A Versenyhivatal azt vizsgálja, hogy a fenti két cég az erőfölényes helyzetével visszaélt-e. Ez megvalósulhatott indokolatlanul magas ár alkalmazásban, diszkriminatív beszerzési vagy értékesítési feltételekben, vagy más nagykereskedők piacról való kiszorításában is.

A GVH ezen vizsgálatának súlyát növeli, hogy a hatóság az utóbbi években viszonylag kevés erőfölényes helyzetet vizsgált. Így a versenyhivatal mostani eljárásban tett megállapításai mindenképpen egyedinek fognak minősülni.

Mi várható a gyógyszerek piacán?

A GVH mostani vizsgálatai sok szempontból sem előzmény nélküliek. Az elmúlt években számos a gyógyszerek reklámozásához kapcsolódó fogyasztóvédelmi eljárást is indított a Versenyhivatal. Ennek keretén belül a GVH a fentiek szerinti eljárásban is érintett egyik piaci szereplővel, az Opella Healthcare Commercial Kft.-vel szemben egy 105 millió forintos versenyfelügyeleti bírságot szabott ki – arra hivatkozva, hogy a gyártó a használati utasítással ellentétesen reklámozta Normaflore termékét.

A piaci helyzetet színesíti az a tavaly júliusi megállapodás is, amelyben a kormány és a szakmai szereplők egyeztetései eredményeiként a gyógyszergyártók, nagykereskedők és a patikák önkéntes ár- és árréskorlátozást vezettek be 34 nagyforgalmú recept nélküli készítményre.

„A mostani vizsgálatok eredménye komoly befolyással lesz a vény nélkül kapható gyógyszerek piacán működő nagykereskedők, patikahálózatok és gyártók jövőbeni magatartására. A vizsgálatok – a tényállás tisztázását követően – érdemben fogják befolyásolni a polckép kialakítási gyakorlatokat és a lokális piaci működést” – vélik a Jalsovszky szakértői, derül ki sajtóközleményükből.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szükséges-e az áfa arányosítása

dr. Csobánczy Péter

közgazdász, jogász, adótanácsadó

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2026 április
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Együttműködő partnereink